Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Mastercook PFE-1040 nie wiruje

kac.perus 19 Wrz 2009 21:40 15301 16
  • #1 19 Wrz 2009 21:40
    kac.perus
    Poziom 9  

Witam,

Posiadana przeze mnie pralka Mastercook PFE-1040 nie odwirowuje prania. Problem ten pojawiał się wielokrotnie w czasie objętym gwarancją. Serwisant wymienił programator dwa razy. Za każdym razem dawało to jedynie chwilową poprawę. Przy kolejnych wizytach wmawiał mi, że źle rozkładam pranie w pralce! Obecnie pralka jest bez gwarancji i zaglądali do niej różni "fachowcy", którzy problemu nie rozwiązali. Nie będę pisał co mi zdiagnozowali (rzecz jasna każdy co innego). Opiszę jedynie symptomy:

- po skończonym praniu następuje sprawny spust wody
    - nie słychać żadnych nietypowych odgłosów - pompa zdaje się pracować normalnie
    - bęben zaczyna się obracać to w jedna to w druga stronę (rozkłada pranie)
    - czasami to "rozkładanie" trwa w nieskończoność a czasami na chwilę silnik wejdzie w wyższe obroty. Trwa to dosłownie moment, po którym następuje powrót do naprzemiennych obrotów w prawo i w lewo
    - sporadycznie, w niezaobserwowanych szczególnych okolicznościach, pralka normalnie odwirowuje pranie wchodząc na maksymalne obroty

Dzisiaj pokusiłem się o samodzielne zaglądnięcie do środka:
    - zdemontowałem pompę i na moje oko wygląda ona w porządku. Nie była niczym zatkana, obraca się swobodnie.
    - przyjrzałem się także silnikowi bębna. Uzwojenia są czyste, nie ma podejrzanego zapachu oraz pasek klinowy pewnie łączy sinik z bębnem (żadnych luzów).
    - amortyzatory oraz sprężyny trzymające bęben sprawne
    - słowem: wszystko z wyglądu OK

Coś jednak jest przyczyną tego, że pralka nie wiruje i potrafi "rozkładać" pranie w nieskończoność dopóki się jej ręcznie nie wyłączy. Czy ten model posiada jakieś czujniki od wskazania których zależy czy pralka zacznie wirować?

Z wymiany mailowej z obsługą klienta Mastercook dowiedziałem się, że PFE-1040 jest tak wspaniała i inteligentna, że sama przed wirowaniem rozkłada pranie i dopóki nie będzie to zrobione w należyty sposób nie rozpocznie wirowania. Jakim sposobem jest to mierzone nie udało mi się ustalić. Na dodatek napisano mi, że może to trwać nawet i godzinę! ;]

Z chęcią przyjmę każda radę - mnie brak już pomysłów. Spróbowałem nawet rozpocząć wirowanie z otwartym zaworem od filtra tak by cała woda spłynęła grawitacyjnie z pralki. Nic to nie zmieniło.

PS. Dodam również, że nie istotne jest ile prania znajduje się w pralce. Czy jeden ciuch czy całą fura.

1 16
  • #2 23 Wrz 2009 00:26
    wosokol
    Poziom 20  

sprawdź:
    1. napięcie w gniazku ( koniecznie mierzone pzy obciążeniu np suszarką do włosów)
    2. odłącz przewody od silnika, czy prądniczka tachometryczna podaje ci napięcie zmienne zakręć oczywiście lekko bębnem (styki 1 i 3 na silniku -powinny być zielone cieńkie przewody)?
    3. hydrostat. styk 11-12 ma mieć pewny kontakt. bez zmian pod wpływem obracania pochylania hydrostatem. po dmuchnięciu w rurkę hydrostatu przełącza na 13 z ? nie widzę tego na rysunku

najpewniej będzie to hydrostat

0
  • #3 28 Wrz 2009 22:29
    kac.perus
    Poziom 9  

Dziękuję za porady.
    Odpowiadając kolejno:

ad 1.) Podłączyłem pralkę do innego gniazdka. Nic to nie zmieniło

ad 2.) Odpiąłem przewody od silnika i zidentyfikowałem przewody od prądniczki (faktycznie dwa cienkie zielone ale na pozycjach 6-7). Pojawia się prąd zmienny o napięciu proporcjonalnym do szybkości obrotów bębna - a więc rozumiem, że jest OK.

ad 3.) Wymontowałem cały hydrostat. Przy potrząsaniu styki nie przełączają się, po mocnym dmuchnięciu następuje przeskok. Rurka od hydrostatu była drożna. Więc chyba także nie on jest przyczyną.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jeśli odłączę całkowicie rurkę od hydrostatu to wskazuje on stan taki, w którym w pralce nie ma wody. Odłączyłem ją i w takim przypadku pralka również nie wiruje.

4.) Dodatkowo przyjrzałem się szczotkom silnika. Nie wyglądają na zużyte

5.) Sprawdziłem miernikiem opór na przewodach idących do i z wirnika. Wskazanie = 1.8[Ω], Czyli jak rozumiem uzwojenie nie jest przerwane.

6.) Sprawdziłem miernikiem opór na podłączeniu szczotek. Wskazanie = 3.3[Ω]

Po wykonaniu powyższych czynności podłączyłem pralkę do prądu i (licząc po cichu na jakiś cud) włączyłem wirowanie. Bęben zaczął się kręcić i przez moment nawet żwawo (sądząc po odgłosie to było jakieś 700[obr/min]. Max w tej pralce to 1000[obr/min]) ale zaraz przestał i zaczął się obracać w tę i z powrotem. Dodam, że w pralce w tym momencie nie było wody, gdyż całą wypuściłem przez otwór filtra.

Czy ktoś ma może jeszcze jakieś pomysły? :cry:

0
  • #4 01 Paź 2009 09:32
    zetfa
    Poziom 20  

Szczotki silnika musisz wyjąć i wtedy sprawdzisz czy są dostatecznie długie(ok.1,5cm) i swobodnie się wysuwają,oraz czy mają jednakową siłę docisku(sprężyny).Układ hydrostatu piszesz ze drożny,ale czy nie jest gdzieś załamany(przygnieciony) wężyk - czy dmuchniecie powoduje swobodny przepływ powietrza,czy z oporem?Objawy wskazują na któryś z tych problemów.Pozdrawiam.

0
  • #5 04 Paź 2009 22:01
    kac.perus
    Poziom 9  

Od ostatniego razu nie miałem czasu robić z pralką i o dziwo ni stąd, ni zowąd pralka podczas mojej nieobecności w domu zaczęła wirować! Nie wiem czy stało się to na skutek, której z moich wcześniejszych interwencji (po każdej z nich próbowałem wirować - bezskutecznie. Może ma znaczenie, że z pustym bębnem?), czy po prostu jest taka humorzasta. W każdym razie obecnie wiruje choć, że zacznie wirować nie jest pewne. Czasem tak czasem nie, co i tak jest lepsze on "zawsze nie".

Odpowiadając na ostatnie sugestie to przewód od hydrostatu nie był załamany. Swobodnie zwisa wzdłuż bębna. Szczotek faktycznie tak skrupulatnie (totalny demontaż wraz ze sprężynami) nie oglądałem.

Mam w planie za jakiś czas (gdy będę miał wolną chwilę) rozmontować silnik raz jeszcze i wymienić szczotki. Póki co cieszę się, że wirowanie (jako tak) wróciło. Obym tylko nie zapeszył...

0
  • #6 05 Paź 2009 09:15
    zetfa
    Poziom 20  

Tym bardziej musisz sprawdzić solidnie te szczotki.To tylko jedna śruba M8 na silniku i 4 wkręty szczotek do odkręcenia.Być może któraś zawiesza się.Pozdrawiam.

0
  • #7 23 Lis 2009 15:20
    samee
    Poziom 9  

sprawdz moj temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1368845.html
    mysle ze to moze byc przyczyna, u mnie sie to odnowilo pewnie klej popuscil i obecnie pralka pierze tylko nieodwirowuje, czesci tej praktycznie nie mozna kupic, przynajmniej sie nie spotkalem, trzeba wymienic silnik albo wziac ta czesc z innego silnika

0
  • #8 01 Lip 2010 13:18
    kac.perus
    Poziom 9  

Witam ponownie pod długiej przerwie,

Moja pralka ponownie nie wiruje. Problem jak sam jak zniknął tak sam się pojawił. Parę tygodni temu zdarzało się jej raz na jakiś czas, że nie odwirowywała prania. Z czasem objawy nasilały się i obecnie w ogóle nie wiruje. Obraca bębnem to w jedną to w drugą stronę ale nie wchodzi na wyższe obroty. I tak bez końca.

Biorą pod uwagę moje poprzednie problemy wygląda to tak jakby w programatorze był jakiś złośliwy kod, który na okres wakacji wyłącza funkcję wirowania ;]

Spróbuje jeszcze sprawdzić to o czym w swoim poście napisał samee.

A może ktoś jeszcze ma jakąś radę? (poza kupnem nowej pralki ;))

0
  • #9 15 Kwi 2012 02:29
    KornFanHead
    Poziom 2  

Witam

Również mamy w domu identyczny problem. Przed chwilą powiesiłem pranie, które musiałem sam wycisnąć nad wanną. Teraz robi się drugie i o dziwo wiruje. Sił już nie mam.
    Myślę sobie, że to może być jakaś celowa wada fabryczna by kupić nową pralkę, jednak tak jak kolega wolałbym na to coś zaradzić.

0
  • #10 15 Mar 2016 17:57
    nowygość
    Poziom 9  

Miałem identyczny problem w pralce Whirpool. Rozwiązaniem była wymiana łatwo rzucającego się w oczy kondensatora umieszczonego na module. Pralka śmiga do dzisiaj.

Co ciekawe w autoryzowanym serwisie w Łodzi (akcent kładę tu na „autoryzowany”), dokąd zaniosłem moduł, powiedzieli, że nie da się go naprawić, bo padł czip. Trzeba szukać używanego modułu, bo nowego nie opłaca się kupować.
    Na Elektordzie znalazłem jakiś telefon, kogoś, kto kiedyś coś oferował. I właśnie ten uprzejmy pan w rozmowie telefonicznej, zamiast wcisnąć mi jakiś moduł, wytłumaczył, że przy takich objawach najprawdopodobniej przyczyną będzie pewien kondensator - zwykle szara lub niebieska kostka. Mówił też, żeby nie sugerować się testerem kondensatorów, bo może dać błędne wskazanie.
    Jak się zorientowałem, standardowo są to chyba kondensatory polipropylenowe MKP klasy X2 o pojemności ok. 1 µF. Koszt ok. 3 zł.
    Jeżeli komuś ta porada pomoże, to koniecznie niech się pochwali.

Pozdrawiam wszystkich pomagających forumowiczów.

0
  • #11 01 Lip 2016 21:08
    Goldenar
    Poziom 8  

Mam taki sam problem.
    Prądniczka sprawna. Napięcia zasilania dobre. Silnik sprawny w 100%.
    Sprawdziłem na wyjściu potencjometru regulującego obroty napięcie jest od zera do 5V. To napięcie regulowane dochodzi do nóżki procesora. Jest brak reakcji programu prania na zmiany tego napięcia. W nieskończoność obraca bębnem w prawo i w lewo, zapala się prawa skrajna kontrolka (producent twierdzi, że jest od wirowana) na około minutę, następnie od blokady drzwi, która się na końcu otwiera.
    Nie ma żadnych czujników mierzących wibracje bębna, więc podejrzewałem, że prądniczka podczas "układania" (przyspieszanie i hamowanie bębna nie równo obciążonego) daje raz niższe, raz wyższe napięcie i program "wie", że trzeba jeszcze pomieszać. Nic to nie daje. Nawet przy zdjętym pasku napędowym.
    Jestem skłonny do teorii, że po prostu posypał się program.
    Sądząc z ogromnej ilości podobnych awarii pralek Mastercook nie dziwi mnie, że firma zbankrutowała. Nie można znaleźć absolutnie nic. Żadnych schematów, żadnych wsadów, programatorów itd.
    Może się mylę i znajdzie się ktoś, kto kompleksowo rozwiąże ten problem braku wirowania ...

0
  • #12 09 Paź 2016 22:17
    yasiuu
    Poziom 1  

U mnie była podobna sytuacja. Pralka nie mogła odwirować. Wyciągnąłem silnik, odkręciłem szczotkotrzymacze, wziąłem wódkę, nasączyłem wódką papier toaletowy, czyściłem delikatnie sekcje miedziane komutatora na wirniku tak żeby usunąć nadmiar grafitu z rowków między sekcjami i na powierzchni sekcji. Było sporo grafitu. Po wyczyszczeniu złożyłem silnik, odłożyłem wódkę na miejsce i ... pralka wiruje
    Widocznie chodzi lepiej gdy się napije :)
    Pozdrawiam

0
  • #14 09 Sty 2018 08:07
    and007
    Poziom 11  

Czy udało się ostatecznie znaleźć przyczynę tego że pralka nie wirowała ?
    Mam takie same objawy w PFE 1240.

0
  • #15 10 Sty 2018 00:30
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak czytam te posty, tak czytam i mam nieodparte wrażenie że w podanych przypadkach trzeba było tylko wymienić na nowy pasek napędowy wielorowkowy.

yasiuu napisał:
    wziąłem wódkę, nasączyłem wódką papier toaletowy, czyściłem delikatnie sekcje miedziane komutatora na wirniku tak żeby usunąć nadmiar grafitu z rowków między sekcjami i na powierzchni sekcji. Było sporo grafitu. Po wyczyszczeniu złożyłem silnik, odłożyłem wódkę na miejsce i .

Na to nie wpadłbym za chiny :D . Lepszy byłby pumeks naturalny i przetarcie na obrotach.
    A wódka wiadomo gdzie :D .

1
  • #16 14 Lis 2018 01:39
    czarnulemce
    Poziom 1  

Miałem ten sam problem w tej samej pralce przez kilka lat. Pewien Pan serwisant przy oględzinach stwierdził że to wina programatora. Postanowiłem pralkę używać aż zepsuje się całkowicie chociaż to kapryśne wirowanie strasznie irytowało. Pranie czasem trwało kilka godzin! Raz nawet chciałem już ją sprzedać na części albo na złom. Pewnego dnia zgodnie z moimi przewidywaniami pralka stanęła. Kontrolki świecą, silnik nie kręci. Postanowiłem zajrzeć do silnika. Typowy objaw skończenia szczotek pomyślałem. I to była trafna diagnoza. Wymieniłem szczotki razem ze szczotkotrzymaczem za kilkanaście złotych i pralka pierze i wiruje bez mielenia już dwa lata! Łożysko już się pomału kończy bo huczy dość głośno ale z wirowaniem nie ma od tamtej pory problemu.

0
  • #17 14 Lis 2018 21:55
    wiesiekmisiek
    Poziom 23  

To wymień łożyska i simering, a praleczka pohula parę lat. Nie zwlekaj z tą wymianą gdyż zniszczona zostanie bieżnia simeringu i oś bębna.

0