Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel antenowy bez ekranu

jakub_23 16 Sep 2009 14:51 4997 8
Przewód Toplex
 • #1
  jakub_23
  Level 11  
  Witam. Jako że temat mi jest zupełnie obcy chciał bym się poradzić czy mogę zastosować do połączenia anteny satelitarnej z dekoderem kabel koncentryczny bez ekranu. Znalazłem w piwnicy spory kawałek takiego przewodu. Opis na kablu to Śląska Fabryka Kabli YWD 75-0.59/3.7, materiał żyły wewnętrznej jak również oplot wykonane są z miedzi.
  Zamieszczam link jaki udało mi się znaleźć w sieci do takiego samego przewodu: http://www.speckable.pl/?action=shop&id_menu=1&id_grupa=4&id_p_grupa=24&kod=YWD75
  Instalację chciałem zastosować do Cyfrowego Polsatu. Odległość od anteny to dekodera (mini dekoder) to około 3metry. Większa część przewodu będzie poprowadzona w listwie w mieszkaniu, przewiduje jedno zagięcie kabla w kącie około 35stopni.
  Pozdrawiam.
 • Przewód Toplex
 • #2
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  A to na zewnątrz to czasem nie ekran? 3m kabla to wydatek 3zł. Założysz szrota a potem płacz, bo nie działa.
 • Przewód Toplex
 • #3
  jakub_23
  Level 11  
  Nie potrafię odpowiedzieć czy to na zewnątrz to ekran. Widziałem przewody gdzie między izolatorami była folia, myślałem że to ona spełnia rolę ekranu. A co do kupowania innego przewodu to nie nie jest to problemem i jeśli ten nie spełnia warunków to zakupie inny. W tym przypadku twierdziłem że oplot miedziany będzie lepszy od aluminiowego bo do tej pory tylko z takimi kablami antenowymi się spotykałem.
 • #4
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Kablem ma mieć porządny oplot a nie kilka drucików. Niektórzy producenci próbują oszczędzać na ekranie dodają aluminiowa folię. Tyle że ona ma kiepski kontakt z nielicznymi drutami udającymi ekran.

  Jeśli to z 5 metrów to może nie będzie tragedii poza oczywiście zakłóceniami od telefonów komórkowych.

  Raz wydajesz kasę na instalację. Taki krezus jesteś że chcesz dwa razy wydać kasę na kabel - raz na taki szajs z potem na porządny?

  Sama izolacja tez jest istotna. Zarówno ta wewnątrz jak i na zewnątrz. Naoglądałem się tanich przewodów mających kilka lat używania na zewnątrz budynków.
 • #5
  jakub_23
  Level 11  
  Kolego studisat, źle odebrałeś moja wypowiedź z tym kupowaniem. Ja chciałem tylko się poradzić, a jeśli fachowe opinie będą negowały moje rozumowanie to wtedy kupie inny kabel. A wracając do tematu to wydaje mi się że ten posiadany przewód ma porządny oplot. Głównym moim problemem jest to że zastanawiam się czy prawidłowy kabel musi mieć folię aluminiową o której wspominałeś.
 • #6
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Nie musi. Ta folia to łatanie przerw w ekranie zrobiony z kilku cienkich drutów. Cienka folia zdecydowanie gorzej ekranuje niż porządny oplot. Również i inne istotne parametry kabla są gorsze. Przenoszenie sygnałów w.cz. oraz spadek napięcia zasilania konwertera (switchy, pozycjonera) ma wpływ na odbiór. Niestety niewiele tunerów ma opcja podniesienia napiec zasilających.

  Jeszcze jedno. Środkowa żyła ma być gruba. Im cieńsza tym wiesze tłumienie sygnałów w.cz. Pomijam oczywisty fakt pewność łączenia jej w gniazdach (konwerter, tuner).

  Jeśli antena jest / ma być w trudnodostępnym miejscu to od razu szczerze radzę kupić porządny kabel. Jeśli jest na balkonie a do tunera jest z 5 metrów to byle jaki przewód się 'nada' (zależy od głowicy tunera i wzmacniacz wyjściowego w konwerterze).

  Na zdjęciu w podanej linkiem ofercie ten ekran jest lichawy....Nie jest najgorszy ale daleko mu do ideału.
 • #7
  jakub_23
  Level 11  
  Serdeczne dzięki za tą wypowiedź. Idealnie ona do mnie trafiła i zapewne wskazówki będą pomocne. Nawiasem mówiąc ten kabel który mam posiada raczej solidny oplot, wizualnie jest on bardzo gęsty. Zanim przewód wpuszczę w listwy parę dni położę go "krótko" i będę obserwował jak się sprawuje.
 • #8
  User removed account
  User removed account