Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generatory impulsów prostokątnych o amplitudzie 24[V],

zwirian 22 Wrz 2009 18:01 8430 35
 • TermoPasty.pl
 • #32 23 Wrz 2009 12:02
  zwirian
  Poziom 10  

  Wyniki testu układu ze scalakiem XR2206:
  przede wszystkim działa stabilnie, przy pomiarze częstotliwości otrzymuje 4126 do 4127Hz czyli super..
  z jednym mam jednak problem a mianowicie gdy układzik nie działa przez cała noc lub gdy układzik odłączę na chwile od zasilacza po ponownym zasileniu otrzymuję nie 4127/6 jakie powinno być tylko 4138 a następnie wartość ta spada i po 30 minutach stabilizuje się przy 4127..
  Z samego generowania w trakcie pracy jestem zadowolony ale ... no własnie zawsze musi być to ale.. Czy ma ktoś pomysł jak to rozwiązać? Maszyna musi niestety być wyłączana z sieci na noc..

  Pewnie dzisiaj lub jutro zlutuje układ na CD4060 jak deseng radził i zobaczę jak to w tym przypadku wygląda. Pewnie wybiorę jeden z nich bo to co teraz uzyskałem dzięki waszym podpowiedzią jest w miarę do przyjęcia a jeśli CD4060 okaże się lepszy to moje poszukiwania zakończą się całkowitym sukcesem.

  Jeszcze tylko jedno pytanko, chciałbym podłączyć do tych układów (XR i CD) diodę sygnalizującą, że układziki działają. Nie chodzi mi o to żeby mrugały z częstotliwości 4000Hz tylko żeby po prostu dioda świeciła jeśli układ działa. Czy macie pomysł gdzie taką diodę wcisnąć? Bynajmniej nie między zasilanie a układ bo nie o to mi chodzi..
  Pozdrawiam!

 • TermoPasty.pl
 • #33 23 Wrz 2009 13:23
  Xweldog
  Poziom 30  

  Praktycznie każdy układ pracuje stabilnie dopiero po określonym czasie od włączenia. Czy pomiarów po dłuższej przerwie dokonujesz włączając jednocześnie Ge. i miernik F ? Może zacznij od włączenia i wygrzania miernika F a Ge. dopiero po np. 15min. W ten sposób będziesz miał większą pewność, że nie stabilizują się termicznie jednocześnie oba te obiekty.
  Co do ew. innych sposobów. Pewien mój miernik na rezystorach precyzyjnych lub metalizowanych pracował stabilnie ale gdy zerowałem go po m/w pół godzinie pracy ( czasem na ostatniej pozycji wyskakiwało mu "1" i po chwili wracał do "0" ). Ale na drugi dzień zawsze na początku pokazywał ok. "4". Uparłem się by zlikwidować. Testowanie delikatnym ogrzewaniem suszarką / chłodzeniem zamrażaczem nie wiele dawało. Stymulowane temperatury przeważnie zbyt odbiegały od występujących praktycznie, po wymianie danego R na inny musiałem długo czekać, aż wystygnie. R węglowe są jak termistory NTC, metalizowane znacznie mniej ale PTC. Dałem w odpowiednie miejsce układu w szereg metal + węgiel i ten efekt zmalał o połowę. Przypuszczalnie można by jeszcze bardziej ale to jest b.czasochłonne - zamiast np. 91k metal + 9,1k węgiel dać np. 82k metal + 18k węgiel, zostawić najlepiej na noc i sprawdzać na drugi dzień.
  Jak się upewnisz, że nie ma błędu pomiaru, być może poprawę osiągniesz "pogorszaniem" R.

 • #34 23 Wrz 2009 13:47
  marekzi
  Poziom 38  

  Możesz zastosować prosty, mały termostat - tak kiedyś zrobiłem dla generatora w częstościomierzu; - układ generatora na płytce przykryłem pudełkiem z laminatu, w pudełku zamknięte elementy generatora i pod nimi (płytka w poz. pionowej) - opornik większej mocy jako grzejnik sterowany z prostego termostatu na wzm. oper. i małym tyrystorze.
  Takie rozwiązanie skróci ci czas nagrzania, natomiast go nie wyeliminuje.
  Jak pamiętam w moim układzie temperatura stabilizowała się po ok. 15 sek, a generator stabilizował się po ok. 1 min.

  Na pewno układ na CD4060 z kwarcem będzie o wiele stabilniejszy - praktycznie przy 4000Hz nie będzie odchyłki 1 Hz w dużym przedziale temperatur ( jeśli je zauważysz na częstościomierzu to jako fluktuacje ostatniej cyfry mierzonej).

  Świecąca diodka? - zrób prostownik szczytowy napięcia zmiennego (kondensator, opornik, dwie diody i kondensatory) wysteruj tym tranzystor z LED-em w kolektorze.

 • #35 23 Wrz 2009 14:08
  zwirian
  Poziom 10  

  Do pomiaru częstotliwości używam sterownika PLC, niestety nie posiadam oscyloskopu ani nic innego.. W moim przypadku dopuszczalny czas oczekiwania aż generator uzyska odpowiednią częstotliwość to max 10 sekund..Po prostu maszyna po włączeniu powinna być gotowa do pracy..
  Posklejam układ z kwarcem i zobaczymy co z tego wyjdzie..
  odnośnie diody - właśnie szukam jakiegoś schematu prostownika szczytowego i może się uda sklecić:)
  Dzięki za podpowiedzi!

 • #36 24 Wrz 2009 17:07
  zwirian
  Poziom 10  

  Witam ponownie,
  udało się!! Schemat na CD4060 spełnił absolutnie wszystkie moje wymagania!! Dzięki deseng!! Punkciki dla Ciebie!
  Po włączeniu układziku natychmiast pojawia się sztywna dokładna częstotliwość bez żadnych oscylacji!! Wszystko śmiga idealnie..
  Jakby ktoś potrzebował takiego generatorka to idealnym układzikiem jest właśnie CD4060. Tani jak barszcz a działa doskonale!!
  Dziękuje wszystkim za podpowiedzi, niestety, albo i stety, projekt został zakończony sukcesem :)
  Pozdrawiam wszystkich i no cóż, do następnego majsterkowania!