Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowy "usb capslocker"

manekinen 18 Wrz 2009 22:18 17381 32
  • Miniaturowy "usb capslocker"
    Usb capslocker, czyli jak sama nazwa wskazuje, urządzenie podłączane do usb w celu irytowania użytkownika komputera. Zasada działania jest bardzo prosta: po podłączeniu, przedstawia się w systemie jako klawiatura usb, i co losowy odcinek czasu wysyła kod klawisza "capslock". Czyli raz włącza, raz wyłącza (o ile ofiara nie wyłączyła wcześniej). Jest to urządzenie typu HID, więc nie wymaga żadnych sterowników i działa od razu po podłączeniu. Wymiary capslockera to 2.5mm x 11mm x 12mm, prawie cały chowa się w gnieździe usb i umieszczony z tyłu jest trudny do zauważenia.

Autor projektu, Garrett Mace, opisuje wszystko dokładnie na swojej stronie. Sercem układu jest mikrokontroler Attiny45 zawierający 4kB pamieci flash, w tym przypadku taktowany wewnętrzym generatorem 8MHz z PLL. Potrafi kalibrować własny zegar na podstawie zegara danych USB. Projekt oparty jest na innym projekcie Easy Logger. Dodatkowe elementy to rezystory 68 ohm ograniczające prąd linii danych, rezystor 1k5 jako pullup dla linii D- pozwalający wykryć urządzenie jako slow-speed, oraz dwie diody zenera 3V3 (o których autor zapomniał) ograniczające napięcie na liniach danych. Zaprojektowana przeze mnie płytka drukowana ma wymiary 11mm x 12mm, laminat powinien mieć grubość 0.5-0.75mm, tak aby z najgrubsyzm elementem (czyli attiny45 1.75mm) mógł swobodnie zmieścić się w gnieździe USB, dla którego 2.5mm to jest absolutne maksimum. Stronę elementów należy pokryć izolatorem (np. lakierem) aby nie doszło do elektrycznego kontaktu z obudową gniazda USB. Fusebity: nalezy włączyć PLL 1K i wyłączyć div8.

Miniaturowy "usb capslocker" Miniaturowy "usb capslocker" Miniaturowy "usb capslocker"

Miniaturowy "usb capslocker" Miniaturowy "usb capslocker" Miniaturowy "usb capslocker"

Miniaturowy "usb capslocker"

W załączniku projekt płytki eagle, płytka i schemat w PDF, i wsad HEX.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 19 Wrz 2009 08:11
    max391
    Poziom 12  

A może by tak być wrednym, i zbudować "BackspaceLoker" włączał by backspace co jakiś czas, na parę sekund. i mamy bałagan na kompie :D A co do "Capslocera" świetny pomysł, gratuluję pomysłowości i umiejętności.

• #3 19 Wrz 2009 08:26
    jankol-el
    Poziom 20  

Autor projektu to sadysta!! hehe :P To w sumie lepsze, byłoby coś jako przejściówka i sygnały znaków z klawiatury mógłby co jakiś odstęp czasu zmieniać, np. Z na f, f na 5, 3 na %. Ludzie by w ustawienia klawiatury patrzyli, a tu wszystko ok :)

• #4 19 Wrz 2009 08:38
    MasterMatan
    Poziom 21  

skąd manekinen wyrwałeś Attiny45?
    jest jakiś sklep na Kętrzynie z nią czy w jakimś internetowym zakupiłeś?

• #6 19 Wrz 2009 12:36
    zwierzak2003
    Poziom 10  

Pytanie za 10pkt, jak go wyciągnąć z portu USB po zabawie? Przecież on cały się chowa w gnieździe, a łapanie za krawędź odpada z powodu elektroniki.

• #7 19 Wrz 2009 13:04
    terragady
    Poziom 15  

myślę że pensetą(szczypcami) by się dało wyjąć, złapać za ten kawałek co nie ma elektroniki. Zresztą ktoś kogo to zdenerwowało myślę że nie będzie patrzył czy to uszkodzi czy nie :)

• #8 19 Wrz 2009 15:22
    manekinen
    Poziom 29  

max391 napisał:
    A może by tak być wrednym, i zbudować "BackspaceLoker" włączał by backspace co jakiś czas, na parę sekund. i mamy bałagan na kompie A co do "Capslocera" świetny pomysł, gratuluję pomysłowości i umiejętności.

Żaden problem, są źródła, wystarczy zmienić kod przycisku i zmodyfikowac funckję wysyłającą kod aby wysłała ich np. 20. W zasadzie można podstawić każdy kod, a żeby było ciekawiej, można by zrobić tak że ta udawana klawiatura naciskała by np. jednocześnie tab+alt, trzech króli, alt+F4, lub jakąkolwiek inną kombinację utrudniającą życie :) i to jest własnie piekne. Ale oczywiście bez przesady, nie możemy kogoś narażać na straty.

I przecież nie jestem autorem, wykonałem tylko nową płytkę.

MasterMatan napisał:
    skąd manekinen wyrwałeś Attiny45?
    jest jakiś sklep na Kętrzynie z nią czy w jakimś internetowym zakupiłeś?

Tiny45 zakupiłem przy okazji w seguro.

zwierzak2003 napisał:
    Pytanie za 10pkt, jak go wyciągnąć z portu USB po zabawie? Przecież on cały się chowa w gnieździe, a łapanie za krawędź odpada z powodu elektroniki.

Diody zenera wystają na tyle z gniazda, że mozna paznokciem za nie chwycić i wyjąć. Jeśli nie zrobimy zbyt grubej płytki to wyjdzie łatwo, moja jest prototypowa i jest troche za gruba, ale daje rade. Próbowałem właśnie dostać tiny45 w obudowie QFN/MLF ale to nie na polskie realia niestety.

• #9 19 Wrz 2009 16:12
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Może spróbuj poszukać mikrokontrolera innej firmy. Poza tym można zrobić w płytce dwa otworki i zamontować pętelkę z żyłki jako ułatwienie wyciągania...

Dalej, można zrobić generator losowych kodów. Odpuściłbym jednak z trzema królami i z Alt+F4...

• #10 19 Wrz 2009 16:30
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 19 Wrz 2009 19:11
    szymon122
    Poziom 37  

Ja polecam zrobić płytkę o 5mm dłuższą i na końcu zrobić dwie dziurki i zrobić coś podobne do pęsety

i jeszcze jedno ile taki capslocker może kosztować bo nie orientuje się (jestem początkujący) i gdzie można kopić ATTiny45 i resztę

• #13 19 Wrz 2009 20:11
    Dragas
    Poziom 26  

Jeśli ktoś chce coś super wrednego zrobić, to niech ustawi tak ten układ, aby nacisnął losową strzałkę, a następnie Shift+delete i enter :P

Ps. Nie bawiłem się jeszcze w programowanie takich układów, ale muszę zacząć. Za pomocą jakiego programu otworzyć pliki o rozszerzeniach (*.hex, *.brd, *.sch)?

• #14 19 Wrz 2009 20:37
    mlody1024
    Poziom 10  

Witam. *.hex to jest wsad do mikroprocesora (wczytywany w procesie programowania procesora) natomiast *.sch i *.brd otworzysz w programie eagle.

• #15 20 Wrz 2009 10:15
    krzycho123
    Poziom 31  

Dosyć spory ten wsad , praktycznie można by też zastosować Attiny13 tyle że kod zajmuje ponad 2KB .

Pewnie dlatego że ma zaimplementowany v-usb , osobiście jak by mi ktoś zrobił taki żart to raczej z tego Attiny nie zostało by nic :D

• #16 20 Wrz 2009 12:18
    manekinen
    Poziom 29  

Do attiny13 lub podobnego musiał byś dać jeszcze rezonator kwarcowy który be sterczał zza gniazda.

Zaglądałem w źródło, zmienić przycisk na inny to zmiana tylko jednej wartości, ale żeby można było wysłać np. dwa na raz to trzeba troche program poprzerabiać bo jest przystosowany do wysyłania pojedyńczego kodu.

Nie chciał bym komuś podsuwać głupiego pomysłu, ale możliwości dostępu do systemu są identyczne jak w przypadku zwykłej klawiatury, wysyłając kolejne klawisze można wykonać dowolne polecenie... wyszukać jakiś losowy plik na dysku i go usunąć... lub od razu szybki format... lub zmiana haseł.

Pobawie się potem i spróbuje zrobic aby wysyłał alt+tab :)

• #17 20 Wrz 2009 15:01
    MasterMatan
    Poziom 21  

"Do attiny13 lub podobnego musiał byś dać jeszcze rezonator kwarcowy który be sterczał zza gniazda."

Czyli dało by się zdziałać to na Attiny13?!
    hmmmm.... z chęcią bym się skusił na takie cudo na "trzynastce" nawet gdyby kwarc wystawał.

BTW

Czy przypadkiem nie da się podłączyć kwarcu do Attiny13? Bo nie spotkałem jeszcze schematu na którym do 13 byłby podłączony rezonator kwarcowy.

• #18 20 Wrz 2009 16:11
    manekinen
    Poziom 29  

masterMan napisał:
    Czyli dało by się zdziałać to na Attiny13?!

Oczywiście że nie. To był tylko przykład. Musisz mieć 4kB flasha i troche pojęcia żeby zmodyfikowac program. A nawet jak by, to łatwiej jest kupić Tiny45 :)

• #19 20 Wrz 2009 17:55
    MasterMatan
    Poziom 21  

nom łatwiej łatwiej... ale cena totalnie odstrasza, prawie 5zł. Trochu za dużo jak na układzik o ograniczonej liczbie nóżek.
    Ale co do Attiny13 to się trochę zainteresuję czy dało by się na tym użyć V-USB

• #20 20 Wrz 2009 19:47
    Lukaszinfer
    Poziom 12  

Fajny projekt. Prosze autora o podanie kodu źródłowego: ale nie w hex tylko wklej do odpowiedzi

• #21 20 Wrz 2009 20:31
    wąsaty
    Poziom 14  

Lukaszinfer napisał:
    Fajny projekt. Prosze autora o podanie kodu źródłowego: ale nie w hex tylko wklej do odpowiedzi

CapsLockerPCB&Code.zip

Wystarczyło poszukać na podanej stronie autora...

Swoją drogą, świetny projekt :D

Wpadłem na pomysł, jak można przerobić go na przydatne urządzenie - wystarczy wysyłać "Ctrl+S" zamiast "CapsLock" i mamy AutomatycznegoZapisywacza :D

Interesuje mnie jeszcze, czy gdyby zastosować Attiny85 dało by się uzyskać bardziej złożone zachowania?

• #22 20 Wrz 2009 21:53
    wąsaty
    Poziom 14  

W środku wspomnianego przeze mnie archiwum zip, które można ściągnąć ze strony autora znajduje się plik main.c który jest plikiem źródłowym programu. O ile mi wiadomo, wersji Bascom nie ma i raczej nie będzie :evil:

Nie będę go tu wklejał, gdyż zajmuje trochę dużo miejsca i mogłoby się to nie spodobać moderatorom :wink:

• #23 21 Wrz 2009 23:09
    dominon
    Poziom 18  

Gratulację bardzo udany i dowcipny projekcik. Zgadzam sie ze stwierdzeniem że może bywać dość "sadystyczny". Małe rozmiary to duży plus wiec powinny zainteresować autora nowe mikro kontrolery Atmel-a z serii tiny 10 w obudowie SOT23 !! Micro Chip wypuścił swoja serie w tym samym rozmiarze już wcześniej. Zależy co komu pasuje.

• #24 22 Wrz 2009 09:38
    xanio
    Poziom 27  

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś sobie zablokuje np. dostęp do konta bankowego albo innego serwisu przez wielokrotne wpisanie złego hasła.

• #25 22 Wrz 2009 13:48
    manekinen
    Poziom 29  

dominon napisał:
    nowe mikro kontrolery Atmel-a z serii tiny 10 w obudowie SOT23 !! Micro Chip wypuścił swoja serie w tym samym rozmiarze już wcześniej. Zależy co komu pasuje.

Wystarczy ten co jest ale w obudowie QFN/MLF, kóry jest tak samo niedostępny w polsce tak jak i te nowinki o których piszesz :(

xanio napisał:
    Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś sobie zablokuje np. dostęp do konta bankowego albo innego serwisu przez wielokrotne wpisanie złego hasła.

Wątpie, zakres losowego włączania jest pomiędzy 30 sekund a 8 minut, więc mało prawdopodobne że tak się stanie.

• #26 22 Wrz 2009 17:45
    JollyRoger
    Poziom 21  

Witam, od jakiegoś czasu interesuje się implementacją USB w AVR ale nigdzie nie mogę znaleźć czegoś konkretnego. Czy mógłby Autor projektu podrzucić jakieś materiały o USB - taki najprostszy przykład transmisji itp.
    Generalnie zastanawia mnie:
    1) Jak wygląda transmisja USB (wysyłanie bajtów pakietów itp)
    2) Jak 'przedstawić' się windowsowi jako HID, Port szeregowy, drukarka itp.
    3) Jak wysłać swoją nazwę itp.

Proszę nie odsyłać mnie do googli, nie szukam gotowych bibliotek (tak wiem są chyba niejakiego Igora) wolałbym stworzyć coś samemu (satysfakcja ;)).

• #28 22 Wrz 2009 18:57
    JollyRoger
    Poziom 21  

No niestety 0 informacji teoretycznych , fajne do wykorzystania ale do nauki to trochę za mało. Czy nie ma tego gdzieś opisanego tak jak np. transmisja UART lub I2C?

• #29 23 Wrz 2009 09:54
    776375
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 02 Paź 2009 14:00
    plzeton
    Poziom 10  

wąsaty napisał:
    Lukaszinfer napisał:

CapsLockerPCB&Code.zip

Wystarczyło poszukać na podanej stronie autora...

Swoją drogą, świetny projekt :D

Wpadłem na pomysł, jak można przerobić go na przydatne urządzenie - wystarczy wysyłać "Ctrl+S" zamiast "CapsLock" i mamy AutomatycznegoZapisywacza :D

Interesuje mnie jeszcze, czy gdyby zastosować Attiny85 dało by się uzyskać bardziej złożone zachowania?

Pomysł z Ctrl-S jest NIEZŁY ale mam DUŻO LEPSZY i jak komuś się będzie chciało to sobie na tym zarobi :D

To urządzonko jest IDEALNE (po odpowiedniej modyfikacji) do komputera zabezpieczonego True Cryptem. Jeśli zaszyfrujemy sobie partycję systemową to TC będzie przed "zbootowaniem" pytał o hasło. Im dłuższe i bardziej losowe tym lepsze. Jeśli dorobimy do układu "guziczek" to po jego naciśnięciu urządzonko wyśle odpowiedni ciąg "klawiszy".

Voila!

Można wersję rozwinąć (ale to już lepsza zabawa) do formy przejściówki USB która będzie w stanie prowadzić dialog z użytkownikiem i np zażądać od niego PIN'u. Ba... plik z hasłami (bo w przypadku wersji "dialogowej" będzie można tam trzymać sporo danych uwierzytelniających) może być przechowywany w sposób bezpieczny.