Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zestrojenie słuchawki KX-TC900-B

sesil 21 Wrz 2009 19:09 1437 10
  • #1 21 Wrz 2009 19:09
    sesil
    Poziom 16  

Witam

Mam pewien problem z telefonem Panasonica KX-TC900-B. Mam już ten telefon ok 10 lat i ostatni klawisze w słuchawce przestały mi kontaktować. Chciałem je przeczyścić i dobierając się do klawiatury pokręciłem trymetrem (ten przy ekranie), który jest jak się okazało do ustawiania częstotliwości filtrów.

Czy któryś z kolegów wie jak ustawić prawidłową częstotliwość??
    Lub ktoś z kolegów ma schemat słuchawki tego telefonu?? Schemat bazy mam.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
    Sesil

0 10
  • #2 22 Wrz 2009 20:59
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Czy to był trymer, czy potencjometr?
    O ile pamiętam to tor w. cz. w tym aparacie jest zamknięty w metalowej obudowie.
    Czy tam kręciłeś?
    Zamieść jakieś zdjęcie. Może to był potencjometr regulujący wielkość dewiacji.

0
  • #3 22 Wrz 2009 22:30
    sesil
    Poziom 16  

bardzo proszę. Poniżej foto.

zestrojenie słuchawki KX-TC900-B

0
  • #4 23 Wrz 2009 10:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wygląda to na potencjometr. Czy z tego powodu aparat przestał działać?
    Jeszcze jedno, skoro chciałeś przeczyścić tylko gumki przewodzące, to w jakim celu kręciłeś tym peerkiem i to w dodatku niemal niewidocznym?
    A po co ci schemat? (Jakbyś go koniecznie chciał to mam).

0
  • #5 23 Wrz 2009 15:15
    wiech
    Poziom 14  

Nie żaden potencjometr,
    To jest na 100% trymer.Mam taka sluchawkę rozebrana z ekranów

0
  • #6 23 Wrz 2009 16:52
    Jack14
    Poziom 37  

No faktycznie z tej strony jest klawiatura i jeszcze dolne klawisze.:cry:
    Jak możesz sam określić ile razy (mniej więcej) obracałeś rdzeniem to możesz spróbować metodą prób i błędów przywrócić pierwotne ustawienie (oczywiście w przybliżeniu) ale jak kręciłeś wszystkim czym się dało to życzę powodzenia.

0
  • Pomocny post
    #7 23 Wrz 2009 17:47
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Czy schemat ci w tym pomoże? Raczej nie. Gdy rozebrałeś słuchawkę, to zapewne rozłączyłeś też akumulatorki. Aby słuchawka ponownie była widziana przez bazę musisz koniecznie położyć ją na bazę. Panasoniki w ten sposób przekazują sobie zmienny kod (chodzi o te starsze modele). Być może ten trymer nie aż tak bardzo wpływa na brak komunikacji. Może tylko eliminuje szumy lub coś w tym stylu. Jak aparat zadziała, to spróbuj kręcić i słuchać co się będzie działo, albo zostaw tak jak jest.

0
  • Pomocny post
    #8 23 Wrz 2009 20:43
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Mnie to wygląda na trymer.
    Sądząc po położeniu może to być prezyzer częstotliwości, z której (dzielnikami ustawianymi przed procesor) uzyskuje się częstotliwości RX i TX dla danego kanału radiowego.

Regulacja jest dość trudna gdyż niewielkie poruszenie zmienia i częstotliwość nadawania, i częstotliwość odbioru.
    Wszystkie kanały pracują na odstrojonych częstotliwościach i stąd niemożność uzyskania połączenia.

Dobrze byłoby, jak juz pisał któryś z Kolegów wczesniej żeby to był jedyny poruszony przez Ciebie regulator. Mam (i chyba wszyscy tu piszący) taką nadzieję.

Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z prostej sztuczki warsztatowej.
    Połóż słuchawkę na bazie i zadzwoń do tego aparatu.
    Pomimo rozregulowanego toru radiowego słuchawka zadzwoni (jeśli oczywiście styki baza-słuchawka są czyste i sprawne czyli przechodzi kod).

Jeśli w takiej sytuacji podniesiesz słuchawkę to powinna się włączyć.
    Oczywiście w słuchawce usłyszysz szum ale masz już ją włączoną.
    Teraz możesz próbować dokonać korekty położenia w/w trymera.
    Predysponowanym narzędziem jest tu wkrętak z końcówką ceramiczną (jak do rdzeni).

0
  • #9 24 Wrz 2009 15:34
    sesil
    Poziom 16  

Dziękuję za odpowiedzi.
    Nie wiedziałem że trzeba położyć słuchawkę na bazie. Może faktycznie to pomoże. Dziś spróbuję.

A kręciłem tym trymerkirm ponieważ żona od dłuższego czasu marudzi że nie kontaktują klawisze więc rozkręciłem a że to byłem wczorajszy to najpierw kręciłem a później pomyślałem.

0
  • #10 24 Wrz 2009 19:59
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

To pomyśl jeszcze nad tym aby skręcic skądś 150 pln i kupić nowy telefon.
    Wywal ten zabytek..

0
  • #11 25 Wrz 2009 11:10
    sesil
    Poziom 16  

Witam

Zrobiłem test, czyli położyłem słuchawkę na bazie i okazało się że telefon ożył ;-)
    Myśle że można uważać temat za zamknięty.
    Dziękuję wszytkim za pomoc.

0