Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Puszczykowo - jaką antenę do TV kupić?

18 Sep 2009 17:28 8387 16
  • Level 20  
    Witam !

Mam dom w Puszczykowie.

Na stronie radiopolska.pl ustaliłem, że ze Śremu mogę mieć TVP 1,2, polsat, TVP info i jakieś DVB-T - nawet nie wiem co to jest.
    A z Poznania - Piątkowo mogę mieć TVN.

Żadnej z tych anten nie widzę. W linii prostej mam do Śremu ok 22km, a do Piątkowa jakieś 19km z wysokimi budynkami po drodze.

Na zwykłej antenie pokojowej TVP1 jest w miarę, pozostałe śnieżą, a TVN nie ma wcale.
    Czy jestem w stanie jedną anteną załatwić odbiór w miarę dobry. Jaką antenę kupić i jakie wzmacniacze i czy są potrzebne?.
    Wszystko do jednego telewizora, czasami dwóch.

Dzięki specjalistom za pomoc
    Paweł
  • Helpful post
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    pszczepan wrote:
    ... jakieś DVB-T - nawet nie wiem co to jest.

To nic innego jak TV Cyfrowa naziemna. Głównie nadawana w "formacie" mpeg4.
    Quote:
    ... do Śremu ok 22km, a do Piątkowa jakieś 19km z wysokimi budynkami po drodze.

Jedyne co mogę podpowiedzieć to, że musisz zainstalować sprawdzone anteny kierunkowe. Wszystkie informacje możesz uzyskać na stronie firmy Dipol www.dipol.com.pl .
    Quote:
    Czy jestem w stanie jedną anteną załatwić odbiór w miarę dobry.

Niestety NIE.
    Quote:
    Jaką antenę kupić i jakie wzmacniacze i czy są potrzebne?.

Proponowałbym antenę ATX-91 (2 sztuki) na Śrem i Piątkowa.
    Quote:
    Wszystko do jednego telewizora, czasami dwóch.

Tu masz co i jak podłączyć.

Przepraszam za styl ale Artystą malarzem nie jestem. :D

Pozdrawiam.
  • Moderator on vacation ...
    A moje pytanie, po co dwie anteny jak z jednego nadajnika idzie cała paczka. 22km. do nadajnika na co ATX91?
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    telesat1 wrote:
    A moje pytanie, po co dwie anteny jak z jednego nadajnika idzie cała paczka. 22km. do nadajnika na co ATX91?

To daj tylko jedna antenę.

Antena ATX-91 jest sprawdzona konstrukcją, którą mogę (z pełna świadomością) polecić. :D

Tu masz link do strony Dipola (ATX-91). Ta antena działa poprawnie i jest skuteczna na dystansie do 30km. :D
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm
    Cena proporcjonalnie Dobra do jej zysku. :!:

To nie jest Reklama tylko dobra (z autopsji) podpowiedź. :D

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Mieszkam w Kościanie (widać na mapie) i w praktyce stosujemy jedno z dwóch rozwiązań:

1) Antena szerokopasmowa do odbioru ze Śremu TVP1 (k.9), TVP2 (k.27), TVP3 (k.52), Polsat (k.50) oraz antena kierunkowa (ze wzmacniaczem) do odbioru TVN (k.47) z Poznania.

2) Zestaw 3 anten kierunkowych do odbioru:
    - TVP1 (Śrem)
    - TVP2, TVP3, Polsat (Śrem)
    - TVN (Poznań)

(oczywiście z pominięciem UKF)

Na jednej antenie w Puszczykowie nie da się uzyskać poprawnego odbioru wszystkich 5 programów

(Obrazki tylko poglądowe, znalezione w internecie)
    Zgoda, ale pszczepan pyta o "jakieś DVB-T" i tu wystarczy tylko jedna antena. Oczywiście plus dekoder.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    pszczepan wrote:
    (...) Na stronie radiopolska.pl ustaliłem, że ze Śremu mogę mieć TVP 1,2, polsat, TVP info i jakieś DVB-T - nawet nie wiem co to jest.
    A z Poznania - Piątkowo mogę mieć TVN. (...)

Chyba jednak nie tylko o to pytał ;)
    DVB-T pójdzie na obu tych instalacjach (nadawanie ze Śremu na k.39).
    O.K. Moje zdanie , po co inwestować w to (analog) co niedługo zniknie.
    Zgadzam się, ale na razie nie wiemy nic o tym DVB-T (tzn. co, skąd i na jakim kanale będzie ostatecznie nadawane). Wiemy tylko, że pójdzie w MPEG4.
    Ja podałem tylko praktyczne propozycje jak można to zrobić. Od autora tematu zależy na co się zdecyduje.
  • Level 20  
    O dziękuje za informacje.
    Faktycznie moje początkowe zapytanie dotyczyło tylko TV analogowej bo o tej naziemnej cyfrze nie miałem pojęcia.
    Generalnie mam stary mały TV analog i tak sobie pomyślałem, że jak już poczytałem o tej cyfrze naziemnej to trzeba iść z duchem czasu i już.

Niewątpliwą zaletą jest, że Śrem ma już DVB-T. Czy ta antena Atx91 będzie dobra - chyba tak - wyczytałem to o TV cyfrowej to jak najbardziej.

Czy jakiś wzmacniacz brać do tego.

Zamierzam kupić też TV - podoba mi się wizualnie Grundig na co zwracać uwagę - może są lepsze TV. Czy jak ma Mpeg4 to dekoder też jest potrzebny. Kolega Ogryz pisze o możliwych zmianach kanałów. Co wtedy - co musi być wymieniane.

Dzięki za odpowiedzi
  • Level 20  
    Jak postanowiłem mieć jedną antenę ATX-91 tylko na Śrem do odbioru DVB-T to czy muszę kupować jakiś przedwzmacniacz, o którym piszą w Dipolu w info o antenie ATX-91, czy wystarczy tylko symetryzator
    Chyba muszę też kupić jakiś sumator a może rozgałęźnik, żeby mieć sygnał do dwóch TV- Chociaż chyba na razie będzie jeden bo nie zakładam na razie kupować 2 x TV z MPEG4, ale instalacja mogłaby być już na 2 TV
    Próbuj tylko z symetryzatorem - powinno pójść. Tutaj masz mapkę zasięgu DVB-T ze Śremu dla kanału 39:

Do rozdzielenia sygnału na kilka TV używa się rozdzielacza (rozgałęźnika - nie mylić z odgałęźnikiem). Jeśli nie montujesz wzmacniacza, to kupujesz rozgałęźnik bez przejścia składowej stałej DC (zasilanie wzmacniacza).
    Polecam np: http://sklep.north.pl/karta/rozgaleznik-1;2-5-1000mhz-m,9201029.html
    lub firmy ASCI: http://sklep.north.pl/karta/rozgaleznik-1;2--bvt902--,9114069.html
    Nie polecałbym rozgałęźnika Delty http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm - lubią przerywać.
  • Level 20  
    Antenę zakładam kupić w dipolu, a czy któryś z tych lepszych rozgałęźników jestem w stanie kupić gdzieś w Poznaniu. Trochę bez sensu zamawiać coś co kosztuje 10 pln.
    Jak chcesz to możesz latać po sklepach. To jest wysyłka z dostawą do domu.