Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wywołać przerwanie porzez płytkę piezo?

16 Wrz 2009 12:41 1722 5
  • Poziom 21  
    Potrzebuję wykonać trigger perkusyjny. Jako sensory są tam stosowane płytki piezo. Moje pytanie jak taką płytkę podłączyć pod powiedzmy int0 żeby wywołać przerwanie.

Czy trzeba zastosować jakiś wzmacniacz operacyjny na wejściu?

Chodzi mi bardziej o schemat, gdyż z obsługą programową przerwania sobie poradzę

Dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Co wiesz na temat sygnału generowanego przez płytkę? Jakie napięcie, czas trwania, impedancja źródła?
    Jeśli płytka daje impuls o amplitudzie np. 100mV (moje przypuszczenie) i czasie trwania 1msek, a źródło ma charakter pojemnościowy o pojemności 1nF, to prosty układ na 1-stopniowym wzmacniaczu operacyjnym powinien Ci zapewnić sygnał zgodny ze standardem logicznym akceptowanym przez mikroprocesor. Tu uwaga: należy zastosować wzmacniacz akceptujacy napięcia sygnałów wyjściowych i zasilania takie, jakie są dla mikroprocesora (0, +5V). Bardziej rozbudowany układ na 2 stopniach umożliwia również wprowadzenie dyskryminacji ze względu na amplitudę lub czas trwania impulsu. Podstawą jednak wszystkich "czynności konstruktorskich" jest znajomość sygnału dostarczanego przez sensor.
  • Poziom 21  
    Chodzi tylko o zarejestrowanie uderzenie w pada, które ma sterować włączenie urządzeń zewnętrznych. Z tego względu nie jest potrzebne zaawansowane przetwarzanie dynamiki uderzenia.

W sklepowych triggerach parametry płytek piezo nie są mi znane.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    W EdW 4/2000 był projekt czujnika wstrząsów który jako czujnik wykorzystywał membranę piezo. Ma on regulowaną czułość i dwa wyjścia cyfrowe o przeciwnych stanach, bez problemu da się nim odpalić przerwanie

link do artykułu:
    http://www.edw.com.pl/pdf/k18/52_12.pdf
  • Poziom 32  
    Zależy jaką płytkę piezo zastosujesz. Można też na przetworniku który jest w zapalniczkach z zapłonem piezo. Tam dostaje się trochę konkretniejszy sygnał.