Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszczenie i "skwierczenie" w monitorze.

Dreggo 14 Cze 2004 18:30 5211 13
  • #1 14 Cze 2004 18:30
    Dreggo
    Poziom 2  

Witam.

Mam pewien problem z monitorem Fujitsu - Siemens C774 17" (Max rozdzielczośći 1280 x 1024 / 60 HZ). Pracuję na nim w rozdzielczości 1024 x 768 / 85 Hz. Od pewnego czasu pojawił się dziwny objaw, mianowicie monitor tak jakby "piszczał" podczas pracy i "skwierczał". Dźwięk ten wydobywa się nie z okolicy kineskopu, lecz z tyłu monitora. Pojawia się to po paru minutach od włączenia monitora i ma różne natężenie, raz mocniej raz słabiej. Gdy poruszę lekko monitorem również zmienia swoje natężenie. Dzieje się tak tylko przy odświerzaniu 85 Hz. W każdej innej rozdzielczości takiego efektu nie ma. Wcześniej tego nie było.
    Jest to bardzo przeszkadzające w jakiejkolwiek pracy.

Co jest grane ?

Pozdrawiam

0 13
  • #2 14 Cze 2004 18:42
    hts
    Poziom 15  

Najprawdopodobniej te dźwieki dochodza od cewek odchylania lub od trafopowielacza. Takie coś świadczy że moze nastąpić jakieś przebicie. Kolega miał taki przypadek i to zbagatelizował i po pewnym czasie iskra z trafopowielacza tak "przeskoczyła" że popaliło mu połowe innych elementów w monitorze.
    Pozdrawiam

0
  • #3 14 Cze 2004 19:16
    Dreggo
    Poziom 2  

Dzieki.
    Rozumiem, że jest to bez problemu naprawialne w jakimś serwisie od monitorów. Ile takie coś może orientacyjnie kosztować ?

0
  • #4 14 Cze 2004 19:24
    pedro_pedro
    Poziom 14  

nie zgodze się tu z poprzednim przedmówcą tak skwierczeć potrafi transformator na przetwornicy i jego usterką jest tylko skwierczenie a nie ma żadnego zagrożenia uszkodzenia urządzenia.działam w ten sposób już trzy lata 8)

0
  • #5 14 Cze 2004 19:39
    DiZMar
    Poziom 43  

Kolego Dreggo po ilości postów i Twojej wypowiedzi wynika, ze nie masz doświadczenia w naprawie sprzętu elektronicznego. Nie wiem czy sam odważysz się :?:
    Otóż należy otworzyć monitor, zdjąć niektóre osłony tak aby mieć dostęp prętem plastikowym do płyty głównej. Właczyć monitor i jak będzie skwerczało dotykać w/w prętem elementów indukcyjnych tzn.cewek i transformatorów. Po dotknięciu którego przestanie skwierczeć lub zmieni "melodię" to na ten element wpuścić kleju między rdzeń a korpus np.kleju na gorąco w laskach. Laskę takiego kleju można wykorzystac jako w/w pręt dignostyczny.

0
  • #6 14 Cze 2004 19:50
    Dreggo
    Poziom 2  

DiZMar napisał:
    po ilości postów i Twojej wypowiedzi wynika, ze nie masz doświadczenia w naprawie sprzętu elektronicznego. Nie wiem czy sam odważysz się :?:

Zgadza się - jestem cienki jak mazowszanka. Sam chyba tego nie zrobię. Ile za takie coś weźmie jakiś serwis, bo ten pisk mnie wkurza.

0
  • #7 14 Cze 2004 20:05
    DiZMar
    Poziom 43  

Co trzeba zrobić napisałem a ile weźmie serwis....???

0
  • #8 14 Cze 2004 20:39
    remot
    Poziom 31  

DiZMar napisał:
    Kolego Dreggo po ilości postów i Twojej wypowiedzi wynika, ze nie masz doświadczenia w naprawie sprzętu elektronicznego. Nie wiem czy sam odważysz się :?:
    Otóż należy otworzyć monitor, zdjąć niektóre osłony tak aby mieć dostęp prętem plastikowym do płyty głównej. Właczyć monitor i jak będzie skwerczało dotykać w/w prętem elementów indukcyjnych tzn.cewek i transformatorów. Po dotknięciu którego przestanie skwierczeć lub zmieni "melodię" to na ten element wpuścić kleju między rdzeń a korpus np.kleju na gorąco w laskach. Laskę takiego kleju można wykorzystac jako w/w pręt dignostyczny.

Kolego DiZMar - czy kolega próbował sam tego sposobu?
    Ciekawe czy ten klej wpłynąłby między rdzeń a korpus. A gdyby nawet - co poźniej zrobiłaby z tym klejem temperatura nagrzewających się mocno niektórych elementów indukcyjnych? Jak uważasz?

0
  • #9 14 Cze 2004 21:38
    DoctorX
    Poziom 23  

trochę erotyki ;)
    rozbierz monitor,zgaś światło i poobserwuj czy wraz z tymi dźwiękami pojawiają się iskry(fioletowawe) w okolicach kineskopu,jeżeli tak to :
    wyłacz monitor ,rozładuj fajke z wysokiego do gleby
    ściągnij i wyczyść,zalej silikonem i masz za darmo...
    a jak dźwięki i skwierczenie wydobywa się z innego miejsca to już lepiej zanieś do serwisu
    niektóre serwisy kasują 30pln za samo otwarcie ,ale nie powinni cie więcej skasować,jeżeli to tylko taka drobnostka,zawsze możesz zapytać przed oddaniem sprzętu ile ma to kosztować.

0
  • #10 18 Cze 2004 16:07
    iwi1
    Poziom 17  

Mam ten sam problem w Daewoo - tylko mi piszczy tylko w rozdzielczosci 1024x768 przy 75Hz i 800x600 przy czestotliwosciach 75-85Hz. 72Hz dzialaja bez piskow.
    Na razie nic z tym nie robie, moze wytrzyma. Moze zdaze naprawic ta 21 Soniaka do czasu az ten monitor padnie.

Swoja droga - o ile pierwszy sposob jest zrozumialy (tylko nie wiem czy mozna tak zrobic) o tyle drugi sposob naprawy dla mnie jest nieczytelny. Czy mozna jasniej napisac - czy jasniej sie juz nie da!
    Iwi

0
  • #11 20 Cze 2004 01:29
    gizmo000
    Poziom 22  

Witam! kolega DiZMar dobrze powiedzał ,ale nie sformułował jakiego kleju urzyć .....żywica epoksydowa tzw,"distal" pozdrawiam obciarzenie po tygodniu 100kg na cm2 i około 250 stopni celsjusza.pozdrawiam

0
  • #12 20 Cze 2004 03:11
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam

Miałem ten sam problem z cewką od odchylania i załatwiłem ją kąpielom w lakierze podajrze do drewna, a cewka nie była za gorąca(z braku laku dobry kit :D ) i wszystko ustało.

Powodzenia i myśle że powinieneś sobie sam raczej poradzić, a co do kleju na ciepło to raczej w zupełności odradzam jeszcze jak niemasz żadnego kleju to możesz sprubować superglu może on ci pomorze terz testowane przezemnie i działa dobrze (a co do cewek są one w jakiejś otulinie gumowej i radze ją ściągnąć przed klejeniem lub kąpielom w lakierze :D )

0
  • #13 21 Cze 2004 21:08
    ada
    Poziom 17  

gizmo000 i DiZMar maja racje na 99% bedzie to cewka liniowosi ma kilka zwojów czasami znajduje sie w obudowie z tworzywa czasami czarna koszulka
    na calosci albo zalana masa podobna do tej jak na rezystorach tzw. cementowych lub jest gola przewaznie nawinieta jest tzw. nica (przewód skladajacy sie z kilku cienszych izolowanych przewodzików. A serwis to moze policzyc oj moze. pozdro wszystkich

0
  • #14 25 Lis 2013 16:48
    krzysztofat
    Poziom 11  

Stary temat, ale dodam moje spostrzeżenia, dla potomnych, odnośnie piszczenia w monitorze.
    A mianowicie:
    U mnie w monitorze piszczenie było spowodowane drganiem i stukaniem świetlówek o aluminiowy profil w którym się znajdowały.

Piszczenie nie występowało przy jasności ustawionej na 100%,
    a najbardziej słyszalne było przy 77%

W celu zlokalizowania piszczenia polecam wyjąć świetlówki i odsunąć je nieco od elektroniki. Na początku byłem przekonany że problem jest na płytce z elektroniką.

Były to świetlówki w dolnym profilu gdzie pod wpływem własnego ciężaru świetlówki opuściły się na tyle że stukały o profil.
    Zastosowałem tutaj takie izolatory jakby z materiału, które się stosuje między tranzystor a radiator, wsunąłem je między świetlówki a profil.

Może komuś się przyda żeby uspokoić swój monitor :)

0