Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik czasowy. Instalacja domowa.

16 Wrz 2009 19:38 3288 5
  • Poziom 14  
    Witam,
    pisze tutaj, gdyż nie znalazłem innego działu. Więc zaczynam:
    Czy można kupić włącznik bistabilny (dzwonkowy) taki, który ma w sobie "czasówkę" ? Chcę za pomocą tego włącznika uruchamiać wentylator na określony czas.
  • Poziom 20  
    Takich gotowych małych wyłączników czasowych nie widziałem. Ale możesz zastosować zwykły wyłącznik + aparat schodowy, lub kupić zwykły wyłącznik dzwonkowy i upchać w niego kilka elementów elektronicznych z przekaźnikiem (wentylator jest pewnie małej mocy wiec nie będzie to duże urządzenie) i będzie znacznie taniej. Schematów takich wylączników czasowych jest mnogo na elce.
  • Poziom 30  
    Taki układ można zrobić z kilku elementów ;) Jakiś układ RC+tranzystor sterujący przekaźnikiem, całość zasilana z zasilacza bez transformatorowego. Płyteczka o wymiarach 3x3cm ;)
  • Poziom 29  
    Są przekaźniki bistabilne z wyłącznikiem czasowym.
    Załączenie odbiornika następuje po naciśnięciu przycisku a wyłączenie po następnym wciśnięciu przycisku lub po upływie czasu nastawionego. Dodatkowo gdy dwukrotnie naciśnie się przycisk w ciągu 1s. odbiornik załącza się na stałe aż do ponownego naciśnięcia przycisku.
    Istnieją dwie wersje wykonania: BIS-403 do montażu w puszce 60 oraz BIS-413 do montażu na szynie TH-35.
    Producent: <<F&F>> Pabianice