Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VITOPEND 100 jak zwiększyć ciśnienie w ogrzewaniu centralnym

17 Wrz 2009 22:58 66520 37
  • Poziom 9  
    Witam

W moim piecu VITOPEND 100 WH ciśnienie w ogrzewaniu jest poniżej 0,8bar no i nie działa ogrzewanie.

Jak mogę zwiększyć to ciśnienie? Co dokładnie i w jakim miejscu mam podkręcić?

Wynalazłem instrukcję do pieca (instrukcja vitopend 100), ale nic tam nie mogę znaleźć.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 15  
    Przy takim cisnieniu powinno działać ogrzewanie ,jeśli nie działa to nie jest to wina ciśnienia.Jaki to model vitopenda ,typ,numer kotła ?
  • Poziom 9  
    Producent zaleca minimalne ciśnienie na poziomie 0,8 bar. Ciśnienie jest na poziomie 0,4-0,5 więc jest za małe. Wczoraj nie włączyło się ogrzewanie jak próbowałem. Dziś odpaliło, ale sednem pytanie jest jak zwiększyć ciśnienie?

Co do pieca to jest dokładnie taki jak jest poniżej:

http://www.viessmann.pl/pl/products/Gas-fired-boilers/Vitopend_100-W.html

Nie rozumiem o jaki typ i numer kotła chodzi?

Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 19  
    Zwyczajnie, musisz dopuścić wodę jeśli jest to instalacja zamknięta.
    Tylko ostrożnie, obserwuj manometry podczas dopuszczania.
  • Poziom 15  
    W tym modelu uzupełnianie jest od spodu kotła po lewej stronie czarne pokrętełko.Co do cińienia ,ten kocioł nie posiada czujnika cisnienia min.wody więc ogrzewanie do poziomu wysokości wg.ciśnienia powinno tak czy tak działać.Jeśli masz 0.5 bara to wszystko do wysokości 5 metrów od kotła powinno grzać.Min 0,8 min w zależności od wysokiści najwyższego punktu np.grzejnika potrzebne jest do właściwego przepływu dlatego tak podaje producent w dokumentacji ale to inna bajka.
  • Poziom 9  
    Ok. postaram się sprawdzić to jeszcze raz dokładnie.
    Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 2  
    Witam.

Mam podobny problem, ciśnienie w kotle jest poniżej 0,5 bar. Proszę mi powiedzieć w jaki sposób użyć tego czarnego pokrętła do napuszczenia wody - podniesienia ciśnienia. Czy ten plastik należy zdjąć, czy jest on już sam w sobie pokrętłem. W którą stronę przykręcić i przede wszystkim jak mocno - rozumiem, że należy sugerować się wskazaniem manometra. Do jakiego ciśnienia nabić 1,2 bar, czy 1,5 bara ?? Próbowałem ruszyć to pokrętło, ale nie idzie. Czy trzeba użyć dużej siły ?? Nigdy tego nie robiłem, dlatego też o to pytam.

Kolejne pytanie to jak odpowietrzyć grzejniki ?? Czy zamykać pokrętła na grzejnikach i wtedy spuszczać powietrze (poprzez zawór z boku), po czym znowu otworzyć pokrętło grzejnika. Następnie operację powtórzyć. I tak ze wszystkimi grzejnikami ?? Czy w czasie tej operacji kocioł ma być włączony ???

Proszę o PILNĄ pomoc.

pozDrawiaM
  • Specjalista - systemy grzewcze
    To czarne pokrętło właśnie służy do dopuszczania wody. Odkręcaj w lewo
    tak jak każdy zawór .Ciśnienie pomiędzy 1.2 a 1.5 jest na ogół odpowiednie.
    Grzejniki najlepiej odpowietrzać przy zakręconych zaworach zasilających.
  • Poziom 2  
    Dopadłem to porętło, faktycznie chodzi. Musiałem użyć "większej siły" ;-) Jednak jak to teraz technicznie wykonać. W jakim położeniu musi być pokrętło od kotła (dot. grzejników), czy kocioł ma być włączony, czy też nie ?? Przekręciłem tym pokrętłem, ale jakoś nic się nie dzieje.

Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

OK, już rozszyfrowałem to pokrętło. Uzyskałem ciśnienie 1,5 bar. A teraz jeszcze inna kwestia, tzn. może jakaś podpowiedź, wskazówka - z doświadczeń. Mieszkanie jest 2 poziomowe, sterownik do kotła jest na dole (przedpokój) i on steruje kotłem, uruchamia i wyłącza po uzyskaniu granicznych temeperatur, które są ustawione na sterowniku, w kalendarzu.

Jakie teraz ma znaczenie nastawa na zaworze termostatu przy grzejniku, czy nastawa 3, 4 czy 5. Jakie to ma teraz znaczenie ??? Czy lepiej na parterze ustawić 4, a na piętrze 5 ?? Na grzejnikach nie ma przecież podzielników ciepła (jak w blokach itp.). Wiem, że do tych wartości są przypisane temperatury, niemniej jednak sterownik i tak odłączy kocioł.

Czy ktoś może to objaśnić, jak laikowi ???

• Moderator na urlopie...
    Wszystkie pokrętła termostatyczne ustaw między 3 i 4, a uzyskasz temperaturę ok 18-22 st C. Na 5 wymuszasz zawsze przepływ wody przez kocioł, a co za tym idzie brak oszczędności w spalaniu gazu, oraz możliwość niedogrzania jakiegoś pomieszczenia.
  • Poziom 2  
    Proszę jeszcze raz o fachową poradę co do odpowietrzenia grzejników.

Kocioł gazowy taki jak w temacie, grzejniki dwuradiatorowe C22. Chodzi konkretnie o techniczną metodę spuszczania wody zaworem odpowietrzacza. Czy podczas tej czynności zawór grzejnika ma być zamknięty, czy też otwarty. Na chwilę obecną skontaktowałem się z kierownikiem budowy, który nadzorował budowę mojego domu i on twierdzi usilnie, że podczas odpowietrzania wszystkie zawory grzejnika mają być otwarte. Pamiętam, że jak mieszkałem w bloku to ekipa przed sezonem grzewczym też wywieszała informację o otwarciu wszystkich zaworów na maxa. Natomiast tutaj na forum poradzono mi, abym zamykał każdy grzejnik odpowietrzany w danym momencie, a po tej czynności otwierał zawór.

Jaka jest różnica i jak postąpić. Na chwilę obecną mam opanowane nabijanie ciśnienia. Ale z jednym grzejnikiem nie mogę sobie poradzić, jest ledwo ciepły w górnej jego części, rurka doprowadzająca do niego wodę jest gorąca.

To, że grzejniczek jest na drugiej kondygnacji to nie ma znaczenia, w końcu ciśnienie jest. W jednym z grzejników spuszczałem wodę, zeszło ze 3 litry i nagle strumień wody wyleciał z powietrzem. W tym grzejniczku natomiast spuściłem już chyba 10 litrów wody i nadal nic.

Czekam na fachową poradę. Domniemam, że nadal w nim siedzi pęcherz powietrza, ale nie wiem jak się go pozbyć. Dziwna sprawa.

• Moderator na urlopie...
    W dużych domach musi wszystko chodzić, więc jedynym sposobem jest zamknięcie dopływu do konkretnego grzejnika. Zastępuje to wyłączenie pompy.
    W domu jednorodzinnym można wyłączyć kocioł i po jakimś czasie, jak się powietrze dopcha do górnej części grzejnika, czy instalacji - odpowietrzyć.
    Wyłącz kocioł (pompę) i odpowietrzaj
  • Poziom 1  
    Witam, jestem nowy, widzę że mogę podpiąć się pod pytanie jak w temacie. Model ten sam: Viessmann Vitopend 100. Ciśnienie: 0,4bar.
    Problem polega na tym, że u mnie nie ma czarnego pokrętła :(
    Proszę podpowiedzieć jak i czym mam pokręcić, aby zwiększyć ciśnienie.
    W załączeniu zdjęcie.

28.10.2009 20:34
    Pokręciłem, poszturchałem, zadziałało, jest OK :D
    Pozdrawiam i ciepłych wieczorów życzę :D
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich, mam ten sam problem i ten sam piec. Nie mogę jednak zlokalizować zaworu odpowiedzialnego za dolewanie wody. Załączam zdjęcie mojej instalacji. Dziękuje za pomoc.

Tak jak opisałem poniżej ... lewe czarne pokrętło (między pierwszą i drugą rurą) do siebie o 90stopni ... jeżeli nie działa odkręcić to plastikowe pokrętło i zrobić to kombinerkami.
  • Poziom 1  
    Witam :)
    mam ten sam problem co przedmówca, taki sam króciec po prawej str. wolny, czy to jest dolewanie ??
    To jest zawór przeznaczony do spuszczania wody z kotła. Ale można do niego podłączyć wąż i uzupełnić wodę w kotle/instalacji (jeśli nie ma oryginalnego zaworku do uzupełniania). Poza tym zdjęcie powyżej wskazuje na dość mocne zabrudzenie kotła. Proponuję wezwać fachmana jeszcze przed zbliżającymi się świętami :)
  • Poziom 1  
    Więc tak u mnie objawy były podobne ... najpierw ciepła woda pojawia się i znika.

Piec włącza się i wyłącza....

Później ... jak coś tam pomajstrowałem to strajk totalny ... finalnie nawet CO przestało działać.

I teraz lekarstwo.

1) Ciśnienie było w okolicach 0 ... o dziwo cały czas ogrzewanie tak działało aż przestało.... więc wymyśliłem że zwiększe ciśnienie (kiedyś ze 2 lata temu mi się to udało w teraz nie mogłem ...

Mam piec dokładnie taki jak na zdjęciu powyżej czyli są 2 zawory symetrycznie umieszczone ... tak kojarzyłem że w ub. roku nimi ruczałem i zadziałało a teraz nie mogłem sobie poradzić ...

Problem był prosty ... te plastikowe nakładki to shit !!! Odkręciłem je (śrubokręt krzyżakowy) i kombinerkami dało się otworzyć i zamknąć ten zaworek ... Odkręciłem tylko lewy (ten po stronie manometru) i od razu słychać płynącą wodę ... niczego innego nie trzeba dotykać ... dolałem 1,2-1,3 bara...
    Zakręciłem.

2) Dalej nie działa po włączeniu albo świeci się czerwona dioda albo miga.

Więc RESET ... no tak tylko jak wszyscy piszą RESET RESET a ja nie mogę go wykonać ... Myślałem że wciska się przycisk włączający na jakiś czas otóż nie.
    Należy włączyć normalnie piecyk (dioda czerwona świeci) ... następnie pokrętło ogrzewania (to prawe) dajemy w prawo ... na kilka sekund i wracamy nim na pozycję optymalnej temperatury. Raz nie zadziałało ... drugi raz nie zadziałało ... ale w końcu zadziałało. ( w międzyczasie raz może dwa wyłączyłem na chwilę piecyk przyciskiem i włączyłem ponownie)

Działa zarówno ogrzewanie jak i ciepła woda, czerwona dioda nie świeci i nie miga.

Mam nadzieję że komuś post ten pomógł i nie traci cennego czasu na próby przekręcenia plastikowego zaworka ... któy i tak jest "ukręcony" :)

Vitopend 100 jak zwiększyć ciśnienie
    Vitopend 100 brak ciepłej wody
    Vitopend 100 ciśnienie wody
    Vitopend 100 reset
    Jak zresetować Vitopend 100
  • Poziom 8  
    Witam
    Wlasnie chciałem dopuscić wody do pieca Vitopend 100,ale plastikowe pokretło poprostu sie ukreciło,zdjołem ten plastik chciałem odkręcic kluczem ale zaden klucz nie pasuje tj.6 za duzy a 5 za mały,ma ktoś porade jak z tym sobie poradzic???
  • Poziom 10  
    Prawdopodobnie ten temat uratował mi kilka złotych w kieszeni bo byłem zdesperowany wzywać fachowca. Pewnego dnia odpowietrzyłem sobie grzejnik w łazience bo w połowie był zimny, a tu nagle ciśnienie spadło do zera. Nic prostszego tylko dolać wody. Czarne pokrętło po lewej stronie odkręcam a tu nic. Dwa dni myślenia zajęło mi aby spróbować odkręcić również czarne pokrętło po prawej stronie:D szkoda że wcześniej o tym nikt nie wspomniał w tym temacie...Pozdrawiam.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Jeżeli przy odpowietrzaniu jednego grzejnika spadło ciśnienie do zera to sprawdź naczynie przeponowe.
    Prawdopodobnie jest w nim zbyt mało powietrza lub jest uszkodzone.
  • Poziom 10  
    piracik napisał:
    Jeżeli przy odpowietrzaniu jednego grzejnika spadło ciśnienie do zera to sprawdź naczynie przeponowe.
    Prawdopodobnie jest w nim zbyt mało powietrza lub jest uszkodzone.

Dziękuje za sugestie. Dodam tylko że grzejnik w łazience jest umieszczony najwyżej w całym mieszkaniu ( typ "szczebelkowy" ) i właściwe tylko on zwykle bywa zapowietrzony. Ale jak już to zrobi to w połowie swojej objętości. Prawdopodobnie za rzadko odpowietrzam...Aha mam małą sugestię dla dopuszczających wody i mających problem z odkręceniem zaworków. Kurki Vitopend'ów wykonane są z dość miekkiego tworzywa i proponuje zamiast raz a mocno spróbować zapieczony zawór złapać w kombinerki i kilkanaście razy raz w prawo raz w lewo ( oczywiscie z wyczuciem). U mnie zawsze działa:D
  • Poziom 10  
    ...a jak dopuścić wody gdy nie ma tych 2 zaworków.....tylko jeden po środku (pokręcenie nim nie daje żadnego efektu) ;(
    Odkręć bardziej. Dopiero po 3, 4 obrotach zaworek otwiera się. Może być też że gniazdo plastikowej "rączki" zaworu się wyrobiło i kręcenie nią nie otwiera zaworu.
  • Poziom 10  
    ...dzięki...dopiero po 3 pełnych obrotach zadziałało...
  • Poziom 10  
    Witam,

mam niemal identyczny kocioł i ten sam problem. Niestety "niemal". Mój kocioł to VITOPEND 100 WH1B. Niestety od spodu mam 5 rurek i żadnego zaworu czy pokrętła.

W "zaawanoswanej" instrukcji jaką znalazłem napisane jest tak:

4. Jeśli przed napełnieniem regulator
    był już włączony:
    & Przekręcić oba pokrętła jednocześnie do oporu w lewo.
    & Wyłączyć wyłącznik zasilania na
    regulatorze i po 3 s ponownie
    włączyć.
    & Ustawić pokrętło „tw” na ok. 3 s
    w zakresie regulacji i przestawić
    ponownie do pozycji wyjściowej.
    Nastawnik zaworu przełącznego
    przyjmuje pozycję środkową.
    Wskazówka
    Pompa pracuje przez ok. 10 min.
    5. Po całkowitym napełnieniu i odpowietrzeniu wyłączyć wyłącznik
    zasilania na regulatorze.
    6. Zamknąć zawór napełniająco‐
    spustowyA.
    7. Zamknąć zawory odcinające po
    stronie wody grzewczej.

Niestety brak rysunku z zaworem A wykonanie tych czynności skutkuje wyłączeniem pompy po chwili :-( Ma ktoś jakiś pomysł?
    Powinno być od spodu jakieś pokrętło dopuszczające wodę do zładu. Jeśli jednak nie ma (co dziwne) to zapytaj swojego hydraulika jak dopuszczał wodę do instalacji. Moża też dopuścić zaworem spustowym (podłaczyć jakiś wąż np. z bateii do zaworu spustowego i tak uzupełnić). Samą manipulacją pokrętłami wody w kotle nie przybędzie.
  • Poziom 10  
    Zawory mam na rurce która łączy zasilanie zimną wodą z powrotem CO. Natomiast zdecydowanie nie ma pokręteł, które widać na zdjęciach wyżej. Z instrukcji
    http://www.technitech.pl/technika/kotly_gazow...1B%20otw%20komora%2010,5-30kW%20(03,2007).pdf wnioskuję, że te kombinacje pokrętłami mają spowodować włączenie pompy w piecu, która to ma jakoś zwiększyć ciśnienie pobierając wodę z zewnątrz. Nie mam manometra poza piecem, tak się zastanawiam czy to aby nie z powodu jakiegoś katastrofalnie niskiego ciśnienia wody u mnie w sieci.
    krzysieksarna napisał:
    wnioskuję, że te kombinacje pokrętłami mają spowodować włączenie pompy w piecu, która to ma jakoś zwiększyć ciśnienie pobierając wodę z zewnątrz

Bzdura - nie ma szans.
    krzysieksarna napisał:
    Nie mam manometra poza piecem

A ile pokazuje manometr w kotle?
  • Poziom 10  
    0,5 bara. Zaproszę jutro specjalistę, mam nadzieję, że do tego czasu piec się nie wyłączy.