Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiolinia Gorke - potwierdzenia akustyczne dla 2 stref

moshica 17 Wrz 2009 10:05 1788 7
  • #1 17 Wrz 2009 10:05
    moshica
    Poziom 12  

Witam,

Mam pytanie odnośnie radiolonii Gorke RSU Z1/Z2, posiadam 2 kanałową połączoną do Integry 32. Instalator wykonał załączanie i wyłączanie 2 stref (2 przyciskowy pilot), jednakże tylko dla 1 strefy, konkretnie zewnętrznej mam potwierdzenie jej włączenia/wyłączenia sygnałem dźwiękowym/optycznym na syrenie alarmowej. W przypadku 2 strefy wewnętrznej nie ma sygnalizacji dźwiękowo-optycznej. Stąd pytanie czy się zwyczajowo nie da tego zrobić, czy jest coś innego powodem? Nie pamiętam co instalator miał na myśli, ale musi sam tą możliwość rozeznać. Jak na razie sam poznaję możliwości działania alarmu i wiele nie rozumiem.
    Czy ktoś wie co stoi na przeszkodzie ? Jeśli się tego nie będzie dało zrealizować, będę musiał do wiatrołapu w domu zainstalować kolejny manipulator LCD co mi się nie uśmiecha.

0 7
  • #2 17 Wrz 2009 16:34
    Krzysiek_Gd
    Poziom 14  

oczywiście że się da, może zabrakło mu wyjść, lub wejść do zrealizowania funkcji logicznych, albo czas gonił...

0
  • #3 17 Wrz 2009 20:34
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Masz wyjście typu "potw. zał/wył czuwania" i przy nim wystarczy zaznaczyć odpowiednie strefy. Na tym się sprawa kończy. Niestety, czas człowieka goni, takie niedopatrzenia się zdarzają...

0
  • #4 18 Wrz 2009 09:48
    moshica
    Poziom 12  

Chyba prawdopodobne że brakło wyjść, bo instalator zwracał uwagę na ten problem i mówił, że ma go rozeznać. Tak czy siak ma mi potwierdzić czy się da albo jak to rozwiązać.
    Ale odnośnie Gorke mam jeszcze 1 pytanie bardzo pilne. Mianowicie są zaprogramowane w pamięci radiolinii 3 piloty. Problem w tym, że stojąc pod budynkiem a radiolinia jest jakieś 5m na głową ( okienko strychowe) z wyprowadzoną na zewnątrz antenką, to niestety za którymś razem dopiero załapie sygnał i załącza/wyłącza alarm. I ta sytuacja jest dla każdego pilota. Instalator podejrzewa, że linia energetyczna a konkretnie napowietrza z zasilaniem do budynków biegnąca jakieś 50cm poniżej radiolonii ma wpływ na zakłócenie. Troszkę dziwne bo odległość zaledwie 5m i stojąc pod budynkiem nie ma innych przeszkód. Czy wydłużenie antenki (dolutowanie na jej końcu) coś pomoże ?
    Co może być powodem ?

0
  • #5 18 Wrz 2009 20:28
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Co do wyjść to raczej nie powinno być problemu, nie powinno brakować bo jakkolwiek by nie były powiązane wyjścia logicznie to skoro do jednej strefy znalazło się wolne zaprogramowane jako "potwierdzenie załączania", to do tego samego wyjścia śmiało można wszystkie strefy dopisać bez angażowania kolejnych.
    Jeśli 50 cm od odbiornika przebiega linia to rzeczywiście może być tak że ten dławi się zakłóceniami (głównie impulsowymi) i nie reaguje na piloty. Wydłużenie anteny nie ma sensu, może pogorszyć sprawę, lepiej przenieść odbiornik. I to mi się wydaje jedynym sensownym rozwiązaniem.

0
  • #6 20 Wrz 2009 13:47
    moshica
    Poziom 12  

Z tym że ta linia napowietrzna to jest zasilanie 230V (dokładnie 4 przewody obok siebie, jakieś 20cm, łącznie szerokie na 60cm)a nie 6KV, rozumiem że te zakłócenia impulsowe mogą jednak od niej pochodzić tak ? No to głupio, będę musiał chyba przenieść w inne miejsce odbiornik jednak.

0
  • #7 20 Wrz 2009 16:54
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

miałem też takie doświadczenie z radiolinia Gorke ale w rozdzielni (falowniki), która sterowała pompami. Powstawały duże zakłócenia, które powodowały zakłócenia i osłabienie zasięgu o połowę. Tak więc różnie to może być.

0
  • #8 21 Wrz 2009 11:03
    moshica
    Poziom 12  

wpisałem drugi temat niepotrzebnie,ale pytanie wciąż aktualne o treści :

Mam pytanie odnośnie powiadamiania optyczno/akustycznego dla tego sterownika. W instrukcji pisze, że pin S daje sterowanie dla przekaźnika K1 ale pytanie czy dla przekaźnika K2 też powiadamianie jest możliwe. Instalator na chwilę obecną włączanie alarmu zewnętrznego 1 przycisk "zintegrował" z powiadamianiem optyczno/akustycznym w syrenie ale dla drugiego przycisku twierdzi, że to jest niemożliwe. Sytuacja jest kłopotliwa, ponieważ włączanie "drugiej"strefy wewnętrznej nie jest potwierdzane dźwiękowo/optycznie.
    Kłopot w tym, że nie zawsze "chwyta" włączanie/wyłączanie z pilota, z powodu biegnącej poniżej linii energetycznej i nie mając potwierdzenia dla K2 alarm może lub nie uzbroić się co będzie skutkowało fałszywym alarmem.
    Czy jest Waszym zdaniem szansa to jakoś zmienić ?

0