Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z uruchomieniem po zepsutym zasilaczu

Kula_pl 21 Wrz 2009 18:09 2808 7
  • #1 21 Wrz 2009 18:09
    Kula_pl
    Poziom 9  

Witam !
    Ostatnio dostałem kompa do sprawdzenia bo się nie uruchamiał. Oczywiście diagnoza zasilacz nie chodził (spuchnięte kondensatory). Po wymianie zasilacza komputer się uruchamia, ale za to monitor nie dostaje sygnału. Sprzęt to GIGABYTE GA-945GCMX-S2 z zintegrowaną grafiką, oprócz tego ma jeszcze 7300 gt. Oglądają ów płytę główną zauważyłem takie coś Problem z uruchomieniem po zepsutym zasilaczu
    Chciałbym się upewnić czy te kondensatory są także spuchnięte czy ten typ tak ma (są tylko 3 z takimi wcięciami na górze i każdy wygląda tak samo). Czy może problem leży w czymś innym ??

0 7
  • #2 21 Wrz 2009 19:38
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Kondensatory wyglądają prawidłowo - zdrowo. To jednak nie świadczy o ich sprawności.

0
  • #3 21 Wrz 2009 20:02
    MC_NEO
    Poziom 15  

Witam...

Kondensatory optycznie są OK.
    Odepnij wszystko co mozesz od Płyty (zostaw procesor i pamięć) zresetuj Bios i odpal, napisz ewentualnie jakie masz komunikaty POST.

Pozdro...
    MC_NEO

0
  • #4 21 Wrz 2009 20:10
    Kula_pl
    Poziom 9  

Tak, tylko pisałem że komputer się uruchamia ale monitor nie dostaje sygnału z karty graficznej tzn. na jednym monitorze mruga dioda, albo jest pomarańczowa na innym i nie ma obrazu. Może coś zasilacz uszkodził na płycie. Dopiero teraz zauważyłem że w starym zasilaczu zatarł się wiatrak, co spowodowało przegrzanie. Kurcze wszystko byłoby fajnie gdybym miał możliwość sprawdzenia po kolei podzespołów, jedynie dysk jest na 100% sprawny.

0
  • #5 21 Wrz 2009 20:28
    MC_NEO
    Poziom 15  

Witam...

Napisałeś, że masz dwiie grafiki zintegrowaną i 7300 gt.
    No obu takie same objawy :?:
    Brak błędów POST grafiki :?:
    Zresetuj Bios zworką lub baterią i napisz co się dzieje.

Pozdro...
    MC_NEO

0
  • Pomocny post
    #6 21 Wrz 2009 20:35
    Phantom69
    Poziom 16  

no to sprawdzaj starą metodą serwisanta:
    1. odpinasz wszystko, zostawiasz na swoim miejscu tylko procesor z podpiętym wiatraczkiem, zasilanie, przyciski i led z panelu obudowy, no i obowiązkowo musi być podpięty głośniczek lub cokolwiek innego zamiennego co da Ci znać że jednak coś działa.
    2. włączasz zasilanie - powinno zapikać że brakuje ramu - patrz wtedy punkt następny, jeśli nie pipczy to znak że coś nie tak z zasilaczem, płytą lub samym procesorem - musisz posprawdzać w serwisie.
    2a. wyłączasz i wkładasz ram
    3. włączasz zasilanie - jeśli pika inaczej niż poprzednio -wyłączasz i patrz punkt następny, jeśli tak samo lub wcale to walnięta pamięć. Uwaga: objaw podobny do walniętej pamięci daje płyta z uszkodzonym kontrolerem pamięci.
    4. wkładasz kartę grafiki - bo o jej braku właśnie informował Cię komputer i podłączasz do niej monitor, jeśli dalej pika lub nic się nie dzieje (znaczy czarny ekran to wina karty grafiki ) jeśli się włączy i pokaże coś na ekranie - to oznaka że gdzieś nie było styku lub któreś z urządzeń podłączane do złącz blokowało pracę kompa (chodzi mi tu o napędy CD HDD FDD )

Na koniec jeszcze jedna UWAGA: uszkodzenie zasilacza wcale nie musi pociągnąć za sobą uszkodzeń związanych z płytą główną ( czyli jej samej, procesora, ramu, czy kart rozszerzeń ) równie dobrze mogą się uszkodzić peryferia - HDD CDROM czy nawet mysz albo klawiatura ( one są też zasilane z zasilacza ) więc pierwszy punkt porady proszę potraktować dokładnie i wypiąć nawet zasilanie z tych urządzeń.

0
  • #7 21 Wrz 2009 21:12
    Kula_pl
    Poziom 9  

MC_NEO - ten problem dotyczy obu kart grafiki
    Dzięki wielkie Phantom69. Jest problem z pamięcią(albo kontrolerem). Bez i z pamięcią jest takie same pykanie. Zostaje mi do sprawdzenia tylko pamięć, jeśli jest dobra to wypad z płytą główną. Jak będę miał pod ręką jakiegoś nowszego kompa to wszystko się wyjaśni.
    Pozdrawiam !!

0
  • #8 22 Wrz 2009 12:19
    Kula_pl
    Poziom 9  

Uwaga ! Problem łatwo się rozwiązał wystarczył mniejszy pędzelek i odkurzacz. Wejście do pamięci było dosyć zabrudzone co powodowało ten problem. Ktoś musiał przed dostarczenie mi tego kompa zapewne pogrzebać z pamięcią, albo kurz cudem tam wleciał. No to warto czasami zrobić małe odkurzanie sprzętu :)

0