Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare Radio Samochodowe All Transistor TR 65!!!

latarenka 16 Wrz 2009 04:18 5933 11
  • #1 16 Wrz 2009 04:18
    latarenka
    Poziom 9  

Witam!!
    Jestem szczęśliwym posiadaczem radia samochodowego nieznanej mi firmy o numerach TR 65.
    Z tego co wiem to produkt niemiecki. Na oko ma ze 40 lat ale radio jest jak nowe. Byłem z nim u elektronika. Okazało się że miało potencjometr do wymiany. Powiedział mi że przestrojenia radia na FM albo wyprowadzenia AUX się nie zdecyduję, bo nie chce zniszczyć i lepiej żeby się zajął tym ktoś, kto już coś takiego w swoim życiu oglądał. Bardzo proszę o pomoc, jeżeli jest w ogóle tu ktoś taki - a wydaje mi się że na pewno :)

Pozdrawiam. latar

ps. Jeżeli potrzeba zrobię dodatkowe foty...

Dodano po 15 [minuty]:

Tu coś jeszcze...

A przede wszystkim to!!!
    http://www.radiomuseum.org/r/finommech_tr65tr_6.html

Dodano po 35 [minuty]:

Znalazłem schemat!!! Link do stony... po węgiersku :( http://www.radiohistoria.hu/Oldradio/mainhu.nsf/wdocu/0000035

Moderowany przez Futrzaczek:

Nadmiar wykrzykników w treści postu usunąłem.
    Na przyszłość - zamiast "Odpowiedz" użyj "Zmień".

0 11
  • #3 16 Wrz 2009 17:57
    latarenka
    Poziom 9  

No ok.

...tzn że to radio nie ma głowicy UKF??

to co w takim razie mogę zrobić, bo nie chciałbym żeby radio było tylko muzealnym eksponatem w moim 38 letnim samochodzie. Czy transmiter radiowy (zresztą tani i łatwo dostępny) mógłby być rozwiązaniem? Czy w tym przypadku to też nic nie da? Bo transmitery są chyba tylko i wyłącznie na FM co??

Proszę Cię o odpowiedź...

ps. Jestem totalnym laikiem:)

0
  • Pomocny post
    #4 16 Wrz 2009 18:21
    wzagra
    Poziom 33  

To radio ma tylko zakresy fal długich, średnich i krótkich - więc z odbiorem UKF nie będzie "prosto".
    Ze względu na to, że to zabytek radziłbym zostawić w oryginalnym stanie. Fachowiec mógłby z punktu
    Stare Radio Samochodowe All Transistor TR 65!!! tam gdzie strzałka wyprowadzić na zewnątrz przewód z przełącznikiem i wtykiem Jack, który można byłoby podłączać do źródła dźwięku (przełącznik aby odłączyć wyjście detektora).
    ..ale jak pisałem wyżej - zabytek! Wszelkie zmiany to barbarzyństwo!

0
  • Pomocny post
    #5 16 Wrz 2009 18:30
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

Spróbuj zdobyć (często również muzealny bo najczęściej z lat 60-tych) konwerter FM/AM - popularnym za wielką wodą (USA).

Jest w istocie radio UKF z modulatorem AM pracującym na zakresie fal średnich. Miałem okazję mieć takie coś w ręku.

0
  • #6 16 Wrz 2009 19:53
    latarenka
    Poziom 9  

Dzięki za porady

A to wyjście liniowe z przełącznikiem byłoby, że się tak wyrażę, sporą ingerencją czy raczej nieznacznym "dolutowaniem" przewodu??
    Pytam, bo nie wiem na ile to powiedzmy może uszkodzić radioodbiornik i np. czy tą zmianę można byłoby ewentualnie cofnąć czyli mówiąc w skrócie i metaforycznie "odlutować" to co się wcześniej dorobi :?:
    wzagra jeżeli możesz napisz mi ciut więcej na temat tego zabiegu. O co chodzi z tym detektorem... itp co??

Moderowany przez Futrzaczek:

Linki do Ebay'a usunąłem.

0
  • Pomocny post
    #7 16 Wrz 2009 20:22
    wzagra
    Poziom 33  

latarenka napisał:
    O co chodzi z tym detektorem... itp co??

Nie obraź się - dlatego napisałem "Fachowiec"...
    Stare Radio Samochodowe All Transistor TR 65!!! Stare Radio Samochodowe All Transistor TR 65!!!
    Wystarczy wylutować jedną końcówkę kondensatora elektrolitycznego, od niej wyprowadzić jeden przewód, drugi z z punktu gdzie była ona wlutowana i trzeci masę. Na zewnątrz radia przełącznik i wtyk lub gniazdo Jack. Przy dobrym zrobieniu odtworzenie stanu pierwotnego to 5 minut.

Oczywiście należy się liczyć z:
    - niedopasowaniem poziomu sygnału - ale tu przyda się regulacja głośności źródła sygnału (MP3, itp.),
    - zakłóceniami dźwięku, zniekształceniami - można trochę zmniejszyć stosując prawidłowo ekranowane przewody,
    - ogólnie - marną jakością dźwięku...

0
  • #8 16 Wrz 2009 20:41
    latarenka
    Poziom 9  

wielkie dzięki, w takim razie czekam...

Ja po prostu będąc totalnym laikiem chciałbym mieć jasność... zawsze się czegoś dowiem:) no i chciałbym wiedzieć jakim to barbarzyństwem będzie - bo nie ukrywam, to nieprzyjemna sprawa.

0
  • #9 16 Wrz 2009 21:35
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Parę lat temu w EdW był opis wykonania prostego nadajnika AM na częstotliwość ok.1MHz - jak znalazł do podłączenia MP3 czy małego radyjka FM i odsłuchiwania na tym radyjku. Jedna rzecz, skoro się nie znasz to zapewne nie wiesz - zapomnij o stereo, to radio jest monofoniczne...

0
  • #11 16 Wrz 2009 23:01
    latarenka
    Poziom 9  

wzagra
    wielkie wielkie dzięki :-)

ps. jasne że mono... tyle mi wystarczy w moim Fiacie

1
  • #12 16 Wrz 2013 14:14
    ESPEDWA
    Poziom 12  

Witam Kolegów.
    Odgrzewam stary temat,ale, moim skromnym zdaniem,jest to zgodne z klauzulą dodania ważnego przyczynku do starego tematu.Jak widać TR65 wychodzi znowu na światło dzienne.A mam istotne uzupełnienie do tegoż tematu.
    Też się bowiem uszczęśliwiłem takim odbiornikiem za bardzo tanio.
    Otóż wczytałem się w schemat,za który tutaj przy okazji BARDZO dziękuję Koledze, który go opublikował i widzę,że są DWIE WERSJE tego węgierskiego radiaTR65.
    Oprócz tej ze schematem, podanym tu, u nas, na Forum, z dwoma zakresami fal krótkich i jednym średnich mnie się trafiła opcja DRUGA,z zakresami DSK(długie,średnie i krótkie).
    Być może specjalnie na rynek polski takowa była sprowadzana,choć opis skali jest po angielsku?Zatem po odpowiednim odkłóceniu czułych niezmiernie na wszelkie harmoniczne iskrzenia fal długich można sobie tutaj będzie odbierać poczciwą Warszawę I ze Solca Kujawskiego,póki jej nie wyłączą,co oby NIGDY nie miało miejsca.Mogę też Koledze chętnemu na przestrajanie swego oldtimera odstąpić odpłatnie, ale bardzo niedrogo, całe moje radio TR65 do odsłuchu Warszawy I.To jest i w klimacie auto-retro i radio-retro.I zero przeróbek układowych.
    Aha!Moje radio jest w porównaniu z fotką z R/M dziwnie "garbate":ma położoną skrzyneczkę z tranzystorami mocy TO-3 na wierzch głównego chassis z tyłu.
    To mnie w tym "uderzyło" i skusiło do kupna.
    Defektem jest częściowo pobita na końcach skala,nad którą trzeba popracować.
    No, ale - coś za coś.Dlatego też chcę tylko zwrot moich kosztów nabycia plus koszt przesyłki,jeżeli Kolega drugi posiadacz TR65 będzie zainteresowany.
    Pozdrawiam Kolegów.
    Mam nadzieję że nie trafię do kosza przed przeczytaniem postu przez osobę zainteresowaną,z góry dziękuję.
    (Z ortografią zwykle nie miewam kłopotu,na razie:-)).
    Jacek ESPEDWA
    PS: na życzenie wyślę fotki na PRV.

0