Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny do mieszkania 54m^2

wojt 18 Wrz 2009 00:29 9192 18
  • #1 18 Wrz 2009 00:29
    wojt
    Poziom 10  

Witam!
    Stanąłem przed koniecznością wyboru kotła dwufunkcyjnego. Sprzedawcy polecają mi kotły kondensacyjne. Jednak mam wątpliwości, czy takie rozwiązanie ma sens.
    Mieszkanie jest w bloku, grubość ściany ok 30 cm z pustaka, budynek nie ocieplony. Mieszkanie rogowe -3 ściany zewnętrzne -na ostatnim piętrze, nad nim jest suszarnia. W mieszkaniu mają zostać zainstalowane 4 grzejniki (łazienka, kuchnia i dwa pokoje).
    Koszt samego kotła to o ok. 3tyś zł więcej niż kotła tradycyjnego (mowa ty o modelach Viessmanna).
    Czy warto w takim przypadku inwestować w kocioł kondensacyjny?

0 18
  • #2 18 Wrz 2009 08:02
    serwo66
    Poziom 25  

Tradycyjny kocioł kupisz do 3000 zł. a kondensata np. Termet Windsor za 4000 . W twoim przypadku na c.o. kondensacja bedzie występować w małym stopniu ale na ciepłej wodzie też jest kondensacja i to wszystko będzie twoją oszczędnością .

0
  • #3 18 Wrz 2009 12:32
    wojt
    Poziom 10  

Biorę pod uwagę viessmanna Vitopend 100-W lub Vitodens 100-W. Między nimi jest większa różnica cenowa. Dodam że nie zamierzam tam mieszkać dłużej niż 10 lat.
    Czy warto?

0
  • #4 18 Wrz 2009 20:58
    akwedukt
    Specjalista - systemy grzewcze

Koszt samego kotła to o ok. 3tyś zł więcej niż kotła tradycyjnego (mowa ty o modelach Viessmanna).
    Sam sobie udzieliłeś odpowiedzi.

0
  • #5 18 Wrz 2009 21:16
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sorry , ale po kiego ci taki drogi kocioł jeśli nie planujesz tam mieszkać?

0
  • #6 18 Wrz 2009 23:55
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Odpuść vieśmana, kup junkersa lub termeta - też kondensacyjne. Cena jak pisał "serwo66"
    Na tych kotłach zaoszczędzisz kasę i na kupnie i na serwisie i na spalaniu gazu.
    W atmosferyki nie wchodź - przeżytek
    No i powalcz o docieplenie domu

0
  • #7 19 Wrz 2009 20:51
    wojt
    Poziom 10  

Docieplać będą w 2018.. o Termetach za dużo się naczytałem złego, jak już to vailant, ale cenę ma taką jak viessmann.
    Po co mi taki drogi? bo chce mieć spokój. O junkersach czytałem na forum że oni to najlepsze robią jedno funkcyjne.
    Zdecyduje się na dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Z kondensacją dam sobie spokój.
    Dzięki za zainteresowania moją sprawą.

0
  • #9 19 Wrz 2009 21:26
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

A ja dodam od siebie , że nie należy sugerować się "zasłyszanymi" opiniami. Termet Wykonał naprawdę duży krok do przodu i jakość ich wyrobów może śmiało konkurować z zachodnimi markami. Cena niższa bo to nasza rodzima marka i puki co , nie płacisz za znaczek na obudowie...
    A zapoznałeś się z deDietrichem? MCR II to solidny kondensat za rozsądne pieniądze.

0
  • #10 24 Wrz 2009 19:15
    wojt
    Poziom 10  

serwisant73 -> dwufunkcyjny termet jest dużo tańszy, czy MINIMAX DYNAMIC jest warty uwagi?

0
  • #11 24 Wrz 2009 22:23
    dzikamysz
    Poziom 15  

Kondensacyjny kocioł jest może droższy inwestycyjne , ale tańszy w eksploatacji, Jeżeli instalacja będzie prawidłowo wykonana to myślę że nawet tańszy kondensat spełni swoją rolę.

0
  • #13 25 Wrz 2009 10:09
    Moritouri
    Specjalista - systemy grzewcze

Kolego... Jak pójdziesz do sklepu kupować kocioł, to zajrzyj do jego wnętrza. Termet składa kotły z zagranicznych i krajowych części. Podobnie jak viessmann i inni Zawór gazowy, pompa i palnik. Najważniejszą zaletą Termeta jest łatwy i bezpośredni dostęp do części w ich salonie firmowym w Świebodzicach i ich cena. Nie wierz w bajki, że Termety są wadliwe i często się psują. Trzeba uważać w Termecie na przetwornik ciśnienia i to wszystko. Dobrze wyregulowany kocioł pracuje długo i bezawaryjnie. A kondensata sobie odpuść. By uzyskać duże oszczędności musisz grzać niskimi temperaturami i co za tym idzie, mieć przewymiarowane solidnie grzejniki. Ne wspomnę już o konserwacji kotła.
    I jeszcze jedna sprawa. Jak padnie Ci sterownik w którymkolwiek kotle, to masz poważny problem i wydatek. Sterowniki do kotłów Termet SA naprawie firma Tester w Świebodzicach. Koszt naprawy do 200 zeta. Ale wybór należy do Ciebie.

0
  • #14 25 Wrz 2009 14:07
    wojt
    Poziom 10  

mam małe mieszkanie, gdybym miał powierzchnie 100m^2 to bym brał kondensat bez pytania. Sądzę jednak że przy małym mieszkaniu, to inwestycja bezzwrotana. Mam 49m2, w kuchni i łazience nie ma miejsca na większe grzejniki które wymagane są przez kondensat. Grzejnik w pokoju na pół ściany też mnie nie zadowala. Piec nie będzie miał pełnej sprawności a więc i zysk w stosunku do kotła tradycyjnego będzie znikomy.

Przekonujecie mnie do kotłów termeta, przyjrzę się im dokładniej.
    Jade dziś na wyceny do sklepów w okolicy, jak będzie coś ciekawego to podzielę się wrażeniami.
    Pozdrawiam

0
  • #15 25 Wrz 2009 19:23
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Moritouri napisał:
    A kondensata sobie odpuść. By uzyskać duże oszczędności musisz grzać niskimi temperaturami i co za tym idzie, mieć przewymiarowane solidnie grzejniki. Ne wspomnę już o konserwacji kotła.

Nic bardziej mylnego. Ostre zimy w naszym pięknym kraju, panują kilka lub kilkanaście dni w roku. Jeżeli kocioł by wtedy nie pracował w kondensacji, to i tak miałby wyższą sprawność, niż atmosferyk. Pozostałe 90 % okresu grzewczego kondensuje, oszczędzając dla nas gaz - nawet przy "normalnych" grzejnikach. Wystarczy sprawdzić jakie z reguły są temperatury zasilania i powrotu w kotłach. Czytając to forum, ludziska piszą o temp. ok 50-60 na zasilaniu. Powrót staje się oczywisty.
    Zadaję zatem pytanie : jest kondensacja, czy jej nie ma ?

0
  • #16 25 Wrz 2009 20:58
    wojt
    Poziom 10  

Objeździłem dzisiaj trochę sklepów, sprawa wygląda następująco.
    Salonie firmowy Viessmana - całość (rury, grzejniki viessman, kocioł 2f, regulator pokojowy itp.) kosztuje 6800 (z montażem kotła, resztę robię sam) ,
    niezależny sklep: całość z Vailantem wycenili na 6000 (muszę szukać kogoś kto mi ten kocioł zamontuje, bez regulatora pokojowego)
    niezależny sklep + termet z allegro 5100 (muszę szukać instalatora).

Ile instalatorzy biorą za montaż pieca?

0
  • #17 25 Wrz 2009 21:18
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Popytaj na swoim terenie.
    Vissmanna odradzam. Wejdź na stronę i postudiuj cennik serwisu. A musisz z niego korzystać.
    Termet Windsor (kondensacyjny) koszt mniej niż 4000 PLN

0
  • #18 14 Sty 2010 21:47
    wojt
    Poziom 10  

Chciałbym zakończyć temat. Otóż wybór ostatecznie padł na Vailanta TurboTec Pro.
    Był w takiej samej cenie jak termet. Piec pobiera sobie powietrze z kuchni powodując przy tym niezły szum - tego się nie spodziewałem. Do pieca jest podłączony regulator pokojowy. O awaryjności nie mogę jeszcze napisać bo za krótko go mam. Wykonanie i wygląd kotła jest ok.
    Problem jest tylko ze zużyciem gazu, ale o tym napisałem w innym wątku.
    Pozdrawiam

0
  • #19 14 Sty 2010 22:00
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Kocioł turbo, to nie to samo co kondensacyjny, więc przepłaciłeś. Będziesz również przepłacał za gaz.

wojt napisał:
    Chciałbym zakończyć temat.

Zatem zamykam

0