Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie

error03 16 Wrz 2009 20:28 5467 12
  • Witam.

Po paru tygodniach przesledzenia tematu zwiazanego z TL postanowilem sprobować swoich sił. Miałem lekkie nadwyszki materiału i jakiś głośnik nonejm 8" więc .. czemu nie.
    Buda oczywiście jest policzona na głośnik STX'a, który wlaśnie niedawno zamówiłem. Model GDN-20-80-4-SC.

Liczymy:
    do dypozycji mamy w sumie 1 wzór. Ltl = (predkość rozchodzenia sie dzwieku w powietrzu) / (4 * Fs)

Ltl = 300/4*33.9 = 2.21 m
    powierzchnia wlotu = 2xSd = 354cm^2
    powierzchnia wylotu = powierzchni membrany, czyli 177cm^2.
    Przy rysowaniu skrzynki, kierowalem sie tym, zeby glosnik i wylot były u spodu i jak najlblizej siebie. (Gdzieś wyczytałem ze tak powinno być ok. )

Mam juz w planie wygłuszenie całego kanału. Tylko nie wiem jak duzo mam napchac tam watoliny. Czy tylko tak delikatnie?
    Druga sprawa. Ten taki, uszczerbek kolo glosnika basowego. Musze jakoś tam zmienić, myśle ze to ma jakiś negatywny wpływ na dźwiek.

Podłaczyłem dziś tego nonejma, pod Audisona LR (z samochodu), z poczatku siedzialem przy głośniku, regulujac ponencjometr w radiu. Myśle, ok, to ide dalej, doszedlem do połowy garazu i az.. zaniemówiłem.. basik był.. bardzo odczuwalny ale niestety jakiś taki zamulny. Nie spodziewałem sie, że ten głośnik może tak.. hmm.. buczeć. Nie mam nic szybiego na cd. Jutro coś zgram i powiem jak jest w innej muzie.

Załaczam pare fotek z dzisiejszej pracy:

Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie

Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie

Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie

Czekam równiesz na Wasze sugestie :) Jak stwierdze, że dźwiek jest taki jak ma być to skończe je, tzn pewnie jaki fornir.

Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    error03
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: skrzynie caraudio :)
    error03 napisał 211 postów o ocenie 36, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Krempachy / Nowy Targ. Jest z nami od 2006 roku.
    error03
    Poziom 15  
    Dziś przerobilem troche 'komore' i dodałem wygłuszenie, dźwięk nieporownywalny ! Bardzo przyjemny basik.

Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie

Widze, że niema zadnych 'fachowców' z tego tematu ;)
    kborowiec
    Poziom 18  
    Sporo na temat TL napisał M.J. King. Poszukaj w necie. Będziesz miał orientację jaki wpływ na charakterystyki ma wytłumienie, usytuowanie głośnika, przekrój kanału, itd.

Dodano po 4 [minuty]:

Kilkanaście lat temu zrobiłem TL na tonsilowskich GDN 20/40/14 i bas był bardzo dynamiczny, choc przekroje kanałów były zdecydowanie zbyt małe, a wytłumienie dośc mocne.
    error03
    Poziom 15  
    tomq8888, ciecie bylo od 100Hz w dół.. wzmacniacz samochoddowy Audison LR :) napisze wiecej o dźwieku jak dostane wkońcu te STX'y :(
    error03
    Poziom 15  
    no .. wkoncu doszly STX'y ;)

Pokusilem sie oczywiscie o przetestowanie, niskich czestoliwosci :D Jak na moje ucho jest w miare ;) Tzn ten nonejm bardziej buczal, ten znowu gra ciszej/slabiej :) ale wyraźnie ;) Pokusilem sie rowniez i puscilem go calym pasmem... i oczy O_O ... to tzreba uslyszec :P to cos zlamalo chyba wszelkie prawa fizyki ^^ Na odleglosci ok 2-4m czuc przyjemne i szybkie kopniecie. Reszta pasma wiadomo, takie hmm, sam nie wiem.. ale dol.. cos pieknego. Moze to kwestia wzmacniacza ? ; >

Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie

Wyciolem rowniez dziurki pod reszte stereo ;) Czekam teraz na elementy do zwrotnicy ;)

Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie Obudowa Labiryntowa - projekt i częściowe wykonanie

reszta fotek PicassaWEB
    Pozdrawiam
    darkus12
    Poziom 18  
    Ta płyta postrzępiona nie wygląda za ładnie,
    inkognito09
    Poziom 29  
    Aż takie wytłumienie w labiryncie? Widywałem odrobinę wytłumienia przy głośniku w czymś takim, jednak sam mam głośniki w obudowach tubowych i za dużo "miękkiego" osłabiało mi tylko bas. Konstrukcja co najmniej dziwna. Teoretycznie coś takiego będzie grać. Ale zgranie tego to masakra i zastanawiam się czy aby na pewno ten głośnik pasuje do labiryntu.

Obliczenia? Pomiary? Symulacje?... Cokolwiek?......
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    inkognito09 napisał:
    Aż takie wytłumienie w labiryncie?
    No chyba właśnie o to chodzi by wytracić energie tylnej strony membrany i do tego jest potrzebne silne wytłumienie, inaczej będzie to zwykły br...
    inkognito09
    Poziom 29  
    joy_pl napisał:
    inkognito09 napisał:
    Aż takie wytłumienie w labiryncie?
    No chyba właśnie o to chodzi by wytracić energie tylnej strony membrany

W takim razie jaki sens labiryntów/tub w układzie takim jak tutaj (głośnik z przodu, labirynt/tuba z tyłu)? Układy takie właśnie wykorzystują energię tylnej strony membrany, trochę ją tam oczywiście przekręcają w fazie. Głośnik tutaj zastosowany powinien mieć możliwie sztywne zawieszenie, właśnie dla tego że nie ma aż takiej "poduszki powietrznej" za sobą jaką by miał w zamkniętej czy BR, bo dźwięk jest wykorzystany z obu stron membrany. Stąd taka efektywność tub i labiryntów. Z założenia dobrze zaprojektowane coś takiego powinno grać tak aby dźwięk membrany i wylotu był w odpowiednim momencie względnie w fazie. Widywałem wytłumienie w czymś takim, ale nie nawalone w całym tunelu od głośnika do wylotu że aż gęsto.
    joy_pl
    Mylisz pojęcia.
    Tuba to nie labirynt to są dwie zupełnie inne konstrukcje, w tubie chodzi o efektywność a w labiryncie o jakość. Kolumna labiryntowa ma imitować nieskończenie wielką odgrodę akustyczną, czyli ma mieć jak najmniejszy wpływ na działanie głośnika. Głośnik a raczej kolumna ma mieć pasmo, charakterystykę taką jak w „PDF’ie” głośnika...

Jak na moje to ten labirynt jest za słabo wytłumiony.
    error03
    Poziom 15  
    inkognito09 napisał:
    Obliczenia?
    Przeczytaj uważnie całośc ;)

joy_pl, niemam porownania z innymi TL, ale na moje ucho gra przyzwoicie z tym wytlumieniem. Bez strasznie przeciagalo i buczalo.
    joy_pl
    Jest dobrze, ale zawsze mogłoby być lepiej... Nie mówię, że z większym wytłumieniem zagra na pewno lepiej, ale z teoretycznego punktu widzenia w tunelu powinien być tylko lekki prześwit... A u Ciebie to wytłumienie jest tylko symboliczne.
    Tak czy inaczej powinieneś sam popróbować z wytłumieniem na to nie ma złotego środka.