Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór regulatora dla obiektu z dużą inercją

ziggi86 16 Wrz 2009 01:03 2232 1
 • #1 16 Wrz 2009 01:03
  ziggi86
  Poziom 12  

  Witam


  Właśnie buduje od tygodnia wytrawiarkę do płytek PCB ze sterownikiem mikroprocesorowym.

  Całość wygląda jak w każdym projekcie, było iż ich "miliony" na tym forum, tylko że ja zastanawiałem się nad doborem regulatora-chciałem coś więcej niż regulator dwupołożeniowy z histerezą... i tak oto po zmajstrowaniu hardware'u postanowiłem zidentyfikować model... pomiar robiłem co 20 s aż do ustabilizowania się temperatury
  do czego w końcu nie doszło ze względu na bardzo długi czas(ponad 200 min ...).


  W sterowniku potrzebuje uzyskać temp miedzy 40-50 stopni, do obiektów z dużą inercją świetnie nadaje się regulator PI z predyktorem smitha, który chciałem zaimplementować na mikrokontrolerze... Jednak po tym co uzyskałem przed 20 minutami stwierdziłem że tego typu kombinacje to bardziej "sztuka dla sztuki" samo nagrzewanie wody z temperatury 19 stopni do powiedzmy 40 to ok 40 min ... samo trawienie płytki powinno trwać mniej niż 10 min;) - zastosowałem dwie grzałki 50 W i 60 W (100 W bez termostatu ciężko dostać... więc wziąłem co było :) )


  Poniżej załączam odpowiedź skokową układu temp w zależności od czasu. I tu moje pytanie czy jest sens implementować coś innego niż dwupołożeniowy regulator? PID też raczej jest bez sensu, już lepiej samo PI...

  W załączniku odpowiedź na stepa.

  Z góry dziękuje za odpowiedź...

  Pozdrawiam

  0 1
 • #2 16 Wrz 2009 07:50
  kaltron
  Poziom 17  

  Witam,
  przy takiej odpowiedzi tylko regulacja dwupołożeniowa wchodzi w grę.
  Regulację ciągłą stosuje się gdy T0/τ>0,2 (T0 - opóźnienie, w Twoim przypadku jakieś 2min, τ - stała czasowa - tak na oko około 100min).
  Ale na Twoim miejscu szukałbym grzałek większej mocy - nawet gdy po jakichś 2 godz. ustali się temperatura na powiedzmy 50°, to wrzucenie płytek o temperaturze pokojowej spowoduje zakłócenie, z którym regulator może walczyć do końca procesu wytrawiania - to trochę bez sensu.
  A inercję możesz zmniejszyć albo zwiększając moc grzałek, albo zmniejszając ilość roztworu.
  Pozdro,

  0
  Szukaj w 5mln produktów