Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD)

mirekk36 16 Sep 2009 19:01 23124 57
  • Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD)

Witam,

4x DS18x20 + LCD = Termometr - ale tutaj nieco inaczej plus Extrasy

Chciałbym przedstawić proste technicznie ale mam nadzieję dosyć mocno zaawansowane jeśli chodzi o możliwości urządzenie jakim jest prezentowany w tytule "4 kanałowy sterownik / kontroler temperatury oraz 7 kanałowy sterownik urządzeń na podczerwień i/lub BlueTooth" !!!

Thermo Blaster - czyli "pogromca temperatury" - posiada bardzo nietypowe i nowatorskie rozwiązania do których można zaliczyć:

1. możliwość podłączenia na 1 magistrali mieszanych czujników Dallasa z serii DS, czyli można dowolnie mieszać takie jak: DS1820 , DS18S20 czy DS18B20 !!!

2. układ sam sobie wykrywa w pełni automatycznie co ma podłączone do magistrali i informuje o tym użytkownika w odpowieniej pozycji MENU

3. KAŻDY czujnik pracuje w pełni z 12 bitową rozdzielczością !!! więc parametry pomiarów dla każdego z nich są zawsze takie same - obojętnie jaki zostanie użyty i w którym miejscu. (pomyślcie o tym gdy np jakiś się uszkodzi i trzeba wymienić - a tu nie ma pod ręką takiego samego jakie były użyte na początku ;) - ale to żaden problem!)

4. podłączenia czujników do magistrali 1Wire także można dokonać w dowolny sposób - zależy jak kto woli. Czyli albo za pomocą 3 przewodów - albo w trybie Parasite/pasożytniczym - za pomocą 2 przewodów !!! (tę opcję ustawia się w MENU)

5. możliwość pomiaru temperatur w bardzo szerokim zakresie - takim jaki oferują użyte czujniki

5.a - każdy czujnik temperatury zaopatrzony jest w tzw strzałki TRENDU temperatury. Ciekawostką jest to, że można sobie ustawić taki trend w bardzo dużym zakresie wg potrzeb. Jeśli ktoś chce widzieć czy z dnia na dzień mamy tendencję wzrostową czy malejącą - to zakres maksymalny jest aż do 24 godzin ! - ale można dowolnie mniejszy poczynając od 20sekund !!! - trendy działają EXTRA !

6. Urządzenie jest całkowicie sterowane i ustawiane za pomocą PILOTA RC5 lub SONY ! (żadnych klawiszy - słiczów itp) Żeby było WYGODNIE - to szybka obsługa slotów jest na kolorowych klawiszach od Teletekstu (a także na klawiszach numerycznych 1-4) Dzięki temu każdy slot/czujnik i jego umiejscowienie można wzrokowo kojarzyć na szybko z danym kolorem - bardzo sprawdza się w praktyce ;)

7. Niesamowicie (w końcu) PROSTY i przyjazny sposób umożliwiający rozpoznawanie który czujnik jest który na magistrali !!!! ;) ..... bardzo przydatne przy wymianie uszkodzonych. Po prostu gdy jesteśmy w odpowiedniej pozycji MENU i przeglądamy po kolei podłączone czujniki do magistrali (można je w międzyczasie dodawać/zabierać) - to system pokzauje:

- nazwę czujnika
    - część jego numeru ROM
    - oraz temperaturę jaka na nim panuje !!! (wystarczy dotknąć palcem, lub schłodzić i już wiadomo, który akurat chcemy przydzielić do odpowiedniego SLOTU - czyli konkretnego miejsca) - przepiękna opcja ! ;)

8. Urządzenie posiada wydzielone na ekranie 4 tzw SLOTY - czyli stałe miejsca. Np możemy przyjąć, że pomiar w SLOT1 to zawsze temperatura kotła CO, SLOT2 temperatura boilera, SLOT3 temperatura na dworzu a SLOT 4 temperatura w domciu.

9. Każdy slot można dodatkowo konfigurować tak aby nie tylko pokazywał nam temperaturę ale tak żeby informował nas o różnych zdarzeniach z nią związanych jak:

- przekroczenie zadanej temperatury maksymalnej
    - obniżenie się temperatury do ustalonego minimum
    - informacja o stanie okienka temperaturowego ! - czyli alarm włącza się tylko wtedy jeśli temperatura jest mniejsza lub większa niż w okienku . Bardzo pożyteczne przy sporządzaniu własną domową metodą trunków np - destylacja wina itp ;) - oczywiście przy starcie w trybie pomiaru okienka - alarm się nie włącza do momentu osiągnięcia poziomu temperatury w zakresie okienka. Później już sygnalizuje i obniżenie i podwyższenie poza każdą granicę - dolną i górną

oczywiście jak zauważycie na filmiku - przy ustalaniu temperatury podajemy taki parametr jak "+- " czyli ustawiamy tutaj histerezę lub okienko w dowolnym zakresie

.... do każdego SLOTu można dołączyć PRZEKAŹNIK !!! - dzięki czemu w 5sekund możemy np:

- przy pomocy SLOT1 - zorganizować sobie w pełni automatycznie ogrzewanie pomieszczenia za pomocą np grzejnikia elektrycznego czy dmuchawy

- przy pomocy SLOT2 - można zorganizować sobie np chłodzenie wnętrza szafy krosowniczej ze sprzętem elektronicznym - jeśli temp max zostanie przekroczona to układ załączym kanałem nr 2 - wentylatory czy klimę

- SLOT3 i 4 może w międzyczasie pokazywać bieżącą temperaturę na zewnątrz i w pomieszczeniu.

dzięki temu że do SLOTa3 i 4 nie przydzielono przekaźnika to nadal możemy sterować za pomocą pilota niezależnie kanałem 3 i 4

.... układ posiada jeszcze 3 niezależne od ustawień MENU dodatkowe kanały do sterowania za pomocą IR. Z tym, że nie można ich konfigurować

Oczywiście zamiast podłączać przekaźniki można spokojnie podłączyć TRIAKi ;) wedle uznania

---------------------------------

Układ działa w oparciu o procesor ATmega168 (wewn. oscylator 8MHz), współpracuje obecnie z dowolnym wyświetlaczem LCD 2x16. W przygotowaniu możliwość sterowania wyświetlaczy VFD z wejściem RS232.

Zasilanie to 12V z dowolnego zasilacza. Z tego też napięcia zasilane są cewki przekaźników, które można podłączyć bezpośrednio do wyjść ULN2803. Na pokładzie oczywiście stabilizatorek 7805.

Istoną cechą jest to, że do układu można dołączyć łatwo dowolny moduł komunikacyjny spośród tych które sobie przygotowałem jak np : BlueTooth na BTM222 ale także można go podłączyć do kompa przez moduł USB/RS232 na FTDI - czy poprzez zwykły kabel RS232 z modułem MAX232.

link do modułów BT:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1414894.html

Połączenie z komuterem - daje możliwość realizacji przyjemnej akwizycji danych z 4 punktów ale także możliwość sterowania urządzeń np oświetlenia w domu czy czegokolwiek za pomocą BlueTooth - oraz programu sterującego na PC ;) - program zaczynam dopiero pisać - ale to zawsze mi działa i wychodzi ;)

poniżej screenshot z terminala w trakcie odbioru i wysyłania poleceń typu AT.
    (widać jak nadlatują kody z pilota IR z bardzo ciekawą opcją - otóż nadlatują dwa dodatkowe parametry jak key_rep i key_time. Key_rep - mówi nam czy klawisz jest wciąż wciśnięty czy tylko był raz wciśnięty, natomiast key_time mówi nam ile nadleciało powtórzeń wciśniętego dłużej klawisza. Te dwa parametry dają fajne możliwości reagowania na różne wariacje odnośnie klawiszy)

....................

całość napisana jest w języku C - przykro mi jednak ale źródeł i wsadu nie udostępniam (jak zwykle) . Jednak jeśli ktoś ma jakieś pytania jakimi metodami uzyskałem dane efekty to proszę śmiało pytać - każdemu chętnie pomogę rozwiązać podobne problemy itp.

Układ testowany i sfilmowany został jeszcze na płytce testowej - stykowej. Ale już opracowałem PCB - teraz tylko wytrawić i gotowe.

Poniżej zamieszczam części dokumentacji jak - schemat, płytkę w eagle a także krótki filmik z działania na zywo ;)

Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD) Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD) Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD) Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD)

tutaj już na żywo w działaniu po wykonaniu fizycznie płytki przeze mnie własnoręcznie termotransferem

Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD)Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD)Thermo 4U blaster + 7 kan.sterownik IR ( 4xDS18x20 + LCD)

sorki za jakość filmu - ale mam nadzieję, że coś niecoś da radę zobaczyć ;)

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mirekk36
    Level 42  
    Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
    mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

Has specialization in: programowanie: avr c, delphi pc, android
    mirekk36 wrote 9195 posts with rating 2247, helped 964 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2006 year.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    User removed account
    User removed account  
    mirekk36
    Level 42  
    opaluch --> te płytki, które tu widać to na razie tylko widok 3D po wygenerowaniu z Eagle. Ale dokładnie tak będą płytki wyglądać - jutro zaczynam trawienie - na razie we własnym zakresie - metodą na żelacho ;) .... a później - prawdopodobnie - zamówię - jak zwykle większą ilość w merkar.pl. Oczywiście projekt płytki jest własnoręcznie wykonany w Eaglu
  • IGE-XAOIGE-XAO
    kwesoly
    Level 15  
    Gratuluje kolejnego ciekawego i dopracowanego projektu.

Jedno pytanie:
    mirekk36 wrote:

4. podłączenia czujników do magistrali 1Wire także można dokonać w dowolny sposób - zależy jak kto woli. Czyli albo za pomocą 3 przewodów - albo w trybie Parasite/pasożytniczym - za pomocą 2 przewodów !!! (tę opcję ustawia się w MENU)

A nie lepiej zapytać czujniki na magistrali czy potrzebują dodatkowego zasilania? Przynajmniej wg DS termometr DS18B20 można zapytać (Function, READ POWER SUPPLY).
    mirekk36
    Level 42  
    kwesoly --> tak - wiem, można zapytać - bawiłem się tą funkcją, jednak nigdy nie ma takiej sytuacji, że gdzieś tam na końcu magistrali jakiś czujnik "sam się podłączy" ;) .... czy jakaś nieznana osoba - raczej - przy tworzeniu takiej sieci czujników, ktoś na początku decyduje się na 3 lub 2 przewody - i można to uwzględnić właśnie w ustawieniach MENU. - a z drugiej strony - może i to dobry pomysł - może jeszcze go zaimplementuję - jak mi starczy pamięci Flash ;)
    naelektryzowany
    Level 17  
    Witam.
    Świetny projekt, ciekawi mnie jednak jak rozwiązałeś te przesunięcia teksty po nawigacji po menu.
    TO-mik
    Level 12  
    No projekcik piękny i histerezę można regulować co w ogrzewaniu domu jest niezbędne.
    mirekk36
    Level 42  
    naelektryzowany --> no te animacje, przesunięcia, wsunięcia - wysunięcia ;) ..... hyhyhy przez te bajery musiałem użyć właśnie ATmega168 - 16kB Flash zamiast ATmega8 - 8kB Flash ;) ..... no ale co tam za 2zł więcej na procku - taki mały ala łyndołs ;) .... oczywiście wszystko programowo - ale hmmm ciężko to tak w 2 słowach opisać. Generalnie obraz na LCD jest buforowany w pamięci RAM i co 40ms wyświetlany cały bufor na ekran. A całe animacje to już sama obróbka na pamieci RAM. Generalnie sposób podobny jak robi to np program LCD Smartie - tyle że tamten działa na PC

TO-mik ---> tą histerezę wprawdzie można regulować tylko w pełnych stopniach Celsiusza ale to chyba nie przeszkadza - a ważne jest, że można ją regulować od 0st do "ile się chce" ;)
    TO-mik
    Level 12  
    Raczej na pewno nie będzie przszkadzać ,a do zastosowań domowych wystarczy zakres kilku stopni C
    Hamster_71
    Level 13  
    mirekk36 wrote:

1. możliwość podłączenia na 1 magistrali mieszanych czujników Dallasa z serii DS, czyli można dowolnie mieszać takie jak: DS1820 , DS18S20 czy DS18B20 !!!

3. KAŻDY czujnik pracuje w pełni z 12 bitową rozdzielczością !!! więc parametry pomiarów dla każdego z nich są zawsze takie same - obojętnie jaki zostanie użyty i w którym miejscu. (pomyślcie o tym gdy np jakiś się uszkodzi i trzeba wymienić - a tu nie ma pod ręką takiego samego jakie były użyte na początku ;) - ale to żaden problem!)

5. możliwość pomiaru temperatur w bardzo szerokim zakresie - takim jaki oferują użyte czujniki

Napisałeś, że istnieje możliwość podłączenia 3 różnych czujników i każdy rpacuje z 12 bitową rozdzielczośćią. Z tego co wiem, to DS1820 i S20 pracują z maksymalnie 9 bitową rozdz. temp. więc w przypadku podłączenia któregoś z nich liczysz tak samo temp. jak dla 12 bitów, czyli końcówka jest brana 'z choinki' ?
    Zresztą jak dla mnie 12 bitowa rozdzielczośc to troche marnowanie czasu procka. Skoro dokładność czujników w temp. pokojwej wynosi 0,5 *C a dla temp. dużo wyższych/niższych dokłądnośc jest na poziomie +-2*C więc jaki jest sens odczytywania temp. z 12 bitową rozdzielczością ? No chyba ,że wszystkie będą mierzyć temp. w pokoju ;)

Pozdrawiam!
    SzymonHK
    Level 20  
    Hamster_71 wrote:

Zresztą jak dla mnie 12 bitowa rozdzielczośc to troche marnowanie czasu procka. Skoro dokładność czujników w temp. pokojwej wynosi 0,5 *C a dla temp. dużo wyższych/niższych dokłądnośc jest na poziomie +-2*C więc jaki jest sens odczytywania temp. z 12 bitową rozdzielczością ? No chyba ,że wszystkie będą mierzyć temp. w pokoju ;)

Pozdrawiam!

DS18B20 mierzy temperaturę z dokładnością ±0,5°C w zakresie -10°c do +85°C, a marnowanie czasu procka to rzecz absolutnie względna, zależy od potrzeb i rozwiązania realizacji opóźnienia potrzebnego na konwersję. Jeśli wyswietlanie jest ograniczone do 0,5°C to wystarczy 9 bit dla wszystkich czujników.
    mirekk36
    Level 42  
    Hamster_71 wrote:

Napisałeś, że istnieje możliwość podłączenia 3 różnych czujników i każdy rpacuje z 12 bitową rozdzielczośćią. Z tego co wiem,

- czyli jednak nie wiesz

Hamster_71 wrote:

to DS1820 i S20 pracują z maksymalnie 9 bitową rozdz. temp. więc w przypadku podłączenia któregoś z nich liczysz tak samo temp. jak dla 12 bitów, czyli końcówka jest brana 'z choinki' ?

z choinki to można brać cukierki lub bombki ;) ..... a ja temperaturę w pełnej 12bitowej rozdzielczości odczytuję z czujnika. Żeby jednak kolega na przyszłość wiedział jak to się robi i, że czujniki mogą podawać temperaturę w wyższej rozdzielczości to wystarczy przeczytać kawałek noty aplikacyjnej PDF:

a więcej na ten temat - jeśli to mało:

Quote:
    Additional information about high-resolution temperature calculations can be found in Application Note
    105: High Resolution Temperature Measurement with Dallas Direct-to-Digital Temperature Sensors.

więc mam nadzieję, że wyjaśniłem dokładnie n/t tej choinki

Hamster_71 wrote:

Zresztą jak dla mnie 12 bitowa rozdzielczośc to troche marnowanie czasu procka.

sorki ale to już jest troszkę co nieco zabawne odnośnie marnowania czasu procka, jak dobrze pomyśleć to są to 2-3 linijki kodu w języku C i to bez używania ŻADNYCH liczb typu FLOAT dzięki czemu i kod zajmuje tyle co przysłowiowy "pikuś" - na prawdę nie są to żadne "czary mary" a więcej czasu używając twojej terminologii to tracę na animacje MENU itp ;) .... choć też na prawdę trudno tu mówić o marnowaniu czasu skoro jest go nie tylko pod dostatkiem a nawet za dużo ;)

Hamster_71 wrote:

Skoro dokładność czujników w temp. pokojwej wynosi 0,5 *C a dla temp. dużo wyższych/niższych dokłądnośc jest na poziomie +-2*C więc jaki jest sens odczytywania temp. z 12 bitową rozdzielczością ? No chyba ,że wszystkie będą mierzyć temp. w pokoju ;)

12-bitową rozdzielczość przerobiłem bardzo ładnie na płynną i delikatną zmianę temperatury , którą widać tylko - na jednym miejscu po przecinku. Działa rewelacyjnie a temperatura nie "skacze" jak to nieraz bywa gdy się na szybko i bez przemyślenia robi takie odczyty. Reasumując wg. mnie o wiele lepiej wygląda temperatura podana w taki sposób:

12,3 --- 12,4 --- 17,8 ---- 27,6 ----- 4,1 itd

niż tylko ze skokiem co 0,5 stopnia - skoro już i tak wyświetlasz jedną cyfrę po przecinku
    master_pablo
    Level 16  
    Widac po niesamowitym przygotowaniu dokumentacji, ze albo juz na swoich projektach zarabiasz albo zamierzasz w niedlugim czasie zaczac :).
    me_super
    Level 29  
    master_pablo wrote:
    Widac po niesamowitym przygotowaniu dokumentacji, ze albo juz na swoich projektach zarabiasz albo zamierzasz w niedlugim czasie zaczac :).

Czy ten układ potrafi sterować algorytmami PID czy czy ma autotuning PID? Bo w sumie jeśli przejrzeć się temu co było już na elektrodzie zrobione to Twój projekt nie ma niczego innowacyjnego i ciekawego. Sam pomysł z pilotem jest taki sobie, aby coś zmienić albo sprawdzić trzeba latać z pilotem, zamiast podejść i coś nacisnąć. Ja na ten przykład nie mam w domu żadnego pilota Sony czy RC5.
    mirekk36
    Level 42  
    me_super wrote:

Czy ten układ potrafi sterować algorytmami PID czy czy ma autotuning PID?

a dlaczego miałby potrafić - w ogóle nie było takiego założenia żeby korzystać z PID. Do większości prostych i typowych zastosowań PID można sobie z powodzeniem darować ..... a ty potrzebujesz sterowania PID ? - hmmm to zrób sobie i po kłopocie ;)

me_super wrote:

Bo w sumie jeśli przejrzeć się temu co było już na elektrodzie zrobione to Twój projekt nie ma niczego innowacyjnego i ciekawego.

nie chcę się licytować - ale skoro twierdzisz, że pełno na elektrodzie podobnych rozwiązań to podaj kilka linków w których jest zaimplementowanych co najmniej kilka z wymienionych przeze mnie innowacyjności jeśli chodzi o działanie całego projektu - choćby spośród tych, które wymieniłem w kilku pierwszych punktach od 1 do 5. A nie, że znajdziesz projekt, który realizuje jedną czy dwie z nich naraz.

Poza tym chyba nie robiłeś nigdy sieci czujników na 1Wire i masz mgliste pojęcie jak trudno jest wymyślić łatwy i prosty w użytkowaniu w praktyce - sposób na podmianę czy dodawanie czujników na takiej magistrali - stąd zapewne ta postawa malkontenta.

me_super wrote:

Sam pomysł z pilotem jest taki sobie, aby coś zmienić albo sprawdzić trzeba latać z pilotem, zamiast podejść i coś nacisnąć.

nie trzeba latać z pilotem bo koszt takiego pilota czy go zrobisz sam (co za problem) czy go zakupisz to jedynie kilka zł (5 max 6zł) . Nie musisz tak oszczędzać na pilotach i tak zwykle u każdego w mieszkaniu w dzisiejszych czasach wala ich się pełno po kątach. A ten może leżeć przy urządzeniu. Nie wspominając już, że jeśli urządzenie miałoby pracować w jakichś mało przyjemnych warunkach np wilgoć (na zwanątrz) itp - to zwykle switche szybko "dostają po tyłku" , klawiaturki się niszczą itp..... a tu? bez tych problemów.

Poza tym - funkcjonalność typu - "na pilota" spowodowana była chęcią uzyskania kilkukanałowego zdalnego sterowania na odległość

me_super wrote:

Ja na ten przykład nie mam w domu żadnego pilota Sony czy RC5.
    no malkontent na maxa ;) taki smerf maruda ;) ..... a po co ci w domu pilot Sony czy RC5 - skoro nigdy byś tego urządzenia sobie nie zrobił czy też nie zakupił?

...... masz jakieś ciekawe sugestie, propozycje zmian, czy może jakieś krytyczne uwagi ale podparte rzeczowymi przykładami - dlaczego nie warto tak czy inaczej czegoś robić - to chętnie posłucham ;) .... zamiast jakichś "widzi-mi-się"

Dodano po 3 [minuty]:

master_pablo --> ;)
    me_super
    Level 29  
    mirekk36 wrote:
    me_super wrote:

Czy ten układ potrafi sterować algorytmami PID czy czy ma autotuning PID?

a dlaczego miałby potrafić - w ogóle nie było takiego założenia żeby korzystać z PID. Do większości prostych i typowych zastosowań PID można sobie z powodzeniem darować ..... a ty potrzebujesz sterowania PID ? - hmmm to zrób sobie i po kłopocie ;)

Dlaczego miałby to robić? Bo to jest funkcja nie tak banalna jak wyświetlenie na lcd temperatury i klapnięcie przekaźnikiem. Owszem, możesz robić to, na co masz ochotę ale nie licz na zachwyt nad wyrafinowaniem i zaawansowaniem projektu. Ot, kolejny termometr jakich wiele który nie ma w sobie niczego nowego.

mirekk36 wrote:

me_super wrote:

Bo w sumie jeśli przejrzeć się temu co było już na elektrodzie zrobione to Twój projekt nie ma niczego innowacyjnego i ciekawego.

nie chcę się licytować - ale skoro twierdzisz, że pełno na elektrodzie podobnych rozwiązań to podaj kilka linków w których jest zaimplementowanych co najmniej kilka z wymienionych przeze mnie innowacyjności jeśli chodzi o działanie całego projektu - choćby spośród tych, które wymieniłem w kilku pierwszych punktach od 1 do 5. A nie, że znajdziesz projekt, który realizuje jedną czy dwie z nich naraz.

Nie rozumiem dlaczego się tak podniecasz tymi akcjami z czujnikami. Są gotowe biblioteki do one wire oraz operacjach na DS18xx, które rozpoznają sposób podłączenia czujnika, zwracają listę czujników wraz z numerem seryjnym. To wszystko zostało już zrobione.

mirekk36 wrote:

...... masz jakieś ciekawe sugestie, propozycje zmian, czy może jakieś krytyczne uwagi ale podparte rzeczowymi przykładami - dlaczego nie warto tak czy inaczej czegoś robić - to chętnie posłucham ;) .... zamiast jakichś "widzi-mi-się"

Sugestię już dostałeś: zrób autotuning PID z wyjściem proporcjonalnym, rejestrację pomiarów na kartę SD, wszystko zasil z baterii litowej i zaprojektuj zużycie energii tak, aby na jednej baterii litowej wszystko chodziło przez 2 lata.

Jak na razie nie przedstawiłeś nic nowego - cały software da się zrobić w winavr w ciągu 3-4 dni z uzyciem gotowych bibliotek.

Od pół roku nie widziałem żadnego sensownego projektu w dziale DIY na elektrodzie. Królują same wzmacniacze audio, zasilacze i termometry. Czasem jakiś zegarek na VFD czy nixie. Wieje tutaj nudą i kolejnymi odtwórczymi projektami. Żadnych ciekawych rozwiązań problemów mechanicznych czy elektronicznych, tylko same układy na atmegach z kodem wyklikanym w bascomie. Do tego odpicowana płytka pcb i duży displej LCD. Ale to za mało na ciekawy projekt DIY!
    skynet_2
    Level 26  
    mirekk36 kolejny projekt który bez niebieskich LED'ów nie mógłby powstać ;)

A co do tematu to zastanawiam się dlaczego nie użyłeś wyświetlacza 4x16/4x20 bo 4 czujniki to trochę mało, poza tym mając dodatkowe 2 wiersze mógłbyś zrobić proste menu, bo bez jakiejś dokumentacji chyba troszkę trudno się to urządzonko ustawia?

Czy w programie dałeś jakieś zabezpieczenie[jakiś login czy kod który aktywuje wejście] żeby przypadkowo nie aktywować którejś z opcji, kiedy korzystasz z pilota na innym urządzeniu?

Co do filmiku widzę że nie tylko wpadłem na pomysł z przesuwanym tekstem, zgaduje się że użyłeś "kursora" z włączonym "shift'em" ;)

Pozdrawiam
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dalsze jakiekolwiek osobiste wycieczki będą nagradzane ostrzeżeniami.
    mirekk36
    Level 42  
    skynet_2 --> no tutaj niebieskie LED'y to akurat całkowity przypadek bo akurat takie miałem pod ręką ;) .... ale może i masz rację, że w swoich projektach czasem nadużywam niebieskiego ;) .... postaram się poprawić. A tak na prawdę każdy, kto zechce użyć tego mini kombajnika - to może wstawić przecież sobie dowolne diody

odnośnie wyświetlacza to użyłem takiego najmniejszego z możliwych ;) dla takiego projektu. Fakt trzeba było się nagimnastykować żeby jakoś ponazywać opcje w Menu no i już nie zmieściły się literki C za znaczkiem stopnia.... ale .... dzięki temu łatwiej to przerobić na większy niż mniejszy wyświetlacz - sam przyznasz ?

odnośnie czytelności MENU - to pozwolę sobie je troszkę rozpisać tutaj i podpowiedz mi czy jak się je widzi - to rzeczywiście jest aż tak mało czytelne (chociaż się starałem - ale wiadomo - nie każdy musi wiedzieć - co tzw "poeta" miał na myśli) - oceń to tak szczerze chłodnym i krytycznym okiem.

1-sze założenie to takie, że generalnie do poruszania się po MENU korzystamy z wyraźnie oznaczonych na pilocie 6 klawiszy:

MENU, CursorUP, CursorDOWN, CursorRIGHT, CursorLEFT oraz OK

tak więc klawiszem MENU zarówno wchodzimy jak i wychodzimy z menu głównego lub do i z każdego pod-menu

klawiszem OK zawsze zatwierdzamy i zwykle aktualnie zapamiętana pozycja spośród wielu do wyboru oznaczona jest gwiazdką na końcu

jeśli chcemy opuścić pod-menu bez zapamiętania to oczywiście klawisz MENU

.... więc myślę, że samo poruszanie się jest bardzo intuicyjne (ale może się mylę)

-----------------------------------------------
    1. pozycja

M E N U
    Ilosc punktow 4*

gdzie strzałka w prawo i lewo przewija wartości od 1 do 4

------------------------------------------------------------------
    2. pozycja

M E N U
    Czujka --> Slot

po wciśnięciu OK przydzielamy do wybranego slotu któryś dostępnych czujników DSxxxxx

2a. pod-menu

Podaj nr slotu: _

tutaj podajemy numer od 1 do 4 (tak jak 4 sloty)

2b. kolejne pod-menu

Slot1 DS18B20 (ikonki strzałeczek góra dół)
    28CD97AE 21.4'*

tutaj gdy naciskamy strzałki góra dół to przewijają nam się kolejno i cyklicznie czujniki DS które są na magistrali gdzie podany jest po lewej numer Slotu jaki wybraliśmy w wyższym poziomie Menu, później nazwa czujnika DS i ikonki strzałeczek
    a w drugiej linii mamy część numeru ID czujnika i od razu jego aktualną temperaturę - cały czas mierzoną w trakcie działania na poziomie tego menu. GWIAZDKA pokazuje nam , który z czujników jest już przydzielony do tego slotu (jeśli jakiś jest bo wcześniej został przypisany)

po zapamiętaniu lub wyjściu z tego poziomu - przechodzimy o jeden stopień wyżej czyli znowu do wyboru nr Slotu a nie do Menu głównego

-----------------------------------------------------------------------------
    3. pozycja

M E N U
    Ustaw tryb pracy

3a. pod-menu - identyczne jak powyżej 2a - czyli wybór nr Slotu dla którego będziemy ustawiać tryb

3b pod-menu

s1 Tmp > 25 (ikonki strzałek góra, dół, lewo, prawo)
    +-2st P=0 A=0

ta pozycja menu bez dodatkowej instrukcji może być nieco zagmatwana ale, generalnie na tym poziomie strzałkami w boki - przesuwamy się po 5 kolejnych pozycjach, których wartości z kolei, możemy zmieniać strzałkami w górę i w dół - a zapamiętanie i wyjście tak jak zawsze

do ustawiania pierwsza pozycja, to tu gdzie widać znak ">" i może ona przyjmować takie wartosci

> - co oznacza: " gdy Temperatura większa od 25stC
    < - analogicznie jak wyżej tylko gdy mniejsza
    = - gdy temperatura mieści się w przedziale od 23 do 27 bo brany jest pod uwagę kolejny parametr +- o wartości 2 (który w wyższych opcjach służy do ustawiania histerezy)
    <> - gdy temperatura jest albo niższa od 23 albo wyższa niż 27 - też brany jest parametr +-

- minus to znak że wyłączamy w ogóle opcję kontroli temperatury i nie używamy ani przekaźnika ani alarmu. Po wybraniu opcji "-" na miejscu gdzie widać stopnie Celsiusza - pojawia się napis OFF i nie można strzałkami w boki przechodzić do kolejnych pozycji aby je ustawić

Kolejna pozycja to miejsce gdzie widać 25 - czyli zaczyna migotać i strzałkami w górę i dół zmieniamy wartość wybranej temperatury - środkowej/średniej

Kolejna pozycja to +- tu ustalamy w dowolnym zakresie bądź histerezę dla opcji > lub < . Czyli później przekaźnik zadziała nie na wartości temperatury średniej - tej wybranej tylko na krańcach obliczonych w ten sposób, że Tmin = T-(opcja+-) natomiast Tmax = T+(opcja+-) - stąd wyżej w wyjaśnieniach była mowa o temp 23 i 27st . Oczywiście można ustawić tę wartość na 0.

Kolejne dwie pozycje to P i A gdzie P oznacza przekaźnik a ustawiamy wartość albo 0-brak sterowania przekaźnikiem lub 1-sterowanie przekaźnikiem gdy zajdzie wybrany warunek kontroli temperatury wybrany wyżej. Identycznie z Alarmem. Tyle że Alarm zostaje włączany / wyłączany zawsze w na granicy temp średniej - bez uwzględnienia histerezy a przekaźnik jeśli dołączony do slotu to z histerezą

-------------------------------------------------------------
    4. pozycja

M E N U
    VCC Pasozytn. *

tu strzałkami w boki wybieramy rodzaj podłączenia czujników na magistrali z gwiadką jak zwykle widać bieżąco ustawioną opcję

-------------------------------------------------------------
    5. pozycja

M E N U
    TREND 00:00:20

na filmiku jeszcze tego nie widać bo nie było dokończone

5a. po wejściu w pod-menu

Ustaw TREND (ikonki strzałek)
    h:m:s 00:00:20

i tu podobinie jak wyżej strzałkami w boki możemy się przesuwać po pozycji h-godziny, m-minuty, s-sekundy - wybierać dowolną wartość trendu - jak widać bardzo szeroki precyzyjny i dokładny zakres.

to wszystko - wiem wiem, dużo tego i może nie będzie ci się chciało analizować, ale jeśli jednak tak? to będę wdzięczny za każde uwagi ;)

Dodano po 19 [minuty]:

me_super wrote:

Dlaczego miałby to robić? Bo to jest funkcja nie tak banalna jak wyświetlenie na lcd temperatury i klapnięcie przekaźnikiem. Owszem, możesz robić to, na co masz ochotę ale nie licz na zachwyt nad wyrafinowaniem i zaawansowaniem projektu. Ot, kolejny termometr jakich wiele który nie ma w sobie niczego nowego.

nie odkręcaj kota ogonem - to nie jest zwykłe klapnięcie przekaźnikiem - jest ciut więcej - histereza to jeden z malutkich kroków zanim uzna się, że koniecznie przydałby się PID. Nie ma niczego nowego? bo nie chce ci się zapoznać ze szczegółami - wolisz pomarudzić ;)

Pisałem coś wyżej. Wszelkie uwagi niezwiązane z tematem proszę załatwiać na PW. Po oraz ostatni to piszę, następnym razem będą ostrzeżenia.
    Część postu skasowałem, brak związku z tematem.
    /Faces/
    skynet_2
    Level 26  
    Dzięki za odpowiedź no więc tak:
    1. Raz zmieniasz wartość przez UP/DOWN np. 3b, a w innym miejscu przez LEFT/RIGHT np. 1, 4. Powinno być wszędzie tak samo.
    2. Podmenu z jedną opcją np. 5a chyba jest zbędne.
    3. Jak będziesz kiedyś tam robił instrukcję to menu rozpisuje się w formie drzewa, wtedy jest o wiele czytelniejsze.
    4. W głównym podglądzie/menu? *C przecież by się zmieściły, np. -25.0*C to 7 znaków więc pomiędzy kolumnami będą 2 spacje.

Ogólnie fajny projekt, tyle że ja nie lubię kombajnów, czyli albo termometr albo termostat ;)
    mirekk36
    Level 42  
    skynet_2 --> dzięki, że chciało ci się tyle poczytać,

ad.1 - no tak to jest pewna niekonsekwencja
    ad.2 - gdyby nie było 5a to zablokowałoby się przewijanie menu głównego strzałkami w górę i dół. A zmiana wartości tak bezpośrednio z pilota - klawiaturką numeryczną zajęłaby sporo więcej kodu + jeszcze ograniczenia - a miejsce powoli już się wykańcza
    ad.3 - co racja to racja - thx
    ad.4 ale jeszcze pojawiają się strzałki trendu więc to dodatkowy znak - no chyba żeby miały zastępować literkę C gdy się pojawiają

kombajn ? - no też fakt trochę kombajn wyszedł niechcąco :( ale za to z drugiej strony można wykorzystać tylko jego część do odpowiednich potrzeb a każdy pin jest do końca wykorzystany. Jeśli jednak w trakcie używania przyjdą pomysły na użycie kolejnych funkcji - to nie trzeba już nic przeprogramowywać i zmieniać układu - tylko załączyć odpowiednią opcję.

Dodano po 37 [minuty]:

no - panie skynet_2 ;) --- zrobiłem tak że w czasie gdy nie widać strzałek trendu (a to jest większość czasu o ile trend jest krótki) to pojawia się nie spacja tylko znaczek C i teraz wygląda okej
    skynet_2
    Level 26  
    mirekk36 wrote:
    ad.2 - gdyby nie było 5a to zablokowałoby się przewijanie menu głównego strzałkami w górę i dół. A zmiana wartości tak bezpośrednio z pilota - klawiaturką numeryczną zajęłaby sporo więcej kodu + jeszcze ograniczenia - a miejsce powoli już się wykańcza
    Skoro przesuwasz menu lewo/prawo[tą animacją] to przemieszczanie się po menu również mogło by być LEFT/RIGHT, wtedy animacja nie była by tylko bajerem ;)
    mirekk36
    Level 42  
    skynet_2 --> tak tak racja ale.... ale jednak do obsługi wprowadzenia 3 danych

00 : 00 : 00

to już muszę użyć i strzałek w boki do przechodzenia pomiędzy h:m:s i strzałek góra dół do zmiany wartości . Tak więc nawet jeśli strzałki w boki przesuwałyby menu jak proponujesz - to i tak byłoby źle

no ale to już jakby nie mówić szczegół - i tak o wiele mniej przejrzyste jest ustawianie 3 pozycji MENU

nie mniej jednak dziękuję za opinie bo człowiek jak sam robi to czasem nie dostrzega tego jak inni woleliby to widzieć i używać - dlatego uważam je za cenne ;)

pozdrówka
    skynet_2
    Level 26  
    Faktycznie trochę trudno to jakoś sensownie wymyślić, bez wyświetlacza 4x16 ;)

Pozdrawiam
    mirekk36
    Level 42  
    aaa no 4x16 albo 4x20 to już by było miodzio ;) przyznaję ..... ale tu chodziło o coś maksymalnie maleńkiego co mogłoby się swobodnie zmieścić nawet gdzieś na małej płytce czołowej hmmm nie wiem - kompa czy jakiegoś innego urządzonka
    madart
    Level 25  
    A ja mam pytanko z innej beczki :)
    Jak ustawić w eaglu procka pod kątem 45 stopni? Da się tak robić z innymi elementami?
    mirekk36
    Level 42  
    madart --> pewnie, że się da ze wszystkimi elementami ;) (fajnie takie ustawienie procka czasem wygląda? no nie? ;) )

na górze w lewym rogu masz pole do ustawiania kąta - wpisujesz wartość jaka cię interesuje i po krzyku - ot cała "tajemnica"
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Witam,
    czy tylko mi się zdaje czy ULN2803 w wizualizacji jest źle położony? Wydaje mi się że jest przesunięty o jednego pada.
    mirekk36
    Level 42  
    Jacek Rutkowski --> tak tak, masz rację - eagle zawsze mi tak robi jak generuję 3D ;) i nie wiem dlaczego .... ale to tylko virtualna płytka
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    rozumiem że to wirtualna ale zastanowiło mnie jak to możliwe, jeśli schemat jest ok i obudowa to musi być błąd Eagle. Czy przy innych elementach tez tak robi?