Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe żarówki EVERLED od Panasonica

lukashall 17 Wrz 2009 00:17 9308 23
  • Nowe żarówki EVERLED od Panasonica

Nowe żarówki EVERLED od Panasonica - aby rozświetlać twoje życie przez 19 lat

Długowieczna żarówka to nic nowego - ludzkość już od jakiegoś czasu próbuje wydłużyć ich żywotność. Długowieczne żarówki z reguły są nadzwyczaj drogie... zbyt drogie... ale lubimy skupiać naszą uwagę na takich nowinkach. Panasonic właśnie zaprezentował EVERLED, linię żarówek, która ma się ukazać pod koniec października w Japonii. Jaśniejsze i bardziej wydajne od pozostałych żarówek LED - wytwarzają 85 lumenów na wat biorąc pod uwagę żarówkę 40W, bijąc na głowę konkurentów. Cena, oczywiście, nie będzie niska. Jedna żarówka ma kosztować 40 dolarów (ok. 112zł). Jednakże, koncern twierdzi, że ma ona świecić przez 19 lat, co znacząco obniży koszty.

Źródło

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    lukashall
    Poziom 12  
    Profesjonalne tłumaczenia z angielskiego na polski i z polskiego na angielski. Info przez PW lub mailowo.
    lukashall napisał 98 postów o ocenie 7, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Olsztyn. Jest z nami od 2009 roku.
  • Fotowoltaika
    tsare
    Poziom 13  
    cóż, to jednak żarówka oparta na led
    wytrzymałością nie jestem zaskoczony
    zastanawiam się nad barwą światła i efektem przesiadywania w takim świetle długie godziny w miesiącach zimowych(wpływem na samopoczucie i oczy)
    skaktus
    Poziom 37  
    O nowe żarówki już nie musisz się martwić.

Kolorystyka światła jest bardzo dobra dla oka, żarówka nie migocze w "takt" sieci ani nic podobnego.
    seba_x
    Poziom 31  
    Mam wrażenie że ta żarówka i tak nie zastąpi normalnej , a to z tego powodu że będzie świecić głównie w dół , zwykłe żarówki świecą prawie w każdym kierunku dając dużo odbitego światła np. od sufitu .
  • Fotowoltaika
    organista
    Poziom 15  
    Nie wiem czy wy, ale ja np nie potrafię się skupić przy tych wszystkich żarówkach energooszczędnych i diodowych. Mam w domu w pokoju (bo tak postanowił gospodarz ;)), żarówkę energooszczędną. Przy takim kolorze, a już przy kolorze białym LED-ów, nie potrafię się skupić. Teraz na zimę zakupiłem sobie lampke halogenową. Można przy niej siedzieć godzinami, i samopoczucie nadal dobre...
    garsija
    Poziom 14  
    Do oświetlenia punktowego może by sie nadawała. Ale jak pisze seba_x od sufitu światło się nie odbija jak w tradycjnen żarówce. Dobrze by było gdyby świeciła co najmniej tak jak ta żarówka z odbłyśnikiem.

Nowe żarówki EVERLED od Panasonica

No i ta cena 112 zł ;/ Swoją drogą te 85 lunenów na wat to chyba sporo biorąc pod uwagę zwykłą żarówkę o tej samej mocy.
    skaktus
    Poziom 37  
    organista napisał:
    Nie wiem czy wy, ale ja np nie potrafię się skupić przy tych wszystkich żarówkach energooszczędnych i diodowych. Mam w domu w pokoju (bo tak postanowił gospodarz ;)), żarówkę energooszczędną. Przy takim kolorze, a już przy kolorze białym LED-ów, nie potrafię się skupić. Teraz na zimę zakupiłem sobie lampke halogenową. Można przy niej siedzieć godzinami, i samopoczucie nadal dobre...

To ty żarówek nie potrafisz kupować. Kupuje się żarówki o ciepłej barwie światła. Mam takowe w pokoju jak i w lampce i bangla jak trzeba. Brak bólu oczu itp. Również posiadam diodowe żarówki, o barwie tzw słonecznej,i to samo.

Oczywiście jak kupiłeś trupie niebieskie/zielone bo był tanie, typu 6 zl w markecie to wiele się nie spodziewaj. Kup Osram lub Philips ale tutaj płacisz ok 15 - 20 zł. Za to masz jakość i trwałość.
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników
    Już widzę, te 19 lat, jaka firma będzie sobie podcinać gałąź, na której siedzi, produkując "wieczne" lampy grożące spadkiem zapotrzebowania na produkty po nasyceniu rynku. ;)
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Tak, 19 lat, a małym druczkiem w gwarancji zapis o abonamencie na te żarówki :P
    mariansq
    Poziom 15  
    Witam

Nie wiem na jakiej podstawie osadzaja, ze led swieci np 100 000h czyli ok 12 lat lub jak wyzej wymieniona zarówka 19lat.

Osobiście zamontowałem 18 lat temu kilka ledów do podswietlania właczników i innych rzeczy które pracuja 24h i tu ciekawostka:

Biorąc pod uwage ,że 18 lat temu technologia led była mniej zaawansowana (ledwo gdzie pojawiała sie dioda hiper jasna zielona:) - kupe kasy jak na takiego swietlika)
    a ja zamontowałem klasyczne matowe bez specjalnych zabezpieczeń - amatorszczyzna (młody byłem) :) i EFEKT JEST TAKI, że DZIAŁAJA DO DZIŚ!!! - nie tracąc na jasności -swieca identycznie (bynajmniej moje oko nie wyczuwa róznicy w jasnosci, dla mnie bez zmian-moze dalekie miejsca po przecinku wykazały by różnice) . Nic z LED sie nie dzieje. I osobiscie uwazam , że jesli LED ma zapewnione odpowiednie warunki pracy czyli prad i napiecie (nie jest przeciazony) będzie swiecić bardzo długo albo i jeszcze dłużej!!! Nie chciał bym knuć ze to nawet "przyjaciel na całe życie" ale napewno na bardzo długo!!!

Tak wiec , żarówka składajaca sie z LED powinna tak samo długo działać ale zapewne nie bedzie bo:
    - trzeba produkowac a ruch w biznesie jest potrzebny
    - same LED'y w matrycy choćby chiały swiecić to nie pozwoli im na to zamontowana elektronika przystosowujaca odpowiednie napięcie i prąd do LED'ów (uszkodzi sie)
    -nikt nie bedzie dazył by jego produkt był prawie "wieczny"
    - tak na prawde nikt nie ujawni ile lat "zyje" LED bo to zła wiadomosć dla producentów żarówek.

Ale szanowni elektronicy, elektrycy i zainteresowani - zawsze sobie mozemy żarówke poprawić (badz samemu wykonać) i bedzie swiecic długo. ;)

Co do odczuc z tytułu barwy swiatła - no cóz są rózne odczucia.

PS
    Moze ktos z szanownych kolegów miał długodystansowe doswiadczenia z LED i podzieli sie wrazeniami. Ja mam pozytywne - zadna ze starości mi nie padła ani nie straciła na "mocy świetlnej" ;-)

Pozdrawiam

Trochę smiesza mnie żarówki na 230V które maja po 18-32 - jak myslicie gdzie jest "wytracana" reszta napiecia - w ciepełko na rezystorze lub w co wątpie na jakies przetworniczce (moze drozsze żarówki ) W efekcie mamy żarówke np 4W
    a reszta w ciepełko, spora reszta (klasycznie struktura białego led'a ma napiecie 3,6V i ok 20mA-mozna sobie łatwo "pokombinowac" ile potrzeba led'ów na żarówke 230V:) - jesli zarówka ma klasyczne led'y - chyba ze jest "napryskana" specjalna struktura swiecaca (taki led max;-) )która juz uwzglednia odpowiednia iolśc led do danego napiecia. Ale na codzien widze składaki z klasycznych led'ów)
    Co innego gdy mamy zasilanie 12 lub 24 V tu przy takiej ilości diod 18-32 mozna pokombinować sekcje równoległo-szeregowe plus mały rezystorek dla wyrównania spadków napięc poszczególnych sekcji i wtedy prawie cała energia "leci " w LED'y

Osobisci proponuje rozwiazanie - im wiecej led w strukturze tym lepiej.
    Spacewalker
    Poziom 31  
    Własnie, rozumiem ze banknot bedzie zginany 100 tys razy, czy klawisz telefonu bedzie testowany pod pbciązeniem nacisku 100 tys razy, bo to mozna zrobic, ale czas zycia zarówki ?
    Macosmail
    Poziom 33  
    Witam. Wg moich obserwacji i przemyśleń diody LED małej mocy mają bardzo dużą trwałość. Praktycznie nie spotkałem się jeszcze z diodą LED barwioną małej mocy prawidłowo zasiloną, która przestała by świecić lub świeciła słabiej na skutek zużycia. Pomyślmy logicznie czy inne elementy półprzewodnikowe (dioda prostownicza, impulsowa, tranzystor) mają ograniczony czas życia? Jeżeli warunki pracy są optymalne to raczej nie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku LED mocy gdzie prądy są znaczne, producenci ścigają się na parametry więc tam trwałość może być ustalana na zasadzie kompromisu z innymi parametrami. Największym czynnikiem wpływającym na trwałość LED jest temperatura struktury i promieniowanie UV z zewnątrz szczególnie przy przeźroczystych bańkach. Pozdrawiam.
    Platon
    Spec od komputerów
    mariansq - walnales glupote, ze aż słabo. Po to jest przetwornica, zeby "ciepełka" nie było. Da sie dotknąc zarówke paluchem - da sie. Wiec wychodzi na to, ze wypisujesz brednie o ciepełku.

Osobiscie zgłoś się ze swoim rozwiązaniem do producenta żarówek i róbcie razem mega biznes oparty o twoje pomysły.
    bialy20
    Poziom 21  
    Witam,
    Udało mi się kupić ciekawe żarówki, "zwykła" bańka, z zatopionym w środku halogenem... Podobno 30% oszczędniejsza, co wynika z właściwości halogenu... Pasuje w gniazdo zwykłej żarówki, jakość światła jest bardzo dobra. Kosztowały po kilka złociszy...
    prosiak_wej
    Poziom 29  
    Halogen - w pokoju, swietne światło;
    Świetlówka - w pracowni, idealna do grzebania w TV i komputerach
    LED - kilka rozsianych po domu jako awaryjne oświetlenie, a jak już prąd wyłączą to kolorek bardzo fajny, identyczny niemalże jak świetlówka.

A jednak LEDy się najbardziej obecnie rozwijają :)
    mazerlok
    Poziom 14  
    Bardzo dobrze że się LED rozwijają tak energicznie.
    Kiedy osiągną poziom rozwoju umożliwiający im wytwarzanie światła takiego jak żarówka i równie rozproszonego pozwolę Im świecić w moim domu. Do tego jednak czasu będę ich używał jedynie jako sygnalizatory, punktowe podświetlenie paneli, guzików, przełączników itp.
    Bo kupowanie kilku takich "świetlików" i rozmieszczanie ich w pokoju, w taki sposób aby wyeliminować efekt ich kierunkowości, mija się z celem.
    Nie wspominając o irytacji użytkownika który jest atakowany z każdej strony bezpośrednim strumieniem światła.
    zubrzyna
    Poziom 12  
    In addition, the patented proprietary silicone encapsulent is
    more resistant to browning due to UV exposure and high
    levels of blue light emission. Figure 3 shows the lumen main
    tenance of conventional epoxyencapsulated smallsignal
    5mm white LEDs compared to siliconeencapsulated Power
    LEDs as measured in an independent study by the Lighting
    Research Center, Troy, NY. In these tests, the 5mm white
    LEDs were driven at 20 mA and the Power LEDs were driven
    at 350 mA. In both cases, the LEDs were driven at room
    temperature. While the 5mm white LEDs have degraded by
    65% after 10,000 hours operation, the Power LEDs have
    only degraded by about 10%.

jest także rysuneczek...fajnie wam się teoretyzuje tylko z wiedzą nie ma to zbyt wiele wspólnego.

http://www.philipslumileds.com/pdfs/RD25.pdf

były sobie mierniki - multimetr V553 i woltomierz V 542.1, które miały "wyświetlacze" na diodach led....już po 5 latach segmenty świeciły wyraźnie niewyraźnie.
    Ale wy młode pokolenie jesteście i mało co poza Amtegami widzicie i potraficie...a szczególnie czytać dostępną dokumentacje.
    Nowe diody led nie świecą 19 lat ,a obliczono ,że będą swiecić 19 lat , krzywa rozkładu prawdopodobieństwa i takie dyrdymały . Stopnie "swobody" T Studenta.
    skaktus
    Poziom 37  
    Wyraźnie niewyraźnie...tia...Prawie jak bym czytał odpowiedź konkurencji...Przyszłość leży po stronie LED i ciężko będzie to zmienić. Już dziś są dostępne żarówki o dużej mocy pobierające znikome ilości energii. To że student nic nie znaczy, atmega również. Wystarczy że żarówka świeci się jak 70 watowa a pobiera 5W.

Sam aktualnie w domu mam większość żarówek ledowych, wydałem na nie sporo pieniędzy, ale zamiast brać po 10 - 20 W jak świetlówki biora po 5 W...kolejna oszczędność. A byłby jeszcze tańsze gdyby nie pośrednicy.
    wodzik
    Poziom 11  
    Ja mam kilka żarówek led nie od panasonika tylko od allegro i nie za 40 $ tylko 23 zł. Od ponad roku mam je podłączone do zestawu solarnego i jak na razie nie narzekam mało tego dokupiłem jeszcze 2 szt o innym kącie rozpraszania światła i też jestem zadowolony.
    A świeci to tak jak na zdjęciu Nowe żarówki EVERLED od Panasonica
    Stary1952
    Poziom 32  
    Jak to mówi stare przysłowie " z braku laku dobry kit " , jesteśmy skazani na nowe technologie w oświetleniu i nic tego procesu nie wstrzyma . Bardziej mi się podoba ten pomysł niż ze świetlówkami przynajmniej nie będzie skażenia rtęcią . :D
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników
    Ja tam się nie boję, dostałem dziś 6 żarówek 100W w centrum Warszawy, po 2 zł :) leżały sobie :)
    skaktus
    Poziom 37  
    Paweł Es. napisał:
    Ja tam się nie boję, dostałem dziś 6 żarówek 100W w centrum Warszawy, po 2 zł :) leżały sobie :)

Brawo. Świetlówka o tej samej mocy to ok 25 W. Ale masz kasę to montuj sobie grzejniki pod sufitem ;)
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników
    A widziałeś może jaki prosty prąd pobiera lampa kompaktowa ? Wyrazy współczucia dla twojego licznika, jego wskazań (każdy typ licznika reaguje innaczej na prądy odkształcone) i innych urządzeń, które widzą te zniekształcenia ...

Powinien być zakaz używania tych świetlówek za zaśmiecanie okolicy nieparzystymi harmonicznymi sieci. Wolę grzejnik pod sufitem o sinusoidalnym poborze prądu niż to rurowate coś (nota bene, 24W świetlówka kompaktowa rozgrzewa się do ponad 70 stopni (rura) więc to też grzejnik) generujące impulsowe śmiecie wcałym paśmie akustycznym.
    Stary1952
    Poziom 32  
    Może jestem starej daty ale jedno wiem , nikt mnie nie zmusi do używania takiego oświetlenia które z wielu względów mi nie odpowiada . :cry:
    W swoim domu używam w większości żarówek halogenowych , uważam ten rodzaj oświetlenia za najzdrowszy dla oczu , białe przyjemne światło .
    :D
    Oszczędności w wątpliwym zużyciu energii niech szukają przede wszystkim w przemyśle . :!: