Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Astra, elektr. pompa ( napęd ) dachu

gpoint 20 Sep 2009 15:59 7235 2
Nazwa.pl
 • #1
  gpoint
  Level 2  
  Witam mam Opla Astre 1995r bertonke, od jakiegos czasu 3-4 tyg nie działa mi elektrycznie opuszczany dach. Wysiadł nagle w momencie gdy opuściłem go do pozycji zerowej silnik ( pompa ) się wyłaczyła i juz nie zaskoczyła. Założylem go przy pomocy ręcznej pompki ale to działa tylko w jedną stronę.

  Podczas naciskania włącznika elektr. słychac jak pykają przekaźniki w pompie, jednak ta ani drgnie, bezpieczniki sprawdzałem są ok, moze zawiesiły sie szczotki nie wiem nie chce jej rozbierac.

  Jeżeli ktoś zna problem bądź miał z czymś takim doczynienia bede wdzieczny za podpowiedz.
 • Nazwa.pl
 • #2
  pioart
  Level 38  
  Witam
  Sytuacja jest złożona . Problem polega na tym że musisz sprawdzić czy do silnika dochodzi prąd to że „chodzą” styczniki nie znaczy że pompa jest zasilana . wystarczy że jeden przekaźnik nie zadziała i się nie uruchomi . Posprawdzaj krańcówki /mikrusy/ . Właśnie na tapecie mam Saab-a też z padniętym dachem /ostatnio w nim usterki się mnożą jak chińczycy/ co prawda usterkę znalazłem /mechaniczna/ ale też dach brak reakcji , stycznik puknie i na displayu „błąd” okazało się że system nie dostawał sygnału ze stycznika co prawda powód mechaniczny ale błąd elektryczny. Pomocny byłby dla Ciebie schemat , ale z nim będzie /chyba/ ciężko .
  Pozdrawiam
 • #3
  gpoint
  Level 2  
  Dach:

  Z tego co zauważyłem i wyczytałem ze schematu to:

  Cały system jest oparty na: Pompie, przełączniku, 2 przekaźnikach, jakiejś kostce która jest wpięta pod system który sprawdza czy świeci się kontrolka ręcznego (jeśli się nie świeci to odcinane jest napięcie).

  Silnik ma 2 kable, działa tak samo jak szyby.

  Przekaźniki są 5 stykowe.

  W przekaźniku od składania dachu jest:

  87: (Chyba) +12, wpięcie kabla do linii 30 (linia główna się zdaje), między tym kablem jest umieszczony bezpiecznik pompy hydraulicznej. Gdy kabel wychodzi z przekaźnika napięcie jest rozdzielone na przekaźnik otwierania dachu.
  85: Brązowy, początek ma z przełącznika. w pewnym miejscu rozdziela się, w 1 kierunku idzie na diodę która podaje sygnał od kontrolki ręcznego do przekaźnika, rozdzielając jego styki i powodując odcięcie napięcia na pompę (tak samo jest z 2 przekaźnikiem, dioda od tego przekaźnika jest "wpięta" w diodę która sprawdza kontrolkę od przekaźnika otwierania dachu. W 2 stronę kabel idzie do przekaźnika, nigdzie więcej nie jest rozdzielany.

  Teraz 2 strona przekaźnika:

  87A: Napięcie +12, kabel wychodząc z przekaźnika wędruje do włącznika dachu, podając napięcie na sam włącznik i po naciśnięciu na włącznik na przekaźnik, po włączniku rozdziela się na: główną linię 15 ( linia +12 hihi, dowiedziałem się że są 2 linie napięcia ;o) Kabel rozdziela się na: w 1 stronę idzie na linię, przed linią jest bezpiecznik 30 A, w 2 stronę idzie w wiązkę szyb, zasilając 4 szyby.
  30: Do pompy. (Biały.)
  86: Z przekaźnika, rozdzielany jest na przekaźnik otwierania dachu, dalej idzie do przekaźnika blokady dachu, koniec wyjścia po 2 stronie przekaźnika (gdy świeci się kontrolka przekaźnik styka się z tym kablem, powodując otworzenie obwodu zasilania dachu.

  Przekaźnik otwierania dachu:

  85: wychodząc z przekaźnika idzie a raczej wpinany jest do kabla przełącznika.
  87: wpięcie do lini głównej 30, za pomocą kabla od przekaźnika zamykania dachu.
  86: Tak samo jak w przek. otwierania dachu.
  30: Silnik dachu.
  87A: Idzie do "Wyłącznik podnoszenia szyby, tylny lewy", wychodząc z tego przełącznika idzie do przekaźnika Wyłącznika bezpieczeństwa "Wyłącza tylnie szyby aby dzieci się nie bawiły itp)

  Przekaźnik anty składania dachu podczas jazdy (czyli, nie włączona kontrolka ręcznego, brak zasilania na przełącznik od dachu.)

  85: Na diody która to rozłącza.
  86: Na Panel szyb od kierowcy.
  30: Rozdzielony kabel na przekaźniki od otwierania/zamykania
  87A: Wychodzący kabel z przekaźnika, w kablu jest dioda "V12) (numer na schemacie), dalej do tego kabla jest wpięty inny kabel, na końcu jego jest "S66" "Ins Trument" "HS" , dalej kabel idzie na włącznik krańcowy ręcznego.

  Włącznik dachu ma 3 kable:
  1: +12
  2: Otwieranie
  3: Zamykanie.

  Wszelkie masy są dawane przez przekaźniki (chyba?)

  Schemat:http://fotoo.pl/hosting-zdjec/2009-08/066211b3/schem11.gif.html


  Uff ale tego.


  Edycja:

  Fabrycznie astra nie miała takiej instalacji, napięcie jest tylko po zapłonie.


  Sprawdziłem nie ma napięcia. Na dodatek szyby swiruja co prawda juz sie blaszki w przelacznikach polamaly albo poprzepalaly ale mysle ze to kwestia wymiany przelacznika glownego od str kierowcy.