Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ustawic wałki rozrzadu w Mondeo 1.8 Zetec

20 Wrz 2009 23:13 18135 5
 • Poziom 23  
  Witam mam pytanie odnośnie rozrządu w moim Mondeo. A wiec padła mi uszczelka pod głowica i bylo konieczne jej wymontowanie oraz odkrecenie wałkow razrzadu i niestety nie bylo zaznaczone jak szly wałki i teraz moje pytanie jak ustawie pierwszy cylinder w GMP to walek ma zaczynac cykl zasysania czyli krzywki walka dolotowego beda przy samych popychaczach tak ?

  Drugie pytanie dotyczy tego od ktorej strony liczymy cylindry czyli od ktorego zaczac poniewaz na kablach zaplonowych mam ze 1 jest od strony rozrzadu zas na wtryskach naklejka mowi ze jest to 4 choc naklejka mogla byc przelozona bo została tylko jedna

  3.Trzecie pytanie to co wymieniac przy rozrzadzie mam zamiar wymienic pasek rolke napinajaca i 2 te małe prowadzace i czy nalezy wymieniac jeszcze ta rolke zebata która jest na wale korbowym czy jej akurat nie trzeba ruszac

  Moj samochód to Mondeo MK II 97r 1.8 ZETEC benzyna
  Dziekuje za odpowiedzi
 • TestoTesto
 • Poziom 30  
  Jak patrzysz od strony rozrządu koło dolnego koła po lewej stronie koło pół osi masz kołek blokujący tylko musisz odkręcić śrubę,a wałki blokujesz specjalną blokadą,a tak po za tym na elektrodzie gdzieś jest opis rozrządu do twego autka.
 • TestoTesto
 • Poziom 23  
  Tyle to wiem ale mam wyjete walki rozrzadu z glowicy i pytalem sie czy jak pierwszy cylinder jest w gorze to czy wtedy zaczyna sie cykl zasysania bo ustawic to wiem mniej wiecej jak i czy wymieniac ta rolke na wale korbowym czy nie ma takiej potrzeby
 • Poziom 22  
  Jak ustawic wałki rozrzadu w Mondeo 1.8 Zetec

  hmm...książka mówi że to co widać na powyższym rysunku ma być MGP ale tak nie jest,wszystkie tłoki są w jednej lini.pokręć trochę wałem,ustaw 1 tłok w MGP a powinno się pokryć malutkie wycięcie na kole z występem oznaczonym na rysunku jako 1.
  Jak to mówią nie patrz na książkę patrz na tłok :D

  Głowicę ustawiasz na..płaskownik..

  Jak ustawic wałki rozrzadu w Mondeo 1.8 Zetec

  cytat:
  • Ustalić wały rozrządu w położeniu odpowiadającym
  GMP za pomocą liniału regulacyjnego
  (1, rys. F-10287), wkładając liniał w rowki
  wałów (2); (3) - głowica cylindrów. Jeśli nie
  dysponuje się tym specjalnym przyrządem,
  włożyć odpowiedni stalowy liniał i w razie
  potrzeby ustawić go równolegle do głowicy
  cylindrów za pomocą podkładek. Wymiary
  liniału, patrz rys. F-10336.
  Uwaga. Jeśli nie można włożyć liniału, ponieważ
  rowki wałów rozrządu znajdują się
  poniżej górnej krawędzi głowicy cylindrów,
  należy wykonać dodatkowy obrót wałem korbowym.
  W celu obrócenia wału korbowego
  nałożyć koło pasowe. Jeśli nie można włożyć
  liniału, gdyż rowek jednego z wałów rozrządu
  ma położenie skośne, należy ponownie ustawić
  kąty rozrządu. Kąty rozrządu są ustawiane
  każdorazowo po zamontowaniu paska zębatego.
  koniec cytatu :D

  Generalnie to ustawiasz 1 tłok na GMP,blokujesz wałki rozrządu płaskownikiem,zakładasz i napinasz pasek na lekko poluzowanych kołach rozrządu (a że tam nie ma klinów same wałki mogą być unieruchomione a koła mają swobodę ruchu co znakomicie ułatwia trafienie zębami paska.dokręcasz koła wałków rozrządu siłą 70 Nm.
  Wyjmujesz płaskownik,robisz kilka obrotów silnikiem,oczywiście kluczem a nie rozrusznikiem jak to robią inni :D i ewentualnie korygujesz naciąg paska.
 • Poziom 18  
  Koła paska rozrządu na wale nie wymienia się , tylko wszystkie rolki ew pompę wody jeżeli już widać wycieki . Pasek ma być tak napięty aby na napinaczu zgadzały się wskaźniki w momencie jak kręcisz wałem .
 • Poziom 23  
  OK Dzieki za odpowiedzi posiedzialem troszke przy mondku i wszystko na logike robilem to jest proste jak konstrukcja cepa wystarczy pomyslec i kazdy Laik zrobi.
  Dzieki za wszystkie rady wszystko wiem najtrudniejsza rzecza bylo odkrecenie sruby na kole pasowym walu korbowego ale mlotek 2kg :D przecinak rozwiazały moj probelm

  Pozdrawiam RafalGT2