Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proszę o fachową ocene tej instalacji

17 Sep 2009 23:46 7353 11
  • Level 18  
    Oto instalacja znajdująca się w moim domu, przyznam że nie za bardzo znam się na systemach CO więc chciałbym zasięgnąc rady do doświadczonych. Czy to jest dobrze wykonane? Dom około 180m² 12 grzejników z zaworami termostatycznymi, piec 25kW. Instalacja z naczyniem przelewowym. Ogólnie wszystko działa dobrze (tak mi się wydaje) zużycie węgla na poziomie 2.5-3 tony na rok, wyłączam piec w maju, włączam w październiku. Temperatura na piecu to 55°C, rurki przy piecu Φ28 w pionach Φ22, w posadzkach już chyba Φ18. I teraz pytania: czy to normalne że zasilanie bojlera wchodzi od góry? mam wrażenie że przez to układ nie może sie odpowietrzyć, jak wyłączę pompę to coś tam syknie z odpowietrznika. Teraz jest tak jakby to powietrze nie może dotrzeć do odpowietrznika bo jest ciągle "spychane" przez tłoczoną wodę. Z tego co widziałem wszędzie na schematach widzę filtry przed pompa czy to konieczne? tak sie składa że muszę i tak wymienić te dwa zawory przy pompie bo ciekną więc mogę przy okazji coś poprzerabiać. Ogólnie proszę o fachową ocenę tej instalacji

Proszę o fachową ocene tej instalacji
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 1  
  • User removed account  
  • Level 1  
  • User removed account  
  • Level 1  
  • User removed account  
  • Level 18  
    @Grzegorz511 nie żebym coś negował, jestem po prostu ciekawy, ale możesz wytłumaczyć jakoś bliżej "bojler działa jak kaloryfer,który zamiast powietrza ogrzewa wodę" tzn. jakie znaczenie dla ogrzewanej wody ma to w którą stronę porusza się płyn w wężownicy? Czy chodzi o to że "ciężej" pchać wodę do góry? Bo wydawało mi się że jak się pacha do góry to razem z tą wodą leciało by ew. powietrze i trafiało do odpowietrznika? zawory termostatyczne są zakmnietę (wszystkie) jak się już robi ciepło, bo mam jest ustawiona na ok 21° więć już w kwietniu często wszystkie grzejniki są zimne, do tego żeby nic się nie stało jest chyba w obiegu ten bojler? Jak się robi ciepło czyli wiosną przestawiam temp na 50° i temp podnosi się max do 54. Ale przyznam szczerze że u mojego wuja nie ma termostatów i regulacja tylko temp. na piecu, tylko że on przy mniejszym domu z ytonga spala 2x więcej węgla. Do tego jak się chce mieć cieplej w pomieszczeniu to nie można indywidualnie regulować, a po co mam grzać tak samo każde pomieszczenie ? no chyba że o czymś nie wiem

@krzysio_sr
    czy to że rurki do przelewowego są to jakaś krytyczna sprawa? Zadziałanie, czyli ew zagotowanie w moim przypadku mogło by wystąpić chyba tylko wtedy jeśli uszkodził by się sterownik i cały czas podawał paliwo i nadmuch, bo ew. uszkodzenie pompy nie powinno sprawić problemu, pewnie po jakimś czasie, w podtrzymaniu, piec osiągnął by 90° na wyjściu i sterownik przestał by podawać paliwo. Przynajmniej mam taką nadzieje:)

Jeszcze takie jedno pytanko na którym biegu najlepiej ustawić pompę obiegową?
  • User removed account  
  • Level 1  
  • User removed account  
  • Level 18  
    @krzysio_sr dziękuję za wyczerpującą odpowiedz, w moim przypadku i tak już nie będę nic zmieniał rurka jest Φ18, zabudowana w ścianie, a podejrzewam że przepisy dotyczą ogólnie pieców na paliwo stałe, i średnice są chyba zależne od pojemności pieca?, wiadomo że w klasycznym piecu zagotować wodę to nie jest wielki problem, w przypadku zautomatyzowanych pieców z retortą i dobrym sterownikiem to chyba tylko jakaś nietypowa awaria może do tego doprowadzić? no ale odpływ jest, wybuchnąć nie powinno, w końcu układ otwarty ;)

@Grzegorz511 ok ja tylko tak z ciekawości:), ale jak dobrze wykonane to najważniejsze. A pytałem ze względu na ruchy konwekcyjne, zawsze wydawało mi się że najlepiej jest ogrzewać "od dołu" a chłodzić z góry, i jedyne co mi tam nie pasowało to to że układ nie potrafi się sam odpowietrzyć, tylko trzeba włączać i wyłączać pompę