Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triakowy regulator AC z mikrokontrolerem PIC

Defenestrator 18 Wrz 2009 10:44 7692 11
  • Triakowy regulator AC z mikrokontrolerem PIC

Za pomocą triaka i mikrokontrolera można zbudować regulowane źródło zasilania AC, które z powodzeniem może być stosowane w połączeniu z żarówkami, silnikami itd. Układ zbudowano w oparciu o mikrokontroler PIC16C54. Jego interfejs składa się z trzech przycisków - UP(zwiększający moc), DOWN (zmniejszający moc) oraz ON/OFF, który włącza i wyłącza urządzenie. Każde naciśnięcie przycisków UP i DOWN powoduje zmianę wartości na 7-segmentowym wyświetlaczu LED, reprezentującą procent nominalnej mocy podłączonego urządzenia, który jest wykorzystywany. Poniżej archiwum zawierające schemat, projekt PCB i program.

Źródło

Triakowy regulator AC z mikrokontrolerem PIC Triakowy regulator AC z mikrokontrolerem PIC Triakowy regulator AC z mikrokontrolerem PIC

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Defenestrator
    Poziom 14  
    Defenestrator napisał 151 postów o ocenie 78, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • Relpol przekaźniki
    rdt
    Poziom 24  
    Mam pytanko - siec daje sinusoidę - czy uwzględniłeś to przy procentowym pokazywaniu wyników?? ( czasy opóźnień przy załączeniu nie będą jednakowo rozmieszczone dla stopnia co 10 procent ).
    Pytam bo kiedyś robiłem regulator na atmelu , miałem rozpisane te czasy ale gdzies mi notatki zgineły

To jest DIY Zagranica!
    (joy_pl)
    Karol966
    Poziom 30  
    Również zrobiłem kiedyś na MCS51 taki sam regulator z tym, że ja miałem 3 wyświetlacze 7-segmentowe (2 w zupełności wystarczą)
    Przydał by się kod źródłowy - chętnie bym go porównał ze swoim. Ja miałem coś ala' PWM gdyż miałem pętle o zmiennym czasie trwania impulsu oraz stałym okresie. Działać to działało ale skala nie jak miała się co do wartości.
  • Relpol przekaźniki
    henry57
    Poziom 11  
    Ciekawi mnie czy ktoś robił ten regulator, chodzi mi o to czy nastawa jest zapamiętywana po wyłaczeniu napięcia, gdyż nie ma przycisku wprowadzającego ustawioną wartość do pamięci.
    lukaszzk
    Poziom 13  
    Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób jest zrealizowane wykrywanie zera sinusoidy ? Może ktoś zna jakieś proste i dobre rozwiązanie ?
    MADevil
    Poziom 18  
    lukaszzk napisał:
    Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób jest zrealizowane wykrywanie zera sinusoidy ? Może ktoś zna jakieś proste i dobre rozwiązanie ?

To jest dość proste:
    Triakowy regulator AC z mikrokontrolerem PIC
    Źródło: http://www.hoelscher-hi.de/hendrik/english/dimmer.htm

OK1 4N33
    D1 1N4007
    R1A 27k / 1W
    R1B 27k / 1W
    R3 10k
    bialy20
    Poziom 21  
    Bardziej popularny jest np. MOC3040... Też ma wykrywanie przejścia przez zero. Nie wiej jak jest z dostepnością PIC16C54.
    flyradek
    Poziom 13  
    jak dla mnie to trochę bez sensu wskaźnik % mocy, przecież tego na podstawie pomiaru napięcia, czy tam też "prognozy" nie można ocenić bo odbiorniki są nieliniowe.
    rdt
    Poziom 24  
    wykrywanie przejscia przez zero zrobiłem na podstawie pewnego artykułu o budowie spawarki TIG
    "Spawarka impulsowa do spawania metodą TIG" z EP 12/2003
    danthe
    Poziom 30  
    Witam!

@bialy20 - Do regulacji fazowej nie można użyć optotriaka MOC 3040 i pokrewnych właśnie ze względu na wbudowany układ detekcji zera który nie pozwala załączyć triaka przy napięciach powyżej 35V (dla MOC3040). Ma to na celu redukcję impulsów prądowych (i zakłóceń impulsowych) w układach sieciowych przekaźników półprzewodnikowych.

@MADevil - ja używam podobnego rozwiązania, tylko pomiędzy rezystorami a transoptorem mam wstawiony mostek prostowniczy. W ten sposób na kolektorze transoptora występują krótkie dodatnie impulsy co 10mS a nie przebieg prostokątny o okresie 20mS jak w podanym przez Ciebie schemacie. Impulsy takie są idealne do wywoływania przerwania, co bardzo upraszcza później programowanie.

Pozdrawiam - Daniel
    Remo
    Poziom 11  
    Jaka jest maksymalna moc podłączanego obciążenia - potrzebowałbym coś podobnego do regulacji obrotów dmuchawy z 200Watowym silnikiem na 220V