Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świetlówka 8W, sprawdzony schemat

_LBX_ 20 Wrz 2009 19:50 7309 15
  • #1 20 Wrz 2009 19:50
    _LBX_
    Poziom 22  

Witam Panowie mam pewien problemik. Mam skuterek do przeróbki konkretnie już go kończę ale podświetlenie sobie jeszcze gościu zażyczył. Powiedział, ze nie na diodach tylko na świetlówkach 8w jedna na środku wystarczy.
    I tu mam problem. Z zmontowaniem sobie poradzę, ale jak zasilić świetlówkę 8w z 12v?
    Przeczytałem ten temat. Znalazłem taki rysunek. Świetlówka 8W, sprawdzony schemat
    Proszę was o jakiś sprawdzony schemat bo co znajdę i wydaje mi się ok to zaraz pod spodem pisze że to nie działa. :(

0 15
  • Pomocny post
    #2 20 Wrz 2009 22:39
    mkpl
    Poziom 37  

Dlaczego? układ jakoś tam zadziała. 555 robi za generator taktujący tranzystor który zasila transformator, inna kwestia to to, że taki układ ma bardzo małą sprawność

0
  • #4 21 Wrz 2009 06:41
    _LBX_
    Poziom 22  

No właśnie powiedział, ze tylko świetlówka nie wiem czemu ale jak tak chce to zrobię :P
    A co myślicie o takim czymś? Świetlówka 8W, sprawdzony schemat Tylko wywalić te diody na końcu. Ile to będzie prądu pobierało?

0
  • Pomocny post
    #5 21 Wrz 2009 09:28
    mkpl
    Poziom 37  

No szczeże mówiąc ciekawy schemat :) ale diody bym zostawił i podłączył elektronike z świetlówek energooszczędnych (wywalając oryginalne diody).
    Zapewni to poprawne warunki pracy takiej świetlówki która będzie lepiej i dłużej działać :)

0
  • #6 21 Wrz 2009 09:43
    _LBX_
    Poziom 22  

Myślałem, nad świetlówka liniową, ale chyba tez ruszy z elektroniki energooszczędnej? Nawet kiedyś podpiąłem z ciekawości i działało. Pojutrze kupie tę energooszczędną i podepnę przez elektronikę. Ciekawe czy ruszy ;)

0
  • Pomocny post
    #7 21 Wrz 2009 09:50
    mkpl
    Poziom 37  

Liniowa a energooszczędna to jest dokładnie to samo. Kwestia tego, że energooszczędna jest "połamana" aby zmniejszyć jej wymiary.
    Poszukaj gdzieś jakiejś uszkodzonej energooszczędnej, rozbebesz ją i podłącz elektronike do "liniowej". Chodzi o to, że jak podłączysz świetlówkę bezpośrednio pod trafo zapewniasz jej zimny zapłon oraz brak stabilizacji prądu przez co niszczą się elektrody.
    Wszystko to posiada elektronika z energooszczędnej (chyba, że wolisz starter z dławikiem) a w dodatku na tej płytce znajduje się falownik który taktuje lampe wielokrotnie wyższą częstotiwością (rzędu kHz) co poprawia jej sprawność.
    Kupować nowej raczej się nie opłaca.
    Popytaj po znajomch czy nie mają jakiejś padniętej ewentualnie w sklepach :) Sam ostatnio "wyhaczyłem" kilka świetlówek z recyklingowych :D

0
  • #8 21 Wrz 2009 09:56
    _LBX_
    Poziom 22  

No to ok ;) Pewno wujek będzie miał kilka ma tylko świetlówki w domu to popytam. A jak nie będzie miał to kupie i zostawię sobie świetlówkę to zrobię jakąś do domu awaryjną.

0
  • #9 21 Wrz 2009 13:03
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

baaks napisał:
    A co myślicie o takim czymś? Świetlówka 8W, sprawdzony schemat Tylko wywalić te diody na końcu.

Lepiej unikać zasilania świetlówek składową stałą.
    Ostatni ze schematów z pierwszego linka co podałem jest nagminnie stosowany do zasilania CCFL w matrycach monitorów LCD, długa żywotność, sprawność, możliwość regulacji jasności

Thanks to this choke, mutual conduction between the two transistors is no longer a problem, allowing for a very simple drive scheme and almost lossless operation. The input current becomes almost clean DC, minimizing further filtering requirements. And the waveform becomes a quite clean sine wave, which gives a tremendous advantage in terms of radiated noise!

Pokombinowałbym z elementami z takiego inwertera bo nawijać transformator nie jest zbyt przyjemną zabawą.

0
  • #10 21 Wrz 2009 15:56
    _LBX_
    Poziom 22  

Czyli jak bym załatwil sobie przetwornicę świetlówki od monitora lcd to 8 watowa mi będzie świecić?

0
  • #11 21 Wrz 2009 16:20
    mkpl
    Poziom 37  

WojtasJD> racja ale jak podłączy falownik z energooszczędnej wszystko będzie ok :)
    baaks> nie CCFLL są na dużo wyższe napięcia

0
  • #12 21 Wrz 2009 16:39
    _LBX_
    Poziom 22  

to w końcu jak mam podłączyć?
    Tak jak mkpl mówiłes na poczatku?

0
  • #14 21 Wrz 2009 16:56
    _LBX_
    Poziom 22  

Tam chyba pisze że można.
    Jakie rurki?

0
  • Pomocny post
    #15 21 Wrz 2009 17:04
    mkpl
    Poziom 37  

Rurki czyli świetlówki z matrycy LCD przystosowane do pracy z inwerterem.
    Co do mojego pomysłu podłącz jak pisałem wcześniej

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli chodzi o regulacje układu to ustawiasz na 230V pradu zmiennego na wyjściu trafa

0
  • #16 21 Wrz 2009 17:09
    _LBX_
    Poziom 22  

No to zrobię tak jak mówisz. łatwiej mi zrobić to niż inwerter kombinować.

0