Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Menuet 6204 - nie działa radio

skiba_ziom 20 Sep 2009 19:42 3851 7
Tespol
 • #1
  skiba_ziom
  Level 14  
  Witam.
  Mam problem z radiem menuet 6204. Radio dostałem dziś po ok. 20 latach stania. Radio kompletne. Wszystkie lampy żarzą, żarówki świecą. Wzmacniacz w radiu jest sprawny, bo gdy podłączam zewnętrzne źródło dźwięku to gra. Nie działa za to odbiornik. Na wszystkich zakresach słychać tylko cichutki pogłos z transformatora (brum). Nic nie dało przeczyszczenie potencjometru ani wymiana kondensatora 50+50 uF. Lampy się grzeją. Najcieplejsza po pół-godzinnej pracy na zewnętrznym źródle dźwięku była EBL21, po prostu gorąca. Reszta lamp była raczej ciepła niż gorąca. Proszę o pomoc.
 • Tespol
 • Tespol
 • #3
  kopadam46
  Level 16  
  Witam. Zajmij się teraz torem p.cz (ECH-21 + filtry), później mieszaczem i heterodyną (ECH-21 + przełącznik zakresów). Ale najpierw sprawdź czy w radiu nie buszowały gryzonie (pogryzione cewki). Pomierz napięcia na obu ECH-21, sprawdź w klawiaturze czy suwak od załączania gramofonu jest sprawny, a przede wszystkim poczytaj posty nt. uruchamiania OR lampowych - jest ich cała masa. P.S. Pracujące lampy muszą być ciepłe, a niektóre gorące - po prostu lampy tak mają. Pozdrawiam.
 • #4
  skiba_ziom
  Level 14  
  Cewki wyglądają na dobre. Heterodynę nie wiem jak sprawdzić. Proszę o radę. Co do anteny to wiem o tym, ale i bez niej słychać by było przy kręceniu pokrętłem strojenia jakieś szumy, piski itp, a nie tylko stały, delikatny brum.

  Cewki itp. nie są pogryzione, klawisz od gramofonu jest sprawny, bo na gramofonie radio gra (z płyty :p). Co do tych wszystkich pomiarów to proszę trochę prościej bo dopiero zaczynam przygodę z techniką lampową.
 • #5
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kolega już zapewne zauważył, że ten odbiornik nie posiada wbudowanej anteny wewnętrznej, ferrytowej lub pętlowej, dlatego bez podłączonej anteny zewnętrznej, nic nie będzie odbierał. Gdyby Kolega miał jeszcze jakieś wątpliwości co do anteny, to proszę popatrzeć na schemat tego odbiornika http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/radioam_krotkofal/1962_07_1.htm
  Podłącz kilka metrów przewodu do gniazda antenowego i sprawdź czy odbiornik odbiera jakieś stacje.

  Jak sprawdzić czy heterodyna pracuje, była już mowa w tym dziale.

  GM
 • #6
  noe1
  Level 21  
  Heterodynę najlepiej sprawdzić oscyloskopem. Na jednej z cel kondensatora obrotowego powinien być piękny wykres sinusoidy o częstotliwości na długich w granicach ok 600 do 700 kHz. Oscyloskop najlepiej podłączyć przez kond.ok 50 pF, jeżeli nie dysponujesz sondą.
 • #7
  skiba_ziom
  Level 14  
  Radio stoi u babci, więc nie codziennie mam do niego dostęp.
  Najpierw spróbuję z tą anteną.
  Co do tej heterodyny to nie mam oscyloskopu. Dysponuję tylko multimetrem UNI-T M830BUZ, miliwoltomierzem analogowym o zakresie do 250mV i amperomierzem analogowym -20A do +20A. Czy da się coś tym zdziałać?
 • #8
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Quote:
  amperomierzem analogowym -20 do +20V.

  Fiu, fiu, fiuuu...

  Zmierz spadek napięcia na rezystorze łączącym siatkę triody heterodyny z masą.
  Napięcie owe winno wynosić minus kilka woltów.
  Korzystaj z funkcji "Szukaj".