Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

konwerter do polskiego radioodtwarzacza samochodowego

13 Cze 2004 10:49 1610 7
  • Poziom 15  
    czy mógłby mi ktoś podesłać schemat dobrego, sprawdzonego konwertera o dobrej czułości i jakości odbioru zasilanego napięciem 12V z wejściem antenowym i wyjściem. konwerter ma być zastosowany w polskim radioodtwarzaczu samochodowym, który zamierzam kupić na allegro i przestroić właśnie za pomocą konwertera. P.S. czy takie coś zda egzamin? http://www.elektroda.net/radio/konwertery_ukf.html czekam na szybką odpowiedź. pzdr. Krasul
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Nie jestem zwolennikiem konwerterów ale czasami nie ma wyścia. Co do czułości to zależy ona tylko od szumów jakie wprowadzi konwerter, jest jednak inny problem, bez przełącznika konwerter nie pokryje nam całego zakresu (obecne pasmo jest prawie dwukrotnie szersze od poprzedniego) i dochodzi bardzo przykre zjawisko zwane częstotliwościami lustrzanymi. Konwerter oprócz częstotliwości podstawowej generyje harmoniczne, które powodują pojawianie się co kawałek na skali tych samych stacji (szczególnie tych silnych). Myślę także, że najlepiej będzie indywidualnie opracować jakiś konwerter do danego typu OR a ja osobiście zdecydowałbym się na konwerter bez kwarcu (małe harmoniczne) i na jakimś niskoszumnym elemencie.
  • Poziom 14  
    Miałem takie rozwiązanie w "maluszku" :), także z radiem polskiej produkcji, z tą różnicą, że miałem fabryczny konwerter (wydatek rzędu 12zł w tamtym okresie). Działało to w miarę poprawnie, ale powstaje kilka problemów. Przde wszystkim, aby nie było zbyt często zaników sygnału podczas jazdy, konwerer powinien posiadać w miarę duże wzmocnienie. Jeżeli duże wzmocnienie konwertera, to dobra selektywność radia, a różnie z tym bywa. W region gdzie mieszkam jest silnie pagórkowaty, więc może jest z tym sięcej kłopotu, ale takie problemy mogą powstawać. Dodatkowo, jak już kolega wcześniej wspominał, pokrycie pasma niektórych konwerterów nie jest całkowite. Ja zdecydowałem się na takie rozwiązanie jedynie dlatego, że radia pracowały na dolnym i górnum paśmie. Dzięki temu mogłem odbierać stacje z dolnego i górnego UKF-u. Może lepiej rozglądnąć się za tanim radiem z górnym zakresem.. w obecnym czasie nie są one drogie... chyba było by to lepsze rozwiązanie.
    Co do tego układu do którego podałeś link, to można go zbudować :) zawsze to dydaktyczne :), tanie, proste rozwiązanie więc można spróbować. Ja nie robiłem takiego układu, jedynie mieszacz, więc dświadczeń sporych nie mam :), ale mieszacz działał poprawnie.
    Pozdrawiam!!
  • Specjalista elektryk
    Ja przez 2 lata korzystałem z radia "Safari" z trzyzakresowym konwerterem firmy MJM (+ przełącznik sekwencyjny) - http://www.mjm.pl/konwertery.html (K8L i PS4. Nie miałem z tym układem żadnych problemów. Przełącznik wyjąłem z obudowy i umieściłem pod przednim panelem radia, konwerter upchnąłem wewnątrz radia (w większości jest miejsce). Z żadnym nienormalnym odstrajaniem się radia nie miałem do czynienia, zwiększenia zakłóceń też nie stwierdziłem. Korzystałem z niego zarówno w mieście, w sąsiedztwie nadajnika jak i w trasie. Przestrojenie starego, polskiego radia daje znacznie lepsze parametry niż kupno jakiegoś dalekowschodniego szmelcu na bazarze. Niestety przeróbka głowicy i pokrycie całego zakresu jest niemożliwe. Znajomy spędził tydzień w świetnie wyposażonym laboratorium i nie udało mu się uzyskać zadowalających parametrów... Tak więc pozostaje jedynie konwerter - polecam fabryczny - nie ma problemów ze strojeniem, jego działanie jest stabilne. Założenie to kwesta kilku minut (znacznie więcej zajmuje wywiercenie otworów pod diody od przełącznika i mądre umieszczenie w obudowie).

Pozdrawiam TWK
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista techniki cyfrowej
    Hmmmm... konwerter?, a może by tak przestroić radio, zrobią to w chyba każdym serwisie RTV, niestety nie znam ceny takiej usługi :( Jest to chyba najlepsze rozwiązanie, nie ma kłopotów z przełączaniem pasm. Niepożądanymi częstotliwościami wytwarzanymi w konwerterze.
    Owszem można by zbudować wysokiej jakości konwerter z mieszaczem bezlustrzanym, filtrami i dobrej jakości generatorem (bez harmonicznych), ale:
    1. Za dużo roboty
    2. Zbyt skomplikowany układ
    3. Brak miejsca w radiu :D
    4. Taniej będzie przestroic
    Wymiana głowicy może być kłopotliwa, jeżeli FM był strojony kondensatorem, chyba wszystkie nowe głowice przestrajane są napięciem, więc trzeba by zamiast kondensatora zmiennego zamontować potencjometr :(
    Do przestrojonego radia, można dodać prosty wzmacniacz w.cz. aby poprawić czułość.
    Uwagi odnośnie przestrajania:
    W starych polskich (i nie tylko) odbiornikach obwód FM (heterodyna) przestrajany był kondensatorem zmiennym wielosekcyjnym, czasem sekcja FM zbudowana była z 2 kondensatorów połączonych równolegle, można by tu coś pokombinować, np. rozłączyć sekcje, w szereg z jedną dać kondensator (kilka-kilkanaście pF) i połączyć razem.
    Można (a nawet trzeba by było) przestroić / wymienić cewkę generatora w heterodynie.
    Cały problem polega właśnie na większej szerokości "nowego" pasma. Ostatecznie proponuję serwis RTV. Odbiorniki samochodowe to proste konstrukcje, więc cena nie powinna być wygórowana :)
    Pozdrawiam ShogooNN / Commodore Mafia
  • Poziom 15  
    Napisz jakie to radio i kiedy będziesz w okolicach bydgoszczy , to ci przestroje.(Za symboliczne piwo).Pozdr.
  • Poziom 36  
    Witam !
    W temacie przestrajania starych krajowych radyjek
    występuje problem rozciągnięcia szerokości odbieranych
    częstotliwości ze względu na zastosowany element strojący
    wariometr(chyba tak to się poprawnie nazywa).Mnie udało się
    uzyskać z tego co pamiętam ok.12-13MHz i to wszystko...
    najlepszym rozwiązaniem jest wymiana głowicy(poniżej 20zeta)
    lub kupno używanego z syntezą ok 50zeta stereo (nieraz można
    trafić na coś przyzwoitego).