Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z instalacją systemu Windows 98SE

18 Wrz 2009 15:39 4719 17
  • Poziom 28  
    Nie wiem, czy to dać do "hardware", czy "software", bo problem dotyczy jednego i drugiego.

Problem dotyczy 10-letniego komputera, na którym nie mogłem zainstalować Windows 98SE.

Wiem, ze ma płytę główną z chipsetem Sis 6326 i procesor AMD K6 z zegarem 300MHz. Jak będzie potrzeba, to spróbuję ustalić model płyty głównej.

Problem polega na tym, ze komputer działał, po wyłączeniu (zamknął i wyłączył się prawidłowo), kilka godzin później nie działał, to znaczy, że system Windows 98SE nie uruchamiał się, nie wyświetlał pulpitu.

Po wielu próbach w trybie awaryjnym i w trybie krokowym nie udało się uruchomić GUI, zdecydowałem się zrobić format i zainstalować świeżego Windowsa.

Komputer posiadał 2 dyski Samsung SW0212A (2GB), na jednym system i część danych , na drugim najważniejsze dane.

Podczas "walki" o uruchomienie systemu, uruchomił się Scandisk z skanowaniem powierzchni i w mapie dysku, w jednym miejscu, mniej więcej w połowie dysku, było jedno "B" zaznaczone już wcześniej, nie pojawiały się kolejne "B".

Ten dysk podłączyłem do interfejsu ATA swojego komputera celem zgrania danych. Wszystko odbywało się bez problemu poza faktem, że nie dało rady skopiować 3 lub 4 plików. Następnie chcialem wykonać format, ale w połowie formatowanie się zatrzymało. Przerwałem format i wykonałem szybki format. Następnie uruchomiłem MHDD i tam wykonalem polecenie SCAN, a w menu, ktore się pokazało, włączyłem opcję Remap. MHDD w połowie dysku pokazał nie jeden, tylko wiekszy "las" długotrwałych (>500ms) i uszkodzonych (oznaczone jako "x") bloków, zajmujący mniej wiecej jeden ekran, pod koniec dysku również był podobny las.

Posiadam dodatkowo dwa dyski:
    1. IBM lub Fujitsu (są 2 naklejki, jedna z logo IBM, druga z logo Fujitsu, ale na obu ten sam model dysku), model MPE3136AH-B4 (12GB). Ten dysk byl sprawny, wcześniej wykonywałem pelny format i przebiegał bez problemów.
    2. WD Caviar 84AA (8GB), sprawny, działający, format przebiegł bez problemu, ale przy odpalaniu słychć jakby głośne stuknięcie (nie za kazdym razem), potem już działa normalnie.

Wszystkie 3 dyski działają bez problemu. Zmierzyłem napiecia we wtyczce Molex i wynoszą one 5,11V i 12,35V. Nie mam możliwości podłączenia innego zasilacza.

Posiadam kilkanaście różnych modułów DIMM, które pasują do tego komputera.

Posiadam również drugi napęd CD-ROM, ten co był w komputerze dość długo czytał płyty, ale wydawał się być sprawny, a ten drugi, na 100% jest sprawny. Wykorzystywana płytka z Windowsem była wolna od wszelkich wad (płytka sprawdzona).

Z modułami DIMM jest o tyle problem, że nie miałem pewności, czy wszystkie działają, ale ponieważ zalezalo na czasie, nie wykonywalem MemTest, wypróbowałem chyba 10 modułów, mimo wszystko jestem pewny, że co najmniej połowa jest sprawna, możliwe, że nawet wzystkie są sprawne, to, zeby żaden nie był sprawny, jest bardzo mało prawdopodobne. Nie mam mozliwości testować modułów na innym komputerze.

Wykorzystywałem obydwa napędy CD-ROM, raz podłączałem jako Primary-Slave, raz jako Secondary-Master, dysk zawsze był, jako Primary-Master.

Nie mam możliwości wymiany kabli ATA, ponieważ na płycie głównej sa wszystkie bolce, a wszystkie późniejsze kable ATA nie mają jednej dziurki, co uniemożliwia podłączenie ich do tej płyty głównej.

W sumie, to probowałem wszystkich trzech dysków (ten drugi Samsung z danymi leżał osobno i nie brał udziału w testach), oba napedy CD-ROM, i 10 modułów pamieci RAM, jednak nie "kazdy z każdym" (jak kazdy z kazdym, to 3 dyski, 10 modułów pamięci, 2 napedy daje 60 prób), w rzeczywistości wykonłem ok. 20 prób. Za kazdym razem wkładałem jeden moduł DIMM do gniazda znajdującego się bliżej brzegu płyty głównej.

Prawie za każdym razem, jak był Scandisk, uruchamiany przed istalacją systemu, to wykazywał błąd, że są zagubione klastry, a czasem, że dysk podaje nieprawidłową ilość wolnego miejsca. Błąd za każdym razem udało się naprawić.

Przy każdej próbie komputer się zawieszał lub wyświetlał błąd i też się zawieszał. Zawieszał się najczęściej w momencie, w ktorym powinien pojawić się graficzny interfejs instalatora lub w momencie, jak ma się pojawić kreator intalacji. Tylko raz pojawił się kreator i komputer wyswietlił błąd i zawiesił się, w momencie, w którym powinno rozpoczynać się kopiowanie pliku. Na tej samej konfiguracji, instalacja mogła się zatrzymywać w różnych miejscach wyświetlając różne komunikaty, czyli była tu pewna losowość.

O ile doszło do przygotowywania kreatora instalacji, poniższy ekran wyświetlał się dość długo niezmiennie:

Niektóre ekrany, w których trzeba było wykonać reset, nie wszystkie, ale te najczęściej pojawiające się:

Raz się tak zdarzyło, że pierwszy ekran pojawił się sam i komputer nie zawiesił się, a kolejne po nacisnięciu spacji, jak się pojawił trzeci ekran, to był potrzebny reset:

Ewidentnie widać, że w każdej konfiguracji coś było uszkodzone. Co było najbardziej prawdopodobną przyczyną?
  • Poziom 13  
    Może płyta z Windowsem jest uszkodzona/zarysowana. Radziłbym spróbować zainstalować system z innej płyty. Podobne problemy miałem z Windowsem XP - powodem był wcześniejszy błąd podczas kopiowania CD.
  • Poziom 41  
    Przegrzany procesor? Porysowana płyta? Zajechany CDROM? Podepnij 1 dysk, tego Fujitsu na 1 taśmie ustawionego jak Primary/Master. CDROM na drugiej taśmie, jak Secondary/slave. Taśmę spokojnie można albo wytopić spinaczem, albo wydłubać nożykiem otworek na bolec. Albo po prostu uciąć bolec.
  • Poziom 28  
    Płyta z Windowsem na pewno była dobra, bo nagrałem ją z obrazu będącego kopią zapasową, w sumie dysponuję dwoma egzemplarzami i na obu jest tak samo, nie ma zarysowań.

Robiłem i tak, że jest jeden dysk do jednego złącza i CDROM do drugiego złącza, a raz, że oba elementy do jednego złącza pamiętając o zworkach.

Jeśli chodzi o startowanie CD-Romu z napędu Teac (ten drugi, który mam), to CD-Rom startuje za każdym razem. Napęd Teac jest sprawny, bo pracował w innym komputerze.

Dałem nowe taśmy (one wygladają, jakby mialy ok. 2 razy wiecej żył niż te, co były), na primary dysk jako master a na secondary CD-ROM Teak (sprawdzony) jako master. Po odpaleniu (jedna próba) pojawił sie ekran:

Dla pewności puscilem zerowanie w MHDD, bo nie wiem, czy ten błąd z odczytem CAB dotyczy plyty, czy HDD (na początku na HDD kopiuje sie jakiś zestaw plików, bo pokazuje się "Kopiowanie plików potrzebnych do instalacji").
  • Spec od komputerów
    Uruchom instalator "na piechotę" przez setupcor.exe
  • Poziom 25  
    Sprawdź chłodzenie procesora i to jak jest ustawiony czyli fsb i mnożnik.
    Jeżeli płyta pozwala to obniż FSB np na 60MHz i spróbuj instalacji.
  • Poziom 43  
    Ale najpierw w BIOS-ie wypada sprawdzić czy ochrona AV nie jest włączona (SUWIN, z tego co pamiętam, może być i na jej aktywność reakcją).
  • Poziom 28  
    Wykonałem w MHDD zerowanie całego dysku (komenda ERASE), poszło bez problemu, potem komenda SCAN i dysk jest w bardzo dobrym stanie, (prawie wszystkie bloki <10ms, kilka było <50ms).

Potem instalator Windows porponował konfigurację i formatowanie, zaakceptowałem. Po formatowaniu restart i scandisk.

Pierwsza niespodzianka:
    Skąd te zagubione klastry, jeżeli przed chwilą zerowałem i formatowałem dysk?

To sie często zdarzało i klikałem "usuń" w tym okienku:

jak sie kliknie "Pomiń cofnij" to jest tak samo, jak bym kliknął na "Dysk A". Jak kliknę "Dysk A" to pojawia się, ze nie ma dostępu do dysietki. A jak kliknę "Dysk B" i włożę dyskietkę, to coś się na tą dyskietkę nagrywa, czyli Scandisk widzi dyskietkę jako B.

Po zakończeniu Scandisk jest kopiowanie plików na dysk twardy i w momencie jak ma się pojawić graficzny interfejs:

A w Biosie dyskietka jest jako A:

Potem zamienilem miejscami taśmy tak, że dysk jest podłączony do secondary, a napęd CD-ROM do primary. Wykonałem zerowanie pierwszych 10% dysku (szkoda czasu na cały dysk, bo pewnie nawet 1 czy 2 początkowe procenty nie zostały nagrane).

Próbuję teraz przez Setupcor.exe
  • Poziom 41  
    Wygląda na uwaloną płytę albo procesor. Sprawdź chłodzenie. Czy jakiś element się nie przegrzewa.
  • Poziom 28  
    Po "uruchomieniu komputera z obsługą CDROM" przy próbie odpalenia SETUPCOR.EXE pojawia się takie coś:

Założyłem partycję FDISKiem i za każdym razem przy uruchamianiu Setupcor i scandisku pojawia sie taki ekran i się zawiesza, próbowałem 3 razy, po dwóch razach zmieniłem moduł pamięci RAM i trzeci raz tak samo.

Komputer czasem sam zawiesza się na tym ekranie:

Wystartowałem kompa z dyskietki, bo na płycie nie ma Format.com i przeprowadzam formatowanie dysku

Dodano po 2 [minuty]:

Wojtek(KeFir) napisał:
    Wygląda na uwaloną płytę albo procesor. Sprawdź chłodzenie. Czy jakiś element się nie przegrzewa.

Teraz pracuję na rozebranym komputerze, dysk i napęd leżą na stole, więc jest lepszy dostęp powietrza niż jak komp był złożony. Wentylator na procku obraca się.

Co do "antywirusa" w biosie, to tam nic takiego nie ma.

Dodano po 10 [minuty]:

Dysk sie sformatował , potem wystartowałem z płytki i po odpaleniu SETUPCOR w Scandisku była podobna sytuacja z zagubionymi plikami.

Po skanowaniu sytuacja, jak w pierwszym poście, czyli zawiecha na różne sposoby (kilka prób).

Raz, jak się pojawił ekran z informacjami o płycie głównej (zdjęcie powyżej), to głosnik piszczał nieprzerwanie szybkim przerywanym piskiem.

Generalnie przez SETUPCOR.EXE wszystko wyglada tak samo, jak w zwykłej instalacji.

Dla mnie, jest możliwe, że płyta główna poszła.
  • Moderator Samochody
  • Poziom 28  
    Sciągnąłem ten plik: http://www.memtest86.com/memtest35.zip

Sprawdziłem 10 różnych modułów DIMM i na kazdym to komputer restartował się lub zawieszał na tym ekranie:

Obojętnie jaki moduł, przy każdym było dokładnie tak samo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak już robisz wnikliwe testy to można jeszcze wyłączyć L2, potestować a potem zjechać z zegarem CPU i znowu test (teraz masz 3.0 x 100MHz albo 4.5 x 66MHz); nie wiem dlaczego MemTest podaje 269,7MHz.
    Obejrzyj kondensatory na płycie.
    BIOS chyba jest przedpotopowy - podaje K6 3D
  • Poziom 28  
    Bios nigdy nie był aktualizowany od zakupu płyty.

Było ustawione jako 3,0 x 100MHz, zmieniłem na 4,5 x 66MHz i po tej zmianie, wydaje się wszystko działać prawidłowo. Wygląda na to, że to była przyczyna całego zamieszania.
  • Poziom 41  
    Czyli przekręcony procesor. Dało by się prawdopodobnie go ustabilizować na FSB100.
  • Poziom 17  
    Miałem podobny problem kiedyś. O ile pamietam to miałem wtedy uszkodzoną pamięć RAM.Po wymianie instalator pracował normalnie i system ruszył.