Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie ochronników przepięciowych

tyktyk 20 Wrz 2009 22:44 13669 5
  • #1 20 Wrz 2009 22:44
    tyktyk
    Poziom 24  

Mam dylemat otóż jest rozdzielnia która jest zasilana z układu tn-s całość w domu wykonana też tym układem sieci. W rozdzielni jest szyna PE do której podłączone są wszystkie przewody PE ze wszystkich obwodów do tej szyny przychodzi też przewód żółto zielony z przewodu zasilającego. W kotłowni zrobiona jest GSW połączona z bednarką. Teraz dwie odpowiedzi która poprawna?

1. Ochronniki przepięciowe łączę przewodem 16mm² z tą szyną Gsw bezpośrednio i dopiero od tej szyny lecę przewodem np.6mm² do szyny pe W rozdzielni.

2. Ochronniki przepięciowe łączę przewodem 16mm² do szyny pe w rozdzielni i następnie dalej przewodem 16 mm² do szyny gsw.

Zamieniłem "przepięciówkę" na bardziej elektryczną nazwę. [Łukasz].

1 5
  • #2 21 Wrz 2009 00:56
    zielonystan
    Poziom 10  

W domu mieszkalnym przypuszczam ze stosujesz ochrone przeciwprzepięciową B+C
    na stronie moellera jest to dość dobrze opisane http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=319,, a jeśli chodzi grubość przewodu ochronnego to dobiera sie je w zależnosci od klasy ochronika , do klasy B+C można stosować 6mm ale przekroj nie może być już od niego mniejszy .

0
  • #4 21 Wrz 2009 17:04
    remik_l
    Poziom 29  

Przewód PE z ochronników podłączasz do szyny PE w rozdzielni.
    Szyna PE w rozdzielni powinna być połączona z GSW.
    Do połączenia ochronników należy stosować przewody o przekrojach równych przekrojowi przewodów fazowych lub w zależności od zabezpieczenia nadprądowego przewodu zasilającego rozdzielnię.

1
  • #5 21 Wrz 2009 17:51
    79Jarek
    Poziom 16  

Należy także pamiętać o tym, aby używać możliwie krótkich odcinków przewodów do podłączenia. Stosując krótkie połączenia unika się powstawania wysokich napięć dodatkowych w trakcie odprowadzania impulsów do ziemi, a właściwości ogranicznika są optymalnie wykorzystane. Zaleca się, aby przewody połączeniowe nie przekraczały
    długości 0,5 m. Połączenia można wykonać w tzw. układzie V.

1
  • #6 21 Wrz 2009 20:53
    tyktyk
    Poziom 24  

Zrobiłem rysunki rozdzielni odnośnie której jest pytanie na razie jest ona nie uruchomiona i połączona zgodnie z rysunkiem pierwszym między szyna pe a zabezpieczeniem przepięciowym jest ok 40 cm czy powinienem zmienić połączenia zgodnie z którymś rysunkiem np 2 lub 3. jeśli dobrze zrozumiałem z prezentacji to rozwiązanie 4 nie wchodzi w grę.
    Niestety w obecnym rozwiązaniu przewód 16mm² idzie do góry skrzynki przechodzi nie rozcięty przez szynę pe i biegnie niżej do zabezpieczenia przepięciowego, co wydłużyło drogę kabla o ok 70cm.
    To czarne u dołu to kabel zasilający i narysowana jego żyła PE]
    Niestety zmiana szyny pe na dół skrzynki nie jest możliwa jak również przeniesienie zabezpieczenia wyżej nie jest możliwe. Długość przewodu 16mm² od rozdzielni do gsw ok 5m
    Moje wątpliwości wzieły się gdy przez przypadek trafiłem na tę stronę i odpowiedzi na niej zawarte http://www.grupy.otopr.pl/pomocy-elektryk-inatalator,usn,745800.html

Cytat:

4c. Jeden z elektryków twierdzi, że przewód masujący PE ("ŻO")
    podłączzony do bednarki ma łączyć jedynie mostek
    zwierający na przepięciówce i iść do szyny zacisków uziemiających
    dla każdego obwodu, inny- że ma być połaczony do szyny
    wyrównawczeja dopiero z niej- połączenie do do szyny
    zacisków uziemiających dla każdego obwodu.

Ten drugi ma racje.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo