Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie ochronników przepięciowych

tyktyk 20 Wrz 2009 22:44 14437 5
 • #1 20 Wrz 2009 22:44
  tyktyk
  Poziom 24  

  Mam dylemat otóż jest rozdzielnia która jest zasilana z układu tn-s całość w domu wykonana też tym układem sieci. W rozdzielni jest szyna PE do której podłączone są wszystkie przewody PE ze wszystkich obwodów do tej szyny przychodzi też przewód żółto zielony z przewodu zasilającego. W kotłowni zrobiona jest GSW połączona z bednarką. Teraz dwie odpowiedzi która poprawna?

  1. Ochronniki przepięciowe łączę przewodem 16mm² z tą szyną Gsw bezpośrednio i dopiero od tej szyny lecę przewodem np.6mm² do szyny pe W rozdzielni.


  2. Ochronniki przepięciowe łączę przewodem 16mm² do szyny pe w rozdzielni i następnie dalej przewodem 16 mm² do szyny gsw.

  Zamieniłem "przepięciówkę" na bardziej elektryczną nazwę. [Łukasz].

  1 5
 • #2 21 Wrz 2009 00:56
  zielonystan
  Poziom 10  

  W domu mieszkalnym przypuszczam ze stosujesz ochrone przeciwprzepięciową B+C
  na stronie moellera jest to dość dobrze opisane http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=319,, a jeśli chodzi grubość przewodu ochronnego to dobiera sie je w zależnosci od klasy ochronika , do klasy B+C można stosować 6mm ale przekroj nie może być już od niego mniejszy .

  0
 • #4 21 Wrz 2009 17:04
  remik_l
  Poziom 29  

  Przewód PE z ochronników podłączasz do szyny PE w rozdzielni.
  Szyna PE w rozdzielni powinna być połączona z GSW.
  Do połączenia ochronników należy stosować przewody o przekrojach równych przekrojowi przewodów fazowych lub w zależności od zabezpieczenia nadprądowego przewodu zasilającego rozdzielnię.

  Połączenie ochronników przepięciowych

  1
 • #5 21 Wrz 2009 17:51
  79Jarek
  Poziom 16  

  Należy także pamiętać o tym, aby używać możliwie krótkich odcinków przewodów do podłączenia. Stosując krótkie połączenia unika się powstawania wysokich napięć dodatkowych w trakcie odprowadzania impulsów do ziemi, a właściwości ogranicznika są optymalnie wykorzystane. Zaleca się, aby przewody połączeniowe nie przekraczały
  długości 0,5 m. Połączenia można wykonać w tzw. układzie V.

  1
 • #6 21 Wrz 2009 20:53
  tyktyk
  Poziom 24  

  Połączenie ochronników przepięciowych


  Połączenie ochronników przepięciowych

  Połączenie ochronników przepięciowych

  Połączenie ochronników przepięciowych

  Zrobiłem rysunki rozdzielni odnośnie której jest pytanie na razie jest ona nie uruchomiona i połączona zgodnie z rysunkiem pierwszym między szyna pe a zabezpieczeniem przepięciowym jest ok 40 cm czy powinienem zmienić połączenia zgodnie z którymś rysunkiem np 2 lub 3. jeśli dobrze zrozumiałem z prezentacji to rozwiązanie 4 nie wchodzi w grę.
  Niestety w obecnym rozwiązaniu przewód 16mm² idzie do góry skrzynki przechodzi nie rozcięty przez szynę pe i biegnie niżej do zabezpieczenia przepięciowego, co wydłużyło drogę kabla o ok 70cm.
  To czarne u dołu to kabel zasilający i narysowana jego żyła PE]
  Niestety zmiana szyny pe na dół skrzynki nie jest możliwa jak również przeniesienie zabezpieczenia wyżej nie jest możliwe. Długość przewodu 16mm² od rozdzielni do gsw ok 5m
  Moje wątpliwości wzieły się gdy przez przypadek trafiłem na tę stronę i odpowiedzi na niej zawarte http://www.grupy.otopr.pl/pomocy-elektryk-inatalator,usn,745800.html

  Cytat:

  4c. Jeden z elektryków twierdzi, że przewód masujący PE ("ŻO")
  podłączzony do bednarki ma łączyć jedynie mostek
  zwierający na przepięciówce i iść do szyny zacisków uziemiających
  dla każdego obwodu, inny- że ma być połaczony do szyny
  wyrównawczeja dopiero z niej- połączenie do do szyny
  zacisków uziemiających dla każdego obwodu.
  Ten drugi ma racje.

  0