Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telestar Croma 921 - nie załącza się

15 Wrz 2009 21:45 2517 13
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie. Mam problem z telewizorem jak w temacie. Pewnego dnia po przyciśnięciu przycisku power na obudowie nie włączył się tylko zaczął cichutko pikać jak wyłączę wtyczkę z gniazdka to pikanie zwalnia aż do całkowitego zaniku. Poniżej wklejam zdjęcia (zrobione niezbyt elegancko ale inaczej nie miałem możliwości), jakby ktoś mógł powiedzieć co sprawdzić w pierwszej kolejności może co od razu wymienić, nie znalazłem ani jednego kondensatora wybrzuszonego (no może jeden taki ale lekko 400V/100uF) Bardzo bym chciał go naprawić bo byłem zadowolony z jakości odbioru.
    Pozdrawiam
    Paweł.
    PS. ewentualna pomoc oczywiście w języku przystępnym dla laika.
  • Testo
  • Poziom 27  
    Cytat:
    wklejam zdjęcia zrobione niezbyt elegancko ale inaczej nie miałem możliwości

Eee już sobie nie ujmuj całkiem fajne zdjęcia.
    Chociaż ten kurz,.... No mniejsza o kurz.

Cytat:
    ewentualna pomoc oczywiście w języku przystępnym dla laika.

Ja wymieniłbym to czarne prostokątne z trzema odnóżami przykręcone do blaszki.
  • Moderator TV
    pożeracz kartofli napisał:

A potem jeszcze raz i jeszcze raz, aż do wyczerpania zapasów....
  • Poziom 12  
    pożeracz kartofli napisał:

jest ich trzy który miałeś na myśli??
  • Testo
  • Poziom 29  
    pawelgas napisał:
    Pewnie to największe bydle z trzema nogami przykrecone do blachy z napisem BU2508DF, koło tego kwadratowego z przewodem do tego szklanego. Sprawdź też takie prostopadłościenne elementy, na płycie oznaczone Cxxx przy tym bydlaku.
  • Poziom 12  
    JEDD napisał:
    pawelgas napisał:
    Pewnie to największe bydle z trzema nogami przykrecone do blachy z napisem BU2508DF, koło tego kwadratowego z przewodem do tego szklanego. Sprawdź też takie prostopadłościenne elementy, na płycie oznaczone Cxxx przy tym bydlaku.

Ten bydlak u mnie to BU2525AF, spróbuje jutro kupić i wymienić, kupię odrazu więcej na zapas bo użyłem szukajki i się dowiedziałem że:
    "Istnieje możliwość podawania złych impulsów odchylania H na bazę (szpilka) co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia tranzystora. "
    i że powodem spalenia BU2525AF może ale nie musi być trafo. Jeszcze nie wiem co to znaczy ale mam nadzieje że umiejętność analizowania :) mi w tym pomoże.
    Odwróciłem płytę i znalazłem ślady jakby ktoś już wcześniej się nim bawił(nie mam go od początku) poniżej zdjęcia:
  • Poziom 40  
    A ja myślę, ze ktoś bawił się tym niebieskim kondensatorem który w oryginale był żółty... Wyjmij ten tranzystor, o którym piszą załącz i napisz czy też "pika"
  • Poziom 12  
    zdzich42 napisał:
    A ja myślę, ze ktoś bawił się tym niebieskim kondensatorem który w oryginale był żółty... Wyjmij ten tranzystor, o którym piszą załącz i napisz czy też "pika"

Ok popołudniu się tym zajmę, kupiłem też już tranzystor tylko nie mieli 2525AF to dali 2527 .
    Chodziło Ci o kondensator nr 3??
    A może ktoś ma dane jaki to kondensator to od razu bym go zakupił. Bo tak dopiero jutro będę mógł dokonać zakupu.
  • Poziom 12  
    Jade na ślepo, miernik nawet mam taką wypasioną chińszczyzne, ale prawdę mówiąc nie wiem jak to pomierzyć.
    Narazie umie lutować więc ....
    Po wymienianie "bydlaka" :) i po włączeniu przycisku POWER na obudowie, wszystko ok (tzn. nic nie pika :) ), po włączeniu - nie wiem jak to nazwać - "wizji"- na ekranie nic sie nie pojawiło tylko z powrotem zaczął pikać.
  • Poziom 18  
    Witam, zaraz koło tego tranzystora masz dwa małe kondensatory takie pastylki (niebieskie) sprawdź je czy nie mają gdzieś pęknięcia a najlepiej je wy lutuj i dokładnie obejrzyj.
  • Poziom 23  
    no to jeden bydlak mniej:). przełącz miernik na pomiar napięć zmierz B+ za nim to zrobisz wyjmij HOT-a, podłącz żarówke zamiast niego posprawdzaj napięcia ponownie, jak wstawisz żarówke a ona nie świeci to szukaj gdzie ci obciąża przettornice.
  • Poziom 12  
    "Pastylki niebieskie" - 471 3KV i 681 1KV 3D wyglądają na niepopękane. poniżej zdjęcie mojej "wypasionej chinki", jak powiecie co i jak pomierzyć to podam wyniki.

bydlaków kupiłem na zapas

Dodano po 3 [minuty]:

zdzich42 napisał:
    Ja mam dla Ciebie taką radę. Daj luzu bo jak dobrze pójdzie to i wiadro tych tranzystorów będzie mało...

Jak będzie trzeba to pójdzie nie po to chyba jest ten dział aby takie odpowiedzi otrzymywać jak stwierdze że więcej strat będzie to zaniose do serwisu i kropka :)
  • Poziom 29  
    Dobra skończmy z tymi bydlakami. Nazywajmy ten tranzystor HOT. Więc tak, czy podłączyłeś żarówkę 60W/230V zamiast tegoż tranzystora? w miejsce C-E? Jakie jest wówczas napięcie na kolektorze HOTa?
  • Poziom 12  
    Jest pewien problem. Po pierwsze nie mam takiej żarówki. Wszystko z tych no jak one się nazywają energooszędne :).
    Ale jak dorwę to:
    1) wyciągam spalony BU2527
    2) w jego miejsce wlutowywuje żarówkę 60W/100E (wlutować trzba w miejsce na płytce gdzie były piny B i C z mojego zdjęcia poniżej?? pomiędzy emiter i collector??)

3) włączam miernik ustawiam na napięcie stałe jeden próbnik przykładam do środkowego pina (collektor) a drugi?? do pierwszego - do bazy??