Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Założenia wstępne - robot

14 Cze 2004 11:35 2586 2
  • Poziom 19  
    Chciałbym zauważyć, iż bardzo ważną rzeczą przy budowie robotów jest ograniczenie mocy pobieranej przez wszystkie odbiorniki jakie tam zainstalujemy. Zarówno napęd, czujniki, procesory i inne.
    Wiąże się to z tym, że roboty, przeważnie mają wykonywać funkcje niezależnie od środowisk i zasadniczo same myśleć. Chyba że to roboty przemysłowe.
    Więc na sam początek dobrze jest określić listę zadań takiego robota, a dopiero potem dostosowywać sprzęt i zasilanie do niego.
    Wniosek jaki mi się nasówa: zanim zaczniesz co kolwiek kombinować z budową robota, najpierw zastanów się co będziesz od niego wymagał.
    Jakie zadania ma wykonywać, a w związku z tym jaki będzie najleprzy i najbardziej ekonomiczny sposób poruszania się, oraz jakjej będzie potrzebował mocy, potem, jakie będzie potrzebował czujniki i manipulatory, oraz jakiej mocy obliczeniowej będzie potrzebował do wykonywania swoich zadań, jak będzie się komunikował z otoczeniem i czy będzie większość (wszystkie) operacje obliczeniowe wykonywał sam, czy terz zebrane informacje będzie przesyłał do innego komputera-matki który będzie do bota przesyłał już gotowe wyniki obliczeń.
    Na ile taki robot ma być samodzielny? Jak skomplikowanych algorytmów będzie potrzebował i co ma wykonywać w czasie rzeczywistym, a co może poczekać.

Proszę o uwagi innych, gdyż na pewno nie zawarłem tu wszystkiego, a uważam, że na początek takie uwagi przydadzą się wszystkim początkującym konstruktorom robotów.
  • Poziom 14  
    Witam :-)

Założeniem wstępnym powinno być :

1. Ile mogę wydać na robota
    2. Ile mogę stracić w przypadku niepowodzenia

A resztaa sugesti kolegi już sama z siebie wynika :-)

Pozdrawiam ;-)
  • Poziom 17  
    mag32 napisał:
    oraz jakiej mocy obliczeniowej będzie potrzebował do wykonywania swoich zadań, jak będzie się komunikował z otoczeniem i czy będzie większość (wszystkie) operacje obliczeniowe wykonywał sam, czy też zebrane informacje będzie przesyłał do innego komputera-matki który będzie do bota przesyłał już gotowe wyniki obliczeń.
    no to w takim razie waznym zalozeniem powinien byc tez sposob komunikowania sie robota z komputerem, np droga radiowa, podczerwien czy poprzez przewod.