Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł VAILLANT awaria F-22

17 Wrz 2009 11:38 24714 4
  • Poziom 12  
    Witam
    Mam kocioł VAILLANT ATMOmax VU PLUS 200-5 Kocioł 1-funkcyjny

Już kilka razy pojawiał się błąd na moim kotle F-22
    Co to może być za usterka ?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Generalnie oznacza to brak obiegu, który może być spowodowany brakiem wody w kotle, zapowietrzonym kotłem, zespsutą pompą lub innymi, nieokreślonymi powodami, możliwymi do stwierdzenia podczas oględzin kotła przez serwisanta.
  • Poziom 1  
    F22 to słaba strona niektórych kotłów Vaillant. Przyczyn pojawienia się tego błędu jest wiele. Serwisanci najczęściej zwalają na zakłocenia w przepływie wody w co, ale to nie to.
    Wymienię te ważniejsze:
    - brak wody w układzie (podstawowa)
    - zbyt mała moc startowa kotła. (jak nic nie pomoże można odrobinę podnieść- 1/4 obr. nakrętki)
    - zakłócenia w sieci elektrycznej (największe prawdopodobieństwo występowania tego błędu). Te zakłócenia mogą być od następujących urządzeń -wentylator okapu, zapalarka kuchenki gazowej, wyłącznik oświetlenia w lodówce -otwarcie lub zamknięcie lodówki, startery świetlówek (gorzej gdy w pobliżu jest zakład używający takiego oświetlenia hal)
    - ładunki elektrostatyczne (mogą być od dłoni człowieka- naładowany dotknie się kranu i ładunki gdzieś tam przejdą. Lubią się kumulować w sieci co, jak w kondensatorze, bo w nowoczesnych układach grzewczych sieć co i ccw najczęściej nie jest dobrze uziemiona
    - czujniki kotła nie mają dobrego styku

Kocioł Vaillant wyposażony jest w różne bardzo precyzyjne czujniki i wystarczy teraz niewielkie zakłócenie ich pracy jakimś niewielkim potencjałem elektrycznym i już mamy F22.

W moim Vaillancie F22 pojawiał się nieraz kilkanaście razy w miesiącu. Żadne zabiegi szpeców nie pomagały. Szukałem więc sam długo, aż w końcu takim wskazówkowym miernikiem LAWO (elektroniczny nie wykazywał) udało mi się wykryć pojawiające się okresowo niewielkie napięcie między rurą gazową, a rurą zasilającą co. Wystarczyło spiąć te rury przewodem i problem znikł. Szpece od elektryki twierdzą,ze to nie to, ale póki co, a minęło już kilka miesięcy, F22 się nie pojawia.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Tak jak kolega napisał.
    Dodam tylko jedno V. sprzedawał takie specjalne przewody masowe które podłączało się i spinało kilka elementów, choć to akurat nie rozwiązywało wszystkich problemów.
    O ile jest woda a to widać na manometrze to problemem w 95% jest to kwestia źle działającej instalacji energetycznej.
    Kotły te wymagają względnie wysokiego (240V) i stabilnego napięcia zasilania, cudownym rozwiązaniem była płytka z wersji węgierskiej :D.(miała wbudowany filtr i stabilizator napięcia choć ją akurat widziałem tylko raz) Często rozwiązaniem było przełączenie zasilania na inna fazę zwłaszcza w starych blokach i kamienicach, gdzie obciążenie jest bardzo nie symetryczne. W ekstremalnym rozwiązaniu, rozwiązaniem problemu było odłączenie przewodu PE od kotła ale jak wiemy jest to nie zgodne ze sztuką. Spięcie wszystkiego razem powinno rozwiązać problem, opcjonalnie szukać poprawy w uziemieniu przewodu PE. ps. VR-dialog nic nie pokazuje w tym wypadku szkoda czasu na próby.
  • Poziom 12  
    Rekman napisał:

- zbyt mała moc startowa kotła. (jak nic nie pomoże można odrobinę podnieść- 1/4 obr. nakrętki)

serwisant za tą regulację skasował 80pln zrobił to w 10min :)
    Dlaczego ja się nie uczyłem ? :)

Panowie dziękuję za pomoc