Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers Cerapur ZWBR 5-16 A31 jak zaprojektować centralne

workie 17 Sep 2009 21:31 3891 11
 • #1
  workie
  Level 2  
  Witam
  Proszę o pomoc ludzi znających się w temacie.
  Mam do ogrzania mieszkanie ok 70mkw, planuję zrobić podłogówkę na 3 pętlach (kuchnia 8mkw, łazienka 5mkw, przedpokój 4mkw), w łazience dodatkowo ręcznikowiec, w pozostałych trzech pokojach po jednym sporym grzejniku (grzejniki panelowe otrzymałem w spadku od brata, używane ok. 2 lat).
  Elementy które już posiadam:
  Piec JUNKERS Cerapur ZWBR 5-16 A31, zasobnik Junkers ST120, rozdzielacz 9 sekcyjny, wspomniane wyżej grzejniki oraz ręcznikowiec w drodze.
  Na dniach kupię również styropian systemowy do podłogówki oraz rury alupex (znajomy poleca TECE).
  Chciałbym całość spiąć ze sobą i dodatkowo dołączyć kominek z płaszczem wodnym (mam dostęp do darmowego drewna więc chyba uda mi się sporo zaoszczędzić).
  Zależy mi na pełnej automatyce (pracuję praktycznie 12h/dobę, w tym czasie w mieszkaniu przebywa moja żona oraz córeczka, wolałbym by nie musiały grzebać przy jakichś zaworach itp...).
  Byłby mega zadowolony gdyby udało się wodę w zasobniku cwu grzać kominkiem, a tylko w przypadku gdyby nie było możliwości zapalenia kominka wodę grzałby piec gazowy...
  Możliwe jest wykorzystanie zasobnika jako bufora awaryjnego dla kominka (zamiast zaworu schładzającego itp)?
  Czy podłogówka i grzejniki potrzebują dwóch róznych rozdzielaczy czy można to zrobić na tym jednym który już posiadam?
  Zależy mi na solidnej instalacji- chcę by całość posłużyła mi długie lata-do tej pory mieszkanie opalam trzema piecami kaflowymi i piecem typu koza w kuchni, ale koniec już z tym.
  Proszę o podanie schematu jak to wszystko rozwiązać, wykazu niezbędnych elementów (najlepiej wraz z szacunkowymi cenami).
  Jak wygląda kwestia przezbrojenia tego pieca na gaz GZ50 (w tej chwili jedzie na propanieb), jaki jest koszt i do kogo najlepiej się zwrócić (Rybnik woj. śląskie).
  Uprzedzę pytania o piec- czy nie za dużej mocy itp...- piec wraz z zasobnikiem dostałem praktycznie za darmo więc grzechem byłoby jego niewykorzystanie.
  Pozdrawiam Wojtek
 • #2
  akwedukt
  Level 24  
  ZWBR to kocioł dwufunkcyjny więc po co ci zasobnik,albo coś pokręciłeś.
 • #3
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  akwedukt wrote:
  ZWBR to kocioł dwufunkcyjny więc po co ci zasobnik,albo coś pokręciłeś.
  , oraz:
  Jeżeli masz dobrze docieplony dom, to zostaw tylko kocioł. Kondens ładnie załatwi temat. Jest oszczędny w spalaniu gazu i łatwo posterujesz podłogówką. Wejdź na stronę Junkersa i poszukaj serwisanta za swojego podwórka
  Nie napisałeś gdzie to mieszkanie. Jeżeli w domu wielorodzinnym, to możesz mieć kłopoty z odbiorem kominka. Nie papraj się z nim i tym zasobnikiem - NIE WARTO, a darmowe drewno sprzedaj. :D
 • #4
  workie
  Level 2  
  Przepraszam za wprowadzenie w błąd- mój piec to ZSBR 5-16 A31 i co gorsza mam problem z jego przezbrojeniem... tzn wszystko ładnie pięknie w kontakcie z serwisem do momentu, w którym informuję, że piec przyjechał z Niemiec- rozmowa zmienia ton, zostaję otwarcie zbyty stwierdzeniem: " wie Pan my nie mamy obowiązku serwisowania sprzętu niezakupionego w Polsce...".
  Pracuję w branży budowlanej i średnio sprzedaję klientom ok 20 piecy w ciągu roku i do tej pory zawsze polecałem Junkersa z przywiązania do marki, ale chyba zmienię zdanie bo nie wiedziałem, że taką mają politykę obsługi klienta...
  Zaskoczyło mnie to bo np. w mojej branży kupuję narzędzie Hilti i naprawią mi je w każdym serwisie Hilti na Świecie i to nawet bezpłatnie jeśli jeszcze trwa okres gwarancji...
  Ale wracając do rzeczy: gdyby ktoś podjął się tego lub też był w stanie załatwić niezbędne części do przezbrojenia to proszę o info - podobno trzeba wymienić coś jeszcze poza samymi dyszami no i na koniec ustawić krzywe używając analizatora spalin, mam osobę która fizycznie może to zrobić i ma analizator,ale nie mam części.
  Jestem z Rybnika (woj. śląskie).
  Co do rezygnacji z kominka- nie wchodzi w grę z kilku powodów:
  -Blok jest z '60 roku i jest niedocieplony- ściany kiepskiej jakości i nieprędko będzie tutaj cokolwiek robione gdyż spółdzielnia nie ma na to środków, oraz mieszkańcy (ludzie "starej daty") nie chcą by cokolwiek robiono bo im tak dobrze, mają deputaty węglowe i to wystarcza im na zimę (średnio na mieszkanie schodzi ok. 5ton węgla).
  -Tak jak pisałem wcześniej- mam darmowe drewno w postaci pozostałości z wykonywanych więź, palet i innnyh elementów budowlanych.
  Z niecierpliwością czekam na dalsze rady :)
 • #5
  akwedukt
  Level 24  
  Daj sobie luz z tym kotłem,nie dziwię się serwisantowi bo jak ma wygrzebać numer katalogowy zestawu do tego kotła skoro tego modelu nie było na naszym rynku( dostępny model to ZSBR 7-28A).Tak na marginesie ,to nie chodzi o wymianę dysz ale o całą rurę gazową i wtyczkę w płycie głównej.I jeszcze jedno kolega chce palić drzewem iglastym w kominku.
 • #6
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Workie.
  1. Palić możesz i drewnem iglasty, ale ile ten kominek pociągnie? Zamulisz go moment żywicą i będziesz płakał nad tym darmowym paliwem
  2. Nie musisz polecać Junkersa, bo więcej zrobisz tym szkody niż pożytku. Również i serwisanci innych firm nie będą chcieli z Tobą gadać, jeżeli kocioł przyjechał z Niemiec. Tam są inne urządzenia i tu nie ma części i serwisówek.
  3. Odpuść sobie
 • #7
  workie
  Level 2  
  To co zatem radzicie- kupić nowy kocioł? Jeśli tak to jaki na te 70mkw? Znajomy polecił mi Semię Saunier Duvall z zamkniętą komorą jako kocioł odpowiedni na małe powierzchnie. Oczywiście układ pozostaje ten sam- czyli spięcie z kominkiem.
  Co do drewna to mam i takie i takie więc to nie problem żebym dla siebie liściaste odkładał :)
  Często zanim cokolwiek wybudujemy musimy wyciąć jakiś sad...
 • #9
  Samuraj
  Level 35  
  Jednym rozdzielaczem nie obsłużysz podłogówki i grzejników.
  Podłogówka z zasady działania potrzebuje innej temperatury zasilania jak i długości grzania w przeciwieństwie do grzejników.
 • #10
  akwedukt
  Level 24  
  Oczywiście zwłaszcza że kondensat chodzi na tych samych parametrach co podłogówka.
 • #11
  gas_man_uk
  Level 2  
  Szanowny Kolego !

  jezeli zamontujesz sobie samia duval condance to juz po Tobie !

  to jest najgorszy piec na jakim pracowalem !

  zamontuj Vaillanta eco tec albo Worcester bosh greenstar lub z nizszej polki potterton suprima he ale NIE saunier duval ! to jak sie nie myle wloski piec tak jak vokera - mowi sam za siebie ! wloskie wino jest dobre - nie piece ! pzdro
 • #12
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Zestaw przezbrojeniowy z 31(propan)na 23(gaz Gz50) należy zamówić o nr kat 7 710 239 073 - w zasadzie jest to jedynie chip z adresem kotła nr 010. Reszta to już robota serwisanta z analizatorem. Kocioł jest bardzo dobrej konstrukcji, wymiennik WB5 z rewizją od przodu.