Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja cyfrowa - jak to jest naprawdę?

Albercik 321 21 Wrz 2009 10:44 3793 4
  • #1 21 Wrz 2009 10:44
    Albercik 321
    Poziom 25  

Witam serdecznie.Jako że obecnie coraz więcej mówi się o telewizji cyfrowej,mam kilka pytań,żeby nie być oszukanym przez sprzedawców sprzętu TV,jak będę chciał sobie taką telewizję pooglądać.
    Otóż na jakie parametry muszę zwrócić uwagę,żebym był pewien,że kupuję telewizor cyfrowy?Słyszałem,że w sklepach,sprzedawcy oszukują klientów,mówiąc im,że ten telewizor jest cyfrowy,a później okazuje się,że ma tylko cyfrową fonię lub cyfrowe sterowanie.Słyszałem coś o rozdzielczości,pikselach,czytnikach kart itp,ale nie wiem dokładnie o co chodzi.Czy nasze telewizory LCD dostępne w sklepach to są naprawdę telewizory cyfrowe,czy to tylko ściema?Czy taki telewizor musi mieć jakiś czytnik kart,czy wystarczy,że kupię LCD lub plazmę i dostanę dekoder cyfrowy od właściciela TV,np. TVP,Polsat czy Cyfrę + i będę oglądał wówczas tV cyfrową?

0 4
  • #2 21 Wrz 2009 18:17
    wieswas
    Poziom 33  

Całkowicie analogowe są jedynie telewizory kineskopowe, będące już na wymarciu.
    LCD i plazmy są prawie całkowicie cyfrowe i wyraz "prawie" nie ma tu negatywnego znaczenia. Głowice wejściowe, niezależnie czy będą odbierały sygnał telewizji analogowej czy naziemnej telewizji cyfrowej są zawsze analogowe i nie mogą być inne, bo zawsze z anteny przychodzi analogowy sygnał wysokiej częstotliwości zmodulowany albo sygnałem analogowym albo cyfrowym. Trzeba więc go wzmocnić i wyselekcjonować wybrany kanał za pomocą bloków analogowych.
    Dalej za pomocą przetworników analogowo-cyfrowych sygnał zamieniany jest na postać cyfrową. Dalej obraz obrabia się już tylko cyfrowo.
    Informacja jaki procent podzespołów pracuje cyfrowo, a jaki analogowo dla użytkownika nie ma żadnego znaczenia. (taniej i łatwiej obrabiać cyfrowo)
    Wyświetlacze plazmowe i LCD i tak zawsze sterowane są cyfrowo.
    Natomiast dla klienta istotne są główne parametry:
    Rozdzielczość, z ilu barwnych punktów będzie się składał obraz. Lepiej kupić Full HD, czyli 1920x1080 ,gdyż to jest docelowy standard , a i obecny sygnał analogowy zawsze lepiej wygłąda na Full HD. Za kilka lat nie da się przerobić telewizora HD Ready na Full HD, chociaż każdy sygnał da się obejrzeć na każdym telewizorze.
    Dekoder MPEG-4 będzie standardem polskiej ,cyfrowej telewizji naziemnej, więc nie trzeba będzie kupować specjalnego dekodera i nie będą potrzebne dwa piloty (jeden do telewizora i drugi do dekodera). Przy braku dekodera MPEG-4 telewizor właściwie pracuje jako zwykły monitor i wówczas głowice telewizora nigdy nie będą używane.
    Inne parametry są trudne do sformułowania. Zwykle parametrem jest także cena i marka producenta. Gdyby tego nie uwzględniać , to oczywiście należy brać telewizor o jak największym kontraście statycznym i dynamicznym, jak najkrótszym czasem reakcji matrycy, jak największym kącie widzenia w pionie i poziomie, nowoczesnym podświetlaniem matrycy LEDami, a nie świetlówkami, jak najlepszym procesorze obrazu oraz z najszerszym wyposażeniem (karta sieciowa, wejścia USB, głowice DVB-T i DVB-C. Ale to wszystko podnosi cenę.
    Trzeba więc sobie dokładnie przemyśleć :skąd będzie pochodził sygnał (zwykła antena, sieć kablowa czy satelita) Z jakim sprzętem ma współpracować (odtwarzacz DVD, Blue-Ray,komputer, internet, pendriwy)).
    Ale tu jest tak samo jak z doradzaniem zakupu samochodu.
    Każdy ma problem nawet kupując dla siebie. W końcu i tak kupuje się taki na jaki stać.

0
  • #3 22 Wrz 2009 19:42
    Albercik 321
    Poziom 25  

Dzięki za odpowiedz,ale dla mnie jest to jakiś bełkot techniczny,całkowicie niezrozumiały.Może dla kogoś,kto w tym siedzi i się na tym zna,jest to proste i logiczne,ale dla przeciętnego Polaka napewno nie.Nadal nie wiem,jak pójdę do sklepu,na jakie parametry mam patrzeć,by być pewnym,że kupuję telewizor cyfrowy,a nie tylko telewizor z dzwiękiem cyfrowym czy cyfrowym sterowaniem.Podejrzewam,że sprzedawca w MediaMarkt lub Saturnie,będzie cisł mi kity w postaci,że ten TV jest super,że ma to i to,że jest jednym z najlepszych,że jest cyfrowy itd,itd.A ja będę to łykał jak żaba kit,bo się na tym nie znam.A warto się na tym jednak poznać,ponieważ nie są to tanie rzeczy i nie kupuje się tego co pół roku,czy co rok.Słyszałem,że TV cyfrowy,powinien mieć funkcję dekompresji sygnału cyfrowego w standardzie MPEG2 lub MPGE4,musi być odpowiednia rozdzielczość,proporcje obrazu itd.
    Nie wiem,czy jak kupię TV np. typu Full HD,ale nie będzie miał wspomnanej funkcji dekompresji MPEG2 lub 4,a kupię sobie np. dekoder TV n czy TVP która niedawno weszła,to będę oglądał obraz całkowicie cyfrowy?I czy muszę go podłaczyć przez HDMI,czy może to być złącze euro?Chodzi o to,czy złącze euro przesyła sygnał cyfrowy.
    Bardzo proszę kogoś,żeby napisał to naprawdę po ludzku,a nie kopiował artykuły z netu.

0
  • #4 13 Paź 2009 14:03
    daniiels
    Poziom 13  

A ja Ci odpowiem tak:
    jeśli myślisz że nie dasz sobie rady ze sprzedawcą (swoją droga odradzam Media -kiepskie ceny), a to co pisał poprzednik to dla Ciebie bełkot techniczny to na zakupy zabierz kogoś kto pomoże i doradzi (bezstronnie). Ja co nie co się znam i jak byłem z rodzicami to mnie zatkało jak doradza sprzedawca.
    Aby cokolwiek kupić przed wizytą w sklepie odpowiedz sobie na takie pytania:
    1. Z ilu metrów będziesz oglądał TV (zależy od tego przekątna) ?
    2. Skąd będziesz miał sygnał TV? -antena siatka, TV satelitarna (Polsat, Cyfra), czy niby ta nasza TV cyfrowa (co ma być ok 2010 roku)
    3. Co będziesz podłączał do TV? -kino domowe, odtwarzacz DVD, PenDriva z filmami w formacie AVI lub muzyką MP3, inne tego typu...
    ...i okaże się że dużo więcej osób odpowie na Twoje pytanie lub też zaproponuje konkretne modele.

Odpowiadając na Twoje pytanie o funkcję cyfrową:
    osobiście dla mnie głupotą jest zmiana TV na LCD i potem dokupywanie oddzielnie tunera DVB-T -który będzie konieczny do odtrzworzenia naszej cyfrowej kablówki, a potem 3-4 piloty koło siebie żeby zmienić kanał lub puścić film -tragedia!

Aby mieć możliwość odtwarzanie cyfrowej TV na LCD czy plaźmie mysisz mieć TV z wbudowanym tunerem DVB-T (mpeg4) -to daje Ci gwarancję iż sygnał odbierzesz cyfrowo, bez dodatkowego sprzętu. Dekodery cyfry, N-ki, czy Polsatu podłączysz niezależnie jaki TV kupisz -bo każdy ma złącze HDMI (dobrze jakby były min. 3-4 takie złącza). Nie potrzeba Ci portów USB czy czytnika kart flash - bo to tylko dodatek, na którym możesz podać do TV film czy muzykę -ale to inna bajka.

Czy teraz rozumiesz?

0
  • #5 25 Paź 2009 20:30
    Tomatos
    Poziom 17  

Musisz też wiedzieć że generalnie obraz na tv plazmowym jest znacznie lepszy niż na lcd, jakość czerni, kontrast, czas reakcji i kąty. Druga sprawa, plazma jest też droższa i pobiera więcej prądu od lcd. Trzecia sprawa plazma jest wrażliwa na statyczny obraz, znaczy to że jak ktoś długo ogląda np. pierwszy program to potrafi wypalić na nim logo TVP1 (widziałem taki przypadek). Możliwe że była to wada starszych modeli, nie wiem jak teraz wygląda ta sytuacja.

0