Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Vaillant VCW PL 180 XEU H odpala kiedy chce

19 Wrz 2009 00:55 4133 2

• Poziom 2  
    Witam!

Mam ogromny problem z kotłem dwufunkcyjnym, nazwa jak w temacie, Kocioł Vaillant VCW PL 180 XEU H. Objawy najogólniej rzecz biorąc są takie (przy próbie włączenia ciepłej wody, przy czym, jeżeli nie odpala - to nie odpala i na ogrzewaniu):

Kiedy odpala (ostatnio bardzo rzadko, jakieś dwa dni temu miałem ciepłą wodę...)
    - wszystko działa niby bez zarzutu, sam się nie wyłącza
    - woda jest bardzo gorąca, bardziej niż kiedyś

Kiedy nie odpala (czyli ostatnio prawie zawsze)
    - to "coś" ze sprężyną co się naciąga i wciska przełącznik - wykonuje swoją pracę,
    - to "coś" z tyłu, za przezroczystą obudową (idą tam kable elektryczne) co powinno się wysunąć - ani drgnie
    - pompa jest bardzo gorąca, ale nie "chodzi".

Piec raz działa, raz nie działa. Zawezwany fachowiec tak naprawdę nie wie co mu dolega. Stawia na elektronikę, nie wiem czemu - podobnież jakieś styczniki miały zaśniedzieć i nie łączyć. Może, choć osobiście wydaje mi się to wątpliwe.
    Fakt jest taki, że wyjął płytki z elektroniką, przetarł styczniki drobnym papierem ściernym i... piec zaczął działać. Ale na krótko. Mnie raz zadziałał od samego zdjęcia obudowy. A czasami nic się nie robi i nagle reaguje na puszczenie ciepłej wody.

Niestety, tak jak chodził kikanaście lat żadnego problemu, tak od dwóch dni - ani drgnie i nie chce odpalić. Czy ktoś mógłby mnie naprowadzić na jakiś trop? Wyczyścić? Jeżeli tak - to co? Tak ogólnie to go próbowałem czyścić, ale tylko z wierzchu. Fachowiec czyścił coś w środku, ale zabijcie - nie powiem co. W każdym razie - bez rezultatów.

Wydawało mi się swego czasu, że poszła pompa, bo nie działa a diabelnie gorąca. Cóż z tego, jak parę godzin później zadziałał... Nie wiem co o tym myśleć.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Pompa równie dobrze może być uszkodzona lub bardziej kondensator wewnątrz pompy, proponuje wymienić go na próbę. Sprawdzić czy można obrócić wał pompy śrubokrętem, może jest zatarta.

• Poziom 2  
    Po różnych konsultacjach, wydaje mi się jednak, że jest po prostu brudna.
    Głównie dlatego, że np. wczoraj cały dzień piecyk chodził. Dzisiaj też działa. Jakby była uszkodzona, to raczej nie działałby w ogóle.
    A w nocy odpalić nie chciał, drań. Ale czuję, że dotrę do niego po dobroci :)
    Ale oczywiście dziękuję za sugestię, zakonotowałem.