Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Pavilion dv6885se - niedziałający wentylator

marcin.baczewski 19 Wrz 2009 18:42 1845 2
  • #1 19 Wrz 2009 18:42
    marcin.baczewski
    Poziom 13  

Witam. Kilka dni temu zauważyłem, że w laptopie nie działa wentylator. Laptop normalnie się włącza, a po osiągnięciu temperatury krytycznej komputer wyłącza się. Wcześniej po włączeniu laptopa wentylator włączał się i chodził przez chwilę na maksymalnych obrotach, później zmniejszał je. Rozebrałem laptopa, uzwojenia wentylatora wyglądają na dobre. Chciałem się zapytać jak można sprawdzić ten wentylator pod zasilaczem (ma on 4 przewody), oraz co może być przyczyną tej usterki. Załączam foto.

0 2
  • #2 19 Wrz 2009 20:53
    Joker.
    Poziom 30  

Można sprawdzić w laptopie na których pinach gniazda wentylatora jest napięcie 5V (podane na nalepce, na zdjęciu) uważając by nie zrobić zwarcia. W te same miejsca na wtyczce wentylatora podać napięcie z jakiegoś zasilacza 5V, zachować prawidłową biegunowość (+ i -) . Dla bezpieczeństwa samego zasilacza napięcie 5V można puścić przez bezpiecznik (wystarczy 0,5A).

0
  • #3 20 Wrz 2009 18:28
    marcin.baczewski
    Poziom 13  

Tylko w tej chwili nie mam laptopa przy sobie. Wiem, że trzeba podać 5V tylko nie wiem na które piny, bo nie chcę uszkodzić wentylatora (chyba że już jest uszkodzony). Nowy kosztuje 100zł. Zresztą ciężko jest sprawdzić w laptopie, na którym pinie jest 5V, ponieważ w tej chwili laptop jest w częściach i musiałbym go złożyć. A z moim HP nie jest wcale tak prosto, gdyż trzeba zdemontować sporo części przy rozkładaniu.
    Pozdr

OK. Już sprawa rozwiązana z tym wentylatorem. Okazało się, że złącze wentylatora nie łączyło.

0