Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ z bramkami, przebiegi na wyjściu

c_p 22 Sep 2009 00:23 1869 6
Computer Controls
    c_p
    Level 11  
    Witam,

Mam problem ze zrozumieniem zadania z przebiegami. Tzn. mam pewien koncept, ale nie jestem pewien jego poprawności. Dlatego postanowiłem zapytać osoby bardziej doświadczone ode mnie.

Powiedzmy że mam taki układ:

Jakie będą przebiegi (przebieg?) na wyjściu układu, jeśli do wejścia podany jest następujący przebieg:

(przebieg C olejcie, bo owy wykres tyczy się też innych układów, w których akurat był wykorzystywany)

Ogólnie z bramkami, funkcjami logicznymi, itp. nie mam problemów, tylko tego zadania z przebiegami niezbyt jestem pewien jak się do niego zabrać. Zapewne sposób jest prosty.

Z góry dzięki za wytłumaczenie.
    Pozdrawiam

Dodano po 3 [godziny] 55 [minuty]:

.
  • Computer Controls
  • Helpful post
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przebieg wyjściowy tworzysz wyznaczając odpowiedź układu bramek dla każdej doprowadzonej do wejścia kombinacji zmiennych wejściowych.

W rozbudowanych układach warto sobie rozpisać przebiegi bramek pośrednich i z tych przebiegów dopiero tworzyć przebieg wyjściowy.

Poza tym dobrze jest maksymalnie uprościć funkcję przed tworzeniem wykresu, bo jednak dużo łatwiej analizuje się jej wynik:

$$Y=AB+AD=A(B+D)$$ niż $$Y=AB(\overline{\overline{A}+\overline{B}})+AD$$

Pamiętaj, że:

$$\overline{A}+\overline{B}=\overline{AB}$$
  • Computer Controls
    c_p
    Level 11  
    Dzięki za odpowiedź. Hm czyli ile właściwie tutaj powinienem zrobić przebiegów? biorąc pod uwage że są tam bramki NOT itd. Chcę to na pewno dobrze zrozumieć ;)
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A to już zależy od konkretnego układu i konkretnych potrzeb. Ten podany układ nie jest minimalnym i warto go uprościć przed analizą (układ sprowadza się wtedy do jednej bramki OR i jednej bramki AND).

Teoretycznie możesz wykreślić przebiegi dla każdego węzła, do którego podłączone są wyjścia poszczególnych elementów, czyli: wyjścia inwerterów, wyjście bramki NOR, wyjścia bramek AND, wyjście układu (w sumie 7 wykresów). Jak napisałem wcześniej ilość wykreślonych wykresów jest zależna od potrzeb, czasami przydaje się pełna analiza, np. z uwzględnieniem opóźnień wnoszonych przez poszczególne elementy całego toru przetwarzania sygnałów wejściowych (np. dla wykrycia źródeł impulsów powstających na skutek różnych opóźnień sygnałów wejściowych dochodzących do bramki końcowej - taki sygnał ze szpilkami wprowadzony na wejście licznika może spowodować np. zliczanie fałszywych impulsów, nie wynikających ze statycznej analizy układu (bez uwzględnienia opóźnień wprowadzanych przez fizyczne a nie idealne elementy)
    c_p
    Level 11  
    Dzięki za wyjaśnienie.

Tak jak mówiłeś, ilość wykresów jest zależna od potrzeb. Ja mam znaleźć chyba tylko jeden przebieg na wyjściu tego całego układu (czyli tam gdzie ostatnia bramka OR).

I chyba prawidłowy wynik to:

Niestety nie bardzo wiem skąd to się wzięło... Jaki jest sposób (algorytm) wyznaczania tego przebiegu?

Z gory dziekuje za odpowiedź!
  • Helpful post
    elkard
    Level 36  
    Ten wykres raczej tak powinien wyglądać.
    c_p
    Level 11  
    ok, a dlaczego tak? Mógłbyś wyjaśnić krok po kroku jak się za to zabrać? Bardzo byś mi pomógł :)

Dodano po 26 [minuty]:

hm, chyba nagle mnie olśniło.

powiedzmy przebieg wyjścia tam gdzie elkard jest u Ciebie wynik 1 na wyjściu w miejscu [w czasie] gdzie jest pierwsza "kratka u góry" mówiąc obrazowo.

Odczytujemy:
    A = 1
    B = 0
    D = 1

podstawiam te wartości do wzoru (tu faktycznie zredukowanie do postaci jaką podał Paweł znacznie ułatwia sprawę) i wychodzi 1.

--
    nastepny przypadek, powiedzmy tam gdzie na moim wykresie pojawia się pierwszy raz na wyjściu wynik 1

A = 1
    B = 1
    D = 0
    (C = 0, ale w tym układzie to nieistotne)

podstawiamy do wzoru A(B+D) = 1(1+0) = 1*1=1
    wynik 1 a więc dobrze :)

--
    a powiedzmy dla t=2ms:
    A=0
    B=0
    D=1

skorzystam z pierwotnego wzoru:

AB(A'+B')'+AD = 0 * (0'+0')' + 0 = 0 * (1+1)' + 0 = (od razu widac ze juz bedzie 0, ale gwoli scislosci) = 0 * 1' + 0 = 0 * 0 + 0 = 0
    (czyli tak jak na wykresie) // apostrof to negacja, tak jak w workbenchu
    --

Jeśli to jest poprawne myślenie to w końcu na to wpadłem :O dziwne, że dopiero teraz, ale lepiej późno niż wcale ;)

Tak więc czekam na odpowiedź czy na pewno dobrze rozumuję (raczej tak)

pozdrawiam

PS. nieco chaotycznie post napisałem, ale mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi ;)

Dodano po 37 [minuty]:

PS2. w ramach ćwiczenia zrobiłem wykres wyjścia dla innego układu:

Jeśli byłby ktoś tak miły i zweryfikował poprawność czerwonego przebiegu (wyjście) byłbym wdzięczny :)

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

PS3. korzystając z okazji, podepnę się pod wątek.
    ostatnio na lekcji zapisaliśmy coś takiego. Czy przypadkiem przebieg C i D nie powinien być zdeczka inny? (a dokładniej C cały czas 0, a D odwrotnie, czyli 4 pierwsze jednostki [czasu] 0, reszta 1)