Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik krańcowy silnika.

zawan5 15 Wrz 2009 19:41 4707 20
  • #1 15 Wrz 2009 19:41
    zawan5
    Poziom 9  

Mam silnik od wiertarki, mo on przełącznik obrotów w lewo i w prawo oraz przycisk który w zależności od siły nacisku daje większe lub mniejsze obroty. Potrzebuje użyć tego silnika do otwierania obudowy komputerowej i tu mam problem bo chciałbym żeby obudowa otwierała się powoli i żeby do otwarcia tej obudowy operować jednym przyciskiem. to znaczy naciskam przycisk i silnik ma zacząć się kręcić jak pokrywa obudowy dojdzie do pewnego miejsca to silnik ma stanąć a jak nacisnę znowu przycisk to silnik ma zacząć się kręcić w drugą stronę i jak pokrywa dojdzie do końca to silnik ma stanąc. Jak to zrobić proszę o pomoc.

0 20
  • #2 15 Wrz 2009 19:59
    _LBX_
    Poziom 22  

Ale co Ci się ma otwierać? Bok odbudowy? Jak tak to nie silnik od wiertarki tylko np od wycieraczek od poloneza. A otwieranie jednym przyciskiem i zamykanie to banalna sprawa dwie krańcówki 2 przekaźniki i tyle ;)

0
  • #3 15 Wrz 2009 20:17
    zawan5
    Poziom 9  

Otwierać się ma tak jak np. tylna klapa bagażnika od samochodu do góry a pokrywa będzie trochę ciężka. Możesz trochę jaśniej opisąć jakie to krańcówki i przekaźniki i jak to zmontować.

0
  • #4 15 Wrz 2009 20:34
    _LBX_
    Poziom 22  

Zwykłe wyłączniki krańcowe 50V 5A przekaźniki to samo. Schemat zależny jest od silnika jaki masz a od wiertarki się nie nadaje musisz mieć silnik z przekładnią. Coś jak podnośnik samochodowy.

0
  • #5 19 Wrz 2009 16:54
    zawan5
    Poziom 9  

Silnik od więrtarki nadaje się super do tego na fotce przykład jak to będzie działać potrzebuje tylko schematu jak to podłączyć żeby działąłó na jednym przełączniku poprostu nacisne przycisk zacznie sie otwierac jak dojdzie do końca to stanie i tak samo z powrotem.Wyłącznik krańcowy silnika.

-1
  • #6 19 Wrz 2009 17:23
    _LBX_
    Poziom 22  

A to chyba ze tak. Ja myślałem że to ma się w bok otwierać. Schemacik podrzucę wieczorem bo teraz net przeglądam na telefonie i nie mam jak :P

0
  • #7 21 Wrz 2009 13:44
    zawan5
    Poziom 9  

Jeszcze jedno pytanie. Czy silnik elektryczny na 220V nie będzie miał wpływu na podzespoły komputera, tz. jakieś pole magnetyczne czy coś innego bo będzie ten silnik blisko dysków twardych.

0
  • #8 21 Wrz 2009 15:40
    _LBX_
    Poziom 22  

Kondensator filtrujący załatwi sprawę.

0
  • #9 21 Wrz 2009 16:24
    niutat
    Poziom 37  

Silnik od wiertarki ma kilkanaście tys. obr/min, uwzględniłeś to?, chyba ze robisz katapultę :D
    Przy pełnych obrotach śruba przejedzie ze 30cm w sekundę.

0
  • #10 21 Wrz 2009 17:22
    zawan5
    Poziom 9  

niutat napisał:
    Silnik od wiertarki ma kilkanaście tys. obr/min, uwzględniłeś to?, chyba ze robisz katapultę :D
    Przy pełnych obrotach śruba przejedzie ze 30cm w sekundę.

Dla bezpieczeństwa przycisk od wiertarki będzie miał ogranicznik tz. będzie można tylko trochę go wcisnąć w ten sposób silnik od wiertarki startuje z wolnych obrotów i śruba przesuwa sie około 2cm na sekundę. Już sprawdzałem.

Dodano po 6 [minuty]:

baaks napisał:
    Kondensator filtrujący załatwi sprawę.

To znaczy że bez kondensatora będzie miał negatywny wpływ na pracę komputera?

0
  • #11 21 Wrz 2009 18:46
    niutat
    Poziom 37  

To już lepiej zmierz napięcie jakie będzie Ci potrzebne do tego silnika i zastosuj jakiś zasilacz na prąd stały bo ten regulator wytwarza spore zakłócenia.

0
  • #12 21 Wrz 2009 19:29
    zawan5
    Poziom 9  

Wyłącznik będzie poza obudową chodzi mi czy sam silnik daje jakieś zakłócenia.

0
  • #14 21 Wrz 2009 19:45
    zawan5
    Poziom 9  

To jaki silnik byłby najbardziej bezpieczny dla podzespołów komputera, krokowy, od wycieraczek samochodowych na 12v?

0
  • #15 22 Wrz 2009 07:22
    niutat
    Poziom 37  

Ja myślę że krokowy albo jakiś indukcyjny (od napędu "Bambino" na przykład).
    (tyle że w tym od Bambino nie da się zmienić kierunku obrotów więc potrzeba by było dwa pracujące w różnych kierunkach).
    Może zastosuj silnik SMUN (375 obr/min.), ma możliwość zmiany kierunku i nie wytwarza zakłóceń.

0
  • #16 22 Wrz 2009 12:37
    zawan5
    Poziom 9  

A od czego byłby na tyle mocny silnik krokowy.

0
  • #18 23 Wrz 2009 11:51
    saxophoneII
    Poziom 13  

...skoro chcesz otwierac boczna scianke komputera to czemu nie uzyjesz napiecia dostepnego w PC?? Masz do dyspozcji 12V i 5V. Zastanow sie, bo sadze ze silnik od wiertarki to totalnie nie ekonomiczny pomysl. Przy takiej przekladni, ktora w zasadzie nie wiele ma do przeniesienia wystarczy zwykly niezbyt duzy silnik DC albo od ksera albo od drukarki (od napedu bebna). Silnik krokowy to raczej tez jest przerost formy nad trescia...szczegolnie, ze chcesz implementowac wylaczniki krancowe.

Pozdrawiam:)

0
  • #19 24 Wrz 2009 19:04
    zawan5
    Poziom 9  

saxophoneII napisał:
    ...skoro chcesz otwierac boczna scianke komputera to czemu nie uzyjesz napiecia dostepnego w PC?? Masz do dyspozcji 12V i 5V. Zastanow sie, bo sadze ze silnik od wiertarki to totalnie nie ekonomiczny pomysl. Przy takiej przekladni, ktora w zasadzie nie wiele ma do przeniesienia wystarczy zwykly niezbyt duzy silnik DC albo od ksera albo od drukarki (od napedu bebna). Silnik krokowy to raczej tez jest przerost formy nad trescia...szczegolnie, ze chcesz implementowac wylaczniki krancowe.

Pozdrawiam:)

No tak ale czym sterować ten silnik od drukarki i jeszcze jedno obudowę zazwyczaj otwiera się jak komp.jest wyłączony.

0
  • #20 24 Wrz 2009 19:32
    saxophoneII
    Poziom 13  

Rzeczywiscie przeoczylem fakt braktu napiecia po wylaczeniu:) W takim przypadku moze po prostu najpierw otworz scianke boczna przed wylaczeniem komputera. W innym przypadku musisz skabinowac sobie napiecie.

Co do sterownia to kolega kilka postow wczesniej sugerowal sterowanie przekaznikami. Do dyspozycji masz przekazniki ktorych cewka zasilana moze byc: 5V i 12V. Nie bede projektowal schematu, chyba ze ww kolega nie umiesci go w sieci:) Nie mniej jednak sugeruje zasilanie silnika DC napieciem stalym pobieranym z zasilacza, gdzie kierunek ruchu (zmiana polaryzacji) bedzie zmieniany przez wylaczniki krancowe.

Pozdrawiam

0
  • #21 24 Wrz 2009 21:13
    _LBX_
    Poziom 22  

Kolego zdecyduj jaki silnik to wrzucę Ci schemat. Mam ich mnóstwo tylko zalezą od typu silnika.

0