Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterujący obrotami wentylatora względem temperatury.

20 Wrz 2009 18:07 2069 3
 • Poziom 37  
  Witam.

  Czy ktoś przerabiał najprostszy z możliwych układów sterujących wentylatorem, które włączają wentylator po osiągnięciu np 50 st jednak na najniższych obrotach. Potem wraz ze wzrostem temperatury wentylator wciąż się rozpędza, a w przypadku spadku temperatury poniżej 50 st cały układ się wyłącza.

  Najprościej było by to zrobić z 2 osobnych układów - jeden na tranzystorze i termistorze, ustawionym tak że po podaniu napięcia wentylator rusza na najniższych obrotach. Drugi układ taki że po osiągnięciu danej temp włącza zasilanie.

  O ile pierwszy układ sterujący obrotami mam, to jaki macie pomysł na 2 układ ?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  Możesz zrobić komparatory na wzmacniaczu operacyjnym, najlepiej podwójnym.
  Jeden ustawiony na 50*C, który po przekroczeniu zadanej temp w ogóle załączy zasilanie wentylatora, a drugi do płynnej kontroli napięcia w funkcji temp.
 • Poziom 40  
  Witam
  Zrobiłem to z wykorzystaniem diody. Napięcie z czujnika temperatury przedostaje się do układu wykonawczego przez diodę. Przy niskich temperaturach, napięcie jest praktycznie zerowe, dopiero po przekroczeniu 30°C zaczyna przedostawać się przez diodę i wentylator zaczyna się kręcić. Napięcie na nim jest 0 lub od razu 6V wzwyż.