Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasobnik warstwowy do kondensacyjnego pieca jednofunkcyjnego

20 Wrz 2009 22:37 9815 14
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich chcących pomóc.
  Potrzebuję informacji czy do pieca jednofunkcyjnego kondensat Vaillant eco Tec plus vc da się podłączyć zasobnik warstwowy (poczytałem trochę na forach i wydaje się ciekawym rozwiązaniem)?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Niestety nie,kocioł jednofunkcyjny VC ma wyjście służące do podłączenia zasobnika z wężownicą lub płaszczem grzewczym ,natomiast zasobnik warstwowy podłącza się do kotła dwufunkcyjnego czyli takiego który ma wbudowany płytowy wymiennik do podgrzewania wody użytkowej .
 • Poziom 9  
  Pomimo że posiada dodatkowe przyłącze na zasobnik? W tym piecu według instrukcji podłącza się oddzielnie zasilanie i powrót ogrzewania (fi 22) a ponadto są mniejsze wyprowadzenia opisane jako przyłącze instalacji zimnej wody i przyłącze instalacji ciepłej wody (fi 15). Być może w tym przypadku coś da się zrobić?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Prawdopodobnie się da, niestety nie słyszałem o takim układzie fabrycznym, proponuje zamiast warstwowego zbiornika, płaszczowy. Myślę że zaspokoi twoje potrzeby z dużą nadwyżką.
  Zastanawiam się tylko dlaczego nie wybrałeś gotowego rozwiązania przecież ww firma ma takie rozwiązania. Z punktu ekonomi dokładanie teraz hydrauliki i automatyki jest nie opłacalne.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Dodatkowe wyjście z kotła służy do podłączenia wężownicy lub płaszcza grzewczego ,tam przepływa woda z instalacji CO,a nie użytkowa.
  W zasobniku warstwowym woda użytkowa z zasobnika przepływa przez kocioł (wymiennik płytowy kotła)i po podgrzaniu wraca do zasobnika .Nie miesza się z wodą z instalacji CO.

 • Moderator na urlopie...
  Temat nieopłacalny z wielu względów, a najbardziej za sprawą drogiej automatyki, która tym posteruje, dodatkowa pompa, itp.
  Jakiej pojemności jest ten zasobnik?
 • Poziom 9  
  Pojemność 200 l, zasilić ma dwie łazienki (odległość od pieca ponad 10 m) i ogrzać powierzchnię 150m, Jeżeli chodzi o wybór tego pieca to doradził mi tak jeden z montażystów, co prawda każdy z nich dedykował swoje marki, jednak wszyscy byli zgodni co do tego że powinien być to piec jednofunkcyjny z zasobnikiem cytuję "tak naprawdę ten jednofunkcyjny ma dwie funkcje oddzielnie struje ciepłą wodą i centralnym ogrzewaniem" Więc nie miałem powodu im nie wierzyć. Dopiero teraz poszedłem po rozum do głowy i zacząłem trochę czytać fora i okazuje się że nie jest tak do końca. Panowie czy przy takich parametrach zasobnik jest niezbędny? Zastanawiam się nad zwrotem tego pieca i wymiany na dwufunkcyjny co jest korzystniejsze? Z punktu widzenia eksploatacji?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  No to pojechali, 2 łazienki i 200 litrów, a ile osób do umycia? Kocioł 2 funkcyjny na dwie łazienki (jeśli mają być równocześnie używane), to nieporozumienie.
 • Poziom 9  
  Rodzina 4-osbowa, w jednej łazience wanna 150l w drugiej łazience natrysk.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Ja bym założył zasobnik 120 litrowy i z pewnością by to starczyło. Ale na pewno nie 2 funkcyjny; za mało wody.

 • Moderator na urlopie...
  No nie tak do końca.
  2 funkcyjny produkuje wody do obrzydzenia, a 1 funkcyjny tylko ma określoną pojemność zasobnika.
  Jednak przesyłanie jej na odległość pow. 5-6 m (w rozwinięciu rury) z kotła 2 funkcyjnego staje się mało fajne, ze względu na długie oczekiwanie na ciepłą wodę. Dobrze, jeżeli do wanny jest dalej, a do tej łazienki z prysznicem blisko. Jeżeli odwrotnie, to porażka. Wtedy jednak 1 funkcyjny z cyrkulacją CWU
 • Poziom 9  
  Panowie nie ułatwiacie mi zadania jeżeli chodzi o odległości to łazienka z prysznicem jest bliżej. A co z ekonomicznego punktu widzenia jeżeli chodzi uzyskanie ciepłej wody, korzystniej wyjdzie zasobnik czy piec z wbudowanym zasobnikiem dwufunkcyjny?

 • Moderator na urlopie...
  Strzał w 10, czyli :
  JUNKERS Cerapur ACU z wbudowanym zasobnikiem 42 litrowym z możliwością podłączenia cyrkulacji. Do tego najlepszy w Polsce serwis, wyróżniony laurem konsumenta
  DOBRY WYBÓR :D
 • Poziom 2  
  Pozwolę sobie podłączyć z pytaniem związanym z tematem: czy cyrkulacja w przypadku zbiornika warstwowego ma sens? :)
  Mam wątpliwość co do tego zagadnienia, bo przecież ideą zasobnika warstwowego jest właśnie "uwarstwowienie" wody a ono chyba będzie stopniowo zanikać przy pracy cyrkulacji na wodzie z tego zbiornika, czy nie tak?

  Był kiedyś na rynku taki zewnętrzny zasobnik warstowy z termostatem i pompą firmy C&M ale on nie miał wyjścia na cyrkulkację - może jednak było to celowe ograniczenie?
  Choć z drugiej strony Vaillant ecoCompact ma wbudowany zasobnik warstowy i ma cyrkulację...

  Nie wiem co o tym myśleć.
  Tak ogólnie to od dłuższego czasu zastanawiam się czemu nie ma na rynku praktycznie żadnej oferty zasobników warstowych ZEWNĘTRZNYCH, czyli do podłączenia do dowolnego, już posiadanego pieca? Wiem, że lepiej kupić gotowy produkt z wbudowaną automatyką i pompą ładującą, ale jeśli ktoś już ma piec to co ma zrobić? Wyrzucić? Sprzedać za grosze używany piec?
 • Poziom 9  
  Podnoszę temat cyrkulacji przy zastosowaniu zasobnika warstwowego.

  Proszę o opinię, czy podłączenie cyrkulacji do zasobnika warstwowego o pojemności 100l (np. DeDietrich) jest możliwe i ma sens. Słyszałem, że cyrkulacja zaburza warstwowe układanie się wody w zasobniku i niepotrzebnie uruchamia pompę wewnątrz zasobnika, która uruchamia kocioł, aby nagrzać górną warstwę wody do zadanej temperatury,

  Proszę o opinie.