Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputerek samochodowy lcd 2x16

29 Gru 2002 18:17 107399 282
  • Użytkownik usunął konto  
  • Szafy Rack
  • Poziom 17  
    Tez coś takiego szukam.Nawet zacząłem studiować BASCOM AVR i przymierzam sie do napisania pragramu na jeden z procków Atmela.Chciałbym by na wyswietlaczu LCD 2x16 była pokazywana godzina i temperatura wenatrz i na zewnątrz.Może jeszcze czujniki przepalonych żarówek,niski stan wody w układzie chłodzenia i w spryskiwaczach, itd.Ale to przyszłość.Chyba że ktos juz to wymyslił i zrobił.Jeżeli tak to prosze o kontakt. (Po co wyważać juz otwarte drzwi.)

Pozdrawiam
    Robert
  • Szafy Rack
  • Serwisant
    W jakimś czasopismie kiedyś widziałem coś takiego minikomputerek do samochodu ale co pokazywał to naprawdę nie pamietam, chyba w EP.
  • Poziom 15  
    W Praktycznym Elektroniku w numerze 12/97 był taki projekt, m.in. pomiar tem x2, pomiar U, pomiar prądu z aku, zegar, itp. Na procku i wyświetlaczy Led.
  • Poziom 14  
    hmm nie widze problemu azeby wykorzystac projekt tego komp. samochodowego (jesli mowa tu oczywiscie o projekcie z EP 5 i 6/96. na wyswietlaczach LED - pom. Nap, Temp, Czasu jazdy, obrotow silnika; godziny) zrobic mala ingerencje w jego program celem dodania sterowania LCD'ekim i usuniecia LEDow) albo jeszcze lepiej wykorzystac niektore pomysly i stworzyc wlasny projekt bo na procku wykonanie takiego wynalazku nie ejst rzecza trudna, jedyne co moze sprawic wieksze problemy to zabezpieczenie elektroniki przed bardzo niekorzystnymi warunkami atm. jakie panuja w samochodach. pamietac trzeba o niskich i wysokich temperaturach - przy bardzo niskich nie wiem jak uklad sie zachowa natomiast przy wysokich (goooorace lato) procek moze sie powiesc ;\ (mialem jzu takie przypadki). warto pomyslec o jakims chlodzeniu - mozna wykorzystac funkcje pomiaru Temp. i w momencie przekroczenia dajmy na to 40*C wlaczalby sie wentylatorek albo bardziej profesjonalnie - zastosowac moduly Peltiera ;) To jest temat rzeka
  • Poziom 15  
    Redakcja PE nie udostępni kodu źródłowego, tylko gotowy zaprogramowany procek, lipa, ale co poradzimy. Może coś takiego bym napisał, ale nie teraz, bo praca zajmuje mi całe życie. Może jak masz ochotę poczekać to kilka tygodni, teraz nie mogę.
  • Poziom 15  
    Taki układ już dawno chciałem zbudować, ale zawsze inne zabierały mi czas. :D

Pozdrawiam i życze szczęśliwego nowego roku 2003 !!!!!!!!!! :D
  • Poziom 11  
    No to rób, możesz mieć wiele kupców!
  • Poziom 15  
    Jak macie jeszcze jakieś propozycje dot. układu to piszcie, zobaczymy co da się zrobić :D Tylko realne, nie pomiar masy samochodu itp. :D
  • Poziom 19  
    Nie wydaje mi sie, zeby za wysoka temperatura w samochodzie byla problemem. Ja mam w aucie komputerek z Elektroniki praktycznej - nie pamietam ktorej - mierzy U, obr, temp, czas jazdy. Od kiedy go zalozylem nie mam zadnych problemow, a to juz prawie 5 lat.

Apropos Bascom'a to wiekszym problemem jest obsluga wyswietlaczy LED, bo do LCD ma gotowe procedury. Podpina sie 6 linii miedzy wyswietlaczem i prockiem i koniec. A tak na marginesie Bascom jest bardzo pamieciozerny i czasem sie okazuje, ze trzeba sie niezle nagimnastykowac, zeby zmiescic cos w pamieci procka.
  • Poziom 15  
    Spoko jak się ma jakąś wprawę to można, a cena procka z 4kB Flash jest śmieszna, więc w czym problem ?
  • Poziom 19  
    Tyz prowda. Ale ostatnio robilem sterownik do pieca CO i wiecej czasu zajely kombinacje zeby sie zmiescic w 8kB niz wymyslenie programu.
  • Poziom 14  
    owszem jesli to urzadzenie jest zamocowane np. przy lusterku (tak jak zrobil to autor tego projektu z ep) to problemu z przewiewem powietrza nie ma i dziala wszystko ok natomiast jesli urzadzenie to byloby rozbudowane o jeszcze kilka ciekawych elementow to trzeba pomyslec o tym czy panel sterowania wraz z wyswietlaczem umiescic razem z calym komputerkiem i wsadzic go dajmy na to w miejsce radia samochodowego czy umiescic go w innym miejscu samochodu a panel doprowadzic w widoczne miejsce za pomoca tasiemki. I jezeli zdecydujemy sie umiescic 'czarna skrzynke' gdzies w maloprzewiewnej czesci samochodu to moim zdaniem trzeba pomyslec o jakims chlodzeniu. juz nie raz kazdy z was na pewno widzial jak w bardzo upalne dni wariuja alarmy samochodowe (?) Ktos zapyta po co ukrywac caly modul, ano np. po to gdy urzadzenie to bedzie posiadalo jakas blokade (niekoniecznie skomplikowana) to nalezy umiescic je w miejscu ktore nie bedzie widoczne zaraz po wejsci do samochodu.

moje propozycje do tego komputerka sa nastepujace:
    oprocz wyzej wymienionych tutaj (lacznie z funkcjami komputerka z EP) pomyslalbym takze o nieskomplikowanym radarze do parkowania (ultradzwiekowym lub chociazby podzerwien z przynajmniej dwoma czujnikami na brzegach zderzaka) zalaczanym przez kierowce lub automatycznie wlaczajacym sie po wlaczeniu wstecznego biegu.
    Na podobnej zasadzie sygnalizator cofania;
    Mozna tez pomyslec o roznych bajerach - ja widzialem fajny wynalazek w mercach - jak si epodchodzilo do drzwi zeby zobaczyc jak ma w srodku to wlaczala sie sygnalizacja glosowa "prosz eodsunac sie od pojazdu" :)) fajna rzecz ale musialaby miec troche inteligetne myslenie azeby nie reagowala na samochod ktory to zaparkowal bliko naszego albo inteligetnie zaprojektowany system wykrywania obiektu;
    hmm moze by pomyslec o jakims detektorze gololedzi? niby juz czujnik temp. jest ktory pokaze nam kiedy temp spadnie ponizej tam ok. -5*C ale mozna tezdolozyc prosty czujnik wilgotnosci powietrza. Taki detektor opisany jest w PE 01/99;
    Niezapomniec trzeba o ciekawych powitaniach, ktore to moga sie wyswietlac gdy wsiadamy do samochodu :)
    Urzyteczna rzecza jest czujnik uszkodzenia swiatel stopu, tez bardzo prosta konstrukcja (chociazby oprzec sie na kicie NORD'a)
    Jesli mamy przeznaczone na ten cel wiecej funduszy to wogole mozna zrobic futurystyczny bajer a mianowicie wykorzystac uklady ISD i do komunikacji LCD dodac komunikacje glosowa!(?) np. "wlacz swiatla", "uwaga! sliska jezdnia" itp.
    jak mi si ejeszce cos przypomni to dopisze :)
  • Poziom 14  
    owszem jesli to urzadzenie jest zamocowane np. przy lusterku (tak jak zrobil to autor tego projektu z ep) to problemu z przewiewem powietrza nie ma i dziala wszystko ok natomiast jesli urzadzenie to byloby rozbudowane o jeszcze kilka ciekawych elementow to trzeba pomyslec o tym czy panel sterowania wraz z wyswietlaczem umiescic razem z calym komputerkiem i wsadzic go dajmy na to w miejsce radia samochodowego czy umiescic go w innym miejscu samochodu a panel doprowadzic w widoczne miejsce za pomoca tasiemki. I jezeli zdecydujemy sie umiescic 'czarna skrzynke' gdzies w maloprzewiewnej czesci samochodu to moim zdaniem trzeba pomyslec o jakims chlodzeniu. juz nie raz kazdy z was na pewno widzial jak w bardzo upalne dni wariuja alarmy samochodowe (?) Ktos zapyta po co ukrywac caly modul, ano np. po to gdy urzadzenie to bedzie posiadalo jakas blokade (niekoniecznie skomplikowana) to nalezy umiescic je w miejscu ktore nie bedzie widoczne zaraz po wejsci do samochodu.

moje propozycje do tego komputerka sa nastepujace:
    oprocz wyzej wymienionych tutaj (lacznie z funkcjami komputerka z EP) pomyslalbym takze o nieskomplikowanym radarze do parkowania (ultradzwiekowym lub chociazby podzerwien z przynajmniej dwoma czujnikami na brzegach zderzaka) zalaczanym przez kierowce lub automatycznie wlaczajacym sie po wlaczeniu wstecznego biegu.
    Na podobnej zasadzie sygnalizator cofania;
    Mozna tez pomyslec o roznych bajerach - ja widzialem fajny wynalazek w mercach - jak si epodchodzilo do drzwi zeby zobaczyc jak ma w srodku to wlaczala sie sygnalizacja glosowa "prosz eodsunac sie od pojazdu" :)) fajna rzecz ale musialaby miec troche inteligetne myslenie azeby nie reagowala na samochod ktory to zaparkowal bliko naszego albo inteligetnie zaprojektowany system wykrywania obiektu;
    hmm moze by pomyslec o jakims detektorze gololedzi? niby juz czujnik temp. jest ktory pokaze nam kiedy temp spadnie ponizej tam ok. -5*C ale mozna tezdolozyc prosty czujnik wilgotnosci powietrza. Taki detektor opisany jest w PE 01/99;
    Niezapomniec trzeba o ciekawych powitaniach, ktore to moga sie wyswietlac gdy wsiadamy do samochodu :)
    Urzyteczna rzecza jest czujnik uszkodzenia swiatel stopu, tez bardzo prosta konstrukcja (chociazby oprzec sie na kicie NORD'a)
    Jesli mamy przeznaczone na ten cel wiecej funduszy to wogole mozna zrobic futurystyczny bajer a mianowicie wykorzystac uklady ISD i do komunikacji LCD dodac komunikacje glosowa!(?) np. "wlacz swiatla", "uwaga! sliska jezdnia" itp.
    jak mi si ejeszce cos przypomni to dopisze :)
  • Poziom 14  
    zawsze mozna napisac program w asemblerku ;)
  • Poziom 19  
    W oryginale faktycznie mialo to byc umieszczone obok lusterka, ale to troche szpetnie wyglada. Ja zabudowalem swoj w miejsce oryginalnego zegara - mniej wiecej po srodku calego kokpitu. Obudowa jest calkowicie zamknieta, w srodku jeszcze siedza dwa stabilizatory 5V i radiatory i jeszcze jeden procek, w sumie troche ciepla to daje.
    W koncu '51 to nie Pentium albo 386. A 386 tez smigal bez wiatraka.

Dobrym pomyslem jest ten radar do parkowania. Chyba jakies drogie autka maja cos takiego.
  • Poziom 15  
    Dla wszystkich zainteresownych przeróbką komputerka samochodowego z PE zamieszczam kody źródłowe do tego układu. Mam nadzieję że wyniki będą udostępnione na forum. :D
  • Poziom 15  
    Ciekawy pomysł i propozycja aby np. wszyscy zainteresowani wsp. stworzyli takie coś na miare 2003r.Ja osobiście mogę podjąć się zaprojektowania całości w oparciu o pomysły i uwagi czytelników
    mam doś niemałe doświadczenie w projektowaniu elektroniki pracującej w ekstremalnych warunkach. Opracowanie moje tj. zebranie pomysłów zaprojektowanie płytki i całej mechaniki (złącza, obudowa, itp )
    Nie " pisze" się na pisanie programu !!!!! ne jestem w tym nawet wroną a tu trzeba orła !! System naszej psacy polegałby na umieszczaniu na Forum pomysłów kto będzie władny może nawet schemat, inni wypowiedzą swoją opinię na w/w temat i sprawa trfi do mnie a ja naniosę kolejny pomysł na "tapetę" i po osiągnięciu czegoś wartego jakiej kolwiek dalszej pracy podejmiemy decyzję coby dalej.
    To jest moja propozycja może Ktoś ma inną.
    Sądze że pomysł jest ciekawy co Wy na to ?????
  • Poziom 15  
    Kilka postów temu pisałem to tym że może zaczne pisać taki program, ale to nie jest takie proste, auto w którym będzie mój projek jest w trakcie "modernizacji". Firma w której pracuje postanowiliśmy zbudować wszystko od nowa, dlatego prace nad projektem poprzedzają burzliwe dyskusjie na temat tego co tam ma być. Poszliśmy dosyć daleko, układ wyposażony jest w LCD graficzne 320x240 z touch panelem, prockiem ATMEL mega 128 16MHz :D i mnustewm innych głupich układów które potrzebują solidnego oprogramowania. Jednym słowem tam wszystko jest na procesorach, nawet lampy o przyszłościowej zmiennej geometrii wyświetlania. :D :D :D
  • Poziom 42  
    Po co isc na całość. Wystarczy procesorek z wewnetrznymi przetwornikami ew jakieś bajery na 1-wire. Kumpel chciał żeby mu coś takiego zrobić ale ani on ani ja nie mieliśmy na to czasu. Co do radary do parkowania to znalazlem taki schemacik
    http://hamjudo.com/sonar/
    PS w sieci jest mnóstwo schematów dotyczących tego tematu
  • Poziom 17  
    Chciałbym poprzec kolege Dioda5.Wyswietlacz graficzny to juz prawdziwy bajer, zreszta na takim wyswietlaczu mozna pokazać wiecej.Bardzo jestem zainteresowany postepem prac.
  • Poziom 15  
    Przeglądałem ten schemacik polecany przez Elektryka :?: :?:
    Sprawdze :!:. A procesorek z wew. A/D czemu nie zawsze można multiplexować tylko poco :?:
    -Pierwszy pomysł peryferijest :arrow: elektryk
    tak trzymać !!!
  • Poziom 42  
    Podobno motorola ma wprowadzić do produkcji jakiś nowy model zgodny z CPU32 z 512K flash/ 64K ram. Taką maszynke można zastosować jako komputer pokładowy z zawansowaną logiką do np przewidywania zasięgu samochodu na podstawie jakiego statystycznego zużycia paliwa, dynamiki jazdy itp. Oczywiście nie wspominając o LCD graficznym. Co do ekranu dotykowego to bym się zastanawiał bo nieładnie by wyglądam jeśli sie ubrudzi a w samochodzie jest 1000 mniejsc gdzie można ubrudzić łapska. Lepszym rozwiązaniem byłyby np 4-6 przycisków tak jak w telefonach gsm z wyswietlanymi na dole ekranu zmiennymi funckjami, plus dodatkowy "joystik" taki jaki jest do radia samochodowego.
  • Poziom 15  
    Touch panel to zajeb... sprawa, nie wiem jak inni ale ja to mam i samochud ma być tak czysty aby go nie zapaskudzić, nawet powieszę specjalne białe rękawiczki przed nim ale będzie !!!!!!!! A co do procka to zostańmy przy AT MEGA, starczy.
  • Poziom 17  
    At Mega na pewno wystarczy.Co do Motoroli to mozliwości tego procka są duże ale jak duże doświadzcenie mamy w programowaniu jego?Nie wspomnę już o narzedziach do programowania.

At Mega i wyswietlacz graficzny - taka jest moja sugestia.

Pozdrawiam