Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o EIB / KNX - Inteligentny dom

21 Wrz 2009 21:02 6997 10
  • Poziom 10  
    Witam Was serdecznie
    Czy możecie mi powiedzieć co mógłym zrobić aby przystosować dom do systemu EIB. Dom jest w stanie surowym, na razie nie stać mnie na cały system dlatego chciałbym przygotować instalację abym potem nie musiał niszczyć ścian. Proszę o informację jak należy dokonać takiej instalacji okablowania, jaki rodzaj kabla, czy są jakieś ciekawe publikacje na ten temat?
    Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 39  
    No to kup "hurtownię kabli" i okabluj każdy element do rozdzielni głównej( każdy wyłacznik, lampa,wentylator,roleta,system ogrzewania podłogowego i termostat kaloryfera) oraz dodatkowo elementy sterujące ( wyłączniki) np skrętką komputerową- nie wiesz jaki kiedyś będzie system.....
    Pozdr.J.
    ps
    przewidzieć trzeba też miejsce na lokalizację HomeSerwera - najlepiej rurka 35mm do głównej sterowmi...
  • OptexOptex
  • Poziom 18  
    TUTAJ

A tak poza tematem, to zastanawia mnie, po co ludzie montują rozbudowane i drogie "inteligentne" instalacje w domkach jednorodzinnych, żeby np. zapalić światło w kuchni...
  • Poziom 2  
    gold3 napisał:
    Witam Was serdecznie
    Czy możecie mi powiedzieć co mógłbym zrobić aby przystosować dom do systemu EIB. Dom jest w stanie surowym, na razie nie stać mnie na cały system dlatego chciałbym przygotować instalację abym potem nie musiał niszczyć ścian. Proszę o informację jak należy dokonać takiej instalacji okablowania, jaki rodzaj kabla, czy są jakieś ciekawe publikacje na ten temat?
    Pozdrawiam

Do przycisków/włączników oraz czujek obecności/ruchu należy doprowadzić specjalny "kabelek EIB/KNX" - w większości hurtowni będą wiedzieli o jaki chodzi. Dalej do każdego obwodu oświetleniowego należy doprowadzić oddzielny przewód z rozdzielnicy 3x1,5 albo 4x1,5, do każdej rolety 4x1,5, do wentylatora 3x1,5/4x1,5/5x1,5 podobnie do podgrzewania luster itp. Należy pamiętać o doprowadzeniu magistrali eib do stacji pogodowej i anteny zegara atomowego. Dodatkowo magistralę eib należy doprowadzić do centrali alarmowej. Do każdego urządzenia którym chcemy sterować (brama garażowa, ekrany(wybrane), piec itp.) należy doprowadzić przewód zasilający i sterujący np. skrętka. Należy pamiętać o panelu (skrętka, eib, zasilanie). Do rozdzielaczy co eib, zasilanie.... i jeszcze wiele innych.
    Najlepiej jest wykonać projekt, koszt niewielki a przynajmniej mamy pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Jeżeli nie mamy na to budżetu to położyć jak największą ilość przewodów i dobrze je opisać, tak żeby później nie było problemów.
    Czytać fora i to te germańskie. Niestety w Polsce nikt chętnie nie dzieli się doświadczeniem. Nie nabierać się na pseudo darmowe poradniki za które trzeba i tak zapłacić ;).
    Dobrze wszystko przemyśleć, rozplanować i działać. Polecam jeszcze zapoznanie się ze specyfikacjami czujek obecności i ruchu eib, tak żeby właściwie położyć pod nie przewody.
    Dobrze rozplanować alarm, bo inteligentny dom to nie tylko instalacja eib. Warto pomyśleć o ochronie obwodowej - bardzo przydaje się przy systemach inteligentnych. Można pomyśleć o czujkach zalania, gazu, dymu itp.
    Należy też dobrze przemyśleć teletechnikę.

W razie konkretnych pytań proszę pisać, w wolnej chwili postaram się odpisywać.

Pozdrawiam
    ch (Grzesiek)
  • Poziom 2  
    andrzejek23 napisał:
    TUTAJ

A tak poza tematem, to zastanawia mnie, po co ludzie montują rozbudowane i drogie "inteligentne" instalacje w domkach jednorodzinnych, żeby np. zapalić światło w kuchni...

Wiesz, po co ci krany i rury w domu skoro ludzie kiedyś nosili wodę ze studni...
    Technika jest po to, by nam służyła i podnosiła nasz komfort.
  • Poziom 10  
    Dokłaanie.

Popieram kolege, za xx lat ktoś powie po co mi robot przecież sam mogę zrobić sobie kanapke:-p
  • Poziom 18  
    Cytat:
    Wiesz, po co ci krany i rury w domu skoro ludzie kiedyś nosili wodę ze studni...

Wiesz, trochę przesadziłeś z tym porównaniem. Nie zrozumiałeś istoty mojej wypowiedzi.
    Po prostu uważam, że pakowanie w domu sterownika na 100wejść/150wyjść + stycznik na każde gniazdko i punkt świetlny + rolety + termostaty + zawory regulacyjne na każdym kaloryferze + inne cudawianki jest zbędnym wydatkiem i przeznaczone jest dla ludzi leniwych. No bo i tak żeby załączyć światło muszę użyć wyłącznika. Termostaty mechaniczne na kaloryferach też spełniają swoją funkcję znakomicie. Kocioł CO ma swoją automatykę i nie trza mi w nią pakować swoich łap. Jak będę stary i zniedołężniały i nie będę w stanie spuścić po sobie wody w klopie to pomyślę o takich "udogodnieniach". A pókim młody, nie dam się odmóżdżyć.
  • Poziom 11  
    BMS to nie tylko "udogodnienia" ale i redukcja kosztów. Podałeś przykład termostatów: założę się, że nie skręcasz wszystkich termostatów w domu za każdym razem jak jedziesz do pracy, z lenistwa lub braku czasu. W systemie BMS możesz ustawić że podczas Twojej nieobecności dom ma być ogrzewany tylko w minimalnym stopniu, a to generuje oszczędności..

Jeżeli dobrze przemyśleć ideę BMS w swoim domu to założę się że oszczędności i większe bezpieczeństwo pojawi się w wielu aspektach.. Nawet jeżeli chodzi o "zwykłe" oświetlenie..

Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    Cytat:
    BMS to nie tylko "udogodnienia" ale i redukcja kosztów.

Owszem, ale w budynku biurowym lub galerii handlowej. W domku jednorodzinnym nakład kosztów związany z wdrożeniem BMS w jakiejkolwiek postaci (zarówno gotowego profesjonalnego systemu jak i sterownika PLC) jest niewspółmierny do wynikających z jego użytkowania oszczędności.

Cytat:
    założę się, że nie skręcasz wszystkich termostatów w domu za każdym razem jak jedziesz do pracy, z lenistwa lub braku czasu

Nie skręcam, bo nie mam takiej potrzeby. Mam prosty sterownik (regulator) za 120zł, dzięki któremu kocioł w określonych porach "grzeje słabiej".
  • Poziom 2  
    WarrioR` napisał:
    ... W systemie BMS możesz ustawić że podczas Twojej nieobecności dom ma być ogrzewany tylko w minimalnym stopniu...
    Pozdrawiam!

Oczywiście po powrocie do domu mamy znowu temperaturę komfortową ;) A w razie zmiany planów, po wysłaniu sms-a możemy zmniejszyć/zwiększyć temperaturę ogrzewania/chłodzenia.

Żeby się przekonać do rozwiązań automatyki budynkowej, po prostu trzeba osobiście to sprawdzić albo dobrze "wgryźć" się w temat. Sam pamiętam moje początki z tym tematem - na wykładach zastanawiałem się czy w ogóle, ktoś sobie instaluje takie bajery. Chyba z rok później miałem pierwszą styczność z inteligentnym domem w systemie x-10. Dopiero wtedy zobaczyłem jakie to "udogodnienie".

Z systemami automatyki domowej jest podobnie jak z wyposażeniem samochodów. Przecież nie każdy chce mieć/potrzebuje samochodu z podgrzewaniem lusterek/szyb, "elektronicznie sterowaną klimatyzacją/ogrzewaniem", wspomaganiem kierownicy, abs, asr itp, nawigacją i innym dodatkowym wyposażeniem. Przecież pojedziemy zarówno samochodem z standardowym wyposażeniem jak i tym z komfortowym. Różnica to tylko trochę większy komfort i bezpieczeństwo (w inteligentnych domach dodatkowo oszczędność)...

Na jednej inwestycji miałem kiedyś takiego kierownika budowy, który ze względu na charakter pracy inwestora, zarządzał całą budową od "a" do "z". Był to człowiek starszej daty, który jak sam powiedział nawet nie używa komputera. Na samym początku cały czas mi mówił, że ten inteligentny dom to tylko naciąganie klienta. Że wszystko można zrobić samemu i w dodatku dużo lepiej, np. "sterowanie takim ogrzewaniem/klimatyzacją to skąd jakiś sterownik ma wiedzieć, że jest mi za ciepło albo za zimno, sam wiem najlepiej kiedy przykręcić termostat" itp W tym domu w trakcie prac wykończeniowych ustawiłem tak ogrzewanie, aby w pomieszczeniach które są niewykańczane/nieużytkowane utrzymywała się minimalna temperatura. W pomieszczeniach w których mieszkali Panowie od wykończeniówki "ciepło" było wtedy, kiedy oni tam urzędują czyli tylko od poniedziałku do piątku z rana i wieczorami. W pomieszczeniach "wykańczanych" panowała temperatura w zależności od prowadzonych prac. Dłuższe otwarcie okna w danej strefie/pomieszczeniu zamykało daną pętle grzewczą i kilka jeszcze innych opcji. Ten Pan kierownik tak się wczuł w sprawdzenie tego systemu, że nawet w weekendy przyjeżdżał na budowę sprawdzić czy aby na pewno w pomieszczeniach w których mieszkają Panowie do wykończeniówki jest chłodno. Pod koniec uruchamiania instalacji sam wszystko kilkukrotnie testował.
    W końcu pyta się mnie czy nie mógłbym mu kilka takich rzeczy zrobić w domu...

Pozdrawiam ch(Grzesiek)
  • Poziom 11  
    Sterowanie ogrzewaniem to oczywiście jedna z części systemu BMS. Pozostałe jeżeli chodzi o bezpieczeństwo:
    - oświetlenie: automatyczne sterowanie oświetleniem odstraszy złodziei podczas długotrwałej nieobecności (np. wyjazd na wakacje albo do rodziny w święta),
    - centrala alarmowa: powiadamianie sms'em o ewentualnym włamaniu Ciebie, policję, firmę ochroniarską,
    - automatyczne wyłączania obwodu do którego jest podłączone żelazko po zamknięciu domu, odcięcie wody w kranie..

Jak bez automatycznego sterowania możesz zasymulować obecność domowników?

To oczywiste, że w system BMS trzeba na początku zainwestować (mniej lub więcej - w zależności od producenta i złożoności projektu), ale koszty prędzej czy później się zwracają..