Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny przerywacz 6v niepoprawne działanie

21 Wrz 2009 16:27 4656 30
  • Poziom 10  
    Jak w temacie.
    Chodzi mi elektroniczny przerywacz 6v bo gdy go zrobiłem na jednej żarówce działa dobrze a na dwóch słabo.
    Oto schemat na jakim zrobiłem ten przerywacz.
    Elementy jakie zastosowałem to:
    r1 10k
    R2 800ohm
    r3 40ohm
    t1 911
    T2 bd249c 25amper
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    Co znaczy słabo świeci i jakiej mocy żarówek użyłeś. Ostatecznie zastosuj przekaźnik. Odciążysz w ten sposób tranzystor T2.
  • Poziom 20  
    Ten bd249c ma za małe wzmocnienie. Lepiej w punkcie "B" daj jakiś tranzystor pnp (baza w punkcie B emiter do plusa , kolektor do + żarówki ) Maksymalny prąd tranzystora ma być większy od prądu roboczego i dobry radiator.
    Możesz również zamiast następnego tranzystora dać przerywacz mechaniczny i będzie nawet lepiej i prościej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    kamil_Ziomek napisał:
    Ten bd249c ma za małe wzmocnienie. Lepiej w punkcie "B" daj jakiś tranzystor pnp (baza w punkcie B emiter do plusa , kolektor do + żarówki ) Maksymalny prąd tranzystora ma być większy od prądu roboczego i dobry radiator.
    Możesz również zamiast następnego tranzystora dać przerywacz mechaniczny i będzie nawet lepiej i prościej.
    mam pytanko jak dać jakiś to jaki??

Dodano po 4 [minuty]:

ajpier napisał:
    Co znaczy słabo świeci i jakiej mocy żarówek użyłeś. Ostatecznie zastosuj przekaźnik. Odciążysz w ten sposób tranzystor T2.
    to znaczy ze jak podłącze drugą żarówkę szeregowo to dużo słabiej miga a jak podłącze równolegle to miga dużo szybciej i tranzystor T2 bardzo się grzeje żarówki jakie zastosowałem to 6v 21w
  • Poziom 10  
    Motronic napisał:
    No to co ty chcesz? Przepuszczasz przez tranzystor prąd o natężeniu około 7A i dziwisz się, że się grzeje?
    W takim układzie to albo V-mos, albo przekaźnik.
    no trochę się dziwie bo tranzystor jest do 25amper mi chodzi żeby to migało i żeby było można podłączyć żarówki równolegle bo szeregowo mi nic nie daje bo jak się jedna spali to już druga nie będzie migała
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    to co bys radził zrobić założyć mniejszy tranzystor
  • Poziom 10  
    tylko wiesz z przekażnikiem 6v jest cięzko
  • Poziom 20  
    Zwykły 12V nie jest aż taki wybredny aby na 6V nie działał.
  • Poziom 36  
    kamil_Ziomek napisał:
    Zwykły 12V nie jest aż taki wybredny aby na 6V nie działał.

Po to wymyślono przekaźniki 6V żeby trzeba było stosować przekaźników 12V przy napięciu 6V. Proszę zrewidować swoje poglądy i nie wprowadzać w błąd.
    Autor niech zostawi ten tranzystor taki jaki jest plus przekaźnik. Rozwieje to wszystkie problemy przy ewentualnym dokładaniu żarówek lub ewentualnej zmiany ich mocy.
  • Poziom 10  
    Dobra na razie dzięki. Dostałem dużo odpowiedzi, wszystko przemyślę i spróbuję coś ulepszyć. Jakbym coś nie wiedział, to dam znać.
  • Poziom 10  
    witam kupilem ten przekaźnik na 5v bo innego nie bylo ale sprzedawca powiedzial ze będzie on dzialal na 6v i ma pytanie jak to podlączyć bo on na 6 nuzek oto zdjęcie
  • Poziom 28  
    Ale panowie, ten przekaźnik żarówki 6W by mógł nie wytrzymać a co dopiero 2x 21W !!
  • Poziom 16  
    No tak zeczywiscie ten Pk ma zaledwie 1A ,następnym razem jak bedziesz kupował to powiedz sprzedawcy co chcesz nim sterowac lub kup taki co ma 10A
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich znowu kupilem przekaźnik na 5v 16a chyba da rade tylko niewiem jak go podlączyć ma 8 nużek
  • Poziom 10  
    napisze mi ktoś jak to podlączyć bo jestem początkującym i nie wiem jak to podlączyć
  • Poziom 10  
    a pod cewke to plus u minus dać tak?
  • Poziom 36  
    Popatrz na swój schemat z pierwszego postu i podłącz cewkę przekaźnika zamiast żarówki na schemacie.
  • Poziom 10  
    dzięki