Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział TVP z satelity przez modulatory

henryy 20 Wrz 2009 23:43 3768 10
  • #1 20 Wrz 2009 23:43
    henryy
    Poziom 11  

Witam.
    Czytałem na tym forum o tym co trzeba kupić by można było odbierać TVP z satelity. Mam dodatkowe pytanie. Chciałbym mieć tę telewizję w pięciu pokojach, oczywiście na pięciu telewizorach niezależnie. Co musiałbym dokupić do opisywanego na forum zestawu? Jak zrozumiałem wypowiedź Prezesa TVP, rozdzielenie sygnału nadawanego przez nich nie będzie nielegalne. Proszę o w miarę proste wyjaśnienie - nie jestem zawodowcem w tej dziedzinie. Gdyby ktoś mi narysował schemat takiego rozwiązania z rozrysowanymi urządzeniami byłbym niezmiernie wdzięczny.
    Pzdr.

0 10
  • #4 21 Wrz 2009 08:47
    henryy
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź.
    W tej chwili mam Telewizję na kartę, i tak sobie pomyślałem, co by tu zrobić, żeby w każdym pokoju był telewizor. Może ktoś się zdziwić dlaczego w każdym pokoju, ale to jest mieszkanie hotelik. Nie stać mnie żeby wydać 5000, a tym bardziej 10000 PLN, a chciałbym podłączyć do każdego pokoju TV. Czy można jakoś rozbudować obecny stan - jeden telewizor na całe mieszkanie?
    Pzdr.

0
  • #6 21 Wrz 2009 11:09
    Doominus
    Poziom 34  

Z tnk nie będzie problemu żadnego.
    Na forum sposób instalacji i sprzęt został opisany tysiące razy tylko czytać :D

0
  • #7 21 Wrz 2009 11:16
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

[quote="Doominus"]Wydasz na dekodery 5000-10000zł a na 5 abonamentów cię nie stać :P
    Tam jest system kodowania NDS VideoGuard.

Dodano po 2 [minuty]:

Sprzęt od TVP ma kosztować około 300PLN. Czyli łącznie będzie to 1500PLN. A nawet nieco taniej z racji że będzie tylko jedna czasza.

Konwerter - jeden octo - 240-250 PLN. Możesz kupić drugi by mieć zeza np. na HotBird. - 480 - 500PLN

Jeśli do anteny jest daleko o miejsc gdzie będa tunery to taniej wyjdzie Multiswitch + nawet dwa konwertery specjalne pod multiswitcha.

A teraz - potrzebujesz 5 kart jeśli chcesz obierać FTV i w przyszłości Pay-TV.
    Czyli 250PLN - zapewne będzie rabat. Jeśli wystarczy tobie tylko pakiet FTA nie kupujesz karty (zawsze ja dokupić można). Zaleta - pełny support techniczny.

Karty mają nie być parowane z tunerami. Czyli możliwe będzie współdzielenie karty. Trudno powiedzieć na ile utrudnia sharing (opóźnienie pomiędzy wysłaniem ECM'a u użyciem DW - oraz czas przetwarzania ECM'a prze kartę). Czy jedna karta to radę na 5 stanowisk - nie wiadomo. Liczyć się trzeba z brakiem supportu technicznego z ew. olaniem Ciebie przez sprzedawcę/producenta nie do końca legalnego splittera.

Do całości liczy koszt, kabli, ew. gniazdek naściennych itp. Załółżmy że zużyjesz np. 200m kabla. Rolka 200m kabla RG6CU - 135PLN.
    Złqczki F i inne drobiazgi - powiedzmy ze wydasz max dodatkowo 50PLN

Czyli na jednego satelitę koszt:
    1500 + 250 + 250 + 135 = 2185 PLN. Tyle wychodzi
    Ew. zaoszczędzenie 200PLN nie jest już tak wielki przy łącznej kwocie.

Splitter - wyjdzie drożej. Czemu?
    Taki na 3 tunery zestaw kosztuje od 200 - 600PL plus dodatkowe karty klienckie. Wyjdzie więcej niż koszt 4 kart TVP. A jak dodamy możliwość otrzymania rabatu....
    Staraj się nie dać namówić na kupno zbędnej rzeczy - splittera.

0
  • #8 21 Wrz 2009 16:59
    henryy
    Poziom 11  

Od czaszy do ostatniego telewizora jest ok. 25m.
    Wszystko już rozumiem. Jest to układ jakbym miał niezależnych pięć zestawów, z tym że sygnał byłby z jednego konwertera. Przejrzałem w znanym miejscu multiswitche. Nie wiem czy dobrze rozumiem, jak nie nich mnie ktoś poprawi. Multiswitch musi mieć co najmniej tyle wyjść ile będzie dekoderów. Konwerter octo ma osiem wyjść, ile przewodów musi mieć poprowadzonych do multi? Czy tez tyle co odbiorników sat?
    Czy przy takiej odległości konwerter quad (nie wiem czy dobrze napisałem)miałby zastosowanie, no i jak zamontować na czaszy dwa takie konwertery ustawione na jednego satelitę?
    Gdyby był quad odpadłoby kupno i dostrajanie multiswitcha - w którymś modelu widziałem pokrętła do strojenia.
    Pzdr.

0
  • #9 21 Wrz 2009 17:16
    mariusz_1992
    Poziom 11  

Nie do końca - jeśli chcesz montować w instalacji multiswitch, to musisz na antenie powiesić odpowiedni typ konwertera, zwany Quattro (nie mylić z quad). Konwertery Signle, twin, quad i octo są po to, by podpiąć pod nie bezpośrednio dekoder/tuner, a quattro wymagają osobnego multiswitcha. Poczytać można tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konwerter_satelitarny#Rodzaje_konwerter.C3.B3w

W zależności od ilości telewizorów w instalacji musisz kupić odpowiedni Multiswitch - u Ciebie 5 telewizorów, więc kupujesz Multiswitch, który ma co najmniej 5 wyjść. Jeśli do pokojów oprócz Astry dla TVP chcesz dodatkowo podłączyć Hotbird (polecam), to Multiswitch musi mieć 8 wejść (teraz są sprzedawane urządzenia z 9 wejściami, jedno dodatkowe dla sygnału naziemnego RTV), na antenie wieszasz dwa quattro i prowadzisz 8 kabli do multiswitcha.

Pozdrawiam

edit: jest też opcja - chyba lepsza - by na antenie powiesić dwa konwertery octo służą do tego specjalne uchwyty, odpowiednie dla każdego typu anteny - w każdym sklepie RTV SAT to mają). Wtedy prowadzisz od anteny po jednym kablu do pokoju, a dwa konwertery na antenie łączysz tzw. przełącznikami DiSEq (musi ich być tyle ile telewizorów, chyba że mają po więcej wejść i wyjść)

0
  • #10 21 Wrz 2009 17:16
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

henryy napisał:
    Od czaszy do ostatniego telewizora jest ok. 25m.

No to krążek 200m wystarczy.
    Pamiętaj kable przycięty na miarę zawsze okazuje się być za krótkim.

henryy napisał:

Wszystko już rozumiem. Jest to układ jakbym miał niezależnych pięć zestawów, z tym że sygnał byłby z jednego konwertera. Przejrzałem w znanym miejscu multiswitche. Nie wiem czy dobrze rozumiem, jak nie nich mnie ktoś poprawi. Multiswitch musi mieć co najmniej tyle wyjść ile będzie dekoderów. Konwerter octo ma osiem wyjść, ile przewodów musi mieć poprowadzonych do multi? Czy tez tyle co odbiorników sat?

Ten konwerter octo ma już w sobie multiswitcha. Jedna wada więcej kabelków z dachu ale to i tak jest taniej.
    Nie wykorzystane wyjścia pozostawiasz niepodłączone (ew. zabezpiecz gniazdo F przed deszczem itd.)

henryy napisał:

Czy przy takiej odległości konwerter quad (nie wiem czy dobrze napisałem)miałby zastosowanie, no i jak zamontować na czaszy dwa takie konwertery ustawione na jednego satelitę?

Tak opłaci się rezygnacja z Multistwitcha.
    Na jednego satelitę tylko jeden konwerter octo.

Jak chcesz odbioru z dwóch sat to potrzebne są przełączniki DiSEqC 2/1 (moja wina zapomniałem o nich...). Ale w tej sytuacji lepiej zainwestować w Multiswitcha - będzie taniej no i mniej kabla zużyjesz.

henryy napisał:

Gdyby był quad odpadłoby kupno i dostrajanie multiswitcha - w którymś modelu widziałem pokrętła do strojenia.
    Pzdr.

To tylko dla kanału dla naziemnej TV - dopasowanie wzmocnienia aby nie przsterować głowic TV..

0
  • #11 21 Wrz 2009 21:44
    henryy
    Poziom 11  

Dzięki serdeczne wszystkim za pomoc.

0