Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie

jakub_stanecki 19 Wrz 2009 22:23 9503 18
  • Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie

Jakiś czas temu stwierdziłem, że pora dokonać gruntownej renowacji moich ZG40C. Posiadam eksportową wersję, produkowaną na licencji THOMSON-a. Impedancja 4Ohm, kolumny idealne do Radmora. Zasilam je Radmorem 5100 i Fonicą CDF001 – to pierwszy polski CD :). Jednak czas pozostawił na kulumnach ślady.
    Pudła były już dość zniszczone, porysowane, okleina na jednym z rogów zaczynała się odklejać. Kopułki na głośnikach niskotonowych były powciskane. Do tego nie podobała mi się sekcja wysokotonowa – była dziwnie „ostra” i „metaliczna” a przy tym trochę mało szczegółowa.
    Stwierdziłem też, że warto zająć się trochę wygłuszeniem obudowy...

I tak:

1.Pudła
    Zacząłem od zmiany terminali – denerwowały mnie już DIN-y, w które nie dało się wpiąć solidnych kabli a wtyki przy każdym odkurzaniu i wycieraniu kurzy latały po pokoju.
    Dokonałem zakupu normalnych terminali. Dziury wywierciłem wiertarką, wyrównałem pilnikiem i zamontowałem terminale, uszczelniając wszystko klejem epoksydowym.
    Następnie przyszła pora na podklejenie okleiny i malowanie. Malowaniem zajął się znajomy lakiernik – pomimo małej pokusy na lakier błyszczący, zdecydowałem się jednak ostatecznie na matowy – łatwiej utrzymać go w czystości, nie widać zarysowań i kurzu. Malowanie odbyło się za pomocą pistoletu. Położona została bardzo cienka warstwa lakieru, dzięki czemu nadal widoczna jest „struktura drewna” - efekt końcowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.
    Uznałem też, że warto postawić kolumnę na kolce. Efekt, poza wizualnym, jest też słyszalny – grają już tylko głośniki a nie cukierniczka na stole ;)
    Dalej wytłumienie – zdecydowałem się wykorzystać częściowo piankę jaką zastosował Tonsil – okleiłem nią górę, dół i boki kolumn. Zwrotnica powędrowała na sam dół kolumny. Zmieniłem też cieniutkie kabelki na solidne kable 2,5mm^2.
    Na tył zastosowałem wytłumienie watoliną i wełną poliestrową, Zastosowałem także małe klapki (grubości 9mm) by wygłuszenie tyłu kolumny było trochę oddalone od ścianek – kilka takich klapek, klejonych na wikol, dostałem u stolarza.
    Pozostaje jeszcze sprawa śrub – mam już wybrane śruby imbusowe i czekam na dostawę.

2.Niskie tony
    W kolumnie zastosowano chyba najlepsze głośniki jakie powstały w PRL-u - GDN 25/40/1 na szmacianym zawieszeniu, wraz z membraną bierną. Membrany były już nieźle odbarwione, a po dokładniejszych oględzinach stwierdziłem, że była już kiedyś malowana. Dlatego nie miałem oporów by zrobić to ponownie. Zastanawiałem się nad metodą – w grę wchodziły bejca, lakierobejca, lakier, farby różnej maści, bardzo polecany na forum spray. Jednak znalazłem rozwiązanie, w moim mniemaniu lepsze niż wszystkie w/w. Stwierdziłem, że membrany warto też jakoś usztywnić – i tutaj pojawiła się myśl o posmarowaniu klejem. I nagle olśnienie – wikol!!! A jako rozcieńczalnik do wikolu użyłem tuszu drukarskiego. Farbę zacząłem nakładać pędzlem, jednak chcąc zniwelować zaciek użyłem kawałka gąbki – i okazał się to strzał w „10”. Nakładanie farby skończyłem za pomocą bardzo gęstej gąbeczki. I efekt wizualny jest doskonały – membrany wyglądają jak nowe. Wkleiłem też nowe kopułki – niestety te z STX miały minimalnie mniejszy kołnierz niż oryginalne i troszeczkę to widać...

Wrażenie słuchowe – sądzę, że malowanie niewiele zmieniło, ale zmiana wygłuszenie już tak – wcześniej wydawało mi się, że te kolumny mają świetny bas... No właśnie – wydawało mi się :) Miały tylko dobry :) Świetny mają dopiero teraz :) Zwiększyła się dynamika i kontrola a nadal pozostał taki miękki i ciepły bas. Po prostu rewelacja. Co prawda basu jest troszkę mniej, ale jego jakość znacznie się poprawiła!!!

3.Średnie tony
    Tutaj Tonsil zastosował dość ciekawy głośnik szerokopasmowy GD 12/5. Miałem okazję słyszeć te kolumny, co prawda w wersji 8Ohm, z zamontowanym głośnikiem GDM 12/60 – i nie brzmiało to najlepiej. W tej kolumnie musi być głośnik szerokopasmowy i żaden inny – po prostu ten komponuje się najlepiej. Niestety nowe takie głośniki są niemal nie do dostania. Ja mam to szczęście, że w moich ZG40 są szerokopasmowe na szmacianym zawieszeniu – nie do zajechania. I tutaj zastosowałem patent z malowaniem – oczywiście uważałem by pomalować tylko membranę a nie zawieszenie.
    Kosze w których są głośniki wytłumiłem skrawkami watoliny po bokach i gąbką z tyłu.
    Nie zauważyłem żadnej różnicy – nadal jest świetnie :) - to znaczy, że nic nie popsułem :)

4.Wysokie tony
    Tutaj była największa zmiana. GDWK 9/40/1 poszły w odstawkę a ich miejsce zajęły bardzo polecane STX PJ. Jako, że wersja 4Ohm tego głośnika ma świetny SPL – 94 db konieczny okazał się tłumik – wyciszyłem je o 3 db - szeregowo 1R2, równolegle 10Ohm - 5W - nie wiem po co taki duży, ale jak szaleć to szaleć :) Ze względu na to, że nie używam przełącznika w kolumnie do podbicia tonów wysokich, zastosowałem obejście tego układu. Głośniki mają trochę inny rozstaw śrubek niż Tonsile, a w kolumnie były przykręcone do tubki, dlatego też zdecydowałem się na użycie kleju epoksydowego dwuskładnikowego oraz Encyklopedii i Słowników jako docisk na czas wiązania kleju :)

Różnica jest ogromna – soprany przestały mi przeszkadzać a zaczęły cieszyć :)
    Zastanawiam się teraz czy dobrze zrobiłem kupując STX a nie Vifę :) jak sobie pomyślę, że mogłoby być jeszcze lepiej to... :) ale lepsze jest przeciwnikiem dobrego :) jestem bardzo zadowolony z tej zamiany i uważam, że teraz śmiało mogę mówić o tej kolumnie, że jest niemal kompletna – nie posiada już słabych punktów :)

5.Koszt
    2x STX PJ – 2x27 = 54zł
    Wata poliestrowa – 10zł
    8x kolce – 8x2,8 = 22,4zł
    kopułki – 4x0,8 = 3,2zł
    terminale – 2x1,5 = 3zł
    wysyłka z STX – 20zł
    watolina – 6zł
    tusz – 3zł
    klej – 10zł (ale sporo zostało do innych prac remontowo budowlanych :)
    taśma dwustronna, cyna i inne – tego jest w każdym domu pod dostatkiem :)
    kabel – gdzieś leżał nieużywany to wziąłem :)
    wikol, malowanie, klapki 9mm – życzliwość ludzi :)
    RAZEM – ok 130zł

Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie Renowacja ZG40 -> wytłumienie, STX PJ, malowanie

Zdjęcia niskiej jakości, ale cóż :) do tej pory korzystam z YASHICA 2000 - lustrzanka na klisze - i w tak krótkim czasie nie opanowałem pożyczonego cyfraka :)

Fajne!
  • #2 19 Wrz 2009 22:58
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Co prawda basu jest troszkę mniej, ale jego jakość znacznie się poprawiła!!!

No i o to chodzi :D Nie ilość, ale jakość.

Co do vify - może i byłoby lepiej, ale dałbyś za nie 200 zł + przesyłka, a nie wykorzystałbyś w pełni ich potencjału (bez robienai pomiarów i projektowania zwrotnicy). Tak to możesz się cieszyć, że niewielkim kosztem uzyskałeś znaczną poprawę brzmienia.

Napisz czy modyfikowałeś coś w zwrotnicy - bo pisałeś w swoim temacie, że jakieś modyfikacje chcesz zrobić , ja Cie chyba nie do końca zrozumiałem i dostałem ostrzeżenie.

Co do wytłumienia, wczoraj znalazłem ciekawy link na ten temat, ale teraz to już musztarda po obiedzie.

Jak widać po opisie zamieszczonym przez autora - nie ma się co upierać, że "jak fabryka zrobi to jest najlepiej".

• #3 20 Wrz 2009 19:57
    jakub_stanecki
    Poziom 12  

w zwrotnicy nic nie modyfikowałem - ominąłem tylko ten układ podpicia/obciecia wysokich tonów - nie korzystam z niego a w jednej kolumnie powodował problemy

• #4 20 Wrz 2009 20:37
    Cersunited
    Poziom 16  

co jak co ale zg40 to juz baaardzo stara konstrukcja. Renowacja obudów-owszem . Pomalować ewentualne polakierować ok. Ale zmieniać przetworniki jest bez sensu szczególnie w takich pudlach. A Vifa była by tu porostu nie porozumieniem. Wiec renowacja ok. Ale reszta to kasa w błoto. Moje zdanie.

• #5 20 Wrz 2009 21:44
    piotr32
    Poziom 13  

No i popsułeś piękne brzmienie dobrych kolumn to moje zdanie.
    One kiedyś były strojone, w komorze bezechowej,
    Renowacja tak , przeróbki nie to moje zdanie.

• #6 21 Wrz 2009 02:02
    .:Proxy:.
    Poziom 12  

Jeśli chodzi o skrzynie to naprawdę ładnie wyszła renowacja - wyglądają jak nowe! Piękna robota:)
    Jeśli chodzi o przeróbki to dokładnie tak jak poprzednicy mam negatywne zdanie... niby "karoseria" ta sama a "silnik" już inny... Co do malowania głośników ciekawe rozwiązanie - jednak teraz to wszystko jakoś mrocznie wygląda...:/ W moich Zg40 niskie i bierna są w idealnym stanie o przyjemnym niebieskawym odcieniu membran, pewnie dlatego trochę mi to nie pasuje i jakos zlewa się z obudowa...
    Ja przy swojej regeneracji mam małą zagwozdkę, bo założeniem jest aby kolumny były w 100% oryginalne no i mam problem w zdobyciu tych szerokopasmówek ;(( eh.. nawet u mnie nigdzie nie ma tej żółtej gąbki a nie wiem czy ta z wytłoczeniami nie zmieni w jakiś sposób basu...
    Generalnie to kawał dobrej roboty :) Mam nadzieje że długo będą Ci służyć :)

• #7 21 Wrz 2009 09:40
    jakub_stanecki
    Poziom 12  

Kiedyś miałem ZG40 w wersji 8Ohm - i tam rzeczywiśćie były membrany fioletowo-granatowe - zresztą do dziś grają u kolegi :)
    natomiast u mnie były już przez poprzedniego użytkownika pomalowane na czarno - i nie dało się wrócić do poprzedniego stanu

co do zmiany wysokich tonów - Tonsil dał tutaj strasznie ciała - standardowe GDWK są straszne - aż prosiło się o zmianę

wygłuszenie też nie było najlepsze - a trochę się pomęczyłem aby dobrać idealny zestaw.
    Zacząłem od samej gąbki - tylko ładnie przyklejonej - nic się nie zmieniło
    lepiej było gdy zastosowałem gąbkę i watolinę
    natomiast wersja z watoliną i wełną na moje ucho :) brzmiała najlepiej
    nie sprawdzałem jeszcze watoliny, waty i gąbki razem, ale może jak będę zmieniał śruby to dołoże i przesłucham

.:Proxy:. napisał:
    Ja przy swojej regeneracji mam małą zagwozdkę, bo założeniem jest aby kolumny były w 100% oryginalne no i mam problem w zdobyciu tych szerokopasmówek ;(( eh.. nawet u mnie nigdzie nie ma tej żółtej gąbki a nie wiem czy ta z wytłoczeniami nie zmieni w jakiś sposób basu...

ok. 2 lata temu kupowałem do 8ohmowej kolumny GD 12/8/2 - chyba na www.e-tonsil.pl - niesety miały srebrne kopułki, ale dość dziwne było zawieszenie - nie była to pianka ani guma, wyglądało bardzo podobnie do tekstylnego, ale było sztywniejsze - coś jakby z impregnowanego i usztywnionego płótna albo papieru

znalazłem coś takiego - http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=755 - ale na zdjęciu wygląda to jak pianka

a swoich kolumn ponad rok szukałem na allegro :)

• #8 21 Wrz 2009 16:01
    Poziom 12  

jakub_stanecki napisał:

ok. 2 lata temu kupowałem do 8ohmowej kolumny GD 12/8/2 - chyba na www.e-tonsil.pl - niesety miały srebrne kopułki, ale dość dziwne było zawieszenie - nie była to pianka ani guma, wyglądało bardzo podobnie do tekstylnego, ale było sztywniejsze - coś jakby z impregnowanego i usztywnionego płótna albo papieru

znalazłem coś takiego - http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=755 - ale na zdjęciu wygląda to jak pianka

a swoich kolumn ponad rok szukałem na allegro :)

Tak dobrze myślisz. Moje Zg40 są 8Ohm'owe i z 1982r czyli późniejsza wersja Twoich Zg40. Może dlatego membrany w nich są tego koloru...
    Dziękuję za linki i za zainteresowanie :)
    Jednak jest mały problem, gdyż szukając tych szerokopasmówek również natknąłem się na te głośniczki które podałeś.... Niestety w moim przypadku jest pewien problem gdyż moje kolumienki są 8 Ohm'owe... Zastosowanie 4Ohm'owych głośników wiązałoby się z przeróbka zwrotnicy, gdyż ta jest przystosowana i liczona do zestawu 8Ohm'owego i dlatego nie będę mógł ich zastosować ;( Chyba będę zmuszony zastosować GDM 12/60 a one już maja całkiem inne zawieszenie i co gorsza nie są to szerokopasmówki :( Zwrotnica była specjalnie przygotowana pod GD i pewnie odbije się to w jakości średnicy...
    Jeśli chodzi o wytłumienie również spróbuje zastosować wełnę i porównam ją z gąbką :)
    Pozdrawiam.

• #9 21 Wrz 2009 17:00
    jakub_stanecki
    Poziom 12  

Nawet nie myśl o tych GDM-ach
    Jedną z kolumn miałem od takiego sprytnego, co też włożył GDM-a zamiast GD - kolumna grała zupełnie inaczej - średnica wybijała się ponad inne tony i brakwało tego "cudownego" wypełnienia pasma które zapewnia głośnik szerokopasmowy

poluj na allegro - co jakiś czas pojawiają się głośniki szerokopasmowe

• #10 21 Wrz 2009 19:47
    Trabi
    Poziom 36  

Fajnie odnowione. Podoba mi się. Miałem jakiś czas te kolumny i - jak na razie - nie trafiłem na takie które by im dorównały w brzmieniu. Mają to "coś".
    Widzę że masz lekko wciśniętą kopułkę na średniotonowym - możesz ją wyciągnąć "na mokro":
    Spryskaj kopułkę jakimś dezodorantem tak, żeby była mokra. Przyłóż do membrany rurę od odkurzacza i na najmniejszym ciągu i całkowicie otwartej przesłonie na rurze na moment włącz i wyłącz. Jak nie będzie efektu ponów lekko przymykając przesłonę na rurze ew. zwiększ minimalnie ciąg silnika. Jak kopułka wyjdzie - pozwól jej wyschnąć.
    To jest do zrobienia bo sam wielokrotnie tak naprawiałem wiele głośników i żaden nie został zniszczony. W ten sposób naprawiłem też średniotonowy i membranę bierną w tych kolumnach.
    To tak ode mnie :)

• #11 21 Wrz 2009 20:37
    jakub_stanecki
    Poziom 12  

Zgadza się - nigdzie nie mogłem dostać tak małych kopułek :( sprawdzę patent z dezodorantem - tylko muszę jakiś kupić :) w sztyfcie nie działa :)

• #12 22 Wrz 2009 20:29
    Trabi
    Poziom 36  

No pewnie że nie w sztyfcie :D W szpraju!

• #13 23 Wrz 2009 16:11
    Poziom 12  

jakub_stanecki napisał:
    Nawet nie myśl o tych GDM-ach
    Jedną z kolumn miałem od takiego sprytnego, co też włożył GDM-a zamiast GD - kolumna grała zupełnie inaczej - średnica wybijała się ponad inne tony i brakwało tego "cudownego" wypełnienia pasma które zapewnia głośnik szerokopasmowy

poluj na allegro - co jakiś czas pojawiają się głośniki szerokopasmowe

No właśnie tego się trochę obawiałem ;)
    Tak, poluje cały czas :) Niestety wersja 8Ohm'owa jest bardzo ciężko dostępna ;( Napisze jeszcze na elektrodzie, a nóż widelec znajdzie się ktoś kto chciałby sprzedać :)
    GDM-a i tak kupie, bo już się nie mogę doczekać tego żeby ich w końcu posłuchać :D

Pozdrawiam i raz jeszcze gratuluje udanej regeneracji :)

• #14 24 Wrz 2009 07:19
    Greg1702
    Poziom 20  

Szkoda tylko że nie zrobili dwóch czynnych membran w jednej kolumnie. Takie rozwiązanie jest niepotrzebne. Wtedy dopiero ta kolumna miałaby kopa. a tak to jest tylko 40 W mocy nominalnej.

• #15 24 Wrz 2009 18:43
    Poziom 12  

Greg1702 napisał:
    Szkoda tylko że nie zrobili dwóch czynnych membran w jednej kolumnie. Takie rozwiązanie jest niepotrzebne. Wtedy dopiero ta kolumna miałaby kopa. a tak to jest tylko 40 W mocy nominalnej.

Mylisz sie....
    Ale znaczy, że co cicho graja? To chyba nie miałeś przyjemności odsłuchu tych zestawów. Do słuchania "stereo" w pokoju ich moc (40W) w zupełności wystarcza i nie trzeba więcej, jak to jest w przypadku chińskich plastikowych śmieci, zalewających nasz rynek... Jeśli naprawdę potrzebujesz mocniejszego uderzenia, od tego są kluby z odpowiednim nagłośnieniem :wink:
    Więcej basu nie potrzeba, a ten co jest ma naprawdę wyjątkowe brzmienie:)
    Mam również inne kolumny tonsil-a niskich produkują sporo jednak bas jest zupełnie inny niż w Zg40. Membrany bierne maja coś w sobie... :)

• #16 24 Wrz 2009 19:25
    Greg1702
    Poziom 20  

Mi chodziło tylko o to ze drugi głośnik jest nieczynny a jego membrana pracuje tylko za pomocą ciśnienia który wytwarza drugi głośnik basowy. Tak z ciekawości zapytam ile masz m2 w pokoju??

• #17 24 Wrz 2009 21:03
    Cersunited
    Poziom 16  

Membrana bierna to dawno udowodniony najlepszy "typ" obudowy. Zalety z closed boxu i bass reflexu

• #18 25 Wrz 2009 02:17
    koojot
    Poziom 14  

Membrana głośnika idealnego powinna być nieskończenie sztywna i nieskończenie lekka...Takie papranie klejami membrany zmienia charakterystykę głośnika a co za tym idzie całej kolumny.Amatorstwo...

• #19 26 Wrz 2009 20:45
    jakub_stanecki
    Poziom 12  

koojot napisał:
    Membrana głośnika idealnego powinna być nieskończenie sztywna i nieskończenie lekka...Takie papranie klejami membrany zmienia charakterystykę głośnika a co za tym idzie całej kolumny.Amatorstwo...

temat malowania membran był wielokrotnie poruszany na forum
    zwolennicy wypowiadali się, że ciężar farby/lakieju/bejcy/kleju.... jest śladowy i praktycznie niezauważalny w porównaniu z ciężarem całej membrany
    i rzeczywiście - ilość farby jaką wykorzystałem jest śmiesznie niska - może 5-7ml - co nam daje ok 2-2,5g na membranę (a większosć tego ciężaru to woda, która i tak odparuje) - tak więc sztywność się zwiększa, ciężar to nie więcej niż kurz który się zbiera na nieużywanych głośnikach - jeszcze jakieś pytania... ?

a każda ingerencja w oryginalne kolumny jest poniekąd amatorszczyzną :) i wszystkie DIY są całkowicie amatorskie :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME