Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spawanie nierdzewki i bieguny spawarki

20 Wrz 2009 16:46 26228 8
  • Poziom 11  
    Witam!
    Czy przy spawaniu nierdzewki bieguny spawarki podłącza się standardowo (ujemny masa, a dodatni na elektrodę) czy odwrotnie?
  • Poziom 15  
    wg mnie i mojej wiedzy standardowo
  • Poziom 11  
    Dzięki za pomoc :)
  • Poziom 33  
    Jeśli spawasz elektrodowo, to z tym jest różnie, zależy od elektrod, zazwyczaj podane jest to na opakowaniu, zazwyczaj plus na elektrode. Ale ja jednak zauważyłem, że dużo zależy od jakości samych elektrod. Jeśli na minusie źle sie spawa to i na plusie żadnej różnicy nie ma. Jest na rynku sporo kiepskich jakościowo elektrod do kwasiaka, którymi żebyś nie wiem jak kombinował to i tak będą kiepsko spawać.
  • Poziom 15  
    pozostaje chyba tig, albo mig w argonie... duzo tego masz? skad jestes? moze moge jakos pomoc?, tak namacalnie :)
  • Poziom 28  
    bardzo fajnie sie spawa elektrodami "OK" - (nie pamietam numeru) firmy zdaje sie esab. Spaw wychodzi gladki i rowny. W porownaniu do starych elektrod "żółtych" to niebo a ziemia
  • Poziom 33  
    kazitor23 napisał:
    pozostaje chyba tig, albo mig w argonie... duzo tego masz? skad jestes? moze moge jakos pomoc?, tak namacalnie :)

Dlaczego "pozostaje" ?? To są jedne z metod, TIG jest dokładny i "higieniczny", ale powolny i wymaga porządnego osprzętu, bez co najmniej pulsu nie ma sie co zabierać, mig/mag jest szybki tani, ale daje dużo rozprysków, co potem może byc kłopotliwe szlifowanie tego i rodzą sie kolejne problemy i nie nadaje sie także do bardziej precyzyjnych spawów, elektrody natomiast nie wymagają tyle osprzętu co te dwie pozostałe metody i dużo łatwiej nimi sie spawa kwasiaka niż Tigiem, dobrymi elektrodami do kwasiaka spawa sie na prawde pięknie, znacznie lepiej niż rutylowymi stal czarną, po za tym niektóre elektrody nadają sie do spawania stali mocno nawęglonych jak np. żeliwo, jakiś czas temu spawałem żeliwną pompe wody kwasiaczkiem, piękna sprawa. Ogólnie to nie polecam elektrod Baildon - totalny chłam. Tanie i w miare dobre są MetalWeld. Esaba nie polecam bo drogi i rewelacji nie ma. INOX B - bardzo dobre, zarówno do kwasiaka jak i żeliwa, umiarkowana cena, eleganckie spawy, bez problemowe spawanie.
    Należy też nie zapomnieć o tym, że po spawaniu bezwzględnie należy powierzchnie dokładnie oczyścić, a nawet wypolerować drobną pastą polerską, dobre są też czyściki do miedzi, może byc też drobnoziarnisty papierek. Są też różne środki natryskowe. Te stale wymagają zupełnie innej kultury pracy niż czarna, powierzchnia ma być czysta, błyszcząca, bez przebarwień, bo inaczej szybciej to korozja wpier..li niż zwykłą stal.
  • Poziom 17  
    Panowie wracając do biegunowości to tak w tig-u wiadomo minus na elektrodzie w magu plus a co do elektrod to za wyjątkiem tych z otuliną zasadową minus na elektrodę.
    Jeśli chodzi o sam proces przygotowania i spawania to już cała zabawa bowiem nierdzewka nie może widzieć zwykłej tarczy do szlifowania a po spawaniu należy tą stal wytrawić potem pasywacja by odtworzyć powieżchnię ochronną.W innym wypadku jak faktycznie zeżre ją szybciej niż czarnucha.