Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana głośnika w subwooferze na większy? Czy można?

cobra_verde 17 Wrz 2009 09:49 3377 12
  • #1 17 Wrz 2009 09:49
    cobra_verde
    Poziom 10  

witam;

posiadam subwoofer aktywny ACURA JENSSEN 5.1. (jak na zdjęciu wymiary 250x250 x250 plus nóżki około 280) na głosniku o średnicy 165 mm (firmy CAT Berlin (nie wiem czy jest oryginalny bo suba kupiłem na allegro), lecz zawieszenie w nim uległo zniszczeniu. Postanowiłem wymienić głośnik na inny, najlepiej większy gdyz ten co był wedle mnie grał bardzo słabo, przy kolumnach JAMO PJ 6000 w ogóle nie było go słychać. Posiadam oryginalny głosnik 20 cm wymontowany z kolumn DIORA (8ohm, max 100W), po małej przeróbce można by go tam umieścić. Wizualnie pasuje wyśmienicie.

Moje pytanie jest następujące: czy owa skrzynka nie będzie zbyt mała? czy wzmacniacz tego suba pociągnie ten głośnik? Bardzo proszę o wszelkie możliwe sugestie sugestie.

Dodano po 16 [minuty]:

0 12
  • #2 17 Wrz 2009 11:37
    Iro1986
    Poziom 16  

Kwestia parametrów tego głośnika, strojenia paczki i litrażu.Widać, że sub był tani.2 sprawa to pewnie niska efektywność , więc dlatego przy tych Jamo tego maleństwa nie słychać.A czy ten 20 cm gdn zda tu egzamin ciężko powiedzieć bo nie znam tego głośnika.Obudowa może być za mała pod tego basowca.Wzmacniacz "jakoś" da sobie rade ale w jakim stopniu nie mam pojęcia.

0
  • #3 17 Wrz 2009 12:12
    cobra_verde
    Poziom 10  

AUTOR

Głośnik, który pragnę wmontować pochodzi z zestawu opisanego w poście

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1200172.html

jest on produkcji koreańskiej, nie posiadam żadnych jego bliższych danych, tylko moc i impedancję ale powiem tyle, że swego czasu, gdy kolumny, w których głośnik "siedział" zasilał amplituner DIORY (tosca) a potem wzmacniacz DIORy 504, grały świetnie. W zakresie wysokich tonów troszke niedomagały natomiast bas wydobywający się z nich zalewał cały pokój. Był bardzo głęboki, miękki, przyjemny, wyraźnie "słyszalno-odczuwalny" genialny do muzyki reggae, której słuchałem. Żadne moje późniejsze kolumny nie dały takiego efektu. Wg mnie, na tamte czasy, tamten budżet i możliowści - rewelacja. Domniemam, że spowodowany było to także akustyką mojego pokoju. Kolumny te, proste w konstrukcji grały dużo lepiej niż Altony, Altusy moich kolegów (i nie jest to tylko moje zdanie). Sam głosnik wygląda bardzo solidnie i pewnie pochodzi z czasów, kiedy korea produkowała solidny produkt.

0
  • #4 17 Wrz 2009 12:55
    Iro1986
    Poziom 16  

Tylko, że nie jest to typowy głośnik do suba i pewnie za wielki pod tą obudowę.Nigdy nie widziałem czegoś takiego.Lepiej by chyba był wpakować coś podobnych rozmiarów.16 cm głośini nie są drogie zalezy jeszcze jakie :).

0
  • #5 17 Wrz 2009 13:47
    cobra_verde
    Poziom 10  

AUTOR

a jaki głosnik 165 mm byłby najlepszy, za przystępną cenę? Czy taki subwoofer jest w stanie zagrzmieć (w kinie domowym)?

0
  • #6 20 Wrz 2009 04:07
    Joincik
    Poziom 17  

cobra_verde napisał:
    czy owa skrzynka nie będzie zbyt mała?

Zakładając, że ścianki mają grubość 1,8cm, pojemność skrzynki to 12,5L, za mało na głośnik 20cm.
    cobra_verde napisał:
    czy wzmacniacz tego suba pociągnie ten głośnik?

Nie ma czegoś takiego jak "pociągnie", czy "nie pociągnie", gdyby tak było ludzie nie podłączali by kolumn o mocy kilkudziesięciu wat do wzmacniaczy lampowych mających kilka watów. Słabą kontrole nad głośnikiem z powodu zbyt małej mocy też możesz wsadzić pomiędzy mity. Będzie za słaby wtedy, kiedy stwierdzisz, że przy maksymalnej mocy bez przesterowania będzie dla Ciebie za cicho. Przy normalnym słuchaniu zapewniam Cię, że 10w wystarczy, więc zależy to od Twoich upodobań pod względem maksymalnej głośności. Ten wzmacniacz na pewno nie ma wysokiej mocy, więc jeśli będziesz kupował głośnik, zwróć uwagę również na efektywność. Głosnik o efektywności 93db przy mocy 50w osiągnie taką samą głośność, jak głośnik o efektywności 90db przy mocy 100w. Pamiętaj też o tym, że są różne normy pomiarów efektywności, i 2 głośniki o pozornie takiej samej efektywności mogą zagrać z inną głośnością, więc jeśli będziesz miał możliwość sprawdzenia normy pomiaru (1W/1m, itp) zwróć na to uwagę.
    cobra_verde napisał:
    a jaki głosnik 165 mm byłby najlepszy, za przystępną cenę? Czy taki subwoofer jest w stanie zagrzmieć (w kinie domowym)?

Jeśli chcesz żeby zagrzmiało odpuść tę obudowę i zapomnij o głośnikach 16cm, przy takiej średnicy membrany prawa fizyki na to nie pozwolą. Zainteresuj się głośnikami o średnicy 25cm/30cm/38cm, wtedy "zagrzmi". Jeśli chcesz koniecznie 16cm głośnik i tę obudowę szukaj czegoś naprawdę dobrego, pobaw się w symulacje w WinISD, jeśli głośnik nie będzie wystarczająco dobry, sub dalej będzie miał trudność z "wybiciem się" ponad kolumny, tak jak opisywałeś to w przypadku głośnika CAT.

0
  • #7 21 Wrz 2009 08:46
    cobra_verde
    Poziom 10  

Dziękuję Joincik za sensowna odpowiedź.

Sub ma byc wykorzystywany przede wszystkim w kinie domowym, nie wiem czy chce budowac wielki subwoofer od podstaw, chciałem raczej wykorzystać te elementy, które obecnie posiadam w domu a więc wzmacniacz z owego suba aktywnego no i może ten głosnik (20cm). Jaka winna być miminamlna pojemność skrzynki pod ten głośnik? nadmieniam, iż nie posiadam innych danych owego głośnika prócz impedancji i mocy. Czy dobudowanie do tej skrzynki kolejnej o takiej samej pojemności i trwałe ich zespolenie - czyli powiekszenie dwukrotne litrażu to dobry pomysł? (teraz ma ona 25 cm X 25 cm x 25 co daje około 12 l więc po powiększeniu byłoby około 24 litrów) - wtedy skrzynia miałaby długość 50 cm X 25 X 25.

...a gdybym ową skrzynkę nie rozbudowywał wie ktoś może jak zachowywałby się taki powiedzmy za duży głośnik w małej skrzyni>? Jakie ma to przełożenie na dźwięk?

a tak wygląda wzamacniacz tego suba, ma pobór mocy 60 Wat.

0
  • #8 22 Wrz 2009 08:03
    cobra_verde
    Poziom 10  

witam ponownie

wczoraj późnym wieczorem udało mi sie "wmontować " opisywany przeze mnie głośnik do skrzynki woofera. Następnie całość podłączyłem do technicsa sa dx 940 i poszło. Gdy wysterowanie mocy na amplitunerze było niewielkie a gałka wzmocnienia w subie na maks - sub grał dość cicho. Gdy podkręciłem gałke w amplitunerze, a na subie ciągle było na maks, membrana głośnika odchyliła się znacząco, ze skrzyneczki wydobył się bas. Jednakże nie jest to do końca to czego oczekiwałem tzn bas jest dość głośny, mocny, wyraźnie słyszalny, ale jakiś "brzydki" przytłumiony, buczący, a gdy gałakę wzmocnienia w amplitunerze pokręciłem jeszcze bardziej - głośnik w subiku zaczął coś jakby "popierdywać". Podejrzewam, że może być to spowodowane brakiem szczelności przekonstruowanej dolnej ścianki z głośnikiem, jest nieszczelna i gdzieś obok ucieka powietrze inna drogą niż tą własciwą - Bass Refleksem.

Niestety pilot od mojego amplitunera uległ uszkodzeniu a wiem, że technics, w kanele subwoofera, ma możliwość podbicia sygnału o 10 dB, lecz da się to uzyskać tylko pilotem. Gdybym wysterował amplituner na + 10 dB, to pewnie subik byłby lepiej słyszalny przy niskim wzmocnieniu amplitunera.

Mam wątpliwości czy dobrze podłączyłem subwoofer z amplitunerem, gdyż spiąłem oba ustrojstwa jednym kablem RCA, tzn w amplitunerze jest tylko jedno wyjście RCA (subwoofer) ale natomiast w subie są juz dwa - rozdział na kanały. Podpięłem tylko jeden kanał - sub grał. Czy byłaby różnica gdybym zastosował kabel typu Y ?

Czy powiększenie skrzyni suba, które opisałem powyżej (we wcześniejszym wpisie) zmieni jakość basu (coś czuje, że tak, gdyż bas się "jakby" dławił w za małej skrzynce), a może skręcić zupełnie nową skrzynię i wedle Was jakiej powinna być pojemności i jakich wymiarów. (Sześcian o podstawie kwadratu ?)

Bardzo proszę o sugestie.

0
  • #9 22 Wrz 2009 08:35
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    ale jakiś "brzydki" przytłumiony, buczący

Skutek źle dostrojonej skrzyni. Możliwości głośnika to jedno, a jego właściwa aplikacja to druga sprawa. To nie jest tak, że kupimy odpowiedni głośnik i będzie np miękko grał a inny z tzw "wykopem". To zależy głównie od tego jak umodelujemy charakterystykę na basie przez dobór odpowiedniej wielkości obudowy, rurki Br i wytłumienia.

Cytat:
    Czy powiększenie skrzyni suba, które opisałem powyżej (we wcześniejszym wpisie) zmieni jakość basu (coś czuje, że tak, gdyż bas się "jakby" dławił w za małej skrzynce), a może skręcić zupełnie nową skrzynię i wedle Was jakiej powinna być pojemności i jakich wymiarów. (Sześcian o podstawie kwadratu ?)

Samo powiększenie "na ślepo" może nie przynieść spodziewanych efektów. Poczytaj o obudowach http://diyaudio.pl/portal.php?show=5
    W tym wypadku widzę tylko jedno rozwiązanie - zrobić nową odpowiednio dostrojoną obudowę. Przydadzą Ci się informacje z tych linków:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic352099.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html

0
  • #10 22 Wrz 2009 09:47
    cobra_verde
    Poziom 10  

.... a może pójść w ślad za inzynierami z DIORA i zastosować skrzynie o identycznej objetości do której głośnik był wkręcony pierwotnie ? Oni przecież w fabryce znali dokładne parametry głośnika i chyba, widocznie taka skrzynia była najlepsza, Czy to dobry pomysł? czy fakt, że kolumny te nie były subem a kolumnami a więc zaopatrzopne były dodatkowo w głośnik wysokotonowy coś zmiania ? zastanawia mnie też jedno - dlaczego BR w tych diorach nie miał rurki? sama dziura :)

oto link ... http://unitra.eu.org/node/4625

z moich wyliczeń około 34 litry netto.

0
  • #11 25 Wrz 2009 02:51
    Joincik
    Poziom 17  

cobra_verde napisał:
    .. a może pójść w ślad za inzynierami z DIORA i zastosować skrzynie o identycznej objetości do której głośnik był wkręcony pierwotnie ?

Jeśli nie znasz parametrów, to poza pomierzeniem głośnika i wyliczeniem z tych parametrów obudowy, jest to prawie jedyna opcja. Jednak istotne jest to, że oryginalne skrzynki były stworzone do muzyki, gdzie bardziej się liczy pasmo powyżej 60hz, a nie poniżej, jak w przypadku subwooferów, i to, że chcesz używać go głównie do KD, gdzie szybkość basu ma dużo mniejsze znaczenie, i bardziej liczy się zejście. Gdybym był na Twoim miejscu, i chciał na tym głośniku zrobić subwoofer do KD, zrobił bym tak:

-Sklepał bym skrzynie 50l

-Przygotował 4 tunele BR, strojone na: 45, 40, 35 i 30hz przy 50l (nie potrzeba parametrów głośnika do wyliczenia strojenia BR przy odpowiedniej wielkości obudowy, wszystko bez problemu do wyliczenia w WinISD na podstawie litrażu skrzyni)

-Sprawdził przy kilku różnych filmach i utworach każdy tunel

-Jeśli bas by był zbyt mułowaty, zmniejszył bym skrzynie o 5l i przerobił tunele BR żeby miały określone strojenie przy 45l

-Sprawdził przy kilku różnych filmach i utworach każdy tunel itd.

I tak w kółko do osiągnięcia zadowalającego podbicia (tunel BR) i szybkości basu, bo zejście z każdymi zmniejszonymi 5l będzie się tylko pogarszać. Możesz też próbować zatkać BR i odsłuchać, jednak wątpię, że w takim przypadku zejście Cię zadowoli. Pamiętaj o tym, że dostrojenie filtra też ma duże znaczenie w grze subwoofera. Jednak podejrzewam, że przy takiej średnicy głośnika i przeznaczeniu, najlepiej będzie ustawić najniżej jak się da, albo prawie najniżej jak się da, dzięki czemu wyższy bas będzie stłumiony, niski na takim samym poziomie, i sub będzie sprawiał wrażenie potężniejszego zejścia. Jeśli dużo nie kombinowałeś z przestawianiem subwoofera, musisz wiedzieć, że w skrajnych przypadkach w jednym miejscu nawet głośnik 20cm "zagrzmi" (kosztem dynamiki oczywiście), a w innym głośnik 38cm będzie miał zejście jak 16-centymetrowy głośnik, kiedy fale niskiego basu będą się wzajemnie znosić. Oczywiście piszę to wszystko z moich doświadczeń, nie mając pewności co z tego wyjdzie, więc ostateczny efekt kryje się pod znakiem zapytania. Zależnie od głośnika, możesz być pozytywnie zaskoczony, a może się okazać, że głośnik kompletnie nie nadaje się na subwoofer, i nawet za duża skrzynka mu nie pomoże w wykrzesaniu niskiego basu. Życzę powodzenia :D

0
  • #12 25 Wrz 2009 09:10
    cobra_verde
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź,

mam jeszcze jedno pytanie, czy sam kształt skrzyni ma jakieś znaczenie czy liczy się tylko jej pojemność? Czy winna ona być sześcianem o podsatwie kwadratu - gdzie głośnik wkręcony jest na śrdoku ścianki? i jak najlepiej umieścić głośnik? czy tak jak w moim małym subie - głośnikiem w podłogę a bas reflex na ściance pionowej w kierunku pokoju? Prosze o sugestie.

0
  • #13 25 Wrz 2009 15:43
    Joincik
    Poziom 17  

cobra_verde napisał:
    czy sam kształt skrzyni ma jakieś znaczenie czy liczy się tylko jej pojemność?

Można czasem usłyszeć mit o falach stojących itp, ale w praktyce to nie ma żadnego znaczenia.
    cobra_verde napisał:
    i jak najlepiej umieścić głośnik?

Zależnie od pomieszczenia i głośnika. W 1 przypadku lepiej będzie w dół, w innym nomalnie, jednak dużej różnicy to nie robi, i śmiało możesz się tu kierować upodobaniami estetycznymi.

0