Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panel dotykowy - plexi, włączniki

Mega_Kupa 15 Sep 2009 23:40 3491 7
    Mega_Kupa
    Level 2  
    Witam.
    Przeszukiwałem to obszerne forum, ale chyba nie wiem pod jakimi hasłami szukać, bo nie znalazłem nic odpowiedniego...

Sprawa jest tego typu, że będę miał do wykonania panel, na którym mają znaleźć się włączniki, mały wyświetlacz ciekłokrystaliczny i ekran LCD ok 7'' z panelem dotykowym.

Żeby to wszystko ładnie wyglądało, to wymyśliłem tak, żeby zamiast jakiejś blachy/płyty z widocznymi elementami zastosować czarną plexi (lub zamalowaną), na której przyciski będą widoczne za pomocą podświetlenia. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny będzie pewnie dobrze wyglądał pod plexi, a ekran LCD i tak będzie obudowany na powierzchni płyty.

I teraz problem:
    Jak rozwiązać kwestię przycisków? Chcę, żeby to wyglądało tak, że przy wyłączonym układzie (a tym samym przy zgaszonym podświetleniu) była widoczna tylko czarna płyta i wbudowany w nią ekran LCD. Przy włączeniu, przyciski będą widoczne na płycie jako świecące symbole, np. cyfry. Po dotknięciu tej cyfry zostanie zwarty styk, po puszczeniu zostanie rozwarty...

Są jakiegoś rodzaju przycisku, które sprawdzą się w takim zastosowaniu?
    Może coś w rodzaju fotokomórki, która zareaguje na zakrycie palcem? Jak wtedy rozwiązać sprawę podświetlenia symbolu przycisku?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
    robi667
    Level 18  
    Może zdałby egzamin transoptor odbiciowy, np. CNY70 czy TCRT5000. Działa w zakresie podczerwieni, więc podświetlenie kolorową diodą LED nie powinno wpłynąć na pomiary. Zakłócenia może emitować np. Słońce, w świetle którego jest sporo podczerwieni, ale na to mógłby pomóc pomiar różnicowy. Rozwiązanie kiepskie, jeśli ktoś będzie w czarnych rękawiczkach lub będzie czarnej rasy.
    Mega_Kupa
    Level 2  
    Poszukam coś o tym, dzięki. Co do zakłóceń przez Słońce, to o jakim natężeniu światła tu mowa? O świetle dziennym, czy o bezpośrednim działaniu promieni słonecznych? Nie wiem też co to jest pomiar różnicowy :oops:

Tak kurcze patrzę teraz na swojego lapka i mam tu takie przyciski, które aktywuję dotykiem. Wiecie jak to może być rozwiązane?
    robi667
    Level 18  
    W słoneczny dzień tuż przy oknie będzie kiepsko, na dworze będzie tragedia.
    Pomiar różnicowy można zrealizować na najprostszym mikrokontrolerze z przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Transoptor odbiciowy składa się z podczerwonej diody nadawczej i fototranzystora. Przykładając jasny obiekt na odległość kilku mm od transoptora część podczerwieni wysłanej przed fotodiodę odbije się i zostanie odebrana przez fototranzystor. Napięcie na wyjściu transoptora jest zależne od ilości światła podczerwonego. Pomiar różnicowy polega na przeprowadzeniu dwóch pomiarów: z wyłączoną diodą podczerwoną, kiedy do fototranzystora dociera światło otoczenia, oraz z załączoną diodą, kiedy dociera zarówno światło otoczenia jak i to emitowane przez diodę. Odejmujesz od siebie dwa wyniki i masz zrealizowany pomiar różnicowy.

Z rozwiązań włączników dotykowych można wymienić jeszcze:
    -mikroprzełączniki wymagające minimalnej siły nacisku,
    -rezystancyjne, wykorzystujące rezystancję ludzkiego ciała,
    -pojemnościowe, wykorzystujące pojemność elektryczną zbliżanego obiektu.
    Niestety żaden nie zadziała przez wartwę pleksii.

Co do rozwiązań optycznych, przemknął mi kiedyś projekt włącznika bezdotykowego na diodzie dwukolorowej (może RGB), gdzie jeden kolor pełnił rolę nadajnika, a struktura odpowiadająca za inny kolor pełniła rolę elementu światłoczułego. Niestety nie pamiętam dalszych szczegółów tego rozwiązania.
    cirrostrato
    Level 37  
    Jedna uwaga: plexi jest materiałem dość miękkim i po kilkudziesięciu dotknięciach pozostaną trwałe ślady.
    Mega_Kupa
    Level 2  
    serio? hmm... myślałem, że będzie to trwalsze. Znacie zatem jakieś trwałe materiały, z których mogę to zrobić?

A może po prostu jakiś rodzaj cienkiej płyty plastikowej i zastosować wtedy te mikroprzełączniki wymagające minimalnej siły nacisku, o których pisał robi667? Plastik musiałby być dość sztywny

Na pewno są jakieś takie płyty, mają jakąś fachową nazwę?
    robi667
    Level 18  
    Cirrostrato, jakie trwałe ślady? Chyba jedynie od tłustych palców, nic czego nie da się zetrzeć ściereczką :P Co innego zarysowanie czymś twardym...
    Z plexi zrobiłem kilka obudów, obrabiałem ją wiertarką, piłką ręczną, szlifierką kątową i nie uważam jej za miękki materiał (a przynajmniej nie w temperaturze pokojowej :)).
    cirrostrato
    Level 37  
    A ja twierdzę,że plexi jest miękkim materiałem, wystarczy nawet ścierką przecierać powierzchnię i powstają rysy, nie od razu ale po paru tygodniach.Jak się obrabia plexi to materiał wydaje się twardy ale on jest bardzo podatny na drobne zarysowania, obudowa z plexi wygląda dobrze ale nie należy jej często dotykać a temat dotyczy panela dotykowego.Ale nie ja ten panel robię więc powodzenia.