Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł VAILLANT awaria F-22

kamatsu 17 Sep 2009 11:38 51972 4
 • #1
  kamatsu
  Level 12  
  Witam
  Mam kocioł VAILLANT ATMOmax VU PLUS 200-5 Kocioł 1-funkcyjny

  Już kilka razy pojawiał się błąd na moim kotle F-22
  Co to może być za usterka ?
 • #2
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Generalnie oznacza to brak obiegu, który może być spowodowany brakiem wody w kotle, zapowietrzonym kotłem, zespsutą pompą lub innymi, nieokreślonymi powodami, możliwymi do stwierdzenia podczas oględzin kotła przez serwisanta.
 • #3
  Rekman
  Level 1  
  F22 to słaba strona niektórych kotłów Vaillant. Przyczyn pojawienia się tego błędu jest wiele. Serwisanci najczęściej zwalają na zakłocenia w przepływie wody w co, ale to nie to.
  Wymienię te ważniejsze:
  - brak wody w układzie (podstawowa)
  - zbyt mała moc startowa kotła. (jak nic nie pomoże można odrobinę podnieść- 1/4 obr. nakrętki)
  - zakłócenia w sieci elektrycznej (największe prawdopodobieństwo występowania tego błędu). Te zakłócenia mogą być od następujących urządzeń -wentylator okapu, zapalarka kuchenki gazowej, wyłącznik oświetlenia w lodówce -otwarcie lub zamknięcie lodówki, startery świetlówek (gorzej gdy w pobliżu jest zakład używający takiego oświetlenia hal)
  - ładunki elektrostatyczne (mogą być od dłoni człowieka- naładowany dotknie się kranu i ładunki gdzieś tam przejdą. Lubią się kumulować w sieci co, jak w kondensatorze, bo w nowoczesnych układach grzewczych sieć co i ccw najczęściej nie jest dobrze uziemiona
  - czujniki kotła nie mają dobrego styku

  Kocioł Vaillant wyposażony jest w różne bardzo precyzyjne czujniki i wystarczy teraz niewielkie zakłócenie ich pracy jakimś niewielkim potencjałem elektrycznym i już mamy F22.

  W moim Vaillancie F22 pojawiał się nieraz kilkanaście razy w miesiącu. Żadne zabiegi szpeców nie pomagały. Szukałem więc sam długo, aż w końcu takim wskazówkowym miernikiem LAWO (elektroniczny nie wykazywał) udało mi się wykryć pojawiające się okresowo niewielkie napięcie między rurą gazową, a rurą zasilającą co. Wystarczyło spiąć te rury przewodem i problem znikł. Szpece od elektryki twierdzą,ze to nie to, ale póki co, a minęło już kilka miesięcy, F22 się nie pojawia.
 • #4
  dziubek102
  Heating systems specialist
  Tak jak kolega napisał.
  Dodam tylko jedno V. sprzedawał takie specjalne przewody masowe które podłączało się i spinało kilka elementów, choć to akurat nie rozwiązywało wszystkich problemów.
  O ile jest woda a to widać na manometrze to problemem w 95% jest to kwestia źle działającej instalacji energetycznej.
  Kotły te wymagają względnie wysokiego (240V) i stabilnego napięcia zasilania, cudownym rozwiązaniem była płytka z wersji węgierskiej :D.(miała wbudowany filtr i stabilizator napięcia choć ją akurat widziałem tylko raz) Często rozwiązaniem było przełączenie zasilania na inna fazę zwłaszcza w starych blokach i kamienicach, gdzie obciążenie jest bardzo nie symetryczne. W ekstremalnym rozwiązaniu, rozwiązaniem problemu było odłączenie przewodu PE od kotła ale jak wiemy jest to nie zgodne ze sztuką. Spięcie wszystkiego razem powinno rozwiązać problem, opcjonalnie szukać poprawy w uziemieniu przewodu PE. ps. VR-dialog nic nie pokazuje w tym wypadku szkoda czasu na próby.
 • #5
  kamatsu
  Level 12  
  Rekman wrote:

  - zbyt mała moc startowa kotła. (jak nic nie pomoże można odrobinę podnieść- 1/4 obr. nakrętki)


  serwisant za tą regulację skasował 80pln zrobił to w 10min :)
  Dlaczego ja się nie uczyłem ? :)

  Panowie dziękuję za pomoc