Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zdjąć głowice z wiertarki

Evenn 18 Sep 2009 13:14 80415 17
 • [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  macieja
  Level 25  
  Witam.
  Głowica w tych wiertarkach jest na klin. Ściągaczem do łożysk to zrobisz.
 • #3
  leszeksz2
  Level 16  
  Witam.
  Rozkręć szczęki uchwytu (tak jak byś chciał założyć duże wiertło) i na dnie powinna być widoczna śruba. Należy ją odkręcić i uchwyt powinien wyjść.
  Ta śruba ma LEWY gwint.
  Pozdrawiam.
 • #5
  niutat
  Level 36  
  Witam, ten uchwyt mocowany jest na stożku Morse'a i nie ma żadnych śrub czy klinów. Dorób sobie klin z wycięciem na wałek taki żeby się dał wbić pomiędzy uchwyt a pierścień na wałku i próbuj zbijać. Możesz lekko podgrzać uchwyt, innego sposobu nie ma.
  Ta nasadka na pewno Ci się nada?
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  leszeksz2
  Level 16  
  Pomyliłem z współczesnym mocowaniem uchwytu.
  Swego czasu ojciec miał nieco inną i mniejszą wiertarkę (nazwy nie pamiętam) też "wiekowa" i tam było mocowanie na śrubę.
 • #8
  serwis
  Level 37  
  Evenn wrote:
  Witam wszystkich mam mały problem chciałbym zmienić głowice do wiertarki, jak widać wiertarka dość stara ale niezawodna. Przepraszam jęsli post nie na miejscu.

  https://obrazki.elektroda.pl/42_1253272166.jpg

  https://obrazki.elektroda.pl/95_1253272400.jpg


  Nie słuchaj userów, którzy pierwszy raz na oczy widzieli wiertarkę, i dorabiają do niej teorię, która nie trzyma się kupy.

  Futerko (uchwyt do wierteł) w tej maszynie jest mocowany na stożku Morse'a Nr2.

  Można ściągnąć tak jak pisze niutat, albo też przyłóż kawałek trzpienia do podstawy uchwytu i uderz energicznie młotkiem.
  W tym przypadku istnieje jednak niebezpieczeństwo, że wałek, na którym jest zamocowany uchwyt, wyślizgnie się z zabezpieczenia Segera w głowicy wiertarki.
 • #9
  kortyleski
  Level 43  
  co nie zmienia faktu nże żadna nasadka typu wyrzynarka nie da sie w prosty sposób połaczyć z tą wiertarką - a nawet jak dokupisz nasadke sprzęgająca wiertarkę PRCr 13 z osprzętem PRCR 10 II to będzie to na tyle toporne i nieporęczne że nic tym sprzętem nie zrobisz. Uwierz na słowo, przerabiałem to samo dzieścia lat temu gdy wiertarka PRCr 10 II była rarytasem. Prosciej kupić w markecie wyrzynarkę za 50 pln, więcej nią zdziałasz.
 • #11
  kleki
  Level 28  
  serwis mówi prawdę. Głowiczka jest nabita na stożek. Też taką mam (po ś.. Tacie) i uchwyt jest na stożek. Maszynka chyba jest starsza niż ja. Jak dobrze pamiętam, to trzeba wbić klina pomiędzy obudowę, a uchwyt. Tata wbijał przecinak i zchodziło. :-)
 • #12
  Semix
  Level 15  
  Witam :)

  Pozwólcie że dołączę się do tematu ... dziś porządkując garaż znalazłem taką właśnie wiertarkę. Pamiętam że mój śp. Ojciec kiedyś używał jej w uchwycie kolumnowym. Po włączeniu wiertarka przerywa i bardzo iskrzy spod szczotek. Czasem w ogóle się nie włącza i trzeba przekręcić by załapała. O ile wiem taki objaw to wysłużone szczotki. I stąd pytanie - skąd takie wziąć ?

  pozdrawiam :)
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  jendrula60
  Level 12  
  Jeśli wiertarka nie uzyskuje pełnej mocy (obrotów) a szczotki są - choćby króciutkie to przerwa w wirniku i nic nie zrobisz. Jeśli szczotki to możesz kupić nieco większe i dopasować do szczotkotrzymacza papierem ściernym. Sprężynka musi się zmieścić do środka.
 • #15
  leszeksz2
  Level 16  
  Ale zbyt krótkie szczotki mogą nie sięgać do wirnika i możliwy będzie brak kontaktu.
  Mocne iskrzenie to przeważnie ze szczotkami jest coś nie tak np. krótkie. Mogą też się zawieszać w szczotkotrzymaczu. Sprawdź czy chodzą luźno.
  Na iskrzwnie możą mieć wpływ zanieczyszczone rowki komutatora.
  W twoim przypadku obstawiam zawieszone lub krótkie szczotki.
  Szczotki można dorobić również samemu.
 • #16
  Topolski Mirosław
  Moderator of Electrical engineering
  leszeksz2 wrote:
  Ale zbyt krótkie szczotki mogą nie sięgać do wirnika i możliwy będzie brak kontaktu.
  Mocne iskrzenie to przeważnie ze szczotkami jest coś nie tak np. krótkie. Mogą też się zawieszać w szczotkotrzymaczu. Sprawdź czy chodzą luźno.
  Na iskrzwnie możą mieć wpływ zanieczyszczone rowki komutatora.
  W twoim przypadku obstawiam zawieszone lub krótkie szczotki.
  Szczotki można dorobić również samemu.

  Nie twórzcie już teorii o szczotkach, bo tu ewidentnie wirnik do wymiany
  ..........trzeba przekręcić żeby załapała....
 • #17
  Evenn
  Level 10  
  wielkie dzięki zamykam temat
 • #18
  gosp
  Printers specialist
  Dołączę się, bo nikt tego nie napisał, a może potomni skorzystają - bardzo prostym sposobem bez młotka i ściągacza można zdjąć każdy uchwyt wiertarski z stożka Morse'a - potrzebna jest tylko odpowiednia śruba z nakrętką np. M6 zależnie od rozmiaru uchwytu - wkładamy do wnętrza uchwytu śrubę z nakręconą nakrętką ok 1,5 cm od końca śruby, zaciskamy uchwyt kluczykiem, i po założeniu na śrubę odpowiedniego do jej łba klucza zaczynamy ją wkręcać - wtedy śruba zluzuje nam uchwyt wiertarski ze stożka - oczywiście trzeba sprawdzić wcześniej jakiej średnicy mamy otwór wewnątrz uchwytu - śruba musi się doń zmieścić (mieć mniejszą średnicę) by mogła oprzeć się swym końcem o koniec wałka wiertarki - można ewentualnie jej koniec zeszlifować do odpowiedniej średnicy, lub użyć jako przekładki kulki z łożyska o odpowiedniej średnicy otworu.