Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tryby transmisji COM w instalacjach LPG

17 Wrz 2009 23:27 12330 21
  • Poziom 22  
    Szukając rozwiązania mojego problemu w komunikacji centralki gazowej z komputerem czy to po przejściówce USB->COM, czy to Rs232-Rs232.

Magistrala rs-232 w komputerze do komunikacji używa napięć +15v/-15V (logiczne "0" i "1") i takich napięć oczekuje zarówno na pinie 2 jak i 3 (Tx, Rx). Natomiast centralki gazowe działają w "unowocześnionym" standardzie, gdzieniegdzie spotykanym pod nazwą TTL, gdzie napięcia komunikacyjne to +3-5V/-3-5V. O ile dane wysyłane do centralki zostają w większości rozpoznawalne, o tyle wysłanie sygnału do komputera napięciem 3-5V nie powoduje ustalenia 0 lub 1 w transmisji szeregowej. Dlatego też nie działają kable, często konstruowane przez Kolegów na zasadzie "No przecież to com!" stosując łopatologiczną zasadę masa-masa, Rx-Rx, Tx-Tx. Różnica w napięciach komunikacji skutecznie udaremnia wszelkie próby.

Rozwiązaniem, tak na prawdę jedynym skutecznym, jest zastosowanie konwertera napięć MAX232 (MAX232N) lub ich zamienników, np ST232. W zależności od naszych chęci i możliwości, można - stosując elementy SMD, np w/w zamiennik ST232 - zabudować całość interfejsu we wtyczce COM lub wykonując metodą własną puszeczkę z "pająkiem" lub dla bardziej wymagających płytką z elementami. O ile w drugim przypadku można zasilać MAX232 z wtyczki instalacji (posiada ona GND oraz +12VCC z instalacji samochodowej) poprzez zastosowanie prostej przetwornicy na układzie np. 78L05 o tyle w przypadku zabudowania całości we wtyczce COM musimy dołączyć zasilanie +5VCC do układu MAX232. Tutaj zasilanie najlepiej wziąść z portu USB (można także pobrać je z wtyczki molex albo portu Ps/2 - można wykazać się inwencją).

Poniżej schematy interfejsów dla wersji bez przetwornicy:

oraz dla wersji z przetwornicą

Reszta podłączeń pozostaje taka sama dla wszystkich centralek LPG, każda z nich używa prostego szeregowego systemu komunikacji poprzez port COM. Proszę pamiętać o tym, że w przypadku wersji bez przetwornicy pin z kablem +12VCC z centralki pozostaje niepodłączony. Kabel czarny to GND a pozostałe dwa (najczęściej niebieski + zielony) to linie Rx i Tx. Jeśli nie znamy układu wtyczki dotyczącej tych linii podłączamy tylko zasilanie (odpowiednio GND + VCC lub tylko GND) a linie komunikacji możemy dowolnie zamieniać bez ryzyka uszkodzenia. Teoretycznie nawet przypadkowe zwarcie ich do VCC nie powinno skutkować zniszczeniem centralki, ale o ile porty w komputerze posiadają takie zabezpieczenie (i tolerancję napięciową +25/-25V) o tyle co do centralek nie można mieć takiej pewności.

Proszę także pamiętać o kolejności podłączania wtyczek COM. Najpierw podłączamy komunikację, następnie włączamy zapłon, łączymy się z centralką i po połączeniu uruchamiamy silnik. Taka kolejność pozwala na zachowanie poprawności komunikacji.

Słowo o wszelkich przeróbkach kabli z telefonów komórkowych, tunerów SAT itp. Całość tej zabawy opiera się na emulacji programowo-sprzętowej portu szeregowego COM. Powodzenie operacji zależy od rodzaju zastosowanego konwertera sprzętowego, poprawności w znalezieniu linii komunikacyjnych w kablu oraz prawidłowo zainstalowanego oprogramowania. W drastycznych przypadkach jakość wykonania takich przelotek jest tak niska, że nie udaje się nawiązać transmisji lub zostaje ona zrywana lub zakłócana.
    Wiadomo, że w dobie gdy na USB oferowane jest wszystko od lampek po podgrzewacze do kawy i kaszlące popielniczki, więksość osób chce mieć taki "nowoczesny" kabel, najlepiej używając dostępnych pod ręką rzeczy. Także w większości nowocześniejszych laptopów nie uświadczymy portu COM. W takim wypadku nie opłaca się kupować przejściówek USB-COM produkcji chińskiej, ponieważ narażamy się na loterię "działa-nie działa", lepszym wyjściem jest zakupenie kabla od sprawdzonego sprzedawcy (np na znanym portalu aukcyjnym) wraz ze sterownikami, lub odgrzebanie komputera z portem COM i popełnienie własnego kabla (koszt układu MAX232 około 2.5zł, przetwornica około 3zł, kabel skrętka 1.5/mb).

Użytkownicy systemu windows XP mogą spać spokojnie, większość będzie działać poprawnie. Użytkownicy windows vista / windows 7 mogą mówić o szczęściu, jeśli wszystko zadziała. Nie muszę mówić, że najlepszym systemem do takiej komunikacji będzie zestaw kabel COM + windows 98.

Starałem się nakreślić sprawę możliwie jasno, nie jestem wszak ekspertem w tej dziedzinie, całość oparłem na moich własnych doświadczeniach oraz posiadanej wiedzy. Jeśli w czymś się myliłem, proszę doświadczonych Kolegów o wytykanie błędów.
  • Poziom 21  
    Z mojego spojrzenia "ekonomicznego" wychodzi , że kupując zabytkowego laptopa za kilkadziesiąt PLN z Comem i przeznaczeniem na szarganie po garażu wychodzi to lepiej niż mocowanie się z emulacją Coma w nowych notebookach. Popieram Kolegę w tych rozważaniach. Dorzucę od siebie, że osobiście korzystam z fejsa z izolacją optyczną co już absolutnie chroni ECU przed uszkodzeniem. Adoptowałem do tego projekt przeznaczony do komunikacji ze sterownikami przemysłowymi wg własnego wykonania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic479264.html
  • Poziom 22  
    Kolego mirben, gratuluję wykonania interfejsu, na prawdę ciekawy projekt. Jak ze stabilnością przy tak małych napięciach?

Dokładnie, na allegro można zakupić starego IBM, Della czy chociażby Compaq'a za 50-90zł z dyskiem 2gb, stawiamy na tym 98 i śmiga bez żadnych problemów. Przeliczając czas na pieniądze, które straciliśmy emulując COM lub zmuszając program do pracy z takim cudem, w żaden sposób się to nie opłaca. Nie opłaca się nawet wtedy, jeśli mielibyśmy wypić browar i poleżeć. Szkoda nerwów.
  • Poziom 29  
    a nie lepiej kupic pcmcia za te same 50zł i miec normalny com.
  • Poziom 22  
    Najnowsze laptopy (popularne modele z ostatnich 1.5roku, czasem 2 wstecz) mają już slot express-card. Przelotka na pcmcia kosztuje kolejne 50zł. A takiego szrota do garażu nie szkoda.
  • Poziom 29  
    sprawdzilem, sa tez na allegro na expresie porty com po 43 - 44zł najtańsze.
  • Moderator Samochody
    Dodam jeszcze, że przejściówki USB na COM przerobione z kabli z telefonów GSM mają już wyjścia w standardzie TTL 5V lub 3.3V.

Chciałbym również sprostować podane wartości napięć:

RS232
    "1" = -15V
    "0" = +15V

TTL
    "1" = +5V (+3.3V)
    "0" = 0V

P.S.
    Układ 78L05 to nie jest żadna przetwornica, tylko stabilizator.
  • Poziom 22  
    Kolego tzok, z całym szacunkiem dla wiedzy i doświadczenia, ale moje wczorajsze (i dzisiejsze) badania dalsze tego problemu wskazują co innego.

Faktycznie, w świetle standardu z 1964 to właśnie takie wartości napięć powinny być na pinach 2,3 portu RS232, ale... No właśnie.

Płyta Asus m3n (nowoczesna pod amd) wartości napięć +13/-12V
    Płyta serwerow do HP Server xw6000 wartości napięć +10/-10V
    Płyta laptopa msi FID2020 wartości napięć +11/-11V

Tak więc dlatego wprowadziłem właśnie taką tolerancję napięciową. Co ciekawe, po zbudowaniu standardowej aplikacji układu max232 (kondensatory 10uF) bez stabilizatora (faktycznie, taka jest fachowa nazwa, użyłem konwertera w celu zobrazowania obniżenia napięcia na wyjściu) i zasileniu go +5VCC z portu USB na pinach 15,16 układu max232 mamy napięcia rzędu 4.8/4.4V więc także nie jest to do końca zgodne z TTL. Ale - działa.
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Standard RS232 (który de facto nie jest standardem a jedynie zaleceniem) dopuszcza napięcia +/- 9 - 15V ale większość implementacji traktuje jako stan niski napięcia powyżej 4,5V a jako stan wysoki - poniżej 0,5V.

Bardziej chodziło mi o zwrócenie uwagi na to, że RS232 to +Vcc/-Vcc, a TTL to 0V/+5V i o tą odwrotną logikę w RS232 (- to stan wysoki, a + to stan niski).
  • Poziom 22  
    Teraz rozumiem twoje intencje, podziękowania za cenne uwagi.
  • Poziom 21  
    Kolega syriuszblack napisał:
    Cytat:
    Jak ze stabilnością przy tak małych napięciach?

Stabilność układu jest dobra ale tylko dla serii układów 3232. Najwięcej zależy od zasilania z coma niestety, a z tym różnie bywa jeśli chodzi o komputery. Mam na uwadze dosyć duży rozrzut parametrów układów scalonych obsługujących to złącze. Sam tego chyba Kolega doświadczył. Dlatego jeśli ktoś chciałby się wzorować na moim pomyśle to radzę od razu odpuścić sobie walkę o 5 V dla scalaka 232. Skorzystać z Usb lub Ps2 i podkraść stamtąd zasilanie. W komputerze za 50 PLN to można pogrzebać przy złączu com i zaopatrzyć go w 5V na nieużywanym pinie.
    (Postronnym czytelnikom przypominam, że chodzi o układ interfejsu, który nie korzysta z zasilania z samochodu po stronie komputera - separacja optyczna.)
    Czy to Kolega miał na myśli w pytaniu - przy tak małych napięciach?
  • Poziom 22  
    Tak, dokładnie o to mi chodziło. W projekcie była wzmianka, ale nie zostało to jednoznacznie określone.

Dzisiaj dorwałem komputer stacjonarny, który na COM ma 6V niecałe, to dopiero okaz. Przy takim napięciu chyba 3232 też by wariowało już. Sam projekt, pomysł i zastosowanie bardzo ciekawe i nowatorskie, ale to raczej przerost formy nad treścią w takiej aplikacji.
  • Poziom 21  
    Cytat:
    to raczej przerost formy nad treścią w takiej aplikacji.

Pewnie, że przerost formy. Nie ma tu przecież mowy (myślę o samochodach) o fazach, upływnościach i zasilaniu 400V bez separacji.
    Czasem wykonuję takie ćwiczenia umysłowe. Jednak jedynym z założeń było solidne odseparowanie się od zakłoceń zapłonu , jeśli pracujemy z długim przewodem w poruszającym się samochodzie i to się sprawdza. Oczywiście i tak przewód jest ekranowany a sam interfejs pracuje jak najbliżej komputera. A i jeszcze jeden bajer jest przy tym, dwie diody LED na liniach TX i RX do mrugania, he .
  • Poziom 10  
    witam koledzy orientujecie cię czy kabel od nokii 6680 będzie nadawał się do połączenia go do gazu??
  • Moderator Samochody
    Nie, ta Nokia ma kabel DKU-2 czyli beż żadnej elektroniki (bez konwertera USB na RS232). Nadaje się kabel DKU-5 i jego klony.
  • Poziom 11  
    mirben napisał:
    Z mojego spojrzenia "ekonomicznego" wychodzi , że kupując zabytkowego laptopa za kilkadziesiąt PLN z Comem i przeznaczeniem na szarganie po garażu wychodzi to lepiej niż mocowanie się z emulacją Coma w nowych notebookach. Popieram Kolegę w tych rozważaniach. Dorzucę od siebie, że osobiście korzystam z fejsa z izolacją optyczną co już absolutnie chroni ECU przed uszkodzeniem. Adoptowałem do tego projekt przeznaczony do komunikacji ze sterownikami przemysłowymi wg własnego wykonania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic479264.html]
    nosze się z zamiarem kupna opel tech 2 na coma ,ale potrzebuję jakąs przejsciowkę zeby wejsc w bingo s-4,moze jest schemacik?
  • Poziom 21  
    Cytat:
    nosze się z zamiarem kupna opel tech 2 na coma ,ale potrzebuję jakąs przejsciowkę zeby wejsc w bingo s-4,moze jest schemacik?
    Czy nie wystarczy użyc jakiejkolwiek przejściówki, którą da się wetknąć w dane gniazdo a poprzestawiać tylko kable wg potrzeb danego sterownika? W przypadku Bingo jak w sterowniku Zavoli jakim też "opiekuję" się w jednym z aut posłużyłem się wyciętym kawałkiem wtyku z uszkodzonego zasilacza ATx.
  • Poziom 16  
    Witam kolegow tak w roli doprecyzowania calej tej dyskusji.
    Owe schematy sa to schematy rs232 i wymagaja przejsciowki na usb ??
    Wydaje mi sie rowniez tak ogladajac te schematy iz oba posiadaja stabilizatory 5V ??
    Moze ktos doprecyzowac :) czy odpowiedziec na zadane pytania ??
  • Poziom 34  
    schemat z układem max 232 to urządzenie dopasowujące omówiony tu standard sygnału rs232 do potrzeb standardu elektrycznego interfejsu lpg. Mozna go zastosowac do wyjścia rs232 w komputerze a ponieważ najczęściej go brak to należy użyć interfejsu USB , który emuluje rs232 i do interfejsu usb dołaczyć układ max232. Wtedy wszystko chodz jak trzeba, połaczenie jest pewne i nie zrywa podczas jazdy. Sam interfejs usb tez może nawiązywac łączność i ile sygnał jest 5V, ale to nie jest standard ttl i połaczenie będzie zrywało . max 232 + interfejs usb to maksymalna pewność połączenia bo przeciez nie chodzi o to aby połączenie działało wyłącznie na postoju :D
  • Moderator Samochody
    1. Jeśli masz port RS-232 to nie wymagają przejściówki...
    2. Tak, posiadają i wymagają podłączenie zasilania z akumulatora lub z linii statusowych portu RS-232

Równie dobrze można wziąć kabelek USB do jakiegoś starego Sony Ericssona czy Nokii (z konwerterem USB na RS-232 3.3V/5V) i dorobić odpowiednią wtyczkę, nie potrzeba wtedy MAX'a. Zarówno MAX jak i układy w "kabelkach do telefonów" mają wejście w standardzie TTL 5V lub 3,3V.
  • Poziom 9  
    Witam . Właśnie próbowałem użyć kabla DKU-5 ale komunikacja nie nastapiła . Przyczyna to chyba zasilanie 3,3v a nie 5v. Wykonałem więc interfejs podany jak drugi schemat . Czy mam do niego podłączyć 5v?Jeśli tak to w którym miejscu?