Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mała schładzarka do mleka -

kedar33 17 Wrz 2009 12:18 2649 7
 • #1 17 Wrz 2009 12:18
  kedar33
  Poziom 8  

  Witam wszystkich. Koncepcja powstała :) natomiast ze wzgledu na brak wiedzy co do szczegółów, chciałem się skonsultować z mądrzejszymi w temacie.
  W związku z praktycznym brakiem możliwości zakupu schładzarki do mleka o pojemności 40-50l, myslę o zrobieniu takowej własnymi siłami. Mam zbiornik z kwasówki w formie walca (około 50l, pokrywę i ... co dalej. Czy można, wykorzystując bebechy z większej zamrażarki lub lodówki, wykonać stosunkowo prostą instalację która pozwoliła by na obniżenie temperatury 15-20l płynu w zbiorniku z ca 35 st do 5-6 w ciągu powiedzmy 2-3 godzin i utrzymania w tym stanie. Wygląda to tak, że jednorazowo wlewa się 15l, po 12h do już schłodzonego mleka, kolejne 15l itd. Skupiamy się na możliwościach technicznych co do chłodzenia (w rozsądnych kosztach) nie patrząc na konstrukcje mechaniczną, izolację, sterowanie, mieszadła, obudowy itd. Dysponuję akurat dostępem do materiału i maszyn więc nie stanowi to problemu. Z góry dziękuję Wam za pomoc.
  Co do ew. pytań o zasadność piep... się z taką konstrukcją dla tak małej ilości mleka to od razu mówię że nie chodzi o mleko krowie :)

 • #2 17 Wrz 2009 13:31
  squarem
  Poziom 9  

  Tak instalacja z lodówki się nada, potrzebny będzie kompresor, najlepiej jakaś dobra rotara żeby to było wydajne ( w lodówce jest zwykły tłowkowy), skraplacz, kapilara filtr, trochę rurki miedzianej 6mm, palnik najlepiej acetlenowy, może być i tak na mappgas, i czynnik chłodniczy.

  Jak to zrobić?

  Z ów rurki zrobisz spirale która będzie chłodzić mleko w zbiorniku, wspawasz z nią kapilare, do kapilary filtr, ten z kolei do skraplacza, a skraplacz do kompresora do linni tłoczącej. To będzie tak zwana strona wysokiego ciśnienia, (15-20 bar).

  Drugi koniec spirali (parownika) przyspawasz do kompresora do linii ssącej.

  Jeszce ! przed skraplaczem daj zaworek, oraz jeszcze jeden, do kompresora- powinnien on mieć jeszce jedną rurkę do napełniania jeżeli jej nie ma to wspawaj zaworek do linii ssącej

  Zrób próżnie w układzie napełnij freonem wykalibruj...
  Ogółem to bardzo trudne i skomplikowane poczytaj sobie trochę o freon cooling w goole- zasada działania ta sama.
  pozdr

 • #3 17 Wrz 2009 20:46
  mkpl
  Poziom 37  

  Polecam też zbiornik z mlekiem odizolować termicznie od otoczenia styropianem tak aby zbiornik nie pobierał ciepła z otoczenia. Przez co system będzie bardziej wydajny

 • #4 17 Wrz 2009 21:36
  squarem
  Poziom 9  

  Można tez pianką lub takimi matami z pianki :-)

 • #5 18 Wrz 2009 10:40
  kedar33
  Poziom 8  

  Baardzo dziękuję za pomoc :).
  Squarem - czy wiesz (lub wiesz gdzie można znaleźć takie dane), jak dobrać moc sprężarki oraz długość kapilary i parownika z rurki żeby to od początku mniej-więcej zagrało ? Kwestię napełnienia i doboru czynnika zostawię fachurze z którym mam kontakt. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

 • #6 18 Wrz 2009 22:56
  squarem
  Poziom 9  

  Cytat:
  Ciśnienia w układzie zależą od ilości freonu i długości kapilary. Od kapilary również zależą temperatury i maxymalne obciążenia na danym układzie. Najczęściej używaną kapilarą jest ta, o rozmiarze 0.7mm. Optymalna długość kapilary jest inna dla każdego gazu, układu i obciążenia. Zasada dobierania kapilary jest mniej więcej taka, że do r404a/r507 należy użyć 3 metrów kapilary 0.7mm dla obciążenia 150W i zwiększać jej długość o 30cm na każde 15W mniej lub skracać ją o 30cm na każde 15W więcej. Jeżeli chcemy używać r22 lub propanu to musimy skrócić jeszcze o 30cm wynik poprzednich obliczeń. Jakie uzyskamy na tym temperatury to już zależy tylko od reszty części i jakości wykonania. Jeżeli freon wyparowuje w parowniku za szybko musimy zmniejszyć ilość kapilary. Im dłuższa kapilara tym lepszą temperatura ale mniejsze obciążenie maxymalne i na odwrót. Dodatkowo kapilarą owijamy rurkę ssąca żeby maxymalnie schłodzić freon wpadający do parownika. Jeszcze lepszym choć trudniejszym wyjściem jest umieszczenie kapilary w rurce ssącej.


  Wydaje mi się że 2,8m będzie optymalne

  Długość ssącej nie ma znaczenie, ale dodam taką rzecz- przed ssącą zrób małe parownik o średnicy 3-4cm.

  Sprężarka?
  To już od Ciebie zależy im większej mocy tym lepiej, wydaje mi się że lepiej nie schodzić poniżej 130W, trudno mi powiedzieć jak to się przełoży na wydajność całego układu porzy takim kompresorze na parowniku będzie jakiś -40*C :-)
  Pozdr

 • #7 02 Paź 2009 14:03
  kedar33
  Poziom 8  

  Dziękuje serdecznie za pomoc :)

 • #8 02 Paź 2009 14:16
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Temat zamykam (regulamin p.10.2).

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME