Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę zainstalować antena na dachu Polsat

fronek22 19 Wrz 2009 19:36 3048 2
  • #1 19 Wrz 2009 19:36
    fronek22
    Poziom 15  

Witam
    Chciałem się dowiedzieć jak to z tym jest czy mogę sobię zainstalować antenę na dachu lub kominie w kamienicy 7-piętroej w której jestem właścicielem mieszkania. Spółdzielnia mieszkaniowa zabrania mi wejścia na dach, tłumacząc się za każdym razem inną wymówką np. że będzie remont dachu - "na zimę" haha, i żę będą ściągać wszystkie anteny, że uszkodzę dach albo że musi być firma monterska za którą muszę zapłacić 200zł co oczywiście ta cena jest dla mnie bardzo wygurowana gdyż będąc jeszcze dystrybutorem cyfry+ sam biegałem po dachach właścicieli budynków i za montaż kasowałem ich 100zł w tym uchwyt, kabel, kołki i wiadomo robocizna wraz z ustawieniem i taką antenę sam bym sobie zamontował bez pomocy żadnej firmy, lecz administracja nie chce mi udostępnić kluczy. Co w takim przypadku mogę zrobić na jakie przepisy mogę się powołać by zamontować tą antenę. Dodam że mam okno od północy więc montaż do ściany odpada

0 2
  • #2 19 Wrz 2009 21:03
    pioart
    Poziom 37  

Witam
    Obawiam się że nic nie wskórasz bo wszelkie decyzje są w gestii administratora i to on w zasadzie decyduje co wolno a co nie , pomijam przepisy które w każdym momencie można dopasować do sytuacji . Wystarczy że stwierdzi że dach jest w złym stanie technicznym i koniec . Już nie wspomnę o warunkach i zgodzie na montaż czegokolwiek na kominie . Musisz raczej znaleźć inne rozwiązanie .
    Pozdrawiam

0
  • #3 19 Wrz 2009 21:47
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

fronek22 napisał:
    Chciałem się dowiedzieć jak to z tym jest czy mogę sobię zainstalować antenę na dachu lub kominie w kamienicy 7-piętroej w której jestem właścicielem mieszkania.

Oczywiście, że TAK.
    Cytat:
    Spółdzielnia mieszkaniowa zabrania mi wejścia na dach, tłumacząc się za każdym razem inną wymówką

Spółdzielnia NIE ma prawa do odmówienia Ci instalacji anteny na "Twoim dachu". Sam fakt "własności" dotyczy również gruntu i dachu (jego części).

Istnieje obecnie prawo (ustawa), które mówi, że musisz spełnić TRZY podstawowe warunki co do instalacji anteny/masztu/wysięgnika itp. na dachu Swojego domu/budynku bez jakichkolwiek zezwoleń.
    Ustawa mówi o tym, że jeżeli jesteś właścicielem lub posiadasz nabytą własność lokalu, to możesz wystawić/instalować antenę na Swoim budynku, i tak :
    1. możesz zainstalować antenę tylko do wysokości 3 metrów nad poszyciem dachowym licząc od poziomu dachu (bez żadnego pozwolenia ze strony Spółdzielni).
    2. możesz zainstalować antenę powyżej 3 metrów, lecz wymaga to
    - opracowania planów budowlanych
    - instalacje taką może wykonać "ekipa" z uprawnieniami budowlanymi i musi kontrolować to "kierownik" budowy (tak jak jest to przy budowie domu od podstaw)
    3. opracowania planu (czytaj : zgodności) promieniowania w.cz. w Urzędzie Środowiska... ( dotyczy to powyżej 3 metrów).

Przypomnę, że ponad Ustawowe 3 metry to praca na wysokości. :cry:

Pamiętaj, że właściciel budynku (spółdzielnia, zarządca czy administrator) może odmówić Ci zainstalowania "czego-kolwiek" tylko dlatego, że możesz naruszyć poszycie dachowe lub wykonać daną instalację " niezgodnie z obowiązującymi planami/przepisami budowlanymi". :!:
    To ważne. :!:

Możesz to "ominąć prawnie" stosując się do tego, że jeżeli wykonasz projekt takiej instalacji (najlepiej budowlany) i złożysz ten "papierek" do [Urzędu Środowiska ...] , który (z założenia) wyda Tobie zgodę na tę instalację - wtedy TEMAT przestaje istnieć dla, każdej Spółdzielni. :D
    Wymaga to jednak profesjonalnego wykonania takich planów, a więc trzeba zapłacić kaskę/walutę/forsę. :D

pioart napisał :
    Cytat:
    Obawiam się że nic nie wskórasz bo wszelkie decyzje są w gestii administratora i to on w zasadzie decyduje co wolno a co nie ...

Administrator budynku Ustawowo dba o przestrzeganie Prawa Lokalowego i Budowlanego . I nic więcej. :!:

Jedynie Walne Zgromadzenie Lokatorów (obojętnie jak to zwać) może podjąć decyzję o tzw. "pajęczarstwie" czyli o możliwości zdjęcia niepracujących anten TV/R lecz tylko w przypadku , jeżeli zapewni podłączenie lokatora do sieci RTV (lokalna sieć, dawniej zwanej Azart lub TVK) . TVK z odpłatnością wspólną dla lokatora i w części płatnej przez Administratora. :!:

Pozdrawiam.

0